Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1968. (II. 25.) BkM rendelet

a boltok működési engedélyéről

A belkereskedelmi miniszter feladatairól és hatásköréről szóló 2019/1967. (IV. 27.) Korm. számú határozatban foglalt felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed az állami vállalatokra, egyéb állami gazdasági szervezetekre, költségvetési szervekre, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetekre, kisipari szövetkezetekre és társadalmi szervezetekre (a továbbiakban együtt: vállalat).

(2) A mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, az egyszerűbb mezőgazdasági termelőszövetkezetek, a hegyközségek, az állami gazdaságok, valamint ezek társulásainak értékesítő tevékenységéhez szükséges működési engedély, úgyszintén a termelői borkimérési engedély, valamint az alkalmi italmérés szabályait külön rendelkezések tartalmazzák.

2. §

(1) A vállalat csak működési engedéllyel nyithat és tarthat fenn olyan boltot (üzlethelyiséget), továbbá vásárcsarnokban, piacon vagy egyéb közterületen létesített állandó jellegű árusítóhelyet, ahol kiskereskedést (áruk adásvételét, bizományi vagy zálogüzletet) folytat, vendéglátóipart űz (beleértve az üzemi vendéglátást is), drogériát tart fenn, kölcsönző vagy megőrző tevékenységet gyakorol.

(2) Ugyancsak működési engedély szükséges a vásározó tevékenységhez is.

(3) Nem kell működési engedély az olyan bolthoz, ahol kizárólag az alábbi tevékenységeket folytatják:

a) gyógyszertári tevékenység,

b) gyógyászati segédeszközök árusítása,

c) üzemanyagtöltés (benzinkút),

d) gépjármű-kölcsönzés, tárolás vagy őrzés,

e) temetkezési megbízások felvétele.

(4) Nem kell működési engedély mozgó árusításhoz, a közlekedés- és postaügyi miniszter felügyelete alá tartozó Utasellátó Vállalat által kizárólag vasútállomások, hajóállomások, valamint autóbusz pályaudvarok területén egységek létesítéséhez, továbbá a szolgáltató és javító iparban olyan bolthoz, ahol csak a saját előállítású vagy javításra átvett ipari termékhez nélkülözhetetlenül szükséges vásárolt alkatrészeket és tartozékokat adnak el.

3. §

(1) A működési engedély kiadása (módosítása) és visszavonása a bolt helye szerint - vásározó tevékenységre szóló működési engedély esetén a vállalat telephelye szerint - illetékes járási (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága kereskedelmi szakigazgatási szerve (a továbbiakban: I. fokú kereskedelmi hatóság) hatáskörébe tartozik.

(2) Az eljárásra az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

4. §

(1) A működési engedélyben a szakmára vonatkozó üzletköri jegyzék figyelembevételével meg kell határozni a bolt üzletkörét.

(2) A boltban csak olyan áruk hozhatók forgalomba, illetve olyan tevékenység folytatható, amely a működési engedélyen feltüntetett szakma üzletköréhez tartozik.

(3) Az I. fokú kereskedelmi hatóság indokolt esetben az üzletköri jegyzéktől eltérést engedélyezhet; ezt a működési engedélyben fel kell tüntetni.

(4) Használt cikkek árusítására új cikkeket is forgalomba hozó üzletben nem adható ki működési engedély.

(5) Italmérést, italárusítást és dohányárusításí a boltban csak akkor szabad folytatni, ha a működési engedélyben Ilyen tevékenység kifejezetten szerepel.

(6) A működési engedély mintáját a rendelet melléklete közli. A működési engedélyt a boltban jól látható helyen ki kell függeszteni.

5. §

(1) Ha a működési engedély italmérésre szól, annak alapján a vállalat jogosult szeszesitalokat az üzlethelyiségben vagy azon kívüli fogyasztásra, akár nyílt, akár zárt edényben kicsinyben (25 liternél kisebb tételekben) árusítani.

(2) Ha a működési engedély italárusításra szól, a vállalat szeszesitalokat kizárólag kicsinyben; zárt edényben, az üzlethelyiségen kívüli fogyasztásra árusíthat.

(3) Finomszeszt az italmérésre jogosult vállalat is csak zárt edényben szerezhet be és azt csak az eredeti palackban hozhatja forgalomba;

(4) Az italmérési tevékenységet folytató vállalat köteles olyan könyvet vezetni, amelyből a beszerzett és forgalomba hozott szeszesitalok neme, származása és mennyisége mindenkor megállapítható. Az adatokat okmányokkal kell igazolni.

6. §

(1) Az I. fokú kereskedelmi hatóság a működési engedélyt kiadja, ha

a) a vállalat tevékenységi köre (a szövetkezet alapszabálya) szerint jogosult az adott tevékenységre,

b) a bolt megfelel a tevékenység folytatására vonatkozó kereskedelmi feltételeknek, valamint az egyéb (közegészségügyi, építésügyi, közrendészeti, tűzrendészeti, munkavédelmi) hatósági szabályoknak.

(2) Az italmérésre jogosító működési engedély kiadásának feltétele még az illetékes járási (városi, városi kerületi) rendőrhatóság hozzájárulása is.

7. §

(1) Az I. fokú kereskedelmi hatóság a működési engedélyt visszavonja, ha

a) a tevékenység gyakorlásának előfeltételei megszűnnek [6. § (1) bek.];

b) a vállalat kéri; visszavonhatja, ha

c) a hatósági előírásokat a vállalat nem tartja meg;

d) a működési engedélytől eltérő tevékenységet folytat és

az I. fokú kereskedelmi hatóság felhívására a hiányosságot nem szünteti meg.

(2) Bolt megszüntetése esetén a működési engedélyt 15 napon belül vissza kell adni az I. fokú kereskedelmi hatóságnak.

8. §

(1) A működési engedélyekről az I. fokú kereskedelmi hatóság nyilvántartást vezet és a Központi Statisztikai Hivatal rendelkezései szerint adatszolgáltatást teljesít.

(2) Az italmérési tevékenységre jogosító működési engedélyről az I. fokú kereskedelmi hatóság köteles a járási (városi, városi kerületi) rendőrhatóságot, továbbá az illetékes Vám- és Pénzügyőri Parancsnokságot értesíteni.

9. §

(1) A rendelet megtartását az Állami Kereskedelmi Felügyelőség ellenőrzi és a rendelet megsértése esetén a 10/1967. (IV. 22.) Korm. rendelet alapján a mulasztást elkövetővel szemben jogosult bírságot kiszabni.

(2) Az italmérési és italárusítási tevékenységet folytató vállalatokat az illetékes rendőrhatóság, valamint a Vám- és Pénzügyőri Parancsnokság közegei ellenőrizhetik, a vállalat boltjaiban bármikor vizsgálatot tarthatnak.

10. §

A működési engedély kiadása iránti kérelem és a működési engedély illetékmentes.

11. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg az állami vállalatok italmérési tevékenységének szabályozásáról szóló 41.600/1950. (IX. 7.) BkM rendelet hatályát veszti.

(2) A már kiadott működési engedélyek továbbra is érvényesek, visszavonásukra azonban a rendelet szabályait kell alkalmazni.

Szurdi István s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Melléklet a 2/1968. (II. 25.) BkM rendelethez

Tartalomjegyzék