Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1969. évi VIII. törvény

a Magyar Népköztársaság 1970. évi költségvetéséről

1. § Az Országgyűlés a Magyar Népköztársaság 1970. évi költségvetésének

bevételeit 168.395.344.000 forintban,

kiadásait 170.285.344.000 forintban,

hiányát 1.890.000.000 forintban

határozza meg.

2. § (1) Az 1. §-ban meghatározott bevétel -a (2)-(5) bekezdésekben foglalt részletezéssel -a vállalatok, a szövetkezetek és a lakosság befizetéseiből, továbbá egyéb, jogszabályokkal meghatározott forrásokból származik.

(2) A vállalatok, a kisipari szövetkezetek, aa általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek a szövetkezeti vállalatok illetményadója, társadalombiztosítási járuléka, nyereségadója, termelési adója, forgalmi adója, vámbefizetése, importforgalmi adója és egyéb befizetései, továbbá a vállalatok eszközlekötési járuléka és a központosított amortizáció befizetéseinek együttes összege 141.335 millió forint, a bevétel 83,9%-a, amely a főbb népgazdasági áganként a következőképpen oszlik meg:

- ipar 76.875 millió forint, az e bekezdés szerinti bevétel 54,4%-a,

- építőipar 9.518 millió forint, az e bekezdés szerinti bevétel 6,7%-a,

- mezőgazdaság, erdőgazdaság, vízgazdálkodás 2.795 millió forint, az e bekezdés szerinti bevétel 2%-a,

- szállítás és hírközlés 10.007 millió forint, aa e bekezdés szerinti bevétel 7,1%-a,

- kereskedelem 34.158 millió forint, az e bekezdés szerinti bevétel 24,2%-a,

- nem termelő ágazatok 7.982 millió forint, az e bekezdés szerinti bevétel 5,6%-a.

(3) A mezőgazdasági termelőszövetkezetek befizetéseinek összege 3.100 millió forint, a bevétel 1,8%-a.

(4) A lakosságtól származó adó- és egyéb befizetések összege 9.170 millió forint, a bevétel 5,5%-a.

(5) A különféle bevételek, a nemzetközi pénzügyi kapcsolatokból eredő befizetések, továbbá a központi és tanácsi költségvetési szervek bevételei és az egyéb forrásokból származó bevételek együttesen 14.790 millió forint, a bevétel 8,8%-a.

3. § Az 1. §-ban meghatározott kiadásból 40.927 millió forint, a kiadás 24%-a

- az állami költségvetés által folyósított beruházási kiadásokra,

- a tanácsi fejlesztési alapok állami támogatására,

- az egyes állami beruházásokkal kapcsolatos forgóalap kiegészítésére és

- a központi készletezésre, továbbá

- a termelőszövetkezetek beruházásainak támogatására

fordítható.

4. § Az 1. §-ban meghatározott kiadásból 43.780 millió forint, a kiadás 25,7%-a, a vállalatok, a kisipari szövetkezetek, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek, a szövetkezeti vállalatok egyes termelési és forgalmi tevékenységének elősegítését szolgáló állami visszatérítésekre, dotációkra és termelési árkiegészítésekre, import-árkiegészítésekre, továbbá egyéb állami támogatásokra, valamint a fogyasztói árpolitikai célkitűzések megvalósítását szolgáló fogyasztói árkiegészítésekre fordítható.

5. § Az 1. §-ban meghatározott kiadásokból 16.299 millió forint, a kiadás 9,6%-a a nemzetközi kötelezettségekkel kapcsolatos kiadások teljesítésére, a belföldi államadósságok törlesztésére és egyéb kiadásra fordítható.

6. § (1) Az 1. §-ban meghatározott kiadásból a költségvetési szervek kiadásaira 69.279 millió forint, a kiadás 40,7%-a fordítható.

(2) Az (1) bekezdés szerinti kiadások a főbb felhasználási célok szerint a következőképpen oszlanak meg:

- a társadalombiztosítási feladatok, a betegségi és egyéb készpénzsegélyek, a gyógyszerek, a gyógyászati segédeszközök, a családi pótlék, továbbá a nyug- és egyéb ellátás kiadása 20.471 millió forint, az 1. §-ban meghatározott kiadás 12%-a;

- az egészségügyi ellátás és az egészségvédelem fejlesztésének, a kórházak, a klinikák, a szakorvosi rendelőintézetek, a gondozóintézetek, az orvosi körzetek, a szülőotthonok, a bölcsődék és a gyermekotthonok fenntartásának, az anya- és csecsemővédelem, a szülészeti ellátás, a közegészségügyi és járványügyi ellátás, valamint egyéb egészségügyi célok kiadása 6.845 millió forint, az 1. §-ban meghatározott kiadás 4%-a;

- a szociális támogatások, a szociális otthonok fenntartásának, továbbá más szociális feladatok, valamint az üdülők kiadása 1.021 millió forint, az 1. §-ban meghatározott kiadás 0,6%-a;

- az oktatási intézmények, továbbá a gyermek- és diákjóléti intézmények fenntartásának, valamint az egyéb oktatási célok kiadása 9.039 millió forint, az 1. §-ban meghatározott kiadás 5,3%-a;

- a tudományos kutatás fejlesztésének, valamint a népművelési, művészeti és más kulturális intézmények támogatásának, a sportfeladatok ellátásának, továbbá egyéb kulturális célok megvalósításának kiadása 3.522 millió forint, az 1. §-ban meghatározott kiadás 2,1%-a;

- a honvédelmi kiadás 8.893 millió forint, az 1. §-ban meghatározott kiadás 5,2%-a;

- a rend- és jogbiztonsági kiadás 4.921 millió forint, az 1. §-ban meghatározott kiadás 2,9%-a;

- az igazgatási kiadás 3.098 millió forint, az 1. §-ban meghatározott kiadás 1,8%-a;

- a költségvetési szervek különböző gazdasági feladatainak kiadása 8.616 millió forint, az 1. §-ban meghatározott kiadás 5,1%-a;

- egyéb, a költségvetési szervek feladatainak ellátásával összefüggő kiadás 2.848 millió forint, az 1, §-ban meghatározott kiadás 1,7%-a.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott kiadási előirányzat igénybevételére - az állami költségvetés bevételeinek alakulásától függően - a költségvetési szervek a részükre megállapított feladatok teljesítésével arányosan jogosultak.

7. § Az Országgyűlés - az 1968. évi VI. törvénynek megfelelően - a tanácsok költségvetéséhez nyújtott állami hozzájárulást 5.840 millió forintban állapítja meg.

8. § Az Országgyűlés a tanácsok fejlesztési alapjához nyújtott állami támogatást 7.757 millió forintban állapítja meg.

9. § A tanácsok költségvetéséhez megállapított állami hozzájárulást és a kötelező előirányzatokat, valamint a tanácsok fejlesztési alapjához nyújtott állami támogatást fővárosi, megyei, megyei jogú városi tanácsok szerint részletezetten e törvény az 1. számú melléklet szerint határozza meg.

10. § A minisztériumok és országos hatáskörű szervek költségvetésének kötelező előirányzatait e törvény a 2. számú melléklet szerint határozza meg.

11. § (1) A tanácsok költségvetésüket az e törvény 7. §-ában meghatározott állami hozzájárulás és az 1968. évi VI. törvény 7. §-a szerinti költségvetési szabályozók - bevételi források és az azokból való részesedés mértéke - alapján és a hatályos jogszabályi rendelkezések szerint állapítják meg.

(2) A tanácsok - a hatályos jogszabályi rendelkezések szerint - költségvetésük előirányzatait év közben a bevételi többlet, a kiadási megtakarítás, vagy a költségvetésük tartaléka terhére előirányzat-módosítás, illetve pótelőirányzat engedélyezése útján megváltoztathatják.

12. § (1) A minisztériumok és országos hatáskörű szervek költségvetésük részletes összetételét e törvény 2. számú mellékletében meghatározott kötelező előirányzatok betartásával - a hatályos jogszabályi rendelkezések szerint - állapítják meg.

(2) A minisztériumok és országos hatáskörű szervek költségvetésükön belül - a hatályos jogszabályi rendelkezések szerint - előirányzatmódosítási jogkörrel rendelkeznek az év közben felmerülő szükségletekkel, feladatváltozásokkal kapcsolatos előirányzatok meghatározására.

13. § E törvény kihirdetése után a tanácsok, valamint a minisztériumok és országos hatáskörű szervek - a hatályos jogszabályi rendelkezések szerint - jogosultak jóváhagyni a felügyeletük alá tartozó költségvetési szervek részletes előirányzatait.

14. § Felhatalmazást kap a pénzügyminiszter arra, hogy a költségvetés végrehajtása során

- e törvényben meghatározott bevételek beszedését és a kiadások teljesítéséhez szükséges pénzellátást a népgazdaság érdekeinek megfelelően szabályozza;

- a pénzügyi egyensúly biztosítására a költségvetési eszközök évközi felhasználásánál intézkedéseket tegyen;

- az 1. §-ban meghatározott hiányt a költségvetés terven felül keletkező bevételeiből, illetve az állami pénzkészlet terhére fedezze.

15. § (1) A 11. § (2) bekezdésében és a 12. § (2) bekezdésben foglalt előirányzat-módosítási jogkört meghaladó esetekben a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány engedélyezhet előirányzat-módosítást.

(2) E törvény rendelkezéseit 1970. január 1. napjától kell alkalmazni, végrehajtásáról a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a pénzügyminiszter útján gondoskodik.

Losonczi Pál s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

1. sz. melléklet a törvény 9. §-ához

A tanácsok költségvetésének kötelező előirányzatai megyénként és jogcímek szerint

(Ezer forintban)

2. sz. melléklet a törvény 10. §-ához

A központi szervek kötelező előirányzatai fejezetenként és jogcímek szerint

(Ezer forintban)

1 A társadalombiztosítási járulékbefizetést is tartalmazza.

2 A tartalék központi felújítási feladatokra és egyéb meghatározott célokra szolgál.

Tartalomjegyzék