14/1969. (III. 28.) Korm. rendelet

a bányászatról szóló 1960. évi III. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 9/1961. (III. 30.) Korm. rendelet módosításáról

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a bányászatról szóló 1960. évi III. törvény 66. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. §

(1) A bányászatról szóló 1960. évi III. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 9/1961. (III. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 2. §-a (1) bekezdésének második mondata azzal egészül ki, hogy az engedélyhez a központi földtani hatóság előzetes hozzájárulása is szükséges.*[1]

(2) A Vhr. 2. §-a (4) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az engedélynek tartalmaznia kell a szerv nevét, a kitermelés helyét, az engedélyezett ásványi nyersanyag megnevezését, a kitermelés módját (kézi erő, robbantás stb.), valamint az esetleges egyéb feltételeket."

2. §

A Vhr. 5. §-a a következő (1) bekezdéssel egészül ki és az eddigi bekezdések számozása (2)-(4)-re változik:

"(1) A bányászat a nehézipari gazdasági ágazatba tartozik, és az ágazati miniszteri feladatokat az érdekelt miniszterek bevonásával a nehézipari miniszter látja el."

3. §

A Vhr. 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A bányaüzemhez két vagy több akna (táró, lejtősakna, fúrás, kőolaj- vagy földgáz mező stb.) csak akkor tartozhat, ha azok megfelelő irányítását és ellenőrzését egy felelős műszaki vezető is önállóan, vagy megfelelő számú helyettessel el tudja látni. A felelős műszaki vezető és helyetteseinek feladatkörét a bányavállalat a bányahatóság véleményének figyelembevételével határozza meg."

4. §

A Vhr. 8. §-a folytatólagosan a következő rendelkezéssel egészül ki:

"A bányahatóság a bejelentés alapján az előírt képesítés és gyakorlati idő meglétét, valamint azt a körülményt vizsgálja, hogy jogszabály által előírt kizáró ok áll-e fenn."

5. §

A Vhr. 12. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek és a Vhr. ezt követő szakaszaiban szereplő "O. F. F." megjelölés "a központi földtani hatóság"-ra módosul:

"12. § (1) A központi földtani hatóság feladatait a Központi Földtani Hivatal (a továbbiakban: központi földtani hatóság) látja el, külön jogszabály alapján.

(2) A földtani kutatás és értékelés feladatait a minisztériumok és a központi földtani hatóság alá rendelt szervek, valamint a bányavállalatok és a bányászati tevékenységet folytató állami gazdálkodó szervek földtani szolgálatai látják el, szükség esetén egyéb földtani intézmények bevonásával.

(3) A kutató és a termelő vállalat köteles a földtani szolgálatot fenntartani. A földtani szolgálat feladatára vonatkozó rendelkezéseket - az egyes bányászati iparágak sajátosságainak figyelembevételével - az ágazati miniszter a központi földtani hatóság vezetőjével egyetértésben szabályozza."

6. §

A Vhr. 14. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"14. § (1) A földtani kutatás tervezésének, jóváhagyásának, finanszírozásának - a bankhitelezést ide nem értve - és ellenőrzésének rendjét az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben a központi földtani hatóság vezetője az ágazati miniszterrel együttesen határozza meg.

(2) Az ásványi nyersanyagkészletek országos nyilvántartása a központi földtani hatóság feladata.

(3) Az ásványi nyersanyag kutatásának feltételeit az ágazati miniszter a központi földtani hatósággal egyetértésben állapítja meg."

7. §

A Vhr. 17. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Kivett helyen (Vhr. 20. §) tervezett kutatás esetében a központi földtani hatóság a kutatás iránti kérelmet - szakvéleményével ellátva - a bányhatóságnak küldi meg engedélyezés végett."

8. §

A Vhr. 21. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"21. § Azt a személyt, aki értékes ásványi nyersanyag ismeretlen lelőhelyét találja meg, a központi földtani hatóság jutalomban részesíti."

9. §

A Vhr. 23. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha egymást fedő, vagy szomszédos bányatelkeken belül több, nem azonos bányavállalathoz tartozó bányaüzem folytat bányászatot, a művelés módját és a kitermelés sorrendjét az ágazati miniszter az OBF elnökével egyetértésben határozza meg."

10. §

(1) A Vhr. 24. §-a (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A bányatelket az ásványvagyon védelméhez fűződő érdekek figyelembevételével úgy kell megállapítani, hogy az ásványi nyersanyagkészlet kitermelése leggazdaságosabb legyen."

(2) A Vhr. 24. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Azonos és összefüggő ásványelőfordulásra a bányatelkeket úgy kell megállapítani, hogy egymással érintkezzenek."

11. §

A Vhr. 27. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(A kérelemhez mellékelni kell:)

"a) a központi földtani hatóság igazolását a területre megszabott kutatás elvégzéséről és eredményéről (mennyiség, minőség, kategória stb.),

b) - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a területfelhasználási engedélyt".

12. §

A Vhr. 28. §-ának (2) bekezdése a következő h)-i) pontokkal egészül ki és az utolsó pont megjelölése j)-re módosul:

(A helyszíni tárgyalásra meg kell hívni:)

"h) a központi földtani hatóságot, i) a járási földhivatalt".

13. §

A Vhr. 30. §-a (1) bekezdésének a) pontja a következőképpen módosul:

(A határozatot és a térképet egy-egy eredeti példányban ki kell adni:)

"a) a kérelmezőnek és felügyeleti szervének",

14. §

A Vhr. 32. §-a folytatólagosan a következő rendelkezéssel egészül ki:

(eljárástól;)

"a kérelemhez ebben az esetben is mellékelni kell a központi földtani hatóság igazolását [27. § (2) bekezdésének a) pontja]".

15. §

A Vhr. 33. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A bányatelek jogosítottjának kötelezettségei a bányakárok [Bt. 42. § (3) bekezdés] megtérítése, a tájrendezés [Bt. 45. § (1) bekezdés] és a biztonság tekintetében a bányatelek törlése után is fennállanak."

16. §

A Vhr. 37. §-ának (1) és (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(1) Az állami beruházásból végzett bányatelepítés (korszerűsítés, bővítés) szükségessége és gazdaságossága tekintetében a beruházások rendjére vonatkozó jogszabályok szerint illetékes szerv határoz.

(3) Az ásványi nyersanyag mennyiségéről és arról, hogy a kutatását kellő mértékben elvégezték-e, a központi földtani hatóság nyilatkozik, a biztonsági követelmények vonatkozásában pedig a bányahatóság határoz."

17. §

A Vhr. 39. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"39. § (1) Épülő új bányában (bányarészben) a bányahatóság a termelés megkezdésére az engedélyt csak akkor adhatja meg, ha az üzem biztonságos működésének feltételei fennállnak.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezései nem érintik az egyéb (egészségvédelmi, tűzrendészeti stb.) jogszabályok hatályát.

(3) A termelés engedélyezéséhez szükséges [ (1) és (2) bekezdés] vizsgálatokat lehetőleg egy eljárás során kell elvégezni."

18. §

A Vhr. 40. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A műszaki üzemi tervet a bányaüzemnek az ágazati miniszter által - az OBF elnökével egyetértésben - adott rendelete szerint a bányaüzemre vonatkozó termelési, gazdaságossági, ásvány vagyonvédelmi, biztonsági és egészségvédelmi feladatok figyelembevételével kell kidolgoznia. A tervben az ásványi nyersanyagkészlet kitermelését a visszahagyásra megállapított szabályok figyelembevételével (51. §) úgy kell előirányozni, hogy az indokolatlan termelési veszteséggel ne történjék."

19. §

A Vhr. 41. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A műszaki üzemi terv jóváhagyásának rendjét az ágazati miniszter az OBF elnökével egyetértésben szabályozza."

20. §

A Vhr. 44. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A műszaki szabályzatok és technológiai előírások elkészítéséről a felelős műszaki vezető gondoskodik. A bányahatóság hagyja jóvá az OBF elnöke által kiadott szabályzatban meghatározott műszaki szabályzatokat és technológiai előírásokat."

21. §

A Vhr. 47. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"47. § (1) A bányahatóság engedélyezi:

a) a bányászati föld alatti létesítményeket, ideértve az aknát, aknaszállító berendezést, kőolaj-és földgázkutató, valamint termelő mélyfúrást;

b) a bányavasutat, az ezen közlekedő berendezést, géperejű járművet;

c) az idegen vasúthoz, közúthoz vagy víziúthoz nem csatlakozó, azt nem érintő, vagy nem keresztező bányászati függőpályát (függősín- és sodronykötélpálya), az ezen közlekedő, illetve vontató berendezést;

d) a postai hálózathoz nem csatlakozó bányabeli földalatti vezetékes távközlési berendezést;

e) a bányavállalat kezelésében levő villamosenergiát elosztó, átalakító és kapcsoló berendezést az átvett villamosenergia mérési helyétől;

f) a bányászati csővezetéket.

(2) A bányahatóság az engedélyezési eljárás során a hatósági engedélyezésre vonatkozó jogszabályok figyelembevételével jár el.

(3) A bányászattal kapcsolatos egyéb külszíni létesítmény (épület, függőpálya, vízilétesítmény stb.) engedélyezése során az engedélyezésre hatáskörrel rendelkező hatóság a bányahatóságot is köteles meghallgatni.

(4) Az (1) bekezdésben felsorolt létesítmény átalakításához, bővítéséhez és elbontásához, engedélyének átruházásához, valamint a létesítmény több szerv által történő közös használatához is az engedélyező hatóság hozzájárulása szükséges."

22. §

A Vhr. 50. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"50. § (1) A bányavállalat köteles bányamérő szolgálatot fenntartani. Ennek élén a vezető bányamérő (főbányamérő) áll.

(2) A bányamérő szolgálat feladatára, dokumentációs anyagára, továbbá a bányamérők képesítésére vonatkozó rendelkezéseket - az egyes bányászati iparágak sajátosságainak megfelelően - az ágazati miniszter által, az OBF elnökével egyetértésben, kiadott utasítás tartalmazza."

23. §

A Vhr. 51. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"51. § (1) Az ásványvagyon teljes vagy részleges visszahagyásának szabályait a felügyeleti miniszter a központi földtani hatósággal és a bányahatósággal egyetértésben határozza meg.

(2) Bármilyen okból visszahagyott ásványi nyersanyagkészletet csak a központi földtani hatóság törölheti az ásványi nyersanyagkészlet országos nyilvántartásából."

24. §

A Vhr. 52. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A bányaüzem megszüntetése felől a felügyeleti miniszter az ágazati miniszterrel egyetértésben határoz.

(2) A bányaüzem megszüntetése esetén a központi földtani hatósághoz meg kell küldeni az ásványi nyersanyagkészlet elszámolására - a központi földtani hatóság által - előírt dokumentációt."

25. §

A Vhr. 62. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"62. § A védőpillér kijelölésére a javaslatot -a bányahatóság előírásai szerint - a bányaüzem köteles kidolgozni. A bányahatóság megkövetelheti a Bányászati Kutató Intézet vagy az általa kijelölt más szerv szakvéleményének bemutatását, ha a bányaüzem az előírtnál kisebb méretű védőpillért kíván alkalmazni."

26. §

A Vnr. 64. §-a (1) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Vízfolyás vagy állóvíz áthelyezése esetén a gazdaságossági számítás elkészítésénél figyelembe kell venni a vízügyi hatóság szakvéleményét."

27. §

A Vhr. 70. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A kitermelt, de az erdészeti szervek, illetőleg a mezőgazdasági termelőszövetkezet részére át nem adott faanyag értékét meg kell téríteni."

28. §

A Vhr. 71. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A kártalanítás kivételesen pénzben történhet akkor, ha ezt a körülmények indokolják."

29. §

A Vhr. 76. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A bányakártalanítási eljárás és per, valamint az ezzel kapcsolatos minden beadvány illeték- és költségmentes."

30. §

A Vhr. 82. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki és az eddigi (4)-(5) bekezdés számozása (5)-(6)-ra változik:

"(4) Az ingatlan rendeltetésszerű használatának akadályozása miatt járó kártalanítás [Bt. 46. §-ának (2) bekezdése] megállapítása során a szolgalmi jog alapításának időpontja az irányadó."

31. §

(1) A Vhr. 86. §-ának (2) bekezdése folytatólagosan a következő rendelkezéssel egészül ki:

(elutasítja,)

"és az ingatlanra építési tilalmat rendel el."

(2) A Vhr. 86. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A bányavállalat hozzájárulásának hiánya vagy a bányavállalat által feltételek kikötése esetén az ezzel kapcsolatos esetleges kártalanításra az építésügyi jogszabályok az irányadók."

32. §

A Vhr. 87. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A bányavállalat köteles az illetékes tanács fejlesztési alapja javára megtéríteni azt az összeget, amelyet a tanács végrehajtó bizottsága abból a bányavállalat intézkedése alapján elrendelt építési tilalommal, vagy korlátozással terhelt ingatlanok tulajdonosainak kártalanítására fordított."

33. §

A Vhr. 90. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A bányavállalat által kitermelt víz termelési költségeihez az átvevőnek megtakarítása arányában a bányavállalat részére térítést kell fizetnie. A térítés mértékét a nehézipari miniszter és az Országos Vízügyi Hivatal elnöke együttesen állapítja meg."*[2]

34. §

A Vhr. 97. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A továbbképzés irányelveit és tematikáját - a mérnöktovábbképzésre vonatkozó rendelkezések figyelembevételével - az ágazati miniszter az OBF elnökével és a szakszervezettel - a bányageológus továbbképzés tekintetében a központi földtani hatóság vezetőjével - egyetértésben határozza meg."

35. §

A Vhr. 106. §-ának a)-b) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Az OBF elnöke - az érdekelt miniszter, illetőleg országos hatáskörű szerv vezetője meghallgatásával - általános érvényű szabályzatokat adhat ki:)

"a) bányabiztonsági és balesetvizsgálati ügyekben a Szakszervezetek Országos Tanácsával és az ágazati miniszterrel,

b) bányaegészségügyi ügyekben a Szakszervezetek Országos Tanácsával, az egészségügyi miniszterrel és az ágazati miniszterrel,".

36. §

A Vhr. 113. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A bányahatóság szakfelügyelete kiterjed a kőolaj-, kőolajtermék- és gáztávvezetésre (nyomvonal kitűzés, vezetékelhelyezés, távvezetéki üzem), a földalatti tárolóterekre, valamint a propán-bután töltőtelepre, ideértve a létesítési és használatbavételi engedélyezést is.

(2) A bányahatóság biztonsági szakfelügyeletet gyakorol a nem ásványi nyersanyagok kitermelésére irányuló, bányászati technológiával végzett földalatti tevékenység (aknamélyítés, alagút- és vágathajtás, tároló- és gépterek kiképzése), valamint a felhagyott bányák nyitvamaradó térségei felett."

37. §

(1) Ez a rendelet 1969. évi július hó 1. napján lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével a Vhr. 13. §-a, 15. §-a, 26. §-ának (2) bekezdése, 38. §-ának (2) bekezdése, 42. §-a, 48. §-a, 54. §-ának második mondta, 75. §-a, 97. §-ának (4) bekezdése, 101. §-ának 11. és 14. pontjaiból a bekezdésekre való utalás és a 19. pont, végül a 105. §-a (2) bekezdésének d) és h) pontja hatályát veszti.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Lábjegyzetek:

[1] * A mezőgazdasági termelőszövetkezetek tekintetében lásd a 35/1967. (X. 11.) Korm. számú rendelet 59. §-ának (1) és (4) bekezdését.

[2] * Az egészségügyi miniszternek a vizek egészségügyi szempontból történő ellenőrzésére vonatkozó jogkörére lásd a 18/1968. (V. 5.) Korm. rendelet 1. §-át.