5/1968. (III. 25.) BkM rendelet
a minőségvédelem egyes kérdéseiről
1. §
A rendelet hatálya a belkereskedelmi tevékenységet folytató valamennyi vállalatra, szövetkezetre - felügyeleti alárendeltségétől függetlenül - és a magánkereskedőkre (a továbbiakban: vállalat) terjed ki.
Előzetes minőségvizsgálat
2. §
(1) A rendelet mellékletében meghatározott új gyártmány és importáru csak előzetes minőségvizsgálat után hozható belföldön fogyasztói forgalomba. (A rendelet mellékletét a Kereskedelmi Értesítőben kell közzétenni.)
(2) Az előzetes minőségvizsgálat elvégzése a Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézet (a továbbiakban: KERMI) vagy az általa megjelölt minőségvizsgáló szerv feladata. A vizsgálat költségét a megbízó vállalat viseli.
3. §
(1) A minőségvizsgáló szerv az előzetes minőségvizsgálat eredményéről szakvéleményt ad. A szakvélemény a vizsgált áru legfontosabb minőségi jellemzőit tartalmazza.
(2) Az áru forgalombahozataláról a szakvélemény alapján a vállalat igazgatója dönt.
(3) Ha a szakvélemény szerint az áru rendeltetésszerű használatra alkalmatlan, illetve forgalombahozatala a vásárlók életét, egészségét, vagy anyagi érdekeit súlyosan, vagy a közérdeket egyébként veszélyezteti, az forgalomba nem hozható. A vállalat a belkereskedelmi minisztertől a szakvélemény felülvizsgálatát kérheti.
4. §
Ha az áru minőségét az előzetes minőségvizsgálat után megváltoztatják (anyagfelhasználás, pótanyag alkalmazása, technológiai módosítása stb.) a vizsgálatot meg kell ismételni.
Fogyasztói forgalomba kerülő áruk hatósági minőségellenőrzése
5. §
(1) A KERMI köteles a fogyasztói forgalomba kerülő áruk minőségét rendszeresen ellenőrizni.
(2) Ha az ellenőrzés során minőségi hiányosságot állapít meg
a) felhívja a vállalat igazgatóját megfelelő intézkedés megtételére;
b) ha a felhívás nem vezet eredményre, a megfelelő intézkedés megtételére az illetékes hatóságnak tesz javaslatot.
(3) Ha az áru a rendeltetésszerű célra alkalmatlan, illetve forgalombahozatala a fogyasztók életét, egészségét, anyagi érdekeit súlyosan, illetve a közérdeket egyébként veszélyezteti, a KERMI a forgalombahozatalt ideiglenesen megtiltja és erről a vállalat felügyeleti szervét értesíti.
(4) Ha a vállalat a KERMI intézkedését kifogásolja, a belkereskedelmi minisztertől annak felülvizsgálatát kérheti. A miniszter döntéséig az árut forgalombahozni nem szabad.
Minőséghibás áruk értékesítése
6. §
(1) A kötelező szabvány követelményeinek nem megfelelő, vagy minőségi osztályba nem sorolható, továbbá a kötelező szabványelőírások hatálya alá nem tartozó minőséghibás árut (a továbbiakban: alkalmi áru) a hibátlantól elkülönítve kell tárolni és értékesíteni.
(2) Az alkalmi árut az e feladatra létesített vállalat, a Bizományi Áruház, valamint a kiskereskedelmi vállalatnak az igazgató által alkalmi áruk értékesítésére kijelölt üzlete hozhatja forgalomba.
(3) Alkalmi áruk értékesítése esetén a hatóságilag rögzített és maximált árformába sorolt árun fel kell tüntetni a minőségi hibát, s meg kell jelölni az árengedmény mértékét. Ha a minőségi hiba, vagy az árengedmény az árun természeténél fogva fel nem tüntethető, vagy a feltüntetésre az áru burkolatán, illetve függő címkéjén nincs megfelelő hely, a minőségi hibát és az árengedményt egyéb módon kell a vásárlóval közölni.
7. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg az 1/1964. (I. 11.) BkM rendelet 2. § (2) bekezdése, valamint az 51/1965. (K É 13.) BkM, a 86/1959. (K É 21.) BkM, továbbá az azt módosító 28/1980. (K É 6.) BkM és a 83/1961. (K É 26.) BkM utasítás hatályát veszti.
Sebes Sándor s. k.,
a belkereskedelmi miniszter első helyettese