Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1968. (I. 16.) Korm. rendelet

a kereskedelem és a vendéglátás dolgozóinak leltárhiányért való anyagi felelősségéről

1. §

(1) A rendelet hatálya a belkereskedelmi ágazathoz tartozó, a társadalmi tulajdonban levő üzemegységek árukezeléssel és megőrzéssel megbízott dolgozóira terjed ki.

(2) Leltárhiány a kezelésre átadott és átvett társadalmi tulajdont képező anyagokban (áru, termény, nyersanyag, félkészáru, göngyöleg, stb.) keletkezett, - a természetes mennyiségi csökkenés és a kereskedelemben, vendéglátásban a kockázat (együttesen: normalizált hiány) mértékét meghaladó - az a hiány, amelynek okait megállapítani nem lehet.

(3) A normalizált hiány mértékét, valamint azon áruk körét, amelyekre normalizált hiány nem számolható el - a pénzügyminiszterrel egyetértésben és a Szakszervezet meghallgatásával -szakmánként a belkereskedelmi miniszter állapítja meg.

(4) A leltárhiányt a vállalat nyeresége terhére kell elszámolni.

2. §

A leltárhiányért való anyagi felelősség szabályai a kereskedelemben és a vendéglátásban a szabadkasszás egységekben érvényesülnek:

a) teljes anyagi felelősséget kell érvényesíteni

- az egyműszakos egyszemélyes egységek (bolt, üzlet, raktár) vezetőjénél, kezelőjénél, családtag közreműködése esetén is,

- mozgóárusoknál,

- a vendéglátó egységek vezetőjénél és helyetteseinél, ha a vállalat a dolgozókat a vezető egyetértésével alkalmazta.

b) A vállalat és az egység vezetője által kötött munkaszerződésben meghatározott mértékű (egy, vagy több havi munkabértől a teljes hiány megtérítéséig terjedő) felelősséget kell érvényesíteni - a vendéglátó egységek kivételével - valamennyi többszemélyes egység vezetőjével (helyettesével) szemben, ha a vállalat a dolgozókat az egység vezetőjével egyetértésben alkalmazza.

3. §

(1) A leltárhiányért az egységvezető és helyettes együttesen, az egyszemélyes egységben (mozgóárus) pedig az árut kezelő dolgozó felel.

(2) A leltárhiányért, az (1) bekezdésben felsorolt dolgozók akkor felelnek, ha:

a) az árukat kezelésükbe átadták, illetőleg azt átvették;

b) a munkahely elfoglalásakor velük a leltárhiányért való anyagi felelősség tényét írásban közölték, illetőleg arra a munkaszerződésben megállapodtak;

c) a két leltározás között eltelt időszak (leltáridőszak) legalább a felében és a leltáridőszak végén is az egységnél vannak beosztásban;

d) az egység dolgozóit a vállalat az egységvezető és helyettese(i) hozzájárulásával választotta ki és ezt a tényt a vezető és helyettese(i) aláírásával elismeri.

(3) Az előző bekezdésben felsorolt feltételek hiányában a leltárhiányért való anyagi felelősség nem alkalmazható.

4. §

A leltárhiányért való anyagi felelősség felső mértéke a leltárhiány teljes összege.

5. §

(1) A dolgozó leltárhiányért való anyagi felelőssége csak az elszámoltatásra jogosult szerv (vállalat, szövetkezet, intézmény, stb.) kiküldöttjének jelenlétében ténylegesen felvett leltár alapján állapítható meg.

(2) A leltárfelvétel és elszámolás módját, valamint a leltáridőszak tartamát a felügyeleti miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) által a pénzügyminiszterrel egyetértésben kiadott irányelvek alapján a vállalat (szerv) igazgatója állapítja meg.

(3) A leltárelszámolás eredménye alapján az igazgató indokolt határozatban dönt a dolgozót terhelő leltárhiány megtérítése felől. A megtérítés mértékének meghatározásánál mindazt a körülményt, amely a dolgozó felelősségére objektíve kihat, így különösen a dolgozó munkakörét, esetleges távollétének időtartamát és az anyagkezelés tárgyi adottságait figyelembe kell venni. Egyetemleges megtérítési kötelezettségnek nincs helye.

(4) Az igazgatói határozatot a leltárfelvétel befejezését követő hatvan nap alatt kell az anyagilag felelős dolgozóval írásban kör ölni. Esetleges büntető eljárás esetén a határidő a nyomozó hatóság, illetőleg a bíróság jogerős határozatának közlését követő nappal kezdődik. A hatvan napos határidő elteltével a dolgozó leltárhiányért anyagilag felelőssé nem tehető.

6. §

Az érdekelt dolgozó az igazgatói megtérítésre kötelező határozatával szemben a Munka Törvénykönyve rendelkezései szerint élhet jogorvoslattal, s ennek rendelkezései vonatkoznak a jogerős határozaton alapuló követelések behajtására is.

7. §

(1) Azoknak a 2. § alá nem tartozó egységeknek vezetői és vezetőhelyettesei, ahol leltárhiány keletkezett, a következő 12 hónapban prémiumban, illetve jutalékkiegészítésben nem részesülhetnek. Ezen túlmenően ezekben az egységekben sem a vezetők és helyetteseik, sem a beosztott dolgozók a vállalati részesedési alapból év végi részesedést nem kaphatnak.

(2) A prémium, illetve jutalékkiegészítés és az évvégi részesedés megvonásának mértéke együttesen nem haladhatja meg a meg nem térülő leltárhiány összegét.

8. §

A leltározásnál számba vett árutöbbletekből eredő bevételek elszámolását a belkereskedelmi miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben szabályozza.

9. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit 1968. január 2-től kell alkalmazni. Az 1967. évi leltár tekintetében a korábbi jogszabályok irányadók.

(2) A rendelet végrehajtásáról a belkereskedelmi miniszter a pénzügyminiszterrel és a Szakszervezettel egyetértésben gondoskodik.

(3) Az 58/1958. (XI. 13.) Korm. rendelet hatályát veszti.

Fehér Lajos s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnökhelyettese