Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/1969. (III. 30.) BkM-KGM-KipM-KkM-NIM együttes rendelet

egyes tartós fogyasztási cikkek jótállásának legkisebb kötelező mértékéről

Az egyes fontosabb tartós fogyasztási cikkek (továbbiakban: termékek) jótállásának legkisebb kötelező mértékéről a 7/1968. (I. 30.) Korm. rendeletben kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük:

1. §

(1) A rendelet hatálya a mellékletben felsorolt - belföldi gyártmányú és importból származó - belföldön kereskedelmi forgalomba kerülő termékekre terjed ki.

(2) Jótállás a vásárlóra a rendeletben megállapítottnál kedvezőbb feltételek mellett, továbbá a mellékletben nem szereplő termékekre is vállalható.

(3) Semmis az a megállapodás, amely a jogszabályban foglalt rendelkezésektől a vásárló hátrányára eltér. Az érvénytelen megállapodás helyébe e jogszabály rendelkezései lépnek.

2. §

(1) Jótállás esetén a vásárló követelheti a hibás termék kijavítását, a 4. § (1) bekezdésben meghatározott esetekben annak kicserélését, illetve viszszavételét, továbbá a hibás teljesítés folytán keletkezett költségeinek, valamint tényleges kárának megtérítését.

(2) A jótállás a törvényes szavatossági jogokat nem érinti.

3. §

(1) A javítási kötelezettséget általában az igény bejelentésétől számított nyolc napon belül teljesíteni kell.

(2) Ha a javítás időtartama a tizenöt napot meghaladja - a vásárló részére a hiba bejelentésétől számított 15. naptól kölcsönkészüléket kell biztosítani arra az időre, amíg a terméket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatja. Ez a rendelkezés a 6. § (3) bekezdésben meghatározott, továbbá a bútoripari termékekre nem alkalmazható.

(3) A termék kijavítása esetén a jótállás időtartama meghosszabbodik a hiba közlésétől kezdve azzal az idővel, amely alatt a vásárló a terméket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta.

4. §

(1) Ha a termék

a) valamilyen okból nem javítható, vagy javítás után sem vált rendeltetésszerű használatra alkalmassá,

b) javítása hatvan napnál, vagy ha a vásárló részére kölcsönkészüléket nem biztosítottak [3. § (2) bekezdés] harminc napnál hosszabb időt vesz igénybe,

c) a biztosítékot kivéve már öt esetben javításra került, újabb hiba esetén, továbbá

d) a vásárlásától (üzembehelyezésétől) számított három napon belül - a biztosítékot kivéve - meghibásodott,

a vásárló kívánságára azt azonos típusú új termékre kell kicserélni. Ha a cserére nincs lehetőség, a vásárló választása szerint a termék visszaszolgáltatása fejében a vételárat vissza kell fizetni, vagy a vételárkülönbözet elszámolása mellett más típusú terméket kell részére kiadni.

(2) Az (1) bekezdés c) és d) pontja a személygépkocsikért e jogszabály alapján érvényesülő jótállásra nem alkalmazható.

(3) A terméknek vagy jelentősebb részének (pl. hűtőgépnél aggregátor, motorkerékpárnál motor, televíziónál képcső) kicserélése esetén a jótállás időtartama a kicserélt termék (annak kicserélt része) tekintetében újra kezdődik.

5. §

(1) A jótállásra kötelezett a felelősség alól csak akkor mentesül, ha bizonyítja, hogy a hiba oka az átadás után keletkezett (rendeltetésellenes használat, szakszerűtlen kezelés, erőszakos külső behatás, elemi kár stb.).

(2) Ha a hiba jellegével kapcsolatban vita merül fel, a jótállásra kötelezett a KERMI vagy más minőségvizsgáló szerv szakvéleményét köteles beszerezni.

6. §

(1) A jótállás legrövidebb időtartama 12 hónap, hűtőgép értékesítése esetén 24 hónap.

(2) A jótállási határidő a vevő részére történő átadás, ha az üzembehelyezést a jótállásra kötelezett végzi, az üzembehelyezés (beszabályozás) napjával kezdődik.

(3) A személygépkocsiért, a motorkerékpárért, valamint a robogóért vállalt jótállás a jótállás időtartamán belül is megszűnik:

személygépkocsinál 10.000 km

motorkerékpárnál (robogónál)

50 cm3-es hengerűrtartalomig 6.000 km

50 cm3-es hengerűrtartalom felett 10.000 km

oldalkocsi használata esetén 6.500 km

megtétele esetén.

7. §

(1) Az üzemeltetés helyén kell megjavítani a rögzített bekötésű (elektromos tűzhely, kettős főzőlap, bojler stb.), valamint - a járművek kivételével - a 10 kg-nál súlyosabb, vagy a helyi közúti közlekedési eszközökön kézicsomagként nem szállítható terméket.

(2) Ha a javítás az üzemeltetés helyén nem végezhető el, a le- és felszerelésről, valamint az el- és visszaszállításról a jótállásra kötelezett gondoskodik

8. §

(1) A 7. § hatálya alá nem tartozó terméket a vásárló szállítja be:

- a lakóhelyén működő javítószolgálathoz (szervízbe)

- a javítószolgálat által lakóhelyén fenntartott begyűjtőhelyre

vagy

- ha a lakóhelyen nincs javítószolgálat, vagy begyűjtőhely, úgy a lakóhelyhez legközelebb eső javítószolgálathoz, illetve ahhoz a kereskedelmi egységhez, amelyben a terméket vásárolta.

(2) A visszaszállításról a 6. § (3) bekezdésben felsorolt termékek kivételével - a vásárló kívánságára - díjmentesen a jótállásra kötelezett gondoskodik.

(3) A vásárló szállítási költségét a készülék jellegének megfelelően a leggazdaságosabban igénybe vehető szállítási mód díjszabása szerint kell megtéríteni.

9. §

(1) A jótállási kötelezettségek teljesítéséért a vásárlóval szemben a forgalombahozó (értékesítő) vállalat felelős.

(2) A jótállási kötelezettség keretébe tartozó javítások elvégzéséről és az alkatrészellátásról a termelő vagy importáló vállalat az értékesítő vállalattal történt megállapodás szerint köteles gondoskodni. [5/1968. (I. 27.) PM rendelet 4. §] A jótállási kötelezettség teljesítésével kapcsolatos költségek - a jótállási kötelezettség teljesítésének módjától függetlenül - a termelő vállalatot terhelik.

(3) A forgalombahozó (értékesítő) vállalat a vásárlóval szembeni kötelezettségek teljesítését nem kötheti a termelő (importáló) vállalat vele szemben fennálló kötelezettségeinek előzetes teljesítéséhez.

(4) A vásárló a jótálláson alapuló igényének érvényesítésével kapcsolatos nyilatkozatait az értékesítő vállalathoz, vagy a jótállás keretébe tartozó javításokat rendeltetésszerűen végző vállalathoz intézheti.

(5) A rendelet mellékletében meghatározott termék belföldön kereskedelmi forgalomba csak akkor hozható, ha a javítószolgálat biztosítja a vásárlókkal szemben keletkező jótállási kötelezettségek teljesítését.

10. §

(1) A vásárló jótállási igényét a jótállási jegygyel érvényesítheti.

(2) A jótállási jegyen a termelő (importáló) vállalat köteles feltüntetni:

- a gyártmány típusát, a gyártási számot,

- a jótállás időtartamát, feltételeit (a jótállási igény érvényesíthetését kizáró feltételeket),

- a javítószolgálat nevét és címét.

(3) Az értékesítő vállalat a termék eladásakor köteles a jótállási jegy és a készülék számát egyeztetni a jótállási jegyet az eladás (üzembehelyezés) keltének feltüntetésével hitelesíteni és azt a vásárlónak átadni. A szabálytalanul kiállított jótállási jegy alapján érvényesített igények teljesítése az értékesítő vállalatot terheli.

(4) Bútor értékesítése esetén a jótállási jegyet az értékesítő vállalat a termék eladásakor állítja ki.

(5) A jótállás keretébe tartozó javítás esetén az igény bejelentésének időpontját, a hiba okát, valamint a javítás módját és idejét, a jótállás új határidejét [3. § (3) bekezdés] a jótállási jegyen fel kell tüntetni. A 4. § (1) bekezdés a)-c) pontban meghatározott esetben a javítószolgálat - a vásárló kívánságára - az ott meghatározott körülményt, valamint a hibás termék átvételét köteles igazolni.

11. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a belföldi kereskedelmi forgalomban a hatálybalépését követően értékesített termékekre kell alkalmazni.

(2) A 108/1965. (KÉ 33.) BkM-KGM együttes utasítás, a 117/1965. (K É 37.) BkM-OKISZ elnöki számú együttes utasítás, a 65.244/1965. (KGÉX. 16.) KGM utasítás, valamint a 3/1965. (KipÉ 4.) KipM-BkM együttes utasítás egyidejűleg hatályát veszti.

Szurdi István s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Nagy Józsefné s. k.,

könnyűipari miniszter

Dr. Horgos Gyula s. k.,

kohó- és gépipari miniszter

Dr. Biró József s. k.,

külkereskedelmi miniszter

Dr. Szekér Gyula s. k.,

a nehézipari miniszter első helyettese

Melléklet a 4/1969. (III. 30.) BkM-KGM-KipM-KkM-NIM együttes rendelethez

Tartalomjegyzék