Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1969. (V. 29.) KPM rendelet

a helyi közforgalmú vasúti jármű- és a trolibuszvezetők, valamint a mozgólépcső és a sikló kezelők képzéséről és vizsgáztatásáról

1. §

(1) Villamosmeghajtású közúti vasúti, elővárosi vasúti, földalatti vasúti, fogaskerekű vasúti motorkocsi és mozdony-, valamint trolibuszvezetők (a továbbiakban: járművezető), továbbá mozgólépcső és sikló kezelők kiképzésére tanfolyamokat az ilyen járművezetőket, mozgólépcső és sikló kezelőket foglalkoztató közforgalmú közlekedési vállalatok szervezhetnek.

(2) A tanfolyamok célja balesetmentes vezetésre képes járművezetők képzése. Ennek érdekében a járművezetőket közlekedési ismeretekre, a jármű biztonságos vezetésére, a forgalomban való szabályos, körültekintő, előzékeny részvételre, a jármű szerkezetének, berendezéseinek és ezek karbantartásának ismeretére, biztonsági berendezéseinek ellenőrzésére, a műszaki hibák elhárítására, valamint a járművezetéssel összefüggő egyéb tudnivalókra kell oktatni. A mozgólépcső és a sikló kezelőket a mozgólépcső, illetőleg a sikló biztonságos kezelésére, szerkezetének, berendezéseinek és ezek karbantartásának ismeretére, a biztonsági berendezések ellenőrzésére és a műszaki hibák elhárítására, valamint a kezeléssel összefüggő egyéb tudnivalókra kell oktatni.

(3) Járművezetést (mozgólépcső és sikló kezelését) csak oktató állandó felügyelete mellett szabad tanulni.

(4) A gyakorlati oktatás során a jármű (mozgólépcső, sikló) felelős vezetője az oktató,

2. §

(1) Járművezetői, valamint mozgólépcső és sikló kezelői tanfolyamra az vehető fel, aki a 20. életévét betöltötte, a megfelelő jármű vezetésére közbiztonsági, orvosi és pályaalkalmassági szempontból megfelel és akinek legalább 8 általános vagy azzal egyenértékű - földalatti vasúti járművezetői tanfolyam esetén középfokú - iskolai végzettsége van.

(2) Mozgólépcső és sikló kezelői tanfolyamra iskolai végzettségtől függetlenül felvehető az, akinek géplakatos, elektroműszerész, villanyszerelő vagy ezzel rokon szakmában legalább szakmunkás képesítése van.

(3) Az előírt iskolai végzettség alól a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium indokolt esetben felmentést adhat.

3. §

(1) A tanfolyam elvégzése után a jelölt a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium által szervezett Helyi Közforgalmú Vasúti Járművezetők Vizsgabizottsága (a továbbiakban: Vizsgabizottság) előtt vizsgát tesz.

(2) A Vizsgabizottság elnökét és tagjait a közlekedés- és postaügyi miniszter bízza meg.

(3) Műszaki vizsgabiztosi megbízást az kaphat, akinek gépészmérnöki vagy közlekedésmérnöki képesítése és a megfelelő jármű, illetőleg mozgólépcső vagy sikló kezelésére jogosító igazolványa van.

(4) Forgalmi vizsgabiztosi megbízást az kaphat; akinek forgalmi tiszti képesítése vagy a Gépjárművezetői Vizsgabizottságban [2/1969. (II. 27.) KPM rendelet 3. §] a közlekedési ismeretek tárgy vizsgáztatására jogosító igazolványa és a megfelelő jármű vezetésére jogosító igazolványa van.

4. §

A Vizsgabizottság előtt

a) villamosmeghajtású közúti vasúti (villamosvasúti),

b) villamosmeghajtású elővárosi vasúti (zártpályás helyi vasúti),

c) földalatti vasúti,

d) fogaskerekű vasúti jármű és

e) trolibusz

vezetéséből, továbbá

f) mozgólépcső és

g) sikló

kezeléséből lehet vizsgát tenni.

5. §

(1) Járművezetői vizsgát a jelzési és forgalmi utasítások, a közlekedésrendészeti szabályok, továbbá a villamos és mechanikai berendezések ismeretéből, valamint vezetési gyakorlatból kell tenni. A földalatti vasúti és a fogaskerekű vasúti jármű vezetőinek a közlekedésrendészeti szabályok ismeretéből vizsgát tenni nem kell,

(2) A mozgólépcső és sikló kezelői vizsga a villamos és mechanikai berendezések ismeretéből, valamint kezelői gyakorlatból áll.

(3) Vezetési gyakorlatból csak az vizsgázhat, aki gyakorlati oktatás keretében közúti és fogaskerekű vasúti járművet, illetőleg trolibuszt 30, elővárosi és földalatti vasúti járművet, továbbá mozgólépcsőt és siklót 50 órán át vezetett, illetőleg kezelt és az elméleti tárgyakból sikeresen vizsgázott.

6. §

(1) A Vizsgabizottság a sikeres vizsgáról bizonyítványt állít ki.

(2) A bizonyítvány alapján

a) villamosmeghajtású közúti vasúti (villamosvasúti), illetőleg trolibuszvezetői vizsgát tett személy részére az illetékes közlekedésrendészeti rendőrhatóság a 7/1968. (VI. 19.) KPM-BM együttes rendelettel bevezetett villamos, illetőleg trolibuszvezetői igazolványt,

b) egyéb járműkategória vezetéséből, illetőleg mozgólépcső és sikló kezeléséből vizsgát tett személy részére pedig a Vizsgabizottság a megfelelő jármű vezetésére jogosító járművezetői, illetőleg mozgólépcső és sikló kezelői igazolványt (a továbbiakban együtt: vezetői igazolvány) ad ki.

7. §

(1) 1969. augusztus 1. napja után villamosmeghajtású elővárosi vasúti, földalatti vasúti, valamint fogaskerekű vasúti járművet az vezethet, illetőleg mozgólépcsőt és siklót az kezelhet, akinek az e rendelettel bevezetett vezetői igazolványa van.

(2) A rendelet hatálybalépése előtt vizsgát tett - a 6. § (2) bekezdésének b) pontja alá tartozó - személy részére a vezetői igazolványt újabb vizsga letétele nélkül, a korábbi vizsgabizonyítvány alapján 1969. évi július hó 30. napjáig ki kell adni.

(3) A (2) bekezdés szerinti vezetői igazolvány kiadását az erre a célra szolgáló nyomtatványon a Vizsgabizottságtól kell kérni.

8. §

A Vizsgabizottság az érdekelt kérelmére az elveszett vagy megrongálódott bizonyítvány helyett másolatot, a betelt, elveszett vagy megrongálódott vezetői igazolvány helyett pedig új igazolványt állít ki.

9. §

(1) A bizonyítvány, valamint a 6. § (2) bekezdésének b) pontja és a 7. § (2) bekezdése alapján kiadott vezetői igazolvány illetékére a pénzügyminiszternek az illetékekre vonatkozó rendelkezése az irányadó.

(2) A bizonyítványmásolat, valamint az új igazolvány kiállításáért 5,- Ft díjat kell fizetni.

10. §

(1) A vizsgadíjak a következők:

(2) A vizsgadíjak a bizonyítvány és vezetői igazolvány kiállításának a díját is magukban foglalják.

(3) A vizsgadíjat a 104-100-70 KPM Gazdasági Hivatal bevételi számla Budapest csekkszámlára kell befizetni.

(4) A vizsgáztatással kapcsolatos kiadások fedezetéről a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium költségvetésében, elkülönítetten kell gondoskodni.

11. §

(1) A rendelet 1. §-a alapján szervezett tanfolyam költsége, továbbá a hallgatóknak a tanfolyam időtartama alatti átlagkeresete a jelöltet foglalkoztató vállalatot terheli.

(2) A vizsgadíjat, az illetéket és a kiállítási díjat a jelölt fizeti.

12. §

A vizsgatárgyakat, a vizsgáztatás, valamint a bizonyítvány és az igazolvány kiadásának rendjét külön rendelkezés állapítja meg.

13. §

Ez a rendelet 1969. évi augusztus hó 1. napján lép hatályba. Ettől kezdődőleg a mozdony-, a motorkocsi-, a trolibusz-, a vágánygépkocsivezetők és a segédkezelők képesítéséről és vizsgáztatásáról szóló szabályzat rendelkezései a rendelet hatálya alá tartozó tanfolyamokra és vizsgákra nem alkalmazhatók.

Dr. Csanádi György s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter