1/1969. (III. 18.) EüM rendelet
a méregkezelői (toxikológiai) oktatásról
Az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben a következőket rendelem.
1. §
(1) A kisipar és a kereskedelem (termelőeszközkereskedelem, nagykereskedelem, valamint állami, szövetkezeti és magánkiskereskedelem) körében 1970. február 28. napja után mérgek, méregjelzésű növényvédőszerek, méregjegyzékbe felvett irtószerek raktározásával, raktárból történő kiadásával, vevők részére való kiszolgáltatásával csak az foglalkozhat, illetve csak az foglalkoztatható, aki az e rendelettel rendszeresített méregkezelői (toxikológiai) tanfolyamon, majd ezt követően öt évenként a továbbképző oktatáson részt vett és a tanfolyam (oktatás) anyagából vizsgát tett.
(2) Nem kell az e rendelettel szervezett tanfolyamot elvégeznie és vizsgát tennie annak, aki a 44/1957. (EüK 22.) EüM utasítás alapján a méregkezelői tanfolyamot már elvégezte és a vizsgát letette. E személyeket kérésükre - amennyiben az (1) bekezdésben meghatározott tevékenységet végzik - 1970. február 28. napjáig nyilvántartásba kell venni. Az öt évenkénti továbbképző oktatásban azonban részt kell venniük és vizsgát kell tenniük. Nyilvántartásbavétel hiányában az (1) bekezdésben említett tevékenységet 1970. február 28. után nem folytathatják.
(3) Nem kell az e rendelettel szabályozott méregkezelői (toxikológiai) tanfolyamon részt vennie annak, aki egészségügyi gázmesteri tanfolyamot, kereskedelmi szakközépiskolát, közgazdasági technikumot végzett, szakiránynak megfelelő képesítéssel rendelkező kereskedelmi eladó, vagy legalább középfokú egészségügyi, növényvédelmi, illetőleg más megfelelő szakképesítéssel (pl. állategészségügyi felcser, vegyésztechnikus, droguista, más hasonló vegyész szakképesítéssel, illetve szak-munkásbizonyítvánnyal, vagy más mestervizsgával) rendelkezik. Az öt évenkénti továbbképző oktatáson azonban a felsorolt képzettséggel rendelkezőknek részt kell venniük és vizsgát kell tenniük.
2. §
Nem terjed ki a rendelet hatálya a mező- és erdőgazdasági üzemekben (állami gazdaságokban, állami erdő- és vadgazdaságokban, állami erdőgazdaságokban, mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetekben, egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetek közös gazdaságaiban), valamint a mezőgazdasági üzemek társulásaiban a méregkezelői munkakörben foglalkoztatott dolgozókra, akiknek az 1/1965. (II. 21.) FM-MüM együttes rendelet alapján rendszeresített méregkamra kezelői tanfolyamot kell elvégezniük.
3. §
(1) Az 1. § (1) bekezdésében említett tanfolyamra (oktatásra) a lakóhely szerint illetékes járási, városi (városi kerületi) közegészségügyi-járványügyi szolgálatnál kell jelentkezni.
(2) A 2. §-ban említett tanfolyamra a megyei tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi osztályánál kell jelentkezni. E tanfolyamra egyébként az 1/1965. (II. 21.) FM-MüM együttes rendeletben foglaltak az irányadók.
(3) A munkáltató (a szövetkezet elnöke) köteles gondoskodni arról, hogy a tanfolyamra kötelezettek a tanfolyamra jelentkezzenek.
4. §
(1) A méregkezelői (toxikológiai) tanfolyamokon csak azok vehetnek részt és tehetnek vizsgát, akik
a) 18. évüket betöltötték;
b) a munkaalkalmasság elbírálására kijelölt orvos igazolványával igazolják, hogy a szükséges testi és szellemi (alkalmassági) követelményeknek megfelelnek;
c) az általános iskola 8 osztályát elvégezték. Az e pontban foglaltak alól - indokolt esetben - a megyei, megyei jogú városi, fővárosi közegészségügyi-járványügyi felügyelőség vezetője felmentést adhat.
(2) A méregkezelői (toxikológiai) tanfolyam időtartama legalább 45 óra, a továbbképző oktatás időtartama pedig legalább 20 óra. A tanfolyamot (oktatás) hetenként 4-6 órás foglalkozások keretében kell megszervezni. A tanfolyam (oktatás) időtartama három hónapon túl nem terjedhet.
5. §
(1) A méregkezelői tanfolyamon és a továbbképző oktatáson résztvevők az e célra szervezett vizsgabizottság előtt vizsgát tesznek.
(2) A vizsgának ki kell terjednie
a) a mérgekre, a méregjelzésű növényvédőszerekre, a méregjegyzékbe felvett irtószerekre, mérgező anyagot tartalmazó háztartási szerekre vonatkozó törvényes rendelkezésekre (jogszabályok, óvórendszabályok), a mérgezés esetén szükséges elsősegélynyújtásra vonatkozó ismeretekre,
b) az általános alapvető méregtani, a tanfolyamon (oktatáson) résztvevők munkaterületén előforduló mérgekre vonatkozó ismeretekre.
(3) Sikeres vizsga esetén a vizsgabizottság a vizsgázónak bizonyítványt ad. Sikertelen vizsga esetén a vizsgabizottság a vizsgázót egy ízben a tanfolyam megismétlésére utasíthatja.
(4) A méregkezelői (képző és továbbképző) tanfolyam díjköteles.
6. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg a 4/1957. (XI. 5.) EüM rendelet 16. §-a hatályát veszti.
Dr. Tóth Béla s. k.,
egészségügyi miniszterhelyettes