Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

18/1970. (VI. 4.) Korm. rendelet

a raktári dolgozók leltárfelelősségéről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendeli:

1. §

(1) E rendelet hatálya a vállalatok, szövetkezetek és más gazdálkodó szervezetek (a továbbiakban: vállalat), valamint a költségvetési szervek raktáraiban munkaviszony alapján foglalkoztatott dolgozókra és kisipari szövetkezetek raktáraiban foglalkoztatott szövetkezeti tagokra terjed ki.

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a 2/1968. (I. 16.) Korm. számú rendelet 1. § (1) bekezdésében meghatározott belkereskedelmi ágazathoz tartozó és társadalmi tulajdonban levő boltok és vendéglátó üzletek árukezeléssel és megőrzéssel megbízott dolgozóira. A kiskereskedelmi és vendéglátó vállalatok elkülönített raktárainak dolgozóira azonban a kollektív szerződés e rendelet alkalmazását írhatja elő.

2. §

(1) Leltárhiány a kezelésre szabályszerűen átadott és átvett anyagokban (raktári készletekben) ismeretlen okból keletkezett, a természetes mennyiségi csökkenés és a kezeléssel járó veszteség (együttesen: normalizált hiány) mértéket meghaladó hiány. A normalizált hiány mértékét külön jogszabály állapítja meg.

(2) Raktár az anyagok (raktári készletek) tárolására használt elhatárolt, zárható terület.

(3) A leltárhiány összegét fogyasztói áron - ennek hiányában a kollektív szerződés által meghatározott módon - kell megállapítani.

3. §

(1) A felelősség felső határa a dolgozó egyhavi átlagkeresete.

(2) A kollektív szerződés a raktározás rendjének biztosítása érdekében, helyi viszonyokra figyelemmel a dolgozó felelősségének felső határát az (1) bekezdésben megjelölt mértéknél magasabban is megszabhatja; a felelősség felső határa azonban ilyenkor sem haladhatja meg a dolgozó háromhavi átlagkeresetét.

(3) Ha a dolgozó olyan raktári munkakörben dolgozik, ahol az átvett anyagokat (raktári készleteket) állandóan egyedül kezeli, a felelősség felső határa a leltárhiány teljes összege.

4. §

(1) A kollektív szerződés a helyi adottságokra figyelemmel kimondhatja, hogy a 3. §-ban meghatározott megtérítésre kötelezéssel együtt járhat a természetbeni juttatás, kedvezményes beszerzés, prémium és a részesedési alapból járó év végi juttatás (a továbbiakban: juttatások) - legfeljebb egy évre szóló - csökkentése vagy megvonása. A juttatások csökkentésének, megvonásának kereteit is a kollektív szerződésben kell meghatározni.

(2) A megtérítés és a megvont juttatások együttesen nem haladhatják meg a leltárhiány teljes összegét.

5. §

A kollektív szerződés - raktáranként (fiókonként, telepenként, lerakatonként), illetőleg raktári beosztásonként - határozza meg a felelős dolgozók körét, valamint a 3. és 4. §-ban megszabott keretek között a felelősség mértékét.

6. §

A raktári munkakör elfoglalása előtt - a munkaszerződés megkötése, illetőleg módosítása alkalmával, tagsági viszonyban állóknál pedig a munkakör kijelölésekor - a dolgozóval írásban kell közölni:

a) a dolgozó felelősségének felső határát [3. § (1)-(3) bek.],

b) azt, hogy a dolgozó megtérítési kötelezettségével együtt jár-e, és milyen mértékben a juttatások csökkentése vagy megvonása [4. § (1) bek.].

7. §

(1) A leltározás eredménye alapján az igazgató (a szerv vezetője, a szövetkezet vezető szerve) indokolt határozatban dönt a dolgozót terhelő leltárhiány összegének megtérítése, illetőleg a juttatások csökkentése vagy megvonása felől.

(2) Leltárhiányért anyagi felelősséget érvényesíteni, illetőleg juttatásokat megvonni csak akkor lehet, ha

a) a dolgozót a leltárhiányért való felelősségről, illetőleg a juttatások megvonásáról és ezek feltételeiről a 6. § rendelkezései szerint a munkahely elfoglalása előtt írásban értesítették,

b) az anyagokat (raktári készleteket) kezelésre szabályszerűen átadták, illetőleg átvették, és

c) a dolgozó a két leltározás közötti időszaknak legalább a felében és a leltáridőszak végén is a raktárban volt beosztásban.

(3) Egyetemleges megtérítésre kötelezésnek nincs helye.

(4) A megtérítés, illetőleg a juttatások megvonása mértékének megállapításánál figyelembe kell venni az árukezeléssel összefüggő azokat a körülményeket, amelyek a dolgozó felelősségére kihatnak, így különösen az esetleges távollét időtartamát és az anyagkezelés tárgyi adottságait.

8. §

(1) A határozatot a leltárfelvétel befejezését követő hatvan nap alatt az érdekelt dolgozóval írásban közölni kell. Büntető eljárás esetén a határidő a nyomozó hatóság, illetőleg a bíróság jogerős határozatának közlését követő nappal kezdődik. A hatvan napos határidő eltelte után a dolgozót a leltárhiány megtérítésére kötelezni, illetőleg juttatásokat tőle megvonni nem lehet.

(2) A határozat elleni jogorvoslatra és a jogerős határozatokon alapuló követelések behajtására a munkaügyi vitára vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

9. §

(1) Az e rendelet szerint kollektív szerződésre tartozó kérdéseket a munkaügyi miniszter a pénzügyminiszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és az érdekelt miniszterekkel egyetértésben szabályozza a költségvetési szervek raktáraiban és egyéb olyan területeken foglalkoztatott dolgozók tekintetében, ahol kollektív szerződés kötésére nem kerül sor.

(2) A szövetkezet alkalmazottainak, valamint a kisipari szövetkezet tagjainak leltárfelelőssége tekintetében a kollektív szerződésre utalt kérdéseket a szövetkezet belső szabályzatában kell rendezni.

10. §

(1) E rendelet 1970. szeptember 1-én lép hatályba, egyidejűleg a 98/1952. (X. 19.) MT, a 35/1954. (VI. 23.) MT és a 15/1956. (V. 30.) MT rendeletek hatályukat vesztik; rendelkezéseiket azonban a 9. § (1) bekezdésében megjelölt szervek raktári dolgozóira a munkaügyi miniszter rendeletének hatálybalépéséig alkalmazni kell.

(2) A 2/1968. (I. 16.) Korm. számú rendelet 1. §-ának (1) bekezdése a következőképpen módosul:

"(1) A rendelet hatálya kiterjed a belkereskedelmi ágazathoz tartozó és társadalmi tulajdonban levő boltok és vendéglátó üzletek árukezeléssel és megőrzéssel megbízott dolgozóira, valamint a kiskereskedelmi és vendéglátó vállalatok elkülönített raktárainak olyan dolgozóira, akikre a kollektív szerződés nem írja elő a raktári dolgozók leltárfelelősségére vonatkozó rendelkezések alkalmazását."

(3) A Kormány felhatalmazza az egészségügyi minisztert, hogy a közforgalmú gyógyszertárak dolgozóinak leltárhiányért fennálló felelősségét rendeletben szabályozza.

(4) A rendelet hatálybalépésekor folyamatban levő leltáridőszak alatt felmerült hiányokért fennálló felelősséget a korábbi jogszabályok alapján kell elbírálni.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke