27/1968. (VII. 2.) Korm. rendelet

egyes szövetkezetek és szövetkezeti vállalatok ipari tevékenységéről

1. §

A kisipari termelőszövetkezetek, háziipari termelőszövetkezetek, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek, az általuk, valamint szövetségeik és központjaik által alapított vállalatok (a továbbiakban: szövetkezetek) ipari tevékenységet ebben a rendeletben és más jogszabályokban meghatározott feltételekkel folytathatnak.

2. §

(1) A szövetkezetek ipari tevékenységet szövetkezeti iparjogosítvány alapján végezhetnek.

(2) Ha a folytatni kívánt nem építőipari tevékenység kizárólag vagy túlnyomórészt a lakosság szükségleteinek közvetlen kielégítésére irányul és a tevékenység a magánkisiparban képesítéshez kötött, a szövetkezetnek igazolnia kell, hogy az üzem egy dolgozója szakmunkásbizonyítvánnyal vagy a magánkisiparban előírt képesítéssel rendelkezik.

(3) Az építőiparban szükséges képesítést az építésügyi és városfejlesztési miniszter határozza meg.

(4) Ha a tevékenységet jogszabály további (közegészségügyi, tűzrendészeti stb.) engedélyhez vagy hozzájáruláshoz köti, az engedélyt, illetőleg a hozzájárulást is meg kell szerezni.

(5) A szövetkezeti ipar jogosítvány kiadását akkor lehet megtagadni, ha kiadásának jogszabályban előírt feltételei nem állnak fenn.

(6) Ha a szövetkezet az ipari tevékenységre vonatkozó előírásokat figyelmeztetés ellenére ismételten vagy súlyosan megszegi, a hatóság az illetékes szövetkezeti szövetség meghallgatása után az engedélyt visszavonhatja.

(7) A szövetkezeti iparjogosítvánnyal kapcsolatos eljárás a szövetkezet székhelye szerinti járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának hatáskörébe tartozik. Az eljárásra az államigazgatási eljárásról szóló 1957. évi IV. törvényt kell alkalmazni.

3. §

A szövetkezet iparjogosítványa alapján tevékenységét székhelyén kívül is végezheti; új telephely létesítését azonban a telephely szerinti illetékes járási (járási jogú városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságának bejelenteni köteles, A végrehajtó bizottság a jogszabályban előírt feltételek fennállását megvizsgálja.

4. §

(1) Az illetékes ágazati miniszter rendeletben meghatározhatja azokat az ipari tevékenységeket, melyeket a szövetkezetek csak a miniszter előzetes engedélyével végezhetnek.

(2) Szövetkezeti vállalat alapításánál és megszüntetésénél az állami vállalatról szóló 11/1967. (V. 13.) Korm. rendelet 2. § (1) és (2) bekezdése, illetve a 20. § (3) bekezdése rendelkezéseinek megfelelően kell eljárni.

5. §

(1) Új iparjogosítványok alapján indított tevékenységeket - a hatóságilag rögzített áru szolgáltatások kivételével - a helyi ipari termelési dotáció igénybevételéből ki kell zárni. E rendelkezés alól a pénzügyminiszter kivételt tehet.

(2) A rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell. A korábbi jogszabályok alapján kibocsátott iparjogosítványok helyett azonban újat kérni nem kell.

(3) A 470/1949. (I. 15.) Korm. rendelet és a 23/1952. (III. 27.) Korm. rendelet 8. § (2) bekezdése hatályát veszti.

(4) A rendelet végrehajtásáról az illetékes ágazati miniszter az OKISZ és a SZÖVOSZ elnökének meghallgatásával - a pénzügyminiszterre], élelmiszeripari tevékenység tekintetében az egészségügyi miniszterrel egyetértésben - gondoskodik.

Fehér Lajos s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese