28/1968. (VII. 2.) Korm. rendelet

a községi szabálysértési bizottságokról

A szabálysértésekről szóló 1968. évi I. törvény 118. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az alábbiakat rendeli:

1. §

(1) A községi szabálysértési bizottság tagjait a községi tanács választja a tanácstagok, illetőleg a területén lakó más, köztiszteletben álló választójoggal rendelkező magyar állampolgárok közül.

(2) A fenti tisztségre - a község lakosainak számától függően - öt-huszonöt személyt kell megválasztani.

2. §

A községi szabálysértési bizottság tagjai működésük megkezdése előtt a községi tanács végrehajtó bizottsága elnöke előtt hivatali esküt tesznek.

Az eskü szövege a következő:

"Én ...... esküszöm, hogy a Magyar Népköztársasághoz, annak népéhez és alkotmányához hű leszek; a hivatali titkot megőrzöm; az alkotmányt és az alkotmányos jogszabályokat megtartom; a megbízatásomhoz tartozó ügyekben részrehajlás nélkül, lelkiismeretesen, a nép érdekeinek szolgálatában járok el és minden igyekezetemmel azon leszek, hogy működésemmel a Magyar Népköztársaság megerősödését és fejlődését előmozdítsam."

3. §

A községi szabálysértési bizottság tagjainak megválasztása a tanács megbízatásának tartamára szól. A tanács megbízatásának lejárta, a tanács feloszlatása, vagy a tanácsnak az igazgatási terület megváltoztatása folytán történt megszűnése után az újonnan megválasztott tanács - alakuló ülésén - új szabálysértési bizottsági tagokat választ.

4. §

(1) A községi szabálysértési bizottság tagjainak megbízatása megszűnik:

a) visszahívással;

b) a választójogosultság elvesztésével;

c) lemondással;

d) elhalálozás következtében.

(2) A tanács a szabálysértési bizottsági tagot megbízatásának lejárta előtt visszahívja, ha kötelességét megszegi, vagy ha egyébként méltatlan magatartást tanúsít.

5. §

(1) A községi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének vezetője határozza meg, hogy a 6. §-ban foglalt irányelv figyelembevételével mely ügyekben járjon el bizottság, és gondoskodik a bizottság összehívásáról.

(2) Az (1) bekezdésben jelzett ügyekben háromtagú bizottság jár el, amelynek elnöke a községi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének vezetője. A bizottság elnökéül a községi tanács arra alkalmas bizottsági tagot is kijelölhet.

(3) Az egyes ügyek elbírálásához a bizottságot a kizárási okokra (1968. évi I. tv. 38. §) tekintettel és lehetőleg az ügy jellegének, valamint az elkövető lakóhelyének figyelembevételével kell összeállítani.

(4) A bizottság működéséhez szükséges feltételekről a községi tanács végrehajtó bizottsága gondoskodik.

6. §

A községi tanács meghatározhatja azokat a szabálysértéseket, amelyeket általában bizottság elé célszerű utalni,

7. §

(1) Az ügyek eldöntésében a bizottság elnökét és tagjait azonos jogok illetik meg és kötelességek terhelik.

(2) Az ügyek előkészítése, az előzetes intézkedések megtétele és a bizottság ügyvitelének ellátása a szakigazgatási szerv vezetőjének a feladata. A tárgyalást az elnök vezeti.

(3) A bizottság határozatképességéhez az elnök és két bizottsági tag jelenléte szükséges. A bizottság határozatait szótöbbséggel hozza. A határozatot a bizottság valamennyi tagja aláírja és az elnök hirdeti ki.

(4) A bizottság határozata ellen benyújtott fellebbezés elbírálása a járási tanács végrehajtó bizottsága igazgatási osztályának hatáskörébe tartozik. [1968. évi I. törvény 29. § (2) bekezdés a) pont].

8. §

A szabálysértési ügyek intézéséről a községi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének vezetője szükség szerint, de a tanács megválasztásának tartama alatt legalább egy ízben jelentést tesz a tanácsnak.

9. §

(1) A bizottság tagjai feladatukat díjazás nélkül látják el.

(2) A bizottság munkáját úgy kell megszervezni, hogy az tevékenységét a lehetőséghez képest munkaidőn kívül lássa el.

10. §

Ez a rendelet 1968. október 1-én lép hatályba.

Fehér Lajos s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese