Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

25/1968. (VI. 30.) Korm. rendelet

a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló 67/1958. (XII. 24.) számú kormányrendelet módosításáról és kiegészítéséről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló 1958. évi 40. törvényerejű rendeletben kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli.

1. §

(1) Az Rny. 32. §-a (2) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

Ha az igénylő az (1) bekezdésben meghatározott időtartamnál is rövidebb időn át dolgozott, vagy ha a munkabérre vonatkozó adatok megnyugtatóan nem állapíthatók meg, az öregségi és a rokkantsági teljes vagy résznyugdíj összegének megállapításánál a nyugdíjazás időpontjában legutóbbi munkakörére érvényes munkabérszabályok szerint

"c) a bányászatban a csapatra telepített dolgozóknál (vájár, segédvájár, csapatcsillés), ha személyi besorolás nincs, a Szakszervezetek Országos Tanácsa által a munkaügyi miniszterrel egyetértésben megállapított munkabért"

kell alapul venni.

(2) Az Rny. 32. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a (2) bekezdés rendelkezései szerint számított munkabérátlag lényegesen eltér attól a munkabértől, amelyet a dolgozó az Rny. 31. §-ában megjelölt időtartam alatt harminc hónapnál rövidebb időre kapott, a munkabérátlagot az Rny. 31, §-ában megjelölt időtartamnál annyi naptári nappal hosszabb időtartam figyelembevételével lehet megállapítani, hogy a munkabérátlag szempontjából számításba vett naptári napok száma kilencszáztizenhárom naptári nap legyen."

2. §

Az Rny. 39. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A nyugellátások összegének megállapításánál legfeljebb havi 5000 forint munkabérátlagot lehet figyelembe venni az 1968. július 1-ét megelőző arra az időre, amely alatt a dolgozó mezőgazdasági vagy halászati termelőszövetkezetnél munkaviszonyban állott. Nem vonatkozik ez a korlátozás a mezőgazdasági vagy halászati termelőszövetkezetbe átirányított, illetőleg áthelyezett szakemberekre."

3. §

(1) Az Rny. 40. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az ipari (műszaki), a mezőgazdasági (erdőgazdasági) és a kereskedő tanuló baleseti nyugellátásának összegét havi 1000 forint alapulvételével kell megállapítani."

(2) Az Rny. 40. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A mezőgazdaságban és a rokon termelési ágakban foglalkoztatott dolgozók baleseti nyugellátásának összegét legalább havi 1200 forint összegű munkabér figyelembevételével kell megállapítani."

4. §

(1) Az Rny. 87. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Rny. 87. § (1) A SZOT Társadalombiztosítási Főigazgatósága ügyviteli szerveinek (a társadalombiztosítási igazgatóságoknak és ezek kirendeltségeinek, valamint a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak) a nyugellátási igény tárgyában elsőfokon hozott határozata ellen, a határozat kézbesítését követő naptól számított tizenöt napon belül, az igénylő lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási bizottsághoz (albizottsághoz) felszólalásnak van helye. A felszólalást az igénylő lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóságnál (kirendeltségnél), vagy annál az ügyviteli szervnél kell benyújtani, amelyik az elsőfokú határozatot hozta."

(2) Az Rny. 87. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az (1), illetőleg a (2) bekezdésben említett bizottság (albizottság) a felszólalási kérelmekkel kapcsolatban a benyújtástól számított harminc napon belül, munkaképességcsökkenés alapján járó nyugellátás esetében pedig hatvan napon belül köteles határozatot hozni."

5. §

Az Rny. 88. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Rny. 88. § (1) Az Rny. 87. §-a (1), illetőleg (2) bekezdésében említett bizottság (albizottság) másodfokon hozott határozata ellen, a határozat kézbesítését követő naptól számított hatvan napon belül, a nyugellátásra jogosultság és ennek körében különösen az öregségi és a rokkantsági teljes nyugdíjhoz (Rny. 4. és 7. §), illetőleg az öregségi és a rokkantsági résznyugdíjhoz szükséges szolgálati idő megállapítása, valamint annak megállapítása kérdésében, hogy üzemi baleset történt-e, a bizottság (albizottság) székhelye szerint illetékes járásbírósághoz, Budapesten a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz keresettel lehet fordulni."

6. §

Az Rny. 91. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A nyugdíjas az (1) bekezdésben említett határozat ellen, a kézbesítést követő naptól számított tizenöt napon belül, felszólalással élhet az Rny. 87. §-a (1), illetőleg (2) bekezdésében említett bizottsághoz (albizottsághoz). A határidőn belül beadott felszólalásnak a térítés összege erejéig halasztó hatálya van. Ha a bizottság (albizottság) azt állapítja meg, hogy a nyugdíjas részére az (1) bekezdés a), illetőleg b) pontja szerint jogalap nélküli kifizetés történt, az ennek megfelelő összeg visszafizetése alól a nyugdíjast nem mentesítheti.

(3) A jogalap nélkül felvett nyugellátás összegének visszafizetése tárgyában a (2) bekezdésben említett bizottság (albizottság) végérvényesen dönt: Az ezt meghaladó térítés esetén a határozat kézbesítését követő naptól számított harminc napon belül a nyugdíjas keresettel fordulhat a bizottság (albizottság) székhelye szerint illetékes járásbírósághoz, Budapesten a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz."

7. §

Az Rny. 92. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Rny. 92. § Ha a nyugellátás jogtalan felvételét a munkáltató, vagy adatközlésre kötelezett más szerv mulasztása, vagy a valóságnak meg nem felelő adat közlése idézte elő, a folyósító szerv az adatszolgáltatásra kötelezettet a jogalap nélkül kifizetett összeg megtérítésére határozattal kötelezi: A fizetésre kötelezett a határozat ellen, annak kézbesítését követő naptól számított tizenöt napon belül, felszólalással élhet az Rny. 87. §-a (1), illetőleg (2) bekezdésében említett bizottsághoz (albizottsághoz). A bizottság (albizottság) határozata ellen, annak kézbesítését követő naptól számított harminc napon belül, a fizetésre kötelezett keresettel fordulhat a bizottság (albizottság) székhelye szerint illetékes járásbírósághoz, Budapesten a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz. A határidőn belül beadott keresetnek halasztó hatálya van."

8. §

Az Rny. 131. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Rny. 131. § (1) Az Rny. 129. §-a (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott sérülés, illetőleg baleset miatt járó táppénz és baleseti nyugellátás összegét, ha a munkásőr

a) munkaviszonyban áll, a munkahelyén járó munkabére,

b) mezőgazdasági termelőszövetkezet tagja, az utolsó besorolása szerinti nyugdíjosztálynak megfelelő havi jövedelme,

c) munkaviszonyban nem áll és mezőgazdasági termelőszövetkezetnek sem tagja, vagy munkabére, illetőleg jövedelme a havi 1500 forintot nem éri el, havi 1500 forint

alapulvételével kell megállapítani."

9. §

Az Rny. 133. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Rny. 133. § Az Rny. 129. §-a (1) bekezdésének a) pontjában említett társadalmi munkát végző személy, valamint az időleges munkakötelezettség teljesítésére kirendelt dolgozó, továbbá az e) pontjában említett tanuló baleseti nyugellátásának összegét havi 1000 forint, a d) pontjában említett személynek pedig havi 1200 forint alapulvételével kell megállapítani."

10. §

(1) E rendelet - a 3. § (2) bekezdése kivételével - 1968. július 1. napján, a 3. § (2) bekezdése pedig 1969. január 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit az öregségi és a rokkantsági nyugdíj megállapításánál a hatálybalépést követően bejelentett nyugdíjigények, a hozzátartozói nyugellátások megállapításánál a hatálybalépést követően történt elhalálozás, a baleseti nyugellátások megállapításánál pedig a hatálybalépést követően bekövetkezett üzemi baleset (foglalkozási betegség) esetén kell alkalmazni.

(2) E rendelet alapján a hatálybalépése előtt megállapított nyugellátásokat módosítani nem lehet.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke