Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

44/1968. (XII. 11.) MÉM rendelet

a személyi földhasználattal kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 45/1968. (XII. 6.) Korm. rendelet végrehajtásáról, valamint a 7/1967. (X. 24.) MÉM rendelet egyes rendelkezéseinek kiegészítéséről

A 45/1968. (XII. 6.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 5. és 7. §-ában, valamint a 36/1967. (X. 11.) Korm. rendelet 52. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az igazságügyminiszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Minisztertanács Tanácsszervek Osztálya vezetőjével és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsa elnökével egyetértésben a következőket rendelem:

(Az R. 1. §-ához)

1. §

(1) Az R. szerinti személyi földhasználatra való jogosultság megállapításánál termelőszövetkezet által használatba adottnak minősül az a föld, amelyet a volt tulajdonos (kívülálló) a mezőgazdasági és a halászati termelőszövetkezet (a továbbiakban: a termelőszövetkezet) közös használatában levő földekből a termelőszövetkezet hozzájárulásával az 1967. évben ténylegesen használt.

(2) A jogosultság megállapítása szempontjából a termelőszövetkezet székhelye szerinti községnek (városnak, a továbbiakban: község) kell tekinteni azokat a községeket, amelyekre a termelőszövetkezet gazdálkodási területe kiterjed, szomszédos községként pedig azokat a községeket kell figyelembe venni, amelyek e községekkel határosak.

(3) Földhasználatra személyes körülményei alapján az jogosult, akinek idős kora, rokkantsága, tartós munkaképtelensége folytán, illetőleg megélhetésének biztosítása végett van szüksége a föld használatára.

(4) A személyi földhasználatra kijelölt föld használatának jogát másra átruházni nem lehet.

2. §

A személyi földhasználatra vonatkozó kérelmeket a lakóhely szerinti községi (városi, megyei jogú városi, fővárosi kerületi) tanács végrehajtó bizottságához (a továbbiakban: községi végrehajtó bizottság) 1969. január 1. napjáig írásban kell előterjeszteni. Ez időpont után kérelem benyújtásának nincs helye.

3. §

A termelőszövetkezet - név, lakcím, terület és művelési ág feltüntetése mellett - köteles jegyzéket készíteni azokról a kívülálló volt földtulajdonosokról, akik részére az 1. § (1) bekezdés szerint az 1967. évben földhasználatot biztosított. A jegyzéket a termelőszövetkezet üzemi központja szerint illetékes községi végrehajtó bizottságnak 1969. január 1. napjáig kell átadni.

(Az R. 2. §-ához)

4. §

(1) A személyi használat céljára felhasználható földek nagyságát és területi elhelyezkedését a gazdálkodás helyi viszonyaira (a földek minősége, hasznosításuk lehetősége, lakóhelytől való távolsága stb.), a jogosultak számára és a termelőszövetkezet gazdálkodási érdekeire figyelemmel kell meghatározni.

(2) Az egyes jogosultak személyi használatába adható föld nagyságát a jogosult szociális helyzetére (ellátására szoruló családtagok száma, jövedelmi viszonyok, egészségi állapot stb.) tekintettel kell megállapítani.

(3) A személyi használatba adható föld nagyságába be kell számítani a jogosult és a vele közös háztartásban élő házastársa (élettársa) tulajdonában és használatában levő egyéb földeket, kivéve a művelés alól kivett területeket.

(Az R. 3. §-ához)

5. §

(1) Személyi földhasználat céljára a községi végrehajtó bizottság kezelésében levő azokat a zártkerti és külterületi állami földeket kell felhasználni, amelyeket nem adtak haszonbérbe, illetőleg amelyekre vonatkozóan a haszonbérleti szerződés az 1967/68. gazdasági évben lejárt és azt nem hosszabbították meg. Ebből a célból azonban az érvényben levő haszonbérleti szerződést felbontani nem szabad.

(2) Személyi földhasználat céljára felhasználhatók a termelőszövetkezet használatában levő állami földek is. Ha pedig a személyi földhasználat céljára az előbb említett, az R. 3. § (1) bekezdés a)-d) pontjában megjelölt földek nem állanak rendelkezésre, vagy a jogos igények kielégítésére nem elegendők, erre a célra a termelőszövetkezet használatából az R. 3. § (1) bekezdés e) pontja szerint a termelőszövetkezet által a községi végrehajtó bizottság részére átengedett földek is felhasználhatók. A termelőszövetkezetnek és a községi végrehajtó bizottságnak erre vonatkozó megállapodása a járási földhivatal jóváhagyásával válik érvényessé.

6. §

(1) A lakóhely szerinti illetékes községi végrehajtó bizottság a 2. § szerint benyújtott kérelmeket - javaslatával ellátva - 8 napon belül köteles megküldeni a termelőszövetkezet üzemi központja szerinti községi végrehajtó bizottságnak. Egyidejűleg közölnie kell az 5. § (1) bekezdése szerint személyi földhasználatra felhasználható területek adatait (helyrajzi szám, terület, művelési ág).

(2) Az 5. § (1) bekezdése szerint felhasználható földeket a helyrajzi szám, terület és művelési ág feltüntetésével a termelőszövetkezet üzemi központja szerinti községi végrehajtó bizottság - több község esetén községenkénti csoportosításban - jegyzékbe foglalja.

(Az R. 4. §-ához)

7. §

Az R. 3. § (1) bekezdés a)-e) pontjában megjelölt személyi földhasználat céljára szükséges és felhasználható földeket állandósítva, összefüggő területen vagy több helyen is ki lehet jelölni. A területek kijelölése - a termelőszövetkezettel egyetértésben - a községi végrehajtó bizottság feladata.

(Az R. 5. §-ához)

8. §

(1) A jogosult a föld használatáért évenként és aranykoronánként legfeljebb 10 Ft térítést tartozik fizetni. Ezen belül az egyes jogosultak által fizetendő térítés összegét a jogosult szociális helyzetére [4. § (2) bek.] figyelemmel a községi végrehajtó bizottság állapítja meg.

(2) A térítést utólagosan minden év szeptember 30. napjáig a községi végrehajtó bizottság költségvetési számlájára kell befizetni.

(3) Az R. 3. § (1) bekezdés e) pontjában megjelölt földek használói által befizetett térítés a termelőszövetkezetet illeti meg és azt a községi végrehajtó bizottság minden év október 31. napjáig a termelőszövetkezetnek köteles átutalni.

(4) A föld használatával járó terheket (adó és egyéb köztartozás stb.) a személyi földhasználatra jogosult viseli.

(Az R. 6. §-ához)

9. §

(1) A személyi földhasználat iránt előterjesztett kérelmeket a 7/1967. (X. 24.) MÉM rendelet 3. §-a alapján szervezett bizottság (a továbbiakban: bizottság) vizsgálja felül. Ebből a célból a bizottság rendelkezésére kell bocsátani a jogosultak által előterjesztett kérelmeket, a 3. §-ban és a 6. § (2) bekezdésben megjelölt jegyzékeket, továbbá az 1967. évi IV. törvény (a továbbiakban: FTT) 6. §-a alapján a járási földhivatalhoz előterjesztett mentesítési kérelmeket és az ezzel kapcsolatos egyéb munkarészeket.

(2) A bizottság a felülvizsgálat alapján javaslatot tesz a jogosultakat személy szerint megillető föld nagyságára, a föld használatáért fizetendő térítés mértékére, a személyi földhasználat céljára szolgáló területek kijelölésére, az indokolatlan kérelmek elutasítására.

(3) A bizottság javaslatát a termelőszövetkezet üzemi központja szerint illetékes községi végrehajtó bizottság megtárgyalja, meghatározza a jogosultakat személy szerint megillető föld nagyságát, a személyi földhasználatért fizetendő térítés mértékét, kijelöli a termelőszövetkezettel egyetértésben a személyi földhasználat céljára szolgáló területeket, megállapodik a termelőszövetkezettel az R. 3. § (1) bekezdés e) pontjában megjelölt földek átengedése kérdésében, az erre vonatkozó megállapodást jóváhagyás végett felterjeszti a járási földhivatalhoz; egyidejűleg javaslatot tesz a kijelölt állami földeknek a községi végrehajtó bizottság kezelésébe adására. A községi végrehajtó bizottság a döntését legkésőbb 1969. március 15. napjáig köteles határozatba foglalni.

(4) A községi végrehajtó bizottság határozatát meg kell küldeni a kérelmezőknek és a termelőszövetkezetnek. A határozat ellen az államigazgatási eljárás általános szabályai szerint van helye jogorvoslatnak.

10. §

A járási földhivatal a megállapodás jóváhagyása és az állami tulajdonban álló ingatlanoknak a községi végrehajtó bizottság kezelésébe adása kérdésében olyan időpontban köteles határozni, hogy a községi végrehajtó bizottság a határozatát a 9. § (3) bekezdésében megjelölt időpontig meg tudja hozni.

11. §

(1) A községi végrehajtó bizottság jogerős határozata alapján a földet a községi végrehajtó bizottság szakigazgatási szerve legkésőbb 1969. május 1. napjáig adja a jogosultak használatába. A jogosult személyi körülményeit a lehetőséghez képest a terület helyszíni kijelölésénél is figyelembe kell venni.

(2) Ha a személyi földhasználat biztosítása során földrészlet megosztása válik szükségessé, azt a járási földhivatal hatósági feladatként tartozik elvégezni.

12. §

(1) A személyi földhasználat megszűnik, ha a jogosult

a) a földhasználatról lemond,

b) olyan mértékű földtulajdont vagy földhasználatot szerez, amely - személyi körülményeinek változására is tekintettel - a személyi földhasználatra jogosultságát kizárja,

c) az 1. § (2) bekezdésében megjelölt községből állandó jelleggel más községbe (városba) költözik,

d) meghal.

(2) A személyi földhasználatra jogosult köteles a személyi földhasználatra való eredeti jogosultságát érintő minden változást 15 napon belül a termelőszövetkezet üzemi központja szerinti községi végrehajtó bizottságnak bejelenteni.

(3) A termelőszövetkezet üzemi központja szerinti községi végrehajtó bizottság a személyi földhasználatot megszüntetheti vagy módosíthatja, ha a jogosult szociális helyzetében olyan változás következett be, amely a személyi földhasználat további fenntartását részben vagy egészben nem teszi indokolttá. A személyi használatba adott föld kisajátítása esetén a községi végrehajtó bizottság a jogosult részére csereterületet köteles biztosítani.

(4) Ha a személyi földhasználat megszűnik, az állami föld további hasznosításáról a községi végrehajtó bizottság gondoskodik, az R. 3. § (1) bekezdése e) pontjában megjelölt földet pedig a termelőszövetkezet használatába vissza kell adni.

13. §

(1) A községi végrehajtó bizottság kezelésében levő személyi használatba adott állami földeket a földnyilvántartásban meg kell jelölni, a községi végrehajtó bizottság szakigazgatási szerve pedig ezeket a földeket - külön vezetett nyilvántartásban - használóként köteles nyilvántartani.

(2) Az R. 3. § (1) bekezdésének e) pontjában megjelölt földekből személyi használatba adott földeket az állami földnyilvántartásban a termelőszövetkezet külön birtokívében a községi végrehajtó bizottság hasznosításában levő földként, az üzemi földnyilvántartásban pedig a közös földektől elkülönítve kell nyilvántartani.

(3) Az R. 3. § (1) bekezdés c) és d) pontjában megjelölt állami földekből felhasznált területeket az állami tartalékföldekre vonatkozó szabályok szerint kell az állami földnyilvántartásban feltüntetni.

14. §

A 7/1967. (X. 24.) MÉM rendelet 9. §-a az alábbi (6)-(11) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A járási földhivatal a FTT 3. §-ának (1) bekezdése alapján bekövetkezett tulajdoni változásokról és a megváltási ár megállapításáról termelőszövetkezetenként (állami gazdaságonként) egy határozatot (összefoglaló határozatot) hoz. A volt tulajdonosokat földjük megváltásáról - a (7) bekezdésben foglaltak kivételével - az összefoglaló határozat kivonatával kell értesíteni.

(7) Az összefoglaló határozat megfelelő adatait tartalmazó hirdetményt kell készíteni.

a) azokról a külterületi földekről, amelyeknél a megváltási ár alapjául szolgáló összes kataszteri tiszta jövedelem tulajdonosonként az 1 aranykoronát nem éri el,

b) azokról a földekről, amelyeknek tulajdonosa (örököse) ismeretlen, illetőleg ismeretlen helyen tartózkodik, vagy amelyekre vonatkozó határozatkivonat nem volt kézbesíthető.

(8) A (7) bekezdésben felsorolt esetekben a határozatot a föld fekvése szerint illetékes községi végrehajtó bizottság hirdető tábláján 15 napra kifüggesztett hirdetmény útján kell közölni (közszemlére tétel).

(9) Ha a határozat közlése közszemlére tétel útján történik és az ügyben örökös érdekelt, a hagyatéki eljárást csak az örökös kérelmére kell lefolytatni.

(10) A közszemlére tétel útján értesített volt tulajdonos a részére járó megváltási ár kifizetését

a) ha a föld termelőszövetkezeti tulajdonba került, a termelőszövetkezettől,

b) ha a föld állami tulajdonba került, a járási tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi osztályától

- jogosultságának igazolása mellett - az elévülési időn belül igényelheti.

(11) A (6)-(10) bekezdésben foglalt rendelkezéseket a FTT 4. §-a alapján később bekövetkező tulajdoni változásokkal kapcsolatban is alkalmazni kell."

15. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg a 7/1967. (X. 24.) MÉM rendelet 9. §-ának (2) bekezdése a 14. §-ban foglaltaknak megfelelően módosul, 26. §-a pedig e rendelet 13. §-ának (2) bekezdése szerint kiegészül.

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Tartalomjegyzék