18/1970. (VI. 4.) Korm. rendelet
a raktári dolgozók leltárfelelősségéről
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendeli:
1. §
(1) E rendelet hatálya a vállalatok, szövetkezetek és más gazdálkodó szervezetek (a továbbiakban: vállalat), valamint a költségvetési szervek raktáraiban munkaviszony alapján foglalkoztatott dolgozókra és kisipari szövetkezetek raktáraiban foglalkoztatott szövetkezeti tagokra terjed ki.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a 2/1968. (I. 16.) Korm. számú rendelet 1. § (1) bekezdésében meghatározott belkereskedelmi ágazathoz tartozó és társadalmi tulajdonban levő boltok és vendéglátó üzletek árukezeléssel és megőrzéssel megbízott dolgozóira. A kiskereskedelmi és vendéglátó vállalatok elkülönített raktárainak dolgozóira azonban a kollektív szerződés e rendelet alkalmazását írhatja elő.
2. §
(1) Leltárhiány a kezelésre szabályszerűen átadott és átvett anyagokban (raktári készletekben) ismeretlen okból keletkezett, a természetes mennyiségi csökkenés és a kezeléssel járó veszteség (együttesen: normalizált hiány) mértéket meghaladó hiány. A normalizált hiány mértékét külön jogszabály állapítja meg.
(2) Raktár az anyagok (raktári készletek) tárolására használt elhatárolt, zárható terület.
(3) A leltárhiány összegét fogyasztói áron - ennek hiányában a kollektív szerződés által meghatározott módon - kell megállapítani.
3. §
(1) A felelősség felső határa a dolgozó egyhavi átlagkeresete.
(2) A kollektív szerződés a raktározás rendjének biztosítása érdekében, helyi viszonyokra figyelemmel a dolgozó felelősségének felső határát az (1) bekezdésben megjelölt mértéknél magasabban is megszabhatja; a felelősség felső határa azonban ilyenkor sem haladhatja meg a dolgozó háromhavi átlagkeresetét.
(3) Ha a dolgozó olyan raktári munkakörben dolgozik, ahol az átvett anyagokat (raktári készleteket) állandóan egyedül kezeli, a felelősség felső határa a leltárhiány teljes összege.
4. §
(1) A kollektív szerződés a helyi adottságokra figyelemmel kimondhatja, hogy a 3. §-ban meghatározott megtérítésre kötelezéssel együtt járhat a természetbeni juttatás, kedvezményes beszerzés, prémium és a részesedési alapból járó év végi juttatás (a továbbiakban: juttatások) - legfeljebb egy évre szóló - csökkentése vagy megvonása. A juttatások csökkentésének, megvonásának kereteit is a kollektív szerződésben kell meghatározni.
(2) A megtérítés és a megvont juttatások együttesen nem haladhatják meg a leltárhiány teljes összegét.
5. §
A kollektív szerződés - raktáranként (fiókonként, telepenként, lerakatonként), illetőleg raktári beosztásonként - határozza meg a felelős dolgozók körét, valamint a 3. és 4. §-ban megszabott keretek között a felelősség mértékét.
6. §
A raktári munkakör elfoglalása előtt - a munkaszerződés megkötése, illetőleg módosítása alkalmával, tagsági viszonyban állóknál pedig a munkakör kijelölésekor - a dolgozóval írásban kell közölni:
a) a dolgozó felelősségének felső határát [3. § (1)-(3) bek.],
b) azt, hogy a dolgozó megtérítési kötelezettségével együtt jár-e, és milyen mértékben a juttatások csökkentése vagy megvonása [4. § (1) bek.].
7. §
(1) A leltározás eredménye alapján az igazgató (a szerv vezetője, a szövetkezet vezető szerve) indokolt határozatban dönt a dolgozót terhelő leltárhiány összegének megtérítése, illetőleg a juttatások csökkentése vagy megvonása felől.
(2) Leltárhiányért anyagi felelősséget érvényesíteni, illetőleg juttatásokat megvonni csak akkor lehet, ha
a) a dolgozót a leltárhiányért való felelősségről, illetőleg a juttatások megvonásáról és ezek feltételeiről a 6. § rendelkezései szerint a munkahely elfoglalása előtt írásban értesítették,
b) az anyagokat (raktári készleteket) kezelésre szabályszerűen átadták, illetőleg átvették, és
c) a dolgozó a két leltározás közötti időszaknak legalább a felében és a leltáridőszak végén is a raktárban volt beosztásban.
(3) Egyetemleges megtérítésre kötelezésnek nincs helye.
(4) A megtérítés, illetőleg a juttatások megvonása mértékének megállapításánál figyelembe kell venni az árukezeléssel összefüggő azokat a körülményeket, amelyek a dolgozó felelősségére kihatnak, így különösen az esetleges távollét időtartamát és az anyagkezelés tárgyi adottságait.
8. §
(1) A határozatot a leltárfelvétel befejezését követő hatvan nap alatt az érdekelt dolgozóval írásban közölni kell. Büntető eljárás esetén a határidő a nyomozó hatóság, illetőleg a bíróság jogerős határozatának közlését követő nappal kezdődik. A hatvan napos határidő eltelte után a dolgozót a leltárhiány megtérítésére kötelezni, illetőleg juttatásokat tőle megvonni nem lehet.
(2) A határozat elleni jogorvoslatra és a jogerős határozatokon alapuló követelések behajtására a munkaügyi vitára vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
9. §
(1) Az e rendelet szerint kollektív szerződésre tartozó kérdéseket a munkaügyi miniszter a pénzügyminiszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és az érdekelt miniszterekkel egyetértésben szabályozza a költségvetési szervek raktáraiban és egyéb olyan területeken foglalkoztatott dolgozók tekintetében, ahol kollektív szerződés kötésére nem kerül sor.
(2) A szövetkezet alkalmazottainak, valamint a kisipari szövetkezet tagjainak leltárfelelőssége tekintetében a kollektív szerződésre utalt kérdéseket a szövetkezet belső szabályzatában kell rendezni.
10. §
(1) E rendelet 1970. szeptember 1-én lép hatályba, egyidejűleg a 98/1952. (X. 19.) MT, a 35/1954. (VI. 23.) MT és a 15/1956. (V. 30.) MT rendeletek hatályukat vesztik; rendelkezéseiket azonban a 9. § (1) bekezdésében megjelölt szervek raktári dolgozóira a munkaügyi miniszter rendeletének hatálybalépéséig alkalmazni kell.
(2) A 2/1968. (I. 16.) Korm. számú rendelet 1. §-ának (1) bekezdése a következőképpen módosul:
"(1) A rendelet hatálya kiterjed a belkereskedelmi ágazathoz tartozó és társadalmi tulajdonban levő boltok és vendéglátó üzletek árukezeléssel és megőrzéssel megbízott dolgozóira, valamint a kiskereskedelmi és vendéglátó vállalatok elkülönített raktárainak olyan dolgozóira, akikre a kollektív szerződés nem írja elő a raktári dolgozók leltárfelelősségére vonatkozó rendelkezések alkalmazását."
(3) A Kormány felhatalmazza az egészségügyi minisztert, hogy a közforgalmú gyógyszertárak dolgozóinak leltárhiányért fennálló felelősségét rendeletben szabályozza.
(4) A rendelet hatálybalépésekor folyamatban levő leltáridőszak alatt felmerült hiányokért fennálló felelősséget a korábbi jogszabályok alapján kell elbírálni.
Fock Jenő s. k.,
a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke