6/1969. (II. 12.) ÉVM rendelet

az újfajta termékek és építési módok építőipari alkalmazásának engedélyezéséről

Az építésügyről szóló 1964. évi III. törvény 31. §-ának (1) bekezdése alapján az építési célra szolgáló újfajta termékek és építési módok építőipari alkalmazásának engedélyezését - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a 8. § tekintetében pedig a pénzügyminiszterrel is egyetértésben - a következőképpen szabályozom:

Fogalommeghatározások

1. §

E rendelet alkalmazása szempontjából

a) újfajta termék (építési anyag, szerkezet, épületgépészeti berendezés és szerelvény, továbbá előregyártott épület, épületrész): az, amelyet a hazai építéstervezési vagy építőipari kivitelezési tevékenység során még nem alkalmaztak, vagy alkalmaztak ugyan, de az eredeti tulajdonságait lényegesen befolyásoló változtatásokat hajtottak rajta végre, s amelyre állami szabványt, műszaki előírást vagy típustervet még nem bocsátottak ki;

b) újfajta termék alkalmazása: az a) pont szerint újfajtának minősülő, belföldi előállítású vagy külföldről behozott terméknek építéstervezés vagy építőipari kivitelezési tevékenység során történő felhasználása;

c) tömeges az újfajta termék alkalmazása, ha azt nyilvánosságra hozott, a termékre jellemző tulajdonságokat ismertető műszaki adatok alapján rendszeresen felhasználják;

d) újfajta építési mód: az, amely az építmény térbeli kialakítása, szerkezeti rendszere, szerkezetei építőipari kivitelezési tevékenységgel történő előállításának vagy összeszerelésének alapvető módja tekintetében a hazai építéstervezési, illetőleg építőipari kivitelezési tevékenység során eddig alkalmazott műszaki megoldásoktól eltér.

Az újfajta termék alkalmazásának engedélyezése

2. §

(1) Minden olyan újfajta termék tömeges alkalmazásához engedély szükséges, amely rendeltetésszerű felhasználása során nem megfelelő minőség vagy összetétel esetén az egészséges és biztonságos munkavégzés, illetőleg használat követelményeit sértheti.

(2) Az engedélyt

a) annak kell kérnie, aki az újfajta terméket első ízben forgalomba hozni, ennek hiányában pedig építéstervezés vagy építőipari kivitelezés során felhasználni kívánja;

b) az is kérheti, aki az újfajta terméket első Ízben előállítani vagy külföldről behozni kívánja.

3. §

(1) Az engedélyezés ügyében - a (2) bekezdésben említett eset kivételével - az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium dönt.

(2) Ha az újfajta terméket csak épületnek nem minősülő közlekedési, távközlési, továbbá villamosenergia, kőolaj, kőolajtermék és gáz termelésére és vezetésére szolgáló építményben, valamint vízilétesítményben kívánják használni, az engedélyezés ügyében - az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztériummal egyetértésben - az építmény fajtája szerint illetékes minisztérium (országos hatáskörű szerv) dönt.

(3) A kérelmet az e rendelet mellékletében előírt tartalommal az Építőipari Minőségvizsgáló Intézethez (a továbbiakban: ÉMI), illetőleg a (2) bekezdésben említett esetben az építmény fajtája szerint illetékes minisztérium (országos hatáskörű szerv) által arra kijelölt hatósághoz vagy tudományos szervhez (a továbbiakban: kijelölt intézet) kell benyújtani.

(4) Ha a kérelem elbírálásához az e rendelet mellékletében előírtakon felül további adat, rajz, irat vágy mintadarab szükséges, az ÉMI (a kijelölt intézet) a kérelmezőt annak pótlására kötelezheti.

(5) Az ÉMI (a kijelölt intézet) az engedély iránti kérelmet a hatósági előírások és az építőipari műszaki követelmények betartásának vizsgálatára kiterjedő javaslatával ellátva terjeszti elő döntés végett; javaslatának kialakítása során - a más minőségellenőrző szerv által a termékkel kapcsolatban még nem vizsgált kérdésekben - az illetékes szakintézet bevonásával járhat el.

(6) Az újfajta termék ellenőrzött műszaki tulajdonságait és a döntés egyéb indokait a kérelmezővel az engedély megtagadása esetében is közölni kell.

Az újfajta termék alkalmassági bizonyítványa

4. §

(1) Olyan újfajta termék tömeges alkalmazásához, amely a 2. § (1) bekezdése alapján nem esik engedélyezési kötelezettség alá, de felhasználása az érintett építményrész költségvetés szerinti építési költségének kétszeresét meghaladó mértékű anyagi károsodást idézhet elő, alkalmassági bizonyítvány szükséges.

(2) Az alkalmassági bizonyítvány kiadása ügyében az ÉMI (a kijelölt intézet) dönt.

(3) Az alkalmassági bizonyítvány iránti kérelemre, tartalmára és elbírálására a 2. § (2) bekezdésében, továbbá a 3. § (3)-(6) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók.

Az újfajta építési mód alkalmazásának engedélyezése

5. §

(1) Újfajta építési mód alkalmazásához az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium, illetőleg épületnek nem minősülő közlekedési, távközlési, továbbá villamosenergia, kőolaj, kőolajtermék és gáz termelésére szolgáló építmény, valamint vízilétesítmény esetében az építmény fajtája szerint illetékes minisztériumnak (országos hatáskörű szervnek) - az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztériummal együttesen adott - engedélye szükséges.

(2) A kérelem tartalmát, illetőleg az annak elbírálásához szükséges iratokat és adatokat, továbbá az engedély megadásának feltételeit az engedélyező minisztérium (országos hatáskörű szerv) esetenként állapítja meg.

Vegyes és záró rendelkezések

6. §

Az újfajta termék és építési mód alkalmazásának engedélyezése, továbbá az újfajta termék alkalmassági bizonyítványának kiadása során a közegészségügyi és a tűzrendészeti követelmények képviseletére illetékes szakhatóságok, valamint a balesetelhárító és egészségvédő óvórendszabályokat érintő kérdésekben az illetékes szakmai szakszervezet bevonásával kell eljárni.

7. §

(1) Az alkalmazási engedély, illetőleg az alkalmassági bizonyítvány meghatározhatja a termék alkalmazásának körét, módját és más feltételeit (az alkalmazás szakterületeit, egyéb korlátait, kísérleti alkalmazás esetében annak nagyságrendjét stb.).

(2) Az ÉMI (a kijelölt intézet) a kiadott alkalmazási engedélyekről és alkalmassági bizonyítványokról nyilvántartást köteles vezetni.

(3) Az újfajta terméknek vagy építési módnak az építmény műszaki tervezése, illetőleg építőipari kivitelezése során történő alkalmazása előtt az alkalmazónak meg kell győződnie arról, hogy az alkalmazás előírt feltételeit teljesítették-e.

(4) Ha az alkalmazási engedélyt, illetőleg az alkalmassági bizonyítványt nem az újfajta terméket előállító (gyártó) vagy a külföldről behozni kívánó kérte, a kérelmező köteles az engedély (bizonyítvány) tartalmát az előállító (gyártó, külföldről behozni kívánó) tudomására hozni.

(5) Az újfajta termékekről kiadott gyártmány-katalógusokban és prospektusokban az alkalmazási engedély, illetőleg az alkalmassági bizonyítvány számára utalni kell.

8. §

Az alkalmazási engedély és az alkalmassági bizonyítvány kiadása iránti eljárás illetékköteles. Az ÉMI (a kijelölt intézet) és a közreműködő más szakintézet tevékenységéért az engedélyezési eljárásban az ÉMI (a kijelölt intézet) díjszabása, a bizonyítvány-kiadási eljárásban pedig az ÉMI (a kijelölt intézet) és a kérelmező megállapodása szerinti díjat kell fizetni.

9. §

Ez a rendelet az 1969. évi március hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg az újfajta építési anyagok és szerkezetek alkalmazásának engedélyezéséről szóló 40/11/1952. (Ép Ért 17.) ÉM utasítás, továbbá az É M Építőipari Minőségvizsgáló Intézet tevékenységéről szóló 60/1964. (Ép Ért 36.) ÉM utasítás 6. §-ának (1) bekezdése hatályát veszti.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Melléklet a 6/1969. (II. 12.) ÉVM rendelethez

Az újfajta termék alkalmazásának engedélyezése iránti kérelem tartalma

A kérelemnek tartalmaznia kell, illetőleg ahhoz mellékletként csatolni kell az újfajta termék

a) műszaki tervdokumentációját, az esetleges statikai, hőtani, akusztikai stb. számításokat, a gyártási technológia vázlatos, továbbá az alkalmazási technológia részletes ismertetését,

b) alkalmazásának körére vonatkozó, műszakilag indokolt javaslatokat,

c) vizsgálatához szükséges mintadarabokat (prototípusokat),

d) alkalmazásához szükséges műszaki szabályozási kiadvány, gyártmánykatalógus- vagy prospektuslap tervezetét,

e) kutatása, kísérlete és egyedi alkalmazása során nyert tapasztalatok összefoglaló tájékoztatóját és kutatási zárójelentését,

f) behozatala esetén: a gyártó cég nevét, telephelyét, katalóguslapját és a termék műszaki jellemzőiről rendelkezésre álló egyéb adatokat (külföldi vizsgálati bizonyítvány, alkalmazási engedély stb.),

g) alkalmazása során felhasználható hatályos műszaki szabályozási kiadványok jegyzékét.

Tartalomjegyzék