Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

11/1970. (X. 17.) EüM rendelet

a közforgalmú gyógyszertárak dolgozóinak leltárhiányért való anyagi felelősségéről

A közforgalmú gyógyszertárak (továbbiakban: gyógyszertárak) dolgozóinak leltárhiányért való anyagi felelősségét a 18/1970. (VI. 4.) Korm. számú rendelet 10. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel és az Orvos-Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőképpen szabályozom.

1. §

(1) A gyógyszertárak dolgozóit a kezelésükre szabályszerűen átadott és átvett gyógyszerekben, kötözőszerekben, gyógyászati segédeszközökben és egyéb anyagokban, valamint a göngyölegekben ismeretlen okból keletkezett, a természetes mennyiségi csökkenés és a kezeléssel járó veszteség (együttesen: normalizált hiány) mértékét meghaladó hiányért anyagi felelősség terheli.

(2) A normalizált hiány gyógyszertárakban alkalmazható mértéke a leltáridőszak fogyasztói áron számított forgalmának összege után

a gyógyszeralapanyagoknál 6%,

a gyári gyógyszerkészítményeknél, a gyógyászati segédeszközöknél és az egyéb gyógyászati anyagoknál, valamint az árunak minősülő csomagolóeszközöknél (üveg, tubus stb.) 0,3%,

a göngyölegeknél 0%.

2. §

(1) Azokban a gyógyszertárakban, amelyekben a gyógyszertárvezetőn kívül a leltáridőszak egésze, vagy annak egy része alatt egy vagy több beosztott gyógyszerész, illetve gyógyszertári asszisztens dolgozik - tekintet nélkül a gyógyszertár napi üzemidejére - a gyógyszertár vezetőjét, helyettesét, a beosztott gyógyszerészt, a gyógyszertári asszisztenst (asszisztens jelöltet), valamint a pénztárost, ha gyógyszert is kezel, a leltárhiányért az anyagi felelősség együttesen terheli (együttes felelősség), egyetemleges megtérítésnek azonban nincs helye.

(2) Rövidített munkaidőben (pl. napi 4-6 óra), de leltárhiányért felelős munkakörben dolgozó, a leltárhiányért fennálló anyagi felelősség szempontjából - a 7. § (2) bekezdésének figyelembevételével - a teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozóval azonos elbírálás alá esik.

(3) Az együttes felelősséget azzal a dolgozóval szemben lehet érvényesíteni, aki a két leltározás között eltelt időszaknak (leltáridőszaknak) legalább a felében és az időszak végén is az érintett gyógyszertárban volt beosztásban.

(4) A felelősség felső határa a dolgozó egy havi átlagkeresete, a megtérítés együttes összege nem haladhatja meg a leltárhiány teljes összegét. A kollektív szerződés - a helyi viszonyokra figyelemmel - a felelősség felső határát a dolgozó 3 havi átlagkeresete erejéig terjedő összegben is előírhatja.

3. §

(1) Abban a gyógyszertárban, amelyben a teljes leltáridőszak alatt egy gyógyszerész és rajta kívül csak takarítószemélyzet dolgozik, a keletkezett leltárhiányért a gyógyszerész egymaga felel (egyéni felelősség).

(2) Az egyéni felelősség felső határa a leltárhiány teljes összege.

(3) Az esetben, ha a gyógyszertárban a leltáridőszak alatt időszakonként, vagy rendszeresen kisegítő is dolgozik, az együttes felelősséget kell érvényesíteni.

4. §

A gyógyszertári munkakör elfoglalása előtt az anyagi felelősséggel tartozó dolgozóval a munkaszerződésben, illetve annak módosításában írásban közölni kell, hogy a gyógyszertárban az együttes vagy az egyéni felelősség érvényesül. Együttes felelősségről egyéni felelősségre csak a leltáridőszak kezdetével lehet áttérni és erről a felelős személyt írásban értesíteni kell.

5. §

(1) Egyéni felelősség esetében [3. § (1) bekezdés] az anyagilag felelős személy változásokat elszámoltató leltárt kell felvenni.

(2) A gyógyszertárvezető átmeneti távolléte (szabadság, betegség stb.) esetében a gyógyszertári központ igazgatója és a gyógyszertárvezető írásbeli megállapodása alapján a leltárfelvétel mellőzhető. Ez esetben azonban a felelősség érvényesítése szempontjából a 3. § (3) bekezdését kell alkalmazni.

6. §

(1) A leltárhiányért az anyagi felelősséget csak elszámoltató leltár alapján lehet megállapítani. Elszámoltató leltár az, amelyet a gyógyszertár vezetője, vagy megbízottja jelenlétében olyan leltározó csoport vesz fel, amelynek vezetője okleveles gyógyszerész, illetve okleveles gyógyszertári asszisztens.

(2) Leltározó csoport vezetésével gyógyszertári asszisztens csak akkor bízható meg, ha legalább ötéves szakmai gyakorlata van.

7. §

(1) A leltározás eredménye alapján a gyógyszertári központ igazgatója indokolt határozatban dönt a dolgozót terhelő leltárhiány összegének megtérítése felől.

(2) A megtérítés mértékének megállapításánál figyelembe kell venni a gyógyszertári készletek kezelésével összefüggő azokat a körülményeket, amelyek a dolgozó felelősségére kihatnak, így különösen a dolgozó esetleges távollétének időtartamát és a készletkezelés tárgyi adottságait.

8. §

(1) A határozatot a leltárfelvétel befejezését követő hatvan nap alatt az érdekelt dolgozóval írásban közölni kell. Büntető eljárás esetén a határidő a nyomozó hatóság, illetőleg a bíróság jogerős határozatának a közlését követő nappal kezdődik. A hatvannapos határidő eltelte után a dolgozót a leltárhiány megtérítésére kötelezni nem lehet.

(2) A határozat elleni jogorvoslatra és a jogerős határozatokon alapuló követelések behajtására a munkaügyi vitára vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

9. §

A leltárfelvétel rendjét és elszámolás módját, valamint a leltáridőszak tartamát, a jelen rendelet 1-8. §-aiban foglalt rendelkezések figyelembevételével, a gyógyszertári központ kollektív szerződésében kell megállapítani

10. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 7/1958. (XII. 23.) EüM számú rendelet, a 3/1959. (VII. 7.) EüM számú rendelet, az 1/1959. (EüK 1.) EüM számú utasítás, a 39/1963. (EüK 23.) EüM számú utasítás és a 7/1958. (EüK 3.) EüM számú utasítás hatályát veszti.

(2) A rendelet hatálybalépésekor folyamatban levő leltáridőszak alatt felmerült hiányokért fennálló felelősséget a korábbi jogszabályok alapján kell elbírálni.

Dr. Tóth Béla s. k.,

egészségügyi miniszterhelyettes