25/1968. (VI. 30.) Korm. rendelet

a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló 67/1958. (XII. 24.) számú kormányrendelet módosításáról és kiegészítéséről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló 1958. évi 40. törvényerejű rendeletben kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli.

1. §

(1) Az Rny. 32. §-a (2) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

Ha az igénylő az (1) bekezdésben meghatározott időtartamnál is rövidebb időn át dolgozott, vagy ha a munkabérre vonatkozó adatok megnyugtatóan nem állapíthatók meg, az öregségi és a rokkantsági teljes vagy résznyugdíj összegének megállapításánál a nyugdíjazás időpontjában legutóbbi munkakörére érvényes munkabérszabályok szerint

"c) a bányászatban a csapatra telepített dolgozóknál (vájár, segédvájár, csapatcsillés), ha személyi besorolás nincs, a Szakszervezetek Országos Tanácsa által a munkaügyi miniszterrel egyetértésben megállapított munkabért"

kell alapul venni.

(2) Az Rny. 32. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a (2) bekezdés rendelkezései szerint számított munkabérátlag lényegesen eltér attól a munkabértől, amelyet a dolgozó az Rny. 31. §-ában megjelölt időtartam alatt harminc hónapnál rövidebb időre kapott, a munkabérátlagot az Rny. 31, §-ában megjelölt időtartamnál annyi naptári nappal hosszabb időtartam figyelembevételével lehet megállapítani, hogy a munkabérátlag szempontjából számításba vett naptári napok száma kilencszáztizenhárom naptári nap legyen."

2. §

Az Rny. 39. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A nyugellátások összegének megállapításánál legfeljebb havi 5000 forint munkabérátlagot lehet figyelembe venni az 1968. július 1-ét megelőző arra az időre, amely alatt a dolgozó mezőgazdasági vagy halászati termelőszövetkezetnél munkaviszonyban állott. Nem vonatkozik ez a korlátozás a mezőgazdasági vagy halászati termelőszövetkezetbe átirányított, illetőleg áthelyezett szakemberekre."

3. §

(1) Az Rny. 40. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az ipari (műszaki), a mezőgazdasági (erdőgazdasági) és a kereskedő tanuló baleseti nyugellátásának összegét havi 1000 forint alapulvételével kell megállapítani."

(2) Az Rny. 40. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A mezőgazdaságban és a rokon termelési ágakban foglalkoztatott dolgozók baleseti nyugellátásának összegét legalább havi 1200 forint összegű munkabér figyelembevételével kell megállapítani."

4. §

(1) Az Rny. 87. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Rny. 87. § (1) A SZOT Társadalombiztosítási Főigazgatósága ügyviteli szerveinek (a társadalombiztosítási igazgatóságoknak és ezek kirendeltségeinek, valamint a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak) a nyugellátási igény tárgyában elsőfokon hozott határozata ellen, a határozat kézbesítését követő naptól számított tizenöt napon belül, az igénylő lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási bizottsághoz (albizottsághoz) felszólalásnak van helye. A felszólalást az igénylő lakóhelye szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóságnál (kirendeltségnél), vagy annál az ügyviteli szervnél kell benyújtani, amelyik az elsőfokú határozatot hozta."

(2) Az Rny. 87. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az (1), illetőleg a (2) bekezdésben említett bizottság (albizottság) a felszólalási kérelmekkel kapcsolatban a benyújtástól számított harminc napon belül, munkaképességcsökkenés alapján járó nyugellátás esetében pedig hatvan napon belül köteles határozatot hozni."

5. §

Az Rny. 88. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Rny. 88. § (1) Az Rny. 87. §-a (1), illetőleg (2) bekezdésében említett bizottság (albizottság) másodfokon hozott határozata ellen, a határozat kézbesítését követő naptól számított hatvan napon belül, a nyugellátásra jogosultság és ennek körében különösen az öregségi és a rokkantsági teljes nyugdíjhoz (Rny. 4. és 7. §), illetőleg az öregségi és a rokkantsági résznyugdíjhoz szükséges szolgálati idő megállapítása, valamint annak megállapítása kérdésében, hogy üzemi baleset történt-e, a bizottság (albizottság) székhelye szerint illetékes járásbírósághoz, Budapesten a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz keresettel lehet fordulni."

6. §

Az Rny. 91. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A nyugdíjas az (1) bekezdésben említett határozat ellen, a kézbesítést követő naptól számított tizenöt napon belül, felszólalással élhet az Rny. 87. §-a (1), illetőleg (2) bekezdésében említett bizottsághoz (albizottsághoz). A határidőn belül beadott felszólalásnak a térítés összege erejéig halasztó hatálya van. Ha a bizottság (albizottság) azt állapítja meg, hogy a nyugdíjas részére az (1) bekezdés a), illetőleg b) pontja szerint jogalap nélküli kifizetés történt, az ennek megfelelő összeg visszafizetése alól a nyugdíjast nem mentesítheti.

(3) A jogalap nélkül felvett nyugellátás összegének visszafizetése tárgyában a (2) bekezdésben említett bizottság (albizottság) végérvényesen dönt: Az ezt meghaladó térítés esetén a határozat kézbesítését követő naptól számított harminc napon belül a nyugdíjas keresettel fordulhat a bizottság (albizottság) székhelye szerint illetékes járásbírósághoz, Budapesten a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz."

7. §

Az Rny. 92. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Rny. 92. § Ha a nyugellátás jogtalan felvételét a munkáltató, vagy adatközlésre kötelezett más szerv mulasztása, vagy a valóságnak meg nem felelő adat közlése idézte elő, a folyósító szerv az adatszolgáltatásra kötelezettet a jogalap nélkül kifizetett összeg megtérítésére határozattal kötelezi: A fizetésre kötelezett a határozat ellen, annak kézbesítését követő naptól számított tizenöt napon belül, felszólalással élhet az Rny. 87. §-a (1), illetőleg (2) bekezdésében említett bizottsághoz (albizottsághoz). A bizottság (albizottság) határozata ellen, annak kézbesítését követő naptól számított harminc napon belül, a fizetésre kötelezett keresettel fordulhat a bizottság (albizottság) székhelye szerint illetékes járásbírósághoz, Budapesten a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz. A határidőn belül beadott keresetnek halasztó hatálya van."

8. §

Az Rny. 131. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Rny. 131. § (1) Az Rny. 129. §-a (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott sérülés, illetőleg baleset miatt járó táppénz és baleseti nyugellátás összegét, ha a munkásőr

a) munkaviszonyban áll, a munkahelyén járó munkabére,

b) mezőgazdasági termelőszövetkezet tagja, az utolsó besorolása szerinti nyugdíjosztálynak megfelelő havi jövedelme,

c) munkaviszonyban nem áll és mezőgazdasági termelőszövetkezetnek sem tagja, vagy munkabére, illetőleg jövedelme a havi 1500 forintot nem éri el, havi 1500 forint

alapulvételével kell megállapítani."

9. §

Az Rny. 133. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Rny. 133. § Az Rny. 129. §-a (1) bekezdésének a) pontjában említett társadalmi munkát végző személy, valamint az időleges munkakötelezettség teljesítésére kirendelt dolgozó, továbbá az e) pontjában említett tanuló baleseti nyugellátásának összegét havi 1000 forint, a d) pontjában említett személynek pedig havi 1200 forint alapulvételével kell megállapítani."

10. §

(1) E rendelet - a 3. § (2) bekezdése kivételével - 1968. július 1. napján, a 3. § (2) bekezdése pedig 1969. január 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit az öregségi és a rokkantsági nyugdíj megállapításánál a hatálybalépést követően bejelentett nyugdíjigények, a hozzátartozói nyugellátások megállapításánál a hatálybalépést követően történt elhalálozás, a baleseti nyugellátások megállapításánál pedig a hatálybalépést követően bekövetkezett üzemi baleset (foglalkozási betegség) esetén kell alkalmazni.

(2) E rendelet alapján a hatálybalépése előtt megállapított nyugellátásokat módosítani nem lehet.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke