4/1969. (XI. 17.) BM rendelet
a magyar állampolgárok lakcímének bejelentéséről és nyilvántartásáról
A személyi igazolványról, valamint a lakcím bejelentéséről és nyilvántartásáról szóló 38/1969. (XI. 17.) Korm. rendelet 7. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a honvédelmi miniszterrel egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
I. RÉSZ
ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK
A lakcím bejelentési kötelezettség
1. §[1]
A Magyar Népköztársaság területén állandó jelleggel tartózkodó minden magyar állampolgár köteles az állandó vagy az ideiglenes lakóhelyre történő beköltözéskor, illetőleg kiköltözéskor a lakcímét vagy annak megváltozását a lakóhely szerint illetékes városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szervénél, a megyei városi kerületi hivatalnál, illetőleg a községi tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szervénél (a továbbiakban: igazgatási osztály) nyilvántartás céljából bejelenteni.
2. §
(1) A lakcímbejelentési kötelezettség teljesítése szempontjából lakóhelynek kell tekinteni minden olyan helyiséget, amelyet valaki állandó vagy ideiglenes jelleggel lakásként használ és a helyiség utcanévvel, házszámmal, ennek hiányában helyrajzi számmal, illetve ismert elnevezéssel megjelölhető.
(2) Az állandó lakcím bejelentésének kötelezettsége alá esik az (1) bekezdésben meghatározott olyan helyiség, ahol valaki tartós ottlakásra rendezkedett be és ténylegesen ott lakik, vagy ahova ideiglenes lakóhelyéről rendszeresen, illetve kényszerű távoltartózkodásának megszűnése után, véglegesen visszatér. A lakcímet, illetőleg megváltozását (megszűnését) a be- vagy kiköltözéskor, de legfeljebb az ezt követő 48 órán belül kell bejelenteni.
(3)[2] A tizennégy éven aluli gyermek állandó lakóhelyének általában a törvényes képviselő állandó lakóhelyét, az állami gondozott kiskorú állandó lakóhelyének pedig - a kiskorú életkorára való tekintet nélkül - a gyámhatósági határozatban megállapított lakóhelyet kell tekinteni.
(4)[3] A lakcím bejelentésére kötelezett személy állandó lakóhelyének fenntartása mellett, egy ideiglenes lakcímet jelenthet be.
(5)[4] Az ideiglenes lakcím bejelentésének kötelezettsége alá esik az (1) bekezdésben meghatározott olyan helyiség, ahol valaki - állandó lakóhelyének fenntartása mellett - munkavégzés, tanulás, üdülés, gyógykezelés, átmeneti jellegű kényszer elköltözés, vagy látogatás miatt 15 napnál tovább tartózkodik. Az ideiglenes lakcímet a beköltözést követő 15 napon belül, a lakcím megszűnését a kiköltözéskor, de legfeljebb az ezt követő 48 órán belül kell bejelenteni.
(6)[5] Ha a tizennégy éven aluli gyermek ideiglenes lakóhelyén törvényes képviselője nélkül tartózkodik, őt csak három hónapon túli tartózkodás esetén kell szállásadójának bejelenteni.
3. §
(1) Az ideiglenes lakcím bejelentésével az állandó lakcím nem szűnik meg.
(2) Az ideiglenes lakcím megváltozását (megszűnését) be kell jelenteni, ha:
a) az újabb ideiglenes lakóhelyen lakcímbejelentési kötelezettség áll fenn,
b) az állandó lakóhelyen való tartózkodás a 30 napot meghaladja,
c) az ideiglenes tartózkodás megszűnt.
(3) Mentes a (2) bekezdés b) pontjában foglalt bejelentési kötelezettség alól:
a) a tulajdonában levő idényjellegű építménnyel (nyaralóval) rendelkező személy és hozzátartozója mindaddig, amíg az építményt egy évnél hosszabb ideig bérbe nem adja, vagy használatra át nem engedi,
b)[6] a tizennégy éven aluli gyermek, valamint az iskolai tanulmányait folytató személy, ha az állandó lakóhelyén való tartózkodása a három hónapot nem haladja meg.
4. §
Ha az állandó vagy az ideiglenes lakcímnek és megváltozásának bejelentése nem történt meg, yagy nem a tényleges helyzetnek megfelelően történt, az illetékes rendőrkapitányság - határozattal - a mulasztót a tényleges állapotnak megfelelő bejelentés teljesítésére kötelezi.
A lakcímváltozás bejelentése
5. §
(1)[7]
(2) A városon belül - ha ott több bejelentő szerv működik - a lakcímváltozást, az új lakcím szerinti bejelentő szervnél kell bejelenteni.
6. §
(1) A lakcímet és megváltozását, személyesen kell bejelenteni, kivéve, ha a bejelentésre kötelezettet testi fogyatékossága vagy betegsége a megjelenésben akadályozza.
(2) Ha a lakcímnek vagy megváltozásának bejelentése a család több tagját érinti, a bejelentést valamennyi családtagra vonatkozóan az egyik bejelentésre kötelezett családtag is teljesítheti.
(3)[8] A tizennégy éven aluli gyermek, és a cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett személy lakcímét, valamint annak megváltozását a törvényes képviselő jelenti be.
(4)[9] Az állami gondozott kiskorú lakcíme megváltozásának bejelentéséről és a csecsemőotthonban, nevelőintézetben, gyermek- és ifjúságvédő intézetben (a továbbiakban: intézet) vagy egyéb bentlakásos intézményben való nyilvántartásáról - a kiskorú életkorára való tekintet nélkül - az illetékes intézeti gyám, illetve a bentlakásos intézmény igazgatója gondoskodik. Ezt a rendelkezést az intézetben élő - nagykorú - volt állami gondozott tekintetében is alkalmazni kell.
(5)[10] Az újszülött első lakcímének bejelentését a születést bejegyző anyakönyvvezető hivatalból teljesíti.
7. §
A lakcímnek és megváltozásának bejelentéséhez a következő nyomtatványokat kell felhasználni:
a) bejelentőlap az állandó lakcímről, megváltozásáról és megszűnéséről,
b) bejelentőlap az ideiglenes lakcímről, megváltozásáról és megszűnéséről,
c) nyilvántartókönyv a szállodában és az ezzel egy tekintet alá eső vendégszálláson megszállt személyről.
8. §
(1)[11] A lakcímnek és megváltozásának bejelentésekor a bejelentő lapot a személyi, a munkáltatói, valamint a katonai igazolvány, a tizennégy éven aluli gyermek és a cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett esetében a személyi lap adataival megegyezően kell kiállítani.
(2) A bejelentőlapot alá kell íratni a szállásadóval és a helyi lakónyilvántartóval.
(3) A tulajdonosnak, bérlőnek, valamint a bírósági ítélet vagy hatósági határozat alapján be-, illetőleg kiköltözőnek a bejelentőlapján, szállásadói aláírásra nincs szükség.
9. §[12]
(1) A lakcímnek és megváltozásának bejelentése alkalmával be kell nyújtani a bejelentőlapot és a személyi igazolványt, tizennégy éven aluli gyermek, valamint a cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett esetén a személyi lapot.
(2) Az igazgatási osztály a lakcímet és megváltozását a bejelentőlap alapján a személyi igazolványba, illetőleg a személyi lapra bejegyzi.
A szállásadó kötelességei
10. §
(1) A lakcímnek és megváltozásának bejelentése szempontjából szállásadója:
a) a személyi tulajdonban levő lakóépítmény tulajdonosa az általa lakott lakrészbe befogadott személynek,
b) a bérlő (társbérlő) az általa bérelt lakrészbe befogadott személynek,
c) a munkáltató szerv vezetője a munkásszállásra, építkezés felvonulási lakóépületébe, vagy a szerv zárt területén belül készenléti vagy szolgálati lakásba befogadott személynek,
d)[13] a szálloda, turistaház, hétvégi telep, sátortábor, diákotthon, és tanulóotthon, kollégium, szociális otthon, illetve szociális intézet vezetője (gondnoka), a kezelése alatt álló szálláshelyre vagy lakóhelyre befogadott személynek, az ott lakó alkalmazottnak és hozzátartozóinak.
e) az üdülő, kórház, szanatórium, egyéb gyógyintézet vezetője (gondnoka) a befogadott személynek, az ott lakó alkalmazottnak és hozzátartozóinak.
f)[14] az intézet igazgatója a befogadott személynek, az ottlakó alkalmazottnak és hozzátartozóinak.
(2) Az (1) bekezdés c)-e) pontjában meghatározott szervek vezetői más felelős személyeket is megbízhatnak a szállásadói teendők ellátásával.
11. §
(1) A szállásadó kötelessége:
a) ellenőrizni és a befogadott személy figyelmét felhívni, hogy a lakcímnek és megváltozásának bejelentésével járó kötelezettségének eleget tegyen,
b) a bejelentőlapot a be-, illetve a kiköltözés megtörténtének igazolásaként aláírni,
c)[15] az igazgatási osztálynak a 2. § (2) és (5) bekezdésében foglalt határidőt követő 48 órán belül bejelenteni, ha a lakrészben tartózkodó személy a lakcímbejelentési kötelezettségének nem tett eleget.
(2) A szállásadó akadályoztatása esetén az (1) bekezdésben meghatározott kötelességeket az általa megbízott személy teljesíti.
A helyi lakónyilvántartó kötelességei
12. §
(1) A helyi lakónyilvántartó a lakcímnek és megváltozásának bejelentésével kapcsolatban köteles:
a) figyelemmel kísérni, hogy a be-, vagy a kiköltözött személy eleget tegyen a lakcímre vonatkozó bejelentési kötelezettségének,
b) a szabályosan kitöltött bejelentőlapot aláírni és ezzel egyidejűleg a változást a helyi lakónyilvántartásba bevezetni,
c) a bejelentési szabályok megszegőinek adatait a legközelebbi rendőri szervnél vagy körzeti megbízottnál bejelenteni.
(2) A lakók adatainak a helyi lakónyilvántartással történő egyeztetését a rendőrkapitányság vezetője elrendelheti. A helyi lakónyilvántartás adatainak helyességét, a rendőrség ellenőrizheti.
II. RÉSZ
KÜLÖN SZABÁLYOK
Egyes szálláshelyeken tartózkodók nyilvántartása
13. §
(1) A szállodában turistaházban, idegenforgalmi szerv által foglalkoztatott vendégszálláson, állami szerv, társadalmi szervezet és szövetkezet által fenntartott üdülőben, gyógyintézetben, hétvégi-telepen és sátortáborban a vezető (szállásadó) vagy megbízottja köteles az elszállásolt személy adatait - a személyi igazolvány alapján - a 7. § c) pontjában megjelölt nyilvántartókönyvbe bevezetni.
(2) Az (1) bekezdésben felsorolt szálláshelyen állandó vagy ideiglenes jelleggel lakó alkalmazottra és hozzátartozóira az 1-12. §-ban foglalt lakcímbejelentési, valamint lakónyilvántartási szabályok vonatkoznak.
A lakcím változás bejelentése munkásszálláson, építkezés felvonulási lakóépületében, mozgószálláson
14. §
(1) Munkásszálláson és építkezés felvonulási lakóépületében történt elszállásoláskor a helységnév mellé, a munkáltató vállalat megnevezését kell a bejelentőlap lakcímrovatába bejegyezni, ha az utcanév, házszám, helyrajzi szám ismeretlen.
(2) Munkásszálláson és építkezés felvonulási lakóépületében a szerv által megbízott személy helyi lakónyilvántartást köteles vezetni.
15. §
(1) Mozgó lakókocsiba, hajón levő szállásba, kihelyezett növényvédő és kutató állomás szállásába, valamint mezőgazdasági idényszálláson történt elszállásolást csak ideiglenes lakcímként lehet bejelenteni.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt szálláshelyen ideiglenes lakcímként a munkáltató telephelyét kell bejegyezni. A lakcímet a telephely szerint illetékes bejelentő szervnél kell bejelenteni.
(3) A mozgószálláson elszállásolt személyekről a telephelyen és a mozgószálláson külön-külön helyi lakónyilvántartást kell vezetni.
Eljárás helységnév, utcanév, házszám változása és terület átcsatolása esetén
16. §
Helységnév, utcanév, házszám változása miatt bejelentést teljesíteni nem kell, a lakcímváltozást az illetékes bejelentő szerv - hivatalból vagy kérelemre - bevezeti a személyi igazolványba.
A néphadsereg és egyes fegyveres testületek tagjaira vonatkozó rendelkezések
17. §
(1) A néphadsereg hivatásos állományú tagja külön szabályok szerint: a továbbszolgáló, sor- és tartalékos katonai szolgálatot teljesítő tagja a jelen rendeletben foglalt szabályok szerint köteles az állandó vagy ideiglenes lakóhelyének megváltozásakor a lakcím bejelentési kötelezettségének eleget tenni.
(2) Mentes a lakcímváltozás bejelentése alól a néphadsereg, a Belügyminisztérium és a büntetésvégrehajtási szerv bentlakásos iskolára (továbbképzésre) vezényelt vagy laktanyaszerű elhelyezésben levő tagja.
Lakcímváltozás bejelentése végleg külföldre távozás esetén
18. §[16]
A végleg külföldre távozó magyar állampolgár a kiutazási engedély átvétele előtt az 1-12. §-ban meghatározott rendelkezések szerint köteles az állandó és ideiglenes lakcímének megszűnését bejelenteni.
Lakcím bejelentése a határsávban
19. §
(1) Az állandó lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányság előzetes írásbeli engedélye szükséges; a határsávban az új állandó vagy az ideiglenes lakcím bejelentéséhez.
(2)[17] A határsávban az igazgatási osztály állandó lakcímbejelentést akkor fogadhat el, ha a rendőrkapitányság a személyi igazolványba az engedélyt bevezette.
(3) Nincs szüksége az (1) bekezdésben foglalt engedélyre annak, aki azonos megye határsávján beiül:
a) állandó vagy ideiglenes lakóhelyét változtatja, vagy
b) állandó lakóhellyel rendelkezik és ideiglenes lakóhelyre költözik be.
(4) A határsávban olyan személy részére, akinek határsáv engedélye nincs - bár ilyennel rendelkeznie kellene - szállást adni, illetőleg bejelentőlapot aláírni nem szabad.
Adatszolgáltatás a rendőri lakcímnyilvántartásból
20. §
(1) A rendőrkapitányság (Budapesten a Budapesti Rendőrfőkapitányság Bejelentési Irodája) az állampolgárok állandó és ideiglenes lakcíméről 1956. január 1-ig visszamenőleg "Lakbizonylat" és "Lakcímközlés" formájában adatokat szolgáltat.
(2) A lakbizonylat a kiállításának időpontja szerinti, továbbá a korábbi állandó és ideiglenes lakcímeket tartalmazza.
(3) A lakcímközlés a kérelem időpontjának megfelelő állandó és ideiglenes lakcímet tartalmazza.
(4) A rendőrség az adatszolgáltatást a kérelmező jogi érdekének valószínűsítéséhez kötheti.
(5) A lakbizonylatért 20 forint kiadványi, a lakcímközlésért 10 forint beadványi illetéket bélyegben kell leróni.
III. RÉSZ
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
21. §
(1) A külföldiek és a magyar konzuli útlevéllel rendelkezők lakcím bejelentési kötelezettségét külön rendelet szabályozza.
(2) Ez a rendelet 1970. január 1-jén lép hatályba.
Benkei András s. k.,
belügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1974.11.20.
[2] Megállapította az 5/1983. (VI. 15.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1983.06.15.
[3] Számozását módosította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 1974.11.20.
[4] Számozását módosította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 1974.11.20.
[5] Beiktatta a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 1974.11.20.
[6] Megállapította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 3. §-a. Hatályos 1974.11.20.
[7] Hatályon kívül helyezte a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 4. §-a. Hatálytalan 1974.11.20.
[8] Megállapította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 1974.11.20.
[9] Beiktatta az 5/1983. (VI. 15.) BM rendelet 2. §-a. Hatályos 1983.06.15.
[10] Számozását módosította az 5/1983. (VI. 15.) BM rendelet 2. §-a. Hatályos 1983.06.15.
[11] Megállapította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 6. §-a. Hatályos 1974.11.20.
[12] Megállapította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 7. §-a. Hatályos 1974.11.20.
[13] Megállapította az 5/1983. (VI. 15.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1983.06.15.
[14] Beiktatta az 5/1983. (VI. 15.) BM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1983.06.15.
[15] A korábbi c) pontot hatályon kívül helyezte a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1974.11.20. Továbbá a korábbi d) pont számozását módosította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 8. § (2) bekezdése.
[16] Megállapította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 9. §-a. Hatályos 1974.11.20.
[17] Megállapította a 6/1974. (XI. 20.) BM rendelet 10. §-a. Hatályos 1974.11.20.