11/1970. (VII. 1.) NIM rendelet
a Gázenergia Közszolgáltatási Szabályzatról
1. §
A gázenergiáról szóló 1969. évi VII. törvény (a továbbiakban: Gt.) 24. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Gázenergia Közszolgáltatási Szabályzatot (a továbbiakban: Szabályzat) e rendelet mellékleteként kiadom.
2. §
(1) A Szabályzatban foglalt rendelkezések alapul vételével a gáz szolgáltatására és fogyasztására a gázszolgáltató és a fogyasztó a Gt. 17.§-ában foglaltaknak megfelelő szerződést köt.
(2) A gázszolgáltató köteles az (1) bekezdés szerinti szerződést megkötni azzal az ipari nagyfogyasztóval, amelyik a Gt. hatálya alá tartozó gáz felhasználására a hatályos jogszabályok alapján energiahordozó kijelölést kapott.
3. §
A gázszolgáltató szolgáltatásaiért és az általa végzett ellenőrzésekért fizetendő díjakra nézve az árhatósági rendelkezések az irányadók.
4. §
(1) E rendelet 1970. év július hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg az 50/1966. (NIMÉ 38.) NIM számú utasítás és az azzal módosított és kiegészített "Gázenergia szolgáltatás szállítási alapfeltételei" hatályát veszti.
(2) Amennyiben a háztartási fogyasztó e rendelet hatálybalépésének időpontjában már gázt fogyaszt, a szerződést a Gt. 17. §-a szerint és a Szabályzat rendelkezéseinek megfelelően kell létrejöttnek tekinteni.
Dr. Lévárdi Ferenc s. k.,
nehézipari miniszter
Melléklet a 11/1970. (VII. 1.) NIM rendelethez
GÁZENERGIA KÖZSZOLGÁLTATÁSI SZABÁLYZAT
I. FEJEZET
Fogalmi meghatározások
1. §
A Gázenergia Közszolgáltatási Szabályzat (a továbbiakban: Szabályzat) alkalmazása szempontjából
a) gázszolgáltató
1. az a vállalat, amelynek alapító határozata szerint a gáz szolgáltatása főtevékenységi körébe tartozik,
2. az a szerv, amellyel - minthogy a propánbutángáz eladásához szükséges biztonsági és egyéb követelményeknek megfelelő teleppel rendelkezik - az 1. pont szerinti gázszolgáltató eladási hely fenntartására megállapodást köt,
3. az az ipari nagyfogyasztó, aki a szerződésben biztosított gáz egy részét - változatlan minőségben vagy az általa termelt más minőségű gázzal (kohógáz, kamragáz stb.) keverve - telephelyén belül más fogyasztó részére továbbadja,
4. e tevékenysége körében az is, akinek a nehézipari miniszter - az illetékes megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága elnökének meghallgatása után - engedélyt adott és annak alapján az 1. pontban említett gázszolgáltatóval megállapodást kötött;
b) csatlakozó vezeték az a csővezeték, amely a gázelosztó vezetéktől a gázmérőig, illetőleg - gázmérő hiányában - a fogyasztói főcsapig szállítja a gázt. A gázmérő és a fogyasztói főcsap a csatlakozó vezeték tartozéka;
c) fogyasztói vezeték az a csővezeték, amely a gázmérőtől, ennek hiányában a fogyasztói főcsaptól - a fogyasztó részére történő gázátadás helyétől - a gázfogyasztó készülékig terjed;
d) fogyasztási hely az az összefüggő, egy egységet képező, közterülettel el nem választott terület, ahol a szolgáltatott gázt felhasználják és amely a fogyasztó tulajdonában (kezelésében), vagy egyébként használatában van.
II. FEJEZET
Gáz szolgáltatása gázvezeték útján
2. §
A gázvezeték útján gázt szolgáltatni csak olyan fogyasztó részére szabad, akinek, illetve amelynek fogyasztói vezetéke és gázfogyasztó készüléke a gázenergiáról szóló 1969. évi VII. törvény (a továbbiakban: Gt.) és annak végrehajtására vonatkozó jogszabályok előírása szerint a gázszállító, a gázelosztó vagy a csatlakozó vezetékbe bekapcsolható.
Előzetes tájékozódás
3. §
(1) A fogyasztó kérésére a szolgáltatás feltételeiről a gázszolgáltató még az igénybejelentés előtt tájékoztatást adni köteles.
(2) A tájékoztatásnak tartalmaznia kell a fogyasztó által ismertetett helyszíni adatok és igények alapján a bekapcsoláshoz szükséges műszaki és gazdasági feltételeket, a gázfogyasztó készülékekkel szembeni követelményeket, az esetleg szükséges engedélyeket, hozzájárulásokat és a további eljárás módját. A tájékoztatáskor közöltek kötelezőek a gázszolgáltatóra, ha ennek adásától számított 30 napon belül a 11. § szerint a fogyasztó igénybejelentést tesz.
(3) Ha a bekapcsoláshoz, csatlakozó vezeték létesítése, vagy meglevő csatlakozó vezeték bővítése szükséges, a gázszolgáltató a tájékoztatáskor nyilatkozni köteles a tekintetben is, hogy a csatlakozó vezeték létesítésével, illetőleg bővítésével kapcsolatos tervezési és kivitelezési munkát a gázszolgáltató végzi-e el, vagy a fogyasztó tartozik-e egészben vagy részben saját költségén elkészíttetni és a csatlakozó vezetéknek közterületre eső részét térítésmentesen állami tulajdonba, a gázszolgáltató kezelésébe adni [Gt. 19. §-ának (1) bekezdése].
(4) A gázszolgáltató csak abban az esetben kötheti a gázszolgáltatás előfeltételéül a csatlakozó vezeték közterületre eső részének a fogyasztó költségén való elkészíttetését, ha a gázszolgáltató hálózatfejlesztési tervében* a csatlakozó vezeték közterületre eső részének a fogyasztó igényének megfelelő időpontban vagy előbb történő létesítése nem szerepel.
(5) Ha a (3) bekezdésben említett tervezési vagy kivitelezési munkát a fogyasztó, illetőleg azzal kötött szerződés alapján más szerv vagy személy végzi, a gázszolgáltató köteles a tervezéshez, illetőleg kivitelezéshez szükséges adatokról tájékoztatást adni. A gázszolgáltató a fogyasztó rendelkezésére köteles bocsátani azokat a birtokában levő adatokat, számításokat stb. is, amelyek a Gt. 19. § (2) bekezdésében foglalt létesítési költségek arányos megtérítésénél figyelembe vehetők. Az ilyen adatok szolgáltatásáért a gázszolgáltató díjat nem számíthat fel.
A fogyasztói bekapcsolásához szükséges vezeték létesítése
4. §
(1) Más tervező által készített tervet [3. § (3) és (5) bekezdése] előzetes felülvizsgálat céljából a gázszolgáltatónál be kell mutatni. A gázszolgáltató köteles azt a bemutatástól számított 30 napon belül műszaki és biztonsági szempontból megvizsgálni, és a kivitelezhetőség tekintetében nyilatkozni.
(2) A kivitelezési munka csak a gázszolgáltató által felülvizsgált és általa kivitelezésre alkalmasnak minősített tervek alapján kezdhető meg.
(3) A munka megkezdését legalább 48 órával korábban a gázszolgáltatónál be kell jelenteni.
5. §
(1) Minden ingatlant külön csatlakozó vezetékkel kell a gázszállító vagy a gázelosztó vezetékről ellátni; az egyik ingatlanról a másikra, csatlakozó vezetéket átvezetni nem szabad.
(2) A gázszolgáltató követelheti a telekrendezés, vagy telek megosztás folytán keletkező ingatlanok már meglevő gázellátásának elkülönítését is. Az elkülönítés költségeit a gázszolgáltató nem köteles viselni.
6. §
Tilos a csatlakozó vezetéket és a gázmérőt abban a helyiségben elhelyezni, amelyet hálóhelyiségként is használnak, illetőleg azt a helyiséget hálóhelyiségként használni, amelyben csatlakozó vezeték vagy gázmérő van elhelyezve.
7. §
(1) A gázszolgáltató a kivitelezési munkát bármikor ellenőrizheti; az általa műszaki és biztonsági szempontból szükségesnek talált módosításokat a felülvizsgált terv keretében a fogyasztó végrehajtani köteles.
(2) A munka elkészültét a fogyasztó vagy a kivitelező a gázszolgáltató részére bejelenteni köteles. A bejelentés beérkezésétől számított nyolc napon belül - a bejelentő előzetes értesítése mellett - köteles a gázszolgáltató a kivitelezést ellenőrizni. A fogyasztó köteles gondoskodni arról, hogy a kivitelező az ellenőrzésnél megjelenjék, minden felvilágosítást megadjon, valamint a kipróbáláshoz szükséges eszközöket és feltételeket rendelkezésre bocsássa, illetőleg biztosítsa. Ha a kivitelező az ellenőrzésnél nem jelenik meg, a gázszolgáltató az ellenőrzést távollétében is megtarthatja; megállapításai ez esetben is kötelezőek.
(3) A csatlakozó vezetéket mindaddig nem szabad elfedni (elszigetelni), amíg azt a gázszolgáltató műszaki és biztonsági szempontból átvehetőnek nem nyilvánítja.
(4) A gázszolgáltató jogosult a csatlakozó vezeték szabaddá tételét, illetőleg kijavítását követelni, ha az az alkalmasnak minősítő szerv előírásának vagy egyéb hatályos előírásnak nem felel meg. Ha a fogyasztó e követelésnek nem tesz eleget, a gázszolgáltató a bekapcsolást megtagadhatja.
(5) Ha a gázszolgáltató az ellenőrzési kötelezettségét elmulasztja, az ebből eredő kárért a polgári jog szabályai szerint felel.
8. §
(1) A fogyasztói vezetéket a fogyasztó vagy az ingatlan tulajdonosa létesíti.
(2) Ha a fogyasztói vezetéket nem a gázszolgáltató szereli, annak felülvizsgálatára és ellenőrzésére a 4. és 7. §-ban foglaltakat kell alkalmazni.
(3) A 4. és 7. §-ban foglaltakat - megfelelő módon - a gázfogyasztó készülékek vonatkozásában is alkalmazni kell, amennyiben külön jogszabály eltérően nem rendelkezik.
9. §
(1) Ha a gázszolgáltató az ellenőrzés során a fogyasztói vezetéket és a gázfogyasztó készüléket műszakilag megfelelőnek és üzembiztosnak minősíti, a kivitelezőnek erről egyidejűleg nyilatkozatot ad.
(2) A gázszolgáltató felülvizsgáló és ellenőrző tevékenysége, valamint a nyilatkozat kiadása nem érinti a tervező és a kivitelező jogszabály szerinti felelősségét.
10. §
A 3-8. §-ban foglalt - a fogyasztóra vonatkozó - rendelkezéseket az építtetőre is alkalmazni kell.
Igénybejelentés
11. §
(1) A gázfogyasztásra vonatkozó új vagy növekvő igényt a gázszolgáltatónál be kell jelenteni. Ha a fogyasztó előzetesen nem tájékozódott a gázszolgáltatónál, a 3. §-ban említett adatokat az igénybejelentést követő 30 napon belül kell a fogyasztóval közölni. Ez utóbbi esetben a fogyasztó további 30 napon belül nyilatkozni köteles, hogy igénybejelentését fenntartja-e.
(2) Ha az igény kielégítésének műszaki, biztonsági vagy gazdasági akadálya nincs, a gázszolgáltató köteles 30 napon belül szerződéstervezetet (szerződési ajánlatot), ellenkező esetben a megtagadásról értesítést küldeni a fogyasztó részére. Ha a szerződéstervezetet a fogyasztó 30 napon belül aláírva nem küldi vissza a gázszolgáltató részére, annak ajánlati kötöttsége megszűnik.
Az igénykielégítés megtagadása
12. §
(1) A háztartási és kommunális fogyasztó új vagy növekvő gázigényének kielégítését a gázszolgáltató csak akkor tagadhatja meg, ha a szolgáltatásnak műszaki vagy biztonsági akadálya van, vagy kielégítése a népgazdaság szempontjából nem gazdaságos. A műszaki vagy biztonsági akadály, illetőleg a gazdaságosság elbírálásakor a meglevő gázelosztó vezeték adottságai az irányadók.
(2) Ha a műszaki-biztonsági akadály megszüntetését a fogyasztó vállalja, az igénykielégítést a gázszolgáltató nem tagadhatja meg.
(3) A műszaki-biztonsági akadály megszüntetésének költségei arányos részét a bekapcsolást később igénylő fogyasztó megtéríteni köteles.
(4) Az igénykielégítés megtagadását indokolni kell. Ha azzal a fogyasztó nem ért egyet, annak kézhez vételétől számított 30 napon belül a szolgáltatás helye szerint illetékes járási (városi, városi kerületi, fővárosi kerületi) tanács vb. építési és közlekedési szakigazgatási szervénél eljárást kezdeményezhet. Az első fokon eljáró szakigazgatási szerv határozata ellen a megyei (megyei jogú városi) tanács vb. illetékes szakigazgatási szervéhez, Budapesten a Fővárosi Tanács Vb. Közmű- és Mélyépítési Főigazgatóságához lehet fellebbezni. Az eljárásra egyebekben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezései az irányadók.
(5) A (4) bekezdés szerinti eljárás során keletkezett határozatban a gázszolgáltató gázelosztó hálózatának bővítésére nem kötelezhető.
(6) A (4) bekezdésben írt eljárást megindító beadvány általános tételű beadványi illeték alá esik.
A szerződés létrejötte
13. §
(1) A gázszolgáltató és a fogyasztó közötti szerződés létrejöttére a polgári jog szabályai az irányadók.
(2) Ha a 11. § (2) bekezdés szerinti szerződéstervezetet (szerződési ajánlatot) a fogyasztó eltérő tartalommal (véleményeltéréssel) fogadja el és a gázszolgáltató azzal kapcsolatos nyilatkozata ellenére a fogyasztó továbbra is fenntartja véleményeltérését, annak közlésétől számított 30 napon belül a gázszolgáltató székhelye szerinti illetékes gazdasági döntőbizottságtól, illetőleg bíróságtól keresettel kérheti a vita eldöntését.
(3) Létrejön a szerződés a felek között azzal is, hogy a fogyasztó 16. § szerinti bejelentését a gázszolgáltató vagy a díjbeszedő szerv tudomásul veszi és a gázmérőt, illetőleg a tulajdonában levő gázfogyasztó készüléket (bérleti készüléket) az új fogyasztó nevére átírja.
(4) Amennyiben a háztartási fogyasztó e Szabályzat hatálybalépésének időpontjában már gázt fogyaszt, a gázszolgáltató a 19. § (1) bekezdésében foglalt kötelezettségének az első időszakos ellenőrzés alkalmával köteles eleget tenni (25. §)
A szerződés tartalma
14. §
(1) A szerződésnek általában a következőket kell tartalmaznia:
a) a szerződő felek nevét, címét, ipari nagyfogyasztó esetében a felügyeleti szerv megnevezését;
b) a szerződés tárgyát, annak műszaki jellemzőit, mennyiségi és teljesítményi adatait;
c) a szerződés időtartamát, a szolgáltatás megkezdésének időpontját- és a határozott időre kötött szerződés lejárati időpontját;
d) a fogyasztás helyét;
e) a csatlakozási pontot (pontokat);
f) a gázfogyasztó készülékek felsorolását (darab, típus stb.)
g) a számlázás alapjául szolgáló gázmérő berendezést és tartozékainak felsorolását;
h) a számlázás és a számla kiegyenlítésének módját;
i) az alkalmazandó díjszabást;
j) a szerződésszegés következményeit;
k) a tervszerű karbantartás (21. §) időpontját;
l) egyéb, a szerződő felek által a teljesítés és az ellenőrzés biztosítása érdekében szükségesnek tartott feltételeket.
(2) Amennyiben a fogyasztási helyen több csatlakozási pont van, az (1) bekezdés b) és c), valamint f)-i) pontjaiban foglaltakat csatlakozási pontként külön-külön fel kell tüntetni a szerződésben.
(3) Ha a fogyasztó több fogyasztási helyen kíván vételezni, fogyasztási helyként külön-külön kell szerződést kötni.
(4) Ha a fogyasztónak a hatályos jogszabályok szerint gázenergia felhasználási engedélyre van szüksége, illetőleg a tulajdonos (tulajdonostárs) hozzájárulása, vagy a Gt. 19. § (2) bekezdés szerint az érdekelteknek a létesítési költség arányos része viselésében való megállapodás szükséges, azt a szerződés megkötése előtt be kell mutatni.
(5) A felek a szerződésnek az (1) bekezdésben meghatározott adatai közül a fogyasztás jellegénél (háztartás, kisipar stb.) fogva szükségteleneket mellőzhetik.
15. §
Ipari nagyfogyasztóval kötendő szerződésben rögzíteni kell, hogy a gázszolgáltatás megkezdése, továbbá a fogyasztói vezeték és a gázfogyasztó készülék bővítése, átalakítása, módosítása előtt a fogyasztó köteles az üzemeltetéshez szükséges engedélyeket (KÖJÁL, kazánbiztos stb.) beszerezni és a gázszolgáltatónak bemutatni.
Változás a felek személyében
16. §
(1) Ha a fogyasztó - az ipari nagyfogyasztó kivételével - olyan helyiségbe költözik, ahol gázmérő, vagy a gázszolgáltató tulajdonában levő gázfogyasztó készülék van, vagy amely helyiséget magában foglaló épületben levő többi fogyasztó átalány díjat fizet, köteles a gázfogyasztásra vonatkozó igényét a gázszolgáltatónál, vagy a díjbeszedést végző szervnél bejelenteni, vagy a gázmérő vagy gázfogyasztó készülék leszerelését kérni. Ennek elmulasztása esetén felelős a gázmérő utolsó leolvasása, vagy a 40. § (2) bekezdésben említett időpont óta történt fogyasztásért, a gázfogyasztó készülék bérleti díjáért, a gázmérőben, illetőleg gázfogyasztó készülékben előállott kárért, úgyszintén az átalánydíj továbbfizetéséért.
(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben a fogyasztói igény nem tekinthető új vagy növekvő igénynek (Gt. 18. §), annak kielégítését a gázszolgáltató nem tagadhatja meg.
Közös fogyasztás
17. §
(1) A közösen használt helyiségben levő gázfogyasztó készülék és gázmérő használatának joga - eltérő megállapodás vagy hatósági határozat hiányában - a bérlőtársakat, a társbérlőket és az albérlőket egyenlően illeti meg.
(2) A gázszolgáltató társbérlet keletkezésekor, vagy a társbérlő személyében bekövetkezett változáskor - az érdekelt bejelentésére - a gázmérőt és az általa bérbe adott gázfogyasztó készülékeket a gázhasználatra jogosult társbérlők nevére írja át. Ha a társbérlet megszűnik, vagy a társbérlők száma csökkent, a lakásban maradó bérlő (társbérlő) nevére kell átírni a lakásban levő gázmérőt és bérelt gázfogyasztó készüléket.
(3) Ha a lakásból a társbérlő elköltözik az ott felszerelt bérleti gázfogyasztó készüléket a gázszolgáltató és a többi társbérlő hozzájárulása nélkül nem viheti magával. Az elköltöző - a gázszolgáltató hozzájárulásával - a társbérlők hozzájárulása nélkül is magával viheti a bérelt készüléket, ha azt eredetileg ő bérelte.
(4) Ha a gázmérő az egyik társbérlő kizárólagos használatára rendelt helyiségben van, a gázmérő főcsapját a helyiség használója csak akkor zárhatja le, ha társbérlőit ezzel a gázhasználatban nem akadályozza.
(5) Ha annak műszaki lehetősége fennáll és a társbérlők az elkülönítés költségeinek vállalásával azt kérik, velük külön-külön kell szerződést kötni.
Bekapcsolás
18. §
(1) Csatlakozó vezetéknek gázszállító-, vagy gázelosztó vezetékkel, gázmérőnek mind a csatlakozó-, mind a fogyasztói vezetékkel való összekapcsolását (bekapcsolás) csak a gázszolgáltató végezheti.
(2) A fogyasztói vezeték és - ha annak elkészítése a fogyasztó kötelessége - a csatlakozó vezeték elkészítését a fogyasztó oly időben köteles a gázszolgáltató részére bejelenteni, hogy az a szükséges ellenőrzés befejezése után (7. §) a bekapcsolást is elvégezhesse úgy, hogy a gázszolgáltatás a szerződés szerinti időpontban megkezdődhessék.
(3) Biztonságilag indokolt esetben a gázszolgáltató a főcsapot ólomzárral láthatja el. Az ólomzárat eltávolítani és a lezárt főcsapot kinyitni kizárólag a gázszolgáltató ezzel megbízott munkavállalója jogosult.
19. §
(1) A gázszolgáltató köteles - a szolgáltatás megkezdése előtt - a háztartási és kommunális fogyasztó gázfogyasztó készülékét műszaki-biztonsági szempontból felülvizsgálni és vele vagy megbízottjával egyidejűleg ismertetni a fogyasztói vezeték és a gázfogyasztó készülék rendeltetésszerű és biztonságos kezelésének szabályait. Ennek megtörténtét a fogyasztó (megbízottja) írásban igazolja.
(2) A műszaki-biztonsági szempontból nem megfelelő fogyasztói vezeték és gázfogyasztó készülék bekapcsolását a gázszolgáltató megtagadhatja.
Szolgáltatás
20. §
(1) A gázszolgáltató a gázt szagosítva, a szabványban, a műszaki előírásban, vagy ennek hiányában a szerződésben meghatározott minőségben (nyomás, fűtőérték, égési tulajdonság) köteles folyamatosan szolgáltatni.
(2) A gáz szolgáltatásakor az átadás helye a fogyasztóknál felszerelt gázmérő kiömlő csonk, illetve átalány (gázmérő nélküli) fogyasztás esetén a főcsap, egyéb esetben az átadó-fogadó állomás. Ha ez utóbbi a fogyasztó területén van, akkor az átadás helye a telekhatáron elhelyezett tolózár.
21. §
(1) A gázszolgáltató a fogyasztók zavartalan gázellátásának biztosítása érdekében minden tőle elvárható intézkedést megtenni köteles.
(2) A gázszolgáltató - ha a kezelésében levő vezeték (gázszállító-, gázelosztó- vagy csatlakozó vezeték) rendszeres, karbantartása, javítása, felújítása vagy a vezetékrendszer fejlesztése érdekében a szolgáltatás szüneteltetése indokolt - köteles azt a lehető legkisebb fogyasztói körre és időtartamra szorítani.
(3) A gázszolgáltató a szolgáltatás szüneteltetésére tervet köteles készíteni, amelyet a szolgáltatás helye szerint illetékes községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottságához kell benyújtani, amely azzal kapcsolatban 15 napon belül nyilatkozni köteles. A nyilatkozat 15 napon belüli mellőzését a szüneteltetési tervhez való hozzájárulásnak kell tekinteni.
22. §
Üzemzavar esetén a gázszolgáltató köteles a szolgáltatást a lehető legrövidebb időn belül helyreállítani.
23. §
(1) Üzemzavar esetén a gáz szolgáltatásának korlátozását előre meghatározott korlátozási sorrend szerint kell végrehajtani.
(2) A korlátozási sorrendet a gázszolgáltató javaslata alapján minden naptári év szeptember hó 30-ig a következő naptári évre a 24. §-ban foglaltak szerint a Nehézipari Minisztérium állapítja meg. Az érdekelt fogyasztókat a gázszolgáltató értesíti, hogy az egyes gázfogyasztó készülékeik tekintetében a korlátozási sorrendben melyik fogyasztókategóriába vannak sorolva, és hogy fogyasztókategóriánként mekkora a korlátozás alá vonható legnagyobb teljesítmény.
(3) A korlátozás végrehajtásáról a gázszolgáltató gondoskodik.
(4) A fogyasztó a gázszolgáltató által közölt korlátozást köteles haladéktalanul a ránézve irányadó kategóriák sorrendjében és a fogyasztói kategóriánként elrendelt mértékben végrehajtani.
(5) A háztartási és kommunális fogyasztást érintő korlátozás végrehajtásánál, a fogyasztók értesítésénél, a végrehajtás ellenőrzésénél és a korlátozás feloldásánál a gázszolgáltató a 21. §-ban meghatározott tanácsi szervvel együttműködve jár el. Ha az együttműködés késedelemmel járna, vagy az nem biztosítható, a gázszolgáltató a korlátozási intézkedésről a tanács végrehajtó bizottságát utólag értesíti.
24. §
(1) Az egy-egy vezetékrendszerről ellátott fogyasztókat, ha a vezetékrendszeren keresztül igényelt gázteljesítmény a 200 m3/óra értéket eléri vagy meghaladja, a (2) bekezdésben foglaltak figyelembevételével kategóriába kell sorolni, kategóriánként meghatározva a korlátozás alá vonható legnagyobb gázteljesítményt.
(2) A gázszolgáltatás korlátozásánál alkalmazandó
I. kategóriába tartozik a gázszolgáltatás egyenletessé tétele érdekében gázt időszakonként, külön szerződés alapján vételező fogyasztó (kiegyenlítő fogyasztó);
II. kategóriába tartozik a gázt más energiahordozóval bármikor helyettesíteni tudó fogyasztó (alternatív fogyasztó);
III. kategóriába tartozik az a fogyasztó, amelynél a gázszolgáltatás korlátozása termeléskiesést okoz, a technológiai berendezésekben azonban károsodást nem idéz elő;
IV. kategóriába tartozik az a nem háztartási és nem kommunális fogyasztó, amely az I-III. kategóriába nem sorolható;
V. kategóriába tartozik az a kommunális fogyasztó, amelynél a gáz felhasználását felelős személy irányítja és végül a
VI. kategóriába a háztartási és az V. kategóriába nem sorolt fogyasztó tartozik.
25. §
(1) A gázszolgáltató a gáz rendeltetésszerű felhasználását a fogyasztóknál ellenőrizni jogosult.
(2) A gázfogyasztó készülék (az ipari nagyfogyasztó technológiai célú berendezésének kivételével) műszaki-biztonsági állapotát a gázszolgáltató a Gázipari Műszaki-Biztonsági Szabályzatban meghatározott időszakonként és módon ellenőrizni köteles. A fogyasztó megrendelésére is köteles a gázszolgáltató a háztartási gázfogyasztó készülék műszaki-biztonsági ellenőrzését vállalni és a helyszíni javítást, illetve karbantartást elvégezni.
26. §
(1) A fogyasztó köteles lehetővé tenni, hogy bejelentésére vagy a gázszolgáltató előzetes értesítése alapján, annak megbízottjai a gázberendezés megvizsgálása, a gázmérő lezárása, a szükséges javítások, fel- és leszerelési munkálatok elvégzése céljából reggel 7 órától este 20 óráig, gázömlés esetén bármikor bemehessenek azokba a helyiségekbe, amelyekben gázberendezés van. E munkák végzésekor, a munkavégzéshez szükséges időpont megállapításakor, a fogyasztó személyes érdekeire figyelemmel kell lenni.
(2) Ha olyan gyanú merül fel, hogy a fogyasztó a gázhasználat során a biztonsági előírásokat mellőzi, vagy a társadalmi tulajdont károsítja és egyúttal az ezzel kapcsolatos ellenőrzést nem teszi lehetővé, illetve azt meggátolja, a gázszolgáltató a fogyasztás helyére való bejutás céljából a városi, városi kerületi, illetve községi tanács végrehajtó bizottsága vagy annak szakigazgatási szerve útján karhatalmat vehet igénybe.
27. §
Ha az ingatlan tulajdonos (kezelő, használó) olyan átalakítási, bővítési, bontási vagy egyéb munkálatot végeztet, amelynek következtében valamely csatlakozó-, illetve fogyasztói vezetéket, gázmérőt vagy bármilyen gázfogyasztó készüléket akár ideiglenesen is el kell távolítani, - a munka kivitelezőjével való egyetemleges felelősség mellett - legalább tizennégy nappal a munka megkezdése előtt köteles azt a gázszolgáltatónak írásban bejelenteni.
A gáz minőségének megváltoztatása miatti szolgáltatói kötelezettség
28. §
(1) Ha a gázszolgáltató az általa ellátott területen a korábbihoz képest más összetételű vagy fűtőértékű gáz szolgáltatására tér át (pl.: városi gázról földgázra) és ez az átállás a gáz égési tulajdonsága megváltoztatásával jár, a háztartási és kommunális fogyasztó által általánosan használt gázfogyasztó készülék átállításával, átalakításával, illetőleg cseréjével kapcsolatos kötelezettség a gázszolgáltatót terheli, azok költségét nem lehet áthárítani a fogyasztóra.
(2) A háztartási és kommunális fogyasztó által nem általánosan használt a gázfogyasztó készülék, ha
- az egyedi gyártású,
- a kereskedelem által forgalomba nem hozott külföldi gyártmányú, vagy
- csak üzemeltetési engedély alapján használható.
(3) A nem háztartási és nem kommunális fogyasztó használatában levő, vagy a (2) bekezdésben említett nem általánosan használt gázfogyasztó készülék átállításával, átalakításával vagy kicserélésével kapcsolatos kötelezettség a gázszolgáltatót nem terhelheti.
Fogyasztás
29. §
(1) A gázt a gázszolgáltató hozzájárulása nélkül - az 1. § 3. pontjában említett esetet kivéve -másnak tovább adni, vagy a mérő nélkül fogyasztott gáz használatát a 16-17. §-ban foglaltakon kívül más részére lehetővé tenni és a gázfogyasztó készüléket rendeltetésétől eltérő célra, illetőleg a biztonsági előírások megszegésével használni tilos.
(2) Ha az 1. §-ban említett ipari nagyfogyasztó a telephelyén kívül elhelyezett fogyasztó részére kívánja a gázt továbbadni, ehhez a Nehézipari Minisztérium hozzájárulását kell megszereznie.
30. §
(1) A fogyasztó csak a külön jogszabályban meghatározott feltételeknek megfelelő gázfogyasztó készüléket üzemeltethet.
(2) Egyedi gyártású, vagy a kereskedelem által forgalomba nem hozott külföldi gyártmányú gázfogyasztó készülék csak akkor üzemeltethető, ha ezt a külön jogszabályban* előírt és a fogyasztó által beszerzett engedélyek alapján, gáztechnikai, biztonsági és egészségvédelmi szempontból tartott előzetes helyszíni vizsgálat után a gázszolgáltató üzemeltetésre alkalmasnak minősítette.
31. §
(1) A fogyasztó köteles minden, a szolgáltatással kapcsolatos rendellenességet a gázszolgáltatónál haladéktalanul bejelenteni.
(2) A bejelentett gázömlést a gázszolgáltató köteles azonnal, illetőleg a műszakilag lehetséges legrövidebb időn belül megszüntetni.
Mérés
32. §
(1) A szolgáltatott gáz mennyiségének méréséről a gázszolgáltató - a (4) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - gondoskodni köteles. A gázmennyiség mérése gázmérőn vagy más erre alkalmas mérőberendezésben (a továbbiakban együtt: gázmérő) történik, amely eltérő megállapodás hiányában a gázszolgáltató kizárólagos rendelkezése alatt áll.
(2) Ha a gázmérő a fogyasztó tulajdonában áll, annak működését a gázszolgáltató jogosult bármikor ellenőrizni.
(3) A szolgáltatott gáz órai teljesítmény mérés feltételeit az ipari nagyfogyasztó biztosítani köteles. A teljesítmény mérés kötelező időpontjait a gázszolgáltató állapítja meg.
(4) A gázszolgáltató hozzájárulhat a gáz mérő nélküli fogyasztásához.
33. §
(1) A gázmérőt a bekapcsoláskor kell felszerelni; erre általában a tulajdonos (kezelő) köteles.
(2) A gázmérő nagyságát, rendszerét, felszerelési helyét a gázszolgáltató állapítja meg. A gázmérő helyének kijelölésénél a fogyasztó kívánságait lehetőleg figyelembe kell venni.
(3) Meghatározott teljesítményen felül a gázmérőt a hatályos műszaki előírásoknak megfelelő külön helyiségben kell elhelyezni.
(4) A háztartási gázmérőt a fogyasztó tulajdonában álló vagy bérleményéhez tartozó helyiségben, kivételesen lépcsőházban, előtérben vagy más közös használatra szolgáló helyiségben kell felszerelni.
34. §
A gázszolgáltató a tulajdonában álló gázmérőn és tartozékain a rendes használat mellett előállott hibákat díjtalanul javítja ki.
35. §
(1) A gázmérőt a nem háztartási fogyasztó nevére csak a 14-15. § szerinti engedélyek bemutatása után szabad átírni.
(2) Ha a használatban levő és jól működő gázmérőt a gázszolgáltató a fogyasztó kérésére kicseréli vagy az általa megjelölt, a műszaki-biztonsági követelményeknek megfelelő helyre áthelyezi, a fogyasztó a csere vagy áthelyezés megállapított díját, illetve költségét köteles megfizetni.
(3) Újrahitelesítés esetén a gázmérő cseréjét a gázszolgáltató díjmentesen köteles elvégezni.
36. §
(1) A fogyasztó írásbeli kérésére a gázszolgáltató köteles a gázmérőt megvizsgálni.
(2) Ha a fogyasztó kérelmére megvizsgált gázmérő ± 4 százalékát meg nem haladó mérési hibával működik, a vizsgálat költségei a fogyasztóra átháríthatók.
(3) A gázmérő leolvasását, illetőleg a díjbeszedést végző szerv a hibagyanús gázmérőről az észleléskor haladéktalanul, de legkésőbb hat napon belül köteles a gázszolgáltatónak értesítést küldeni. A gázszolgáltató köteles a gázmérőt mielőbb megvizsgálni és ha az hibás, az értesítés beérkezésétől számított harminc napon belül kicserélni.
(4) A nem háztartási vagy kommunális fogyasztóval kötött szerződésben az (1)-(3) bekezdésben foglaltaktól eltérő megállapodás is köthető.
37. §
(1) Lakás vagy más helyiség megosztása esetén a gázszolgáltató minden önálló bérlemény részére külön gázmérőt köteles biztosítani. A bérelt gázfogyasztó készülék azt a fogyasztót illeti, aki azt eredetileg bérelte.
(2) Ha a társbérlők között olyan fogyasztó van, aki a gázt nemcsak háztartási célra veszi igénybe, a gázszolgáltató - hivatalból vagy bejelentésre - a fogyasztó költségére külön gázmérőt köteles felszerelni.
(3) A gázszolgáltató a gázmérő felszerelésére irányuló kérelmet csak akkor tagadhatja meg, ha a gázfogyasztás szétválasztása műszaki okból nem oldható meg.
A gázszolgáltatás elszámolása
38. §
A 32. § (4) bekezdésében és a 43. §-ban meghatározott esetet nem számítva a gázfogyasztást időszakonként, rendszeres leolvasás útján kell megállapítani. A gázmérő leolvasását a gázszolgáltató, vagy a díjbeszedéssel megbízott szerv végzi.
39. §
(1) A fogyasztott gázért a fogyasztó az árhatósági intézkedéssel megállapított árat köteles fizetni. Ha a gázt egy szerződés alapján többen használják (több fogyasztó van) azok egyetemlegesen felelősek a fogyasztott gáz árának megfizetéséért.
(2) A fogyasztott gáz árát és az egyéb díjakat - ha jogszabály vagy a fogyasztóval kötött szerződés másképpen nem rendelkezik - a számla bemutatásakor azonnal meg kell fizetni.
(3) Ha az azonnali fizetésre kötelezett a számlát a bemutatástól számított tizenöt napon belül sem egyenlíti ki, a gázszolgáltató vagy a díjbeszedést végző szerv a gáz szolgáltatásának megszüntetésére intézkedhet.
40. §
(1) Ha a háztartási és kommunális fogyasztó a szerződést felmondja, a gázszolgáltató vagy a díjbeszedést végző szerv köteles gondoskodni a mérő leolvasásáról.
(2) Ha a fogyasztó a bejelentéssel késlekedik, a megkésett bejelentésnek a gázszolgáltató vagy a díjbeszedést végző szervhez történő beérkezését követő legközelebbi mérőleolvasásáig, legfeljebb azonban a bejelentés beérkezését követő nyolcadik napig terjedő fogyasztás költségét a fogyasztó köteles megteríteni.
41. §
Ha a fogyasztó - a fűtésen kívül is - több díjszabási tetei hatálya alá tartozó célra használja a gázt, akkor a gázszolgáltató, illetőleg a díjbeszedéssel megbízott szerv a háztartási fogyasztás mennyiséget - megállapodás hiányában - becsléssel jogosult megállapítani és annak megfelelően számlázni. A fogyasztó kívánságára és költségére a gázszolgáltató a nem háztartási gázfogyasztás mérésére - ha műszakilag lehetséges - köteles külön gázmérőt felszerelni.
42. §
Ha a fogyasztó a gázfogyasztásra előleget (pl. áttérési előleg) fizetett, a gázszolgáltató, illetve a díjbeszedéssel megbízott szerv az előleget a fogyasztás megszüntetésekor vagy a helyiségből való elköltözés esetén visszafizetni, illetve elszámolni köteles.
Hibásan mért fogyasztás elszámolása
43. §
(1) Ha a háztartási fogyasztónál felszerelt gázmérő a fogyasztást nem vagy rosszul jelzi:
a) az előző év azonos időszakának fogyasztását,
b) ha az előző év azonos időszakának gázfogyasztása nem állapítható meg, a gázmérő meghibásodása előtt három mérőleolvasási időszaknak egy időszakra eső átlagát (amelyet az évszaknak megfelelően az előző évi fűtési fogyasztás figyelembevételével kell helyesbíteni)
kell a számlázás alapjául venni.
(2) Az (1) bekezdés szerint elszámolható gáz mennyiségét becsléssel kell megállapítani, ha időközben a gázfogyasztó készülékek száma vagy fajtája, a helyiségben lakó személyek száma, vagy a helyiség mérete megváltozott.
(3) A nem háztartási fogyasztónál felszerelt gázmérő meghibásodásakor a fogyasztás elszámolásához, illetőleg a számlázáshoz az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott időszak fogyasztását, a gázfogyasztó készülékek összteljesítményét, továbbá az üzemi adatok alapján rögzített használati időt kell figyelembe venni.
Kifogás a számla ellen
44. §
A fogyasztó - írásban vagy személyesen - kérheti a bemutatott számla helyesbítését a számlát kiállító szervtől (gázszolgáltató, díjbeszedést végző szerv), aki erre tizenöt napon belül köteles nyilatkozni. A helyesbítés iránti bejelentésnek a számla kiegyenlítésére halasztó hatálya nincs.
45. §
(1) Ha a fogyasztót visszatérítés illeti meg, a gázszolgáltató, illetőleg a díjbeszedéssel megbízott szerv a 44. §-ban említett bejelentés kézhezvételétől számított nyolc napon belül köteles a fogyasztó részére az esedékes összeget készpénzben visszafizetni vagy egyéb módon visszautalni.
(2) Ha a fogyasztó a gazszolgáltatónak utólagosan téríteni köteles, kérelmére ugyanolyan időtartamú részletfizetést kell lehetővé tenni, mint amilyen időszakra a téves elszámolás vonatkozik.
Szerződésszegés és következményei
46. §
Szerződésszegésnek minősül különösen
1. a gázszolgáltató részéről, ha
a) a gázszolgáltatást a szerződés szerinti időpontban nem kezdi meg,
b) a szolgáltatott gáz jellemzői (nyomás, fűtőérték, égési tulajdonság) nem felelnek meg a szabványban, műszaki előírásban, vagy a szerződésben foglaltaknak,
c) a gázszolgáltatást a 21-24. §-ban foglaltakon túlmenően korlátozza vagy szünetelteti,
d) a gázszolgáltatás a szolgáltató hibájából megszakad,
e) a gázszolgáltatásból kizárt (49. §) fogyasztó részére az arra okot adó szabálytalanság megszűnése és a fogyasztónak erről szóló értesítése kézhezvételétől számított nyolc napon belül a gázszolgáltatást nem folytatja;
2. a fogyasztó részéről a szabálytalan vételezés (fogyasztás) (Gt. 23. §).
Szabálytalan a vételezés (fogyasztás), ha a fogyasztó
a) fogyasztói vezetéket a gázszolgáltató felülvizsgálata és ellenőrzése nélkül létesít, áthelyez, bővít,
b) gázfogyasztó készüléket a gázszolgáltató előzetes értesítése mellőzésével üzembe helyez (bekapcsol),
c) az ólomzárral lezárt főcsapról az ólomzárat eltávolítja vagy a főcsapot más módon kinyitja [18. § (3) bekezdés],
d) a vételezett gázt a 29. § (2) bekezdésében foglalt eseten kívül a szerződésben megjelölt fogyasztási helyen kívüli területre vezeti át,
e) az általa vételezett (fogyasztott) gázt a gázszolgáltató írásbeli hozzájárulása nélkül más részére tovább adja, vagy a gáz használatát a 16-17. §-okban foglaltakon kívül más részére lehetővé teszi,
f) felhasználási engedélyhez kötött gázfogyasztás esetén engedély nélkül vételez [14. § (4) bekezdés],
g) a gázt a gázmérő működésének bármilyen módon való befolyásolásával vételezi, vagy a hibás gázmérő kicserélését akadályozza,
h) a gázt műszaki-biztonsági szempontból nem megfelelő gázberendezésen (fogyasztói vezeték, gázfogyasztó készülék) vételezi,
i) a gáz árát, valamint az egyéb díjakat nem fizeti meg,
j) mérő nélküli fogyasztás és átalány fizetése esetén a megállapított feltételeket megszegi;
3. az ipari nagyfogyasztó részéről, - a 2. pontban meghatározott szabálytalan vételezés esetein túlmenően, - ha a szerződésben foglalt időpontban a vételezést (fogyasztást) nem kezdi meg, továbbá, ha a szerződés szerinti gázmennyiségnél, vagy teljesítménynél többet, illetőleg nagyobb teljesítményt vételez.
47. §
(1) A szerződésszegés következménye általában
a) kártérítés,
b) szolgáltatás egészben vagy részben való megtagadása,
c) kötbér.
(2) Az (1) bekezdés a-b) pontjaiban foglaltak együttesen is alkalmazhatók.
48. §
A szerződésszegésből eredő károkért a gázszolgáltató és a fogyasztó a polgári jog szabályai szerint felel.
49. §
(1) A szabálytalanul vételező fogyasztó részére a gázszolgáltató a szolgáltatást egészben vagy részben megtagadhatja.
(2) A gázszolgáltató köteles megtagadni a szolgáltatást - egészben vagy részben - attól a fogyasztótól, aki a 46. § 2/a-b és g-h pontjaiban foglalt módon a gázt szabálytalanul vételezi.
(3) Ha a fogyasztó a (2) bekezdés szerinti szabálytalan vételezést megszüntette, az erről szóló értesítés kézhezvételétől számított nyolc napon belül a gázszolgáltató köteles a gázt ismét szolgáltatni. A háztartási és kommunális fogyasztó, továbbá, a Gt. hatálya alá tartozó gáz felhasználására energiahordozó kijelölést kapott ipari nagyfogyasztó részére a gázszolgáltatás tovább folytatása akkor is kötelező, ha a gázszolgáltatásból való kizárásra okot adó egyéb szabálytalan vételezéssel felhagyott.
50. §
(1) A gázszolgáltató és az ipari nagyfogyasztó részéről történő szerződésszegés esetére a felek a szerződésben kötbér fizetési kötelezettségben állapodhatnak meg.
(2) A szerződésszegés esetére kikötött kötbér nem haladhatja meg a szerződésszegéssel érintett szolgáltatás díjának 8%-át, nem a szerződés szerinti jellemzőknek megfelelően szolgáltatott gáz esetén 5%-át.
A szerződés megszűnése
51. §
(1) A háztartási és a kommunális fogyasztóval kötött szerződést a gázszolgáltató csak a Gt. 22.§ (3) bekezdésében foglalt esetben mondhatja fel.
(2) Háztartási vagy kommunális fogyasztónak a lakásból, helyiségből való elköltözése önmagában a gáz szolgáltatására vonatkozó szerződést nem szünteti meg. Ilyen esetben a szerződés csak akkor szűnik meg, ha a helyiségbe újonnan beköltöző a gázmérő leszerelését kéri (16. §).
52. §
(1) Az ipari nagyfogyasztóval határozott időre kötött szerződés annak lejártával megszűnik. Ha a következő időszakra kötendő szerződésre nézve a felek között vita van, annak eldöntéséig a gázszolgáltató nem köteles egyéb szolgáltatásra, mint amilyenre az előző szerződés szerint köteles volt.
(2) Nem alkalmazható az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés, ha a kötelem fenntartását a fogyasztó nem kívánja.
53. §
(1) Amennyiben a gázszolgáltatásra vonatkozó szerződést a gázszolgáltató a Gt. 22. §-ának (3) bekezdése alapján jogosult azonnali hatállyal felmondani, a fogyasztó kérésére köteles a gázt palackban vagy tartályban biztosítani, ha annak műszaki-biztonsági és gazdasági feltételei fennállanak.
(2) A szerződés azonnali hatállyal való felmondása előtt az arra okul szolgáló körülményről, valamint a gáz szolgáltatásának a fogyasztói körzetben történő megszüntetéséhez való hozzájárulásról oly időben kell a fogyasztót értesíteni, hogy annak módja legyen a gáz palackban vagy tartályban történő szolgáltatását kérni, vagy más energiahordozóra való áttérésre felkészülnie.
Egyéb gázszolgáltatói jogosultságok, rendelkezések
54. §
(1) A gázszolgáltató jogosult a tulajdonában (kezelésében) álló gázfogyasztó készülékre a fogyasztóval bérleti szerződést kötni.
(2) A gázszolgáltató jogosult a fogyasztói vezeték és a gázfogyasztó készülék karbantartását, javítását, átalakítását stb. az ingatlantulajdonossal, illetve a fogyasztóval kötött külön megállapodás alapján ellátni.
(3) Az ingatlantulajdonos, a bérlő, illetőleg a fogyasztó - szükség esetén karhatalom igénybe vétele mellett - tűrni köteles a csatlakozó vezeték elkészítésével, áthelyezésével, cseréjével, javításával, karbantartásával, továbbá új fogyasztók bekapcsolásával összefüggő munkálatok végzését. Köteles lehetővé tenni azt is, hogy e munkák elvégzése érdekében a gázszolgáltató a helyiségbe bemenjen.
(4) A (3) bekezdésben foglalt munkák megrendelője a tűrésre kötelezett ingatlantulajdonosnak, bérlőnek, illetve fogyasztónak a munkavégzés folytán felmerült összes költségét és kárát megtéríteni vagy az érdekelt kívánságára az eredeti állapotnak megfelelő helyreállítást saját költségén elvégezni köteles.
(5) Ha a csatlakozó vezeték csatlakozási pont utáni részének, illőteleg a fogyasztói vezetéknek karbantartását, javítását, áthelyezését, cseréjét stb. nem a gázszolgáltató végezte, az elvégzett munkát a 7. és 8. §-ban foglaltak megfelelő alkalmazásával a gázszolgáltatóval ellenőriztetni kell.
55. §
A 11-12. §-ban és a 49. § (3) bekezdésében foglaltak nem vonatkoznak arra a háztartási és kommunális fogyasztóra, aki (amely) a gázt ipari vagy kereskedelmi tevékenysége érdekében használja.
III. FEJEZET
Gáz szolgáltatása palackban vagy tartályban
56. §
A 3-4., 7-15., 18-20. §-ban, a 23. § (1) bekezdésében, a 25-28., 30-31., 39., 46-50., 52. §-ban, az 53. § (2) bekezdésében, az 54. § (2) bekezdésében, valamint az 55. §-ban foglalt rendelkezéseket - az 57-67. § szerinti kiegészítésekkel és eltérésekkel - a gáz palackban vagy tartályban történő szolgáltatására is alkalmazni kell.
57. §
A 4, 7-9., 18-19., 25-28., 30., valamint az 54. §-okban meghatározott jogok, illetőleg kötelezettségek csak a gázt vezeték útján szolgáltató gázszolgáltatót illetik és terhelik.
58. §
A gázszolgáltatónak csatlakozó vezeték létesítésére vagy bővítésére vonatkozó tájékoztatási kötelezettsége [3. § (3)-(4) bekezdés] e fejezet szerinti szolgáltatás esetén a fogyasztói vezetékre, illetőleg fogyasztói tartályra, a 7. és 8. § szerinti felülvizsgálási és ellenőrzési kötelezettsége a fogyasztói tartályra terjed ki.
59. §
(1) Az igénybejelentést (11. §) követő harminc napon belül a gázszolgáltató köteles nyilatkozni, hogy az igénynek megfelelő gáz palackban vagy tartályban történő szolgáltatását milyen műszaki és biztonsági feltételekkel tudja biztosítani.
(2) Az (1) bekezdés szerinti nyilatkozat nem lehet előfeltétele a gázfogyasztó készülék beszerzésének.
(3) Gáz palackban vagy - ha a szállítás és tárolás műszaki és biztonsági követelményeknek megfelelő feltételei biztosítva vannak - tartályban történő szolgáltatását megtagadni nem szabad.
60. §
A gáz palackban vagy tartályban történő szolgáltatására kötendő szerződésnek a 14. §-ban foglalt előírások megfelelő alkalmazása mellett tartalmaznia kell még:
a) a palack beszerzés módját (megvásárlásának módját),
b) a műszaki és biztonsági feltételek [59. § (1) bekezdés] vállalására vonatkozó fogyasztói nyilatkozatot,
c) annak a gázeladással foglalkozó kereskedelmi szervnek (cseretelep) a megnevezését és címét, amelynek közreműködésével a fogyasztó gázzal való folyamatos ellátását a gázszolgáltató biztosítja, végül
d) a műszaki és biztonsági ügyekben a fogyasztónál eljáró gázszolgáltatónak, vagy a vele létesített külön megállapodás alapján arra jogosult szakvállalatnak (egyéb szervnek) megnevezését és címét.
61. §
(1) A gázszolgáltató köteles a bekapcsolást megtagadni, ha a palack vagy a gázberendezés olyan helyiségben van:
a) amelynek padlószintje a külső terepszintnél mélyebb.
b) amelyből annak padlószintjétől mélyebb szintű olyan helyiség nyílik, amelynek teljes levegőcseréje nincs biztosítva,
c) amelyben akna, vízzár nélküli csatornaszem, vagy pincelejárat van.
(2) E fejezet szerinti gázszolgáltatás esetén a gázszolgáltató a palack szállításának, a palack és tartály rendeltetésszerű és biztonságos kezelésének, valamint a gáz át- vagy lefejtésének szabályait is köteles a bekapcsoláskor a fogyasztóval ismertetni (19. §). Az ismertetési kötelezettségnek a 67. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt esetben a gázszolgáltató köteles ismét eleget tenni.
62. §
A gázszolgáltató szolgáltatási kötelezettsége a teljesítési helyig (cseretelep) terjed.
63. §
(1) A palackot úgy kell a helyiségben elhelyezni, hogy az - különösen veszély esetén - a helyiség elhagyását ne akadályozza.
(2) Tilos a palackot hálóhelyiségben, illetőleg lépcsőházban, közlekedő folyosón, átjáróban vagy olyan helyiségben elhelyezni, amelyben akár ideiglenesen is gépjárművet tárolnak.
(3) Háztartási fogyasztónak abban a helyiségben, amelyikben a gázfogyasztó készülék van, csak egy darab, legfeljebb 22 kg töltősúlyú palackot szabad tartani. Nagyobb vagy több palack csak az épületen kívüli vagy attól leválasztott és az egyéb - különösen tűzrendészeti - előírásoknak megfelelő helyiségben helyezhető el.
(4) A fogyasztó tartályából csak a gázszolgáltató hozzájárulásával szabad más részére gázt továbbadni.
64. §
(1) Palackban vagy tartályban szolgáltatott gázt a fogyasztó csak nyomáscsökkentővel használhatja.
(2) A fogyasztónak biztosítani kell a helyiség megfelelő méretű, állandó, szabadba kivezető, padlószintű szellőzését.
65. §
(1) A fogyasztó köteles a vételezést (fogyasztást) azonnal megszüntetni és a gázszolgáltatónál bejelenteni, ha
a) a fogyasztóberendezésen rendellenességet észlelt,
b) a palack vagy tartály hibásnak tűnik.
(2) A hibás palackot a fogyasztó köteles a gázszolgáltató költségén a teljesítési helyre (cseretelep) visszaszállítani.
66. §
A fogyasztót - a gázszolgáltató hibás teljesítése esetén - a Ptk. 305-307. §-ai szerinti szavatossági jog illeti meg.
67. §
(1) A fogyasztó köteles harminc napon belül a gázszolgáltatónak bejelenteni, ha
a) lakhelyét (fogyasztási hely) megváltoztatja,
b) gázfogyasztó készülékét eladja vagy egyébként más részére átadja, vagy
c) a gáz palackban vagy tartályban történő további szolgáltatására nem tart igényt.
(2) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti esetben a gázszolgáltató jogosult a gázfogyasztó készüléket ólomzárral ellátni.