58/1958. (XI. 13.) Korm. rendelet

a kereskedelmi dolgozók leltárhiányért fennálló anyagi felelősségéről

1. § (1) Az anyagok (áru, termény, nyersanyag, félkészáru, göngyöleg stb.) kezelésével megbízott dolgozókat a társadalmi tulajdon hiánytalan megőrzéséért anyagi felelősség terheli.

(2) Leltárhiány a kezelésre átadott és átvett anyagokban a leltározáskor fennálló, az elismert (normalizált) mértéket meghaladó az a hiány, amelynek okait megállapítani nem lehet. Egyes anyagokra - figyelemmel azok jellegére, kezelési és forgalmi sajátosságaira - elismert hiány megállapítása mellőzhető.

(3) A természetes mennyiségi csökkenést (kálót) is magában foglaló elismert hiány mértékét, valamint azoknak az anyagoknak a körét, amelyekre elismert hiány nem számolható el - a szakszervezet meghallgatásával - szakmánként az illetékes miniszter (SZÖVOSZ, illetőleg OKISZ elnöke) - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - határozza meg.

2. § (1) Leltárhiányért az anyagokat kezelő, forgalombahozó egység (bolt, áruda, áruházi osztály, vendéglő, cukrászda, árusítóhely, raktár, lerakat stb.) dolgozóit - az árut nem kezelő pénztáros, valamint a takarító és tanuló kivételével - a (2) bekezdés szerint terheli az anyagi felelősség.

(2) A leltárhiányért:

a) egyszemélyes egységben a beosztott dolgozó felel (egyéni felelősség);

b) egy műszakos egységben, ha az anyagkezelésbe bevont dolgozók száma a tíz főt nem haladja meg, a leltárhiányért a dolgozók együttesen felelnek (kollektív felelősség);

c) a tíz főt meghaladó egyműszakos, valamint a több műszakban üzemelő egységben a vezető és helyettese(i) felelnek (vezetői felelősség).

(3) Az illetékes miniszter - a szakszervezettel egyetértésben - a vezetői felelősség [(2) bekezdés c) pont] helyett a kollektív felelősség alkalmazását rendelheti el a tíz főt meghaladó egy műszakos vagy több műszakos egységben is.

(4) A jelen rendelet az egyes egységekre már eddig kiterjesztett kollektív felelősség hatályát nem érinti.

3. § (1) A leltárhiányért fennálló anyagi felelősség a dolgozókat akkor terheli, ha

a) az anyagot részükre átadták és azt a dolgozók átvették,

b) a két leltározás között eltelt időszaknak (leltáridőszaknak) legalább a felében és az időszak végén is az egységnél beosztásban voltak.

(2) Anyagok átadásán-átvételén az anyagoknak leltározással egybekötött átadását és átvételét, illetőleg a leltáridőszak közben szállított anyagok átvételét kell érteni. Együttes anyagi felelősség érvényesülésénél a leltári átadás-átvétel a leltáridőszak közben belépő dolgozóra is kihat.

4. § (1) A leltárhiányért fennálló anyagi felelősség - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a dolgozók munkabérének legfeljebb egy havi összegéig terjed.

(2) Az a dolgozó, aki az átvett anyagokat állandóan, közvetlen ellenőrzéssel egyedül kezeli, a leltárhiány teljes összegéért felel. Azokat az egyéb munkaköröket, amelyekben a teljes felelősség érvényesül, az illetékes miniszter, a SZÖVOSZ elnöke, illetve az OKISZ elnöke a szakszervezettel egyetértésben határozza meg.

(3) Az illetékes miniszter állapítja meg - az egység szakmai jellegének megfelelően - a leltáridőszakok terjedelmét.

(4) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott anyagi felelősség leltározásonként terheli a dolgozókat.

5. § (1) A dolgozó leltárhiányért fennálló anyagi felelősségét csak az elszámoltatásra jogosult szerv (vállalat, intézmény, szövetkezet stb.) kiküldöttének jelenlétében felvett leltár alapján lehet megállapítani. A leltárfelvétel és elszámolás módját, a felvett leltár kidolgozásának időtartamát az illetékes miniszter állapítja meg.

(2) A leltárelszámolás eredménye alapján az igazgató indokolt határozatban dönt a vállalat alkalmazásában álló dolgozót terhelő leltárhiány megtérítése felől. A megtérítés mértékének meghatározásánál - a 4. § (1) és (2) bekezdés rendelkezéseinek korlátai között - mindazt a körülményt, amely a dolgozó felelősségére kihat, így különösen a dolgozó munkakörét, esetleges távollétének időtartamát és az anyagkezelés tárgyi adottságait figyelembe kell venni. Egyetemleges megtérítési kötelezettségnek nincs helye.

(3) Az igazgatói határozatot a leltáreredmény megállapítását követő naptól számított harminc nap alatt kell az anyagilag felelős dolgozóval írásban közölni. Büntető eljárás esetén e határidő a nyomozó hatóság, illetőleg a bíróság jogerős határozatának közlését követő nappal kezdődik. A harmincnapos határidő elteltével a dolgozó leltárhiányért anyagilag felelőssé nem tehető. Ha a dolgozó munkaviszonya a leltárfelvételt követően megszűnt, a megtérítési igény a fenti határidő alatt csak polgári peres úton érvényesíthető.

6. § Az érdekelt dolgozó az igazgató határozatával szemben a járás- (városi, városi kerületi) bíróságnál keresettel kérheti a megtérítés összegének leszállítását, ha az igazgató a felelősség mértékét csökkentő körülményeket [5. § (2) bekezdés] nem vette figyelembe; vagy kérheti a megtérítés alóli mentesítését, ha a felelősség érvényesítésének feltételei nem állnak fenn. Az igazgatói határozat kézhezvételét követő naptól számított tizenöt napon belül benyújtott kereset az igazgatói határozat végrehajtására halasztó hatályú. Ellenkező esetben az igazgatói határozat a tizenöt napot követő első bérfizetésnél végrehajtható.

7. § (1) A leltárhiányból eredő megtérítési követelés behajtása iránt az igazgató intézkedik. A követelést az 1955. évi 21. számú törvényerejű rendelet 139. § (1) bekezdés g), illetőleg h) pontjának rangsorában kell a dolgozó munkabéréből és egyéb járandóságából, azok ötven százalékáig terjedő levonással behajtani. Ha a dolgozó ezt a behajtási módot neki felróhatóan meghiúsítja, a követelést bírói végrehajtás útján kell behajtani.

(2) Munkahelyváltozásnál a még hátralékos megtérítési követelés mértékét a 25/1951. (I. 27.) MT számú rendelet értelmében kiállított igazolási lapon kell feltüntetni és az új munkáltató az 1955. évi 21. számú törvényerejű rendelet 154-156. §-ai értelmében köteles eljárni.

8. § (1) Az anyagkezeléssel megbízott dolgozó - leltárhiány fogalma alá nem tartozó - károkozásainál a Munka Törvénykönyvének a dolgozók anyagi felelősségére vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) Ha a vállalat a leltárhiányból eredő megtérítési követelését a harminc napos határidő elmulasztása, vagy a leltárhiányért felelős személy indokolatlan mentesítése miatt elvesztette, a mulasztó vállalati dolgozóval szemben az Mt. V. 191. §-ának rendelkezései szerint kell eljárni. A kár ilyen esetben az az összeg, amelyet a vállalat az anyagilag felelős személyekkel szemben érvényesíthetett volna.

9. § (1) A jelen rendelet hatálya a társadalmi tulajdonban levő kereskedelmi tevékenységet folytató üzemegységek anyagok kezelésével és megőrzésével megbízott dolgozóira terjed ki.

(2) A rendelet hatálya alá tartozó dolgozóval a munkahelyén érvényesülő felelősségi szabályokat a munkahely elfoglalásakor, a felelősségi rendszer változásánál pedig a leltáridőszak kezdetén közölni kell.

10. § (1) A jelen rendelet hatálybaléptetéséről és végrehajtásáról - 1958. évi december hó 15. napjáig - az illetékes miniszterek, a szövetkezeti szervek tekintetében pedig a SZÖVOSZ, illetőleg az OKISZ elnöke gondoskodnak.

(2) A jelen rendelet hatálybalépésével a 98/1952. (X. 19.), a 35/1954. (VI. 23.) és a 15/1956. (V. 30.) MT számú rendeletek a kereskedelmi tevékenységet folytató üzemegységek dolgozói tekintetében hatályukat vesztik.

Dr. Münnich Ferenc s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke