12/1970. (VIII. 30.) BkM rendelet
az üzletek nyitvatartásáról
Az üzletek nyitvatartását az érdekelt szervek vezetőivel és a Kereskedelmi-, Pénzügyi- és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetének Elnökségével egyetértésben a következők szerint szabályozom.
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed a nyíltárusítási üzletet (áruházat, boltot, pavilont, vendéglátóipari egységet) üzemeltető valamennyi vállalatra, szövetkezetre, vagy szövetkezeti szervre, gazdasági társulásra (a továbbiakban: vállalat).
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a gyógyszertárakra és azokra az üzletekre, amelyekben kizárólag gyógyászati segédeszközöket árusítanak.
(3) A mezőgazdasági termelőszövetkezetekre, társulásokra és szakszövetkezetekre e rendeletet a szakszervezet jogainak gyakorlása, valamint a munkahelyi pótlék fizetésének elrendelése tekintetében a szövetkezetekről szóló jogszabályok szerint - értelemszerűen - kell alkalmazni.
2. §
(1) Az üzletek nyitvatartását a lakosság vásárlási lehetőségének javítása érdekében a fejlődő élet- és munkakörülményekhez jobban igazodva - a gazdaságossági szempontok figyelembevételével - a vállalat igazgatója, a szövetkezet elnöke, a Szakszervezeti Bizottsággal egyetértésben, üzletenként állapítja meg.
(2) A nyitvatartás megállapításánál az (1) bekezdésben foglaltakon kívül figyelemmel kell lenni arra, hogy a nyitvatartás módosítása ne járjon az egyes kereskedelmi dolgozók heti munkaidejének meghosszabbításával és lehetőleg ne eredményezze munkakörülményeinek romlását.
(3) A heti pihenőnapoknak hétköznapon történő kiadásánál az Mt 41. § (1) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárni.
(4) Egész éven át rendszeresen vasárnapi nyitvatartásra csak olyan üzlet jelölhető ki, ahol a dolgozók részére a pihenőnapot a hét más napján biztosítják.
(5) Az idényszerűen vasárnap is nyitvatartó boltok dolgozóinak - hozzájárulásukkal - a heti pihenőnap évi rendes szabadságukkal együtt is kiadható.
3. §
Nem változik az üzletek nyitvatartási rendje a jelen rendelet hatályba lépésével
- községekben,
- üdülőhelyeken és jelentősebb idegenforgalmi helységekben levő üzletekben,
- a csak nyári időszakban vasárnap nyitvatartó tejet is árusító élelmiszerüzletekben és
- édesség, dohány és virágüzletekben.
4. §
(1) A vállalat igazgatója az üzletek általa megállapított nyitvatartási idejét az üzlet helye szerint illetékes tanács (község, város, -kerület) végrehajtó bizottságának írásban köteles jóváhagyás végett bejelenteni. Ha a végrehajtó bizottság a bejelentésre 15 napon belül észrevételt nem tesz, a bejelentés jóváhagyottnak tekintendő.
(2) Az üzlet helye szerint illetékes tanács (község, város, -kerület) végrehajtó bizottsága kereskedelmi szakigazgatási szerve közérdekből határozattal kötelezheti a vállalat igazgatóját az üzlet nyitvatartási idejének a jelen rendeletben foglalt szabályoknak megfelelő megváltoztatására.
(3) A határozat ellen az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvényben foglaltaknak megfelelően lehet jogorvoslattal élni.
(4) A II. fokon eljáró hatóság a Kereskedelmi-, Pénzügyi- és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezete (a továbbiakban: KPVDSZ) megyei (budapesti) bizottsága, illetve az illetékes szakmai szakszervezet területi szerve véleményének meghallgatása után dönt.
5. §
Az üzletek kettős, illetve többnapos ünnepek előtti és alatti nyitvatartását a Belkereskedelmi Minisztérium és a KPVDSZ Elnökségének együttesen évenként kiadott irányelvei alapján - a KPVDSZ megyei (budapesti) bizottsága véleményének meghallgatása után - a megyei (fővárosi), megyei jogú városi tanács vb állapítja meg.
6. §
A vállalat igazgatója - a Szakszervezeti Bizottsággal egyetértésben - népgazdasági kárt okozó áruromlás megakadályozása, természeti csapás, valamint az esetben, ha valamilyen gátló körülmény miatt alapvető élelmiszerekből a rendes nyitvatartási időben az ellátást biztosítani nem lehet, átmenetileg a. rendes nyitvatartási időtől eltérő nyitvatartási időt is elrendelhet. A rendkívüli nyitvatartási idő megállapításáról a vállalat igazgatója az üzlet helye szerint illetékes tanács (község, város, -kerület) végrehajtó bizottságát köteles tájékoztatni.
7. §
Az üzlet nyitvatartási idejéről a kereskedelmi vállalatoknak és szövetkezeteknek a vásárlókat megfelelő formában és széleskörűen tájékoztatni kell.
8. §
(1) A vasárnap nyitvatartható üzletek körét az 2. számú melléklet tartalmazza.
(2) A rendelet 2. számú mellékletében felsorolt valamennyi - szombaton délután 15 órán túl nyitvatartó iparcikk, illetőleg vasárnap nyitvatartó élelmiszer - üzletben ez idő alatt foglalkoztatott dolgozó részére az ugyanott meghatározott mértékű pótlékot kell fizetni.
(3) A (2) bekezdésben meghatározott munkahelyi pótlék fizetésén felül az iparcikk üzletek nyitvatartásának rendezése miatt felmerülő munkaidő többlet helyett szabadidőt a hét más napján kell kiadni. Ez szükség esetén egyes napokon rövidített nyitvatartással is megoldható.
9. §
Az üzletek nyitvatartásáról szóló jelen rendelet, valamint annak végrehajtása tárgyában közzétett irányelvekkel ellentétes, illetőleg azokat sértő - a KPVDSZ Elnökségének megkeresésére, - vagy tudomására jutott más esetekben - a belkereskedelmi miniszter ágazati irányító hatáskörében jár el.
10. §
E rendelet 1970. október hó 1-én lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti a fővárosi, valamint a vidéki városi boltok nyitvatartási idejének megállapításáról szóló 112/1959. (KÉ. 33.) BkM számú utasítás, a nyíltárusítási üzletek nyitvatartásáról szóló 6/1962. (KÉ. 3.) BkM-SZÖVOSZ Eln. számú együttes utasítás és az ennek módosítására kiadott 26/1963. (KÉ. 5.) BkM-SZÖVOSZ Eln. számú utasítás, valamint a mezőgazdasági jellegű területek nyíltárusítási üzleteinek nyitvatartásáról szóló 69/1962. (KÉ22.) BkM számú utasítás, a jelen rendelet 2.számú mellékletében felsorolt boltok dolgozói tekintetében a bérpótlékokról szóló 51/1967. (KÉ. 30.) BkM számú utasítás 2. §-a.
Szurdi István s. k.,
belkereskedelmi miniszter
1. számú melléklet a 12/1970. (VIII. 30.) BkM számú rendelethez
2. számú melléklet a 12/1970. (VIII. 30.) BkM számú rendelethez
I.
Munkahelyi pótlékot kell fizetni
1. a szombaton 15 óra után is nyitvatartó - következőkben felsorolt - iparcikküzletekben foglalkoztatott dolgozóknak
A fel nem sorolt üzletekben foglalkoztatott dolgozók részére a bérpótlék fizetésére a bérpótlékról szóló 51/1967. (KÉ. 30.) BkM számú utasítás rendelkezései az irányadók.
A rendeletben foglalt juttatások (munkahelyi pótlék és szabadidő) nem érintik a túlmunka vagy heti pihenőnapon végzett munka díjazására vonatkozó rendelkezéseket.
* A jelzőszámokat a szakmai üzletkörökről szóló 8/1969. (V. 13.) BkM számú rendelet tartalmazza.
IRÁNYELVEK
az üzletek nyitvatartásról szóló 12/1970.(VIII. 30.) BkM számú rendelet végrehajtásához
A vállalatok az irányításuk alá tartozó üzletek nyitvatartási idejét a városokban és a községekben úgy határozzák meg, hogy az jól alkalmazkodjék a vásárlók helyileg kialakult élet- és munkakörülményeihez és a vállalati gazdaságosság követelményeihez.
I.
Az élelmiszerüzletek nyitvatartása
1. Hétköznapi nyitvatartás
Az élelmiszer üzletek jelenlegi hétköznapi nyitvatartási rendjét általában nem szükséges módosítani városokban sem.
Célszerűnek mutatkozik azonban - a helyi körülményektől függően - a vásárcsarnokok (a vásárcsarnokok területén működő élelmiszer üzletek) délutáni nyitvatartási idejének meghosszabbítása.
2. Vasárnapi nyitvatartás
A vasárnapi kiegészítő jellegű élelmiszer vásárlások megoldására:
- a városokban az egész éven át jelenleg vasárnap is nyitvatartó élelmiszer- és csemege boltok és ABC áruházak számát - a helyi igények és lehetőségek figyelembevételével - országos viszonylatban átlagosan kétszeresére szükséges emelni;
- a vasárnap délelőtt is nyitvatartó vásárcsarnokok és piacok számát célszerű bővíteni;
- a kora reggeli órákban kinyitó vendéglátó egységekben, a mainál szélesebb körben szükséges az előrecsomagolt tej, kenyér és péksütemény árusításának megszervezése
3. A vasárnapi nyitvartartás megszervezésénél arra kell törekedni, hogy a családos nőket lehetőleg ne foglalkoztassák, a dolgozók közül elsősorban az önkéntes jelentkezőket osszák be munkára.
II.
Az iparcikk üzletek nyitvatartása
1. Hétköznapi nyitvatartás
A fővárosban, a megyeszékhelyeken és a többi városban általában növelni szükséges a késő délutáni és esti órákban nyitvatartó iparcikk üzletek számát. A vállalatoknak
- elsősorban csütörtökön és pénteken úgy helyes meghatározni a városok üzleti negyedeiben lévő áruházak és nagyobb iparcikk üzletek nyitvatartási rendjét, hogy azok többsége a fővárosban és a megyei székhelyeken általában 19 óráig, a többi városokban 18 óráig nyitva tartsanak;
- az általánostól eltérően, jelenleg is későbbi időpontig nyitvatartó üzletek továbbra is eddigi záróra rendjük szerint árusítanak.
2. Szombati nyitvatartás
A városokban a jelenlegi 14-15 óráig történő nyitvatartási kötelezettség megmarad, ezen túl -a helyi igények és reális lehetőségek figyelembevételével - augusztus hó 21. és május hó 31. között differenciáltan,
- a fővárosban
az áruházak nyitvatartása 17 óráig indokolt. A jelenleg 17 óráig nyitvatartó nagyobb forgalom lebonyolítására alkalmas ruházati üzletek száma kb. kétszeresére emelkedjék, a nagy alapterületű, jelentős forgalmú vegyesiparcikk üzletek számát több mint kétszeresére növeljék;
- megyei székhelyeken
az áruházak nyitvatartása 17 óráig indokolt; a jelenleg 16 óráig nyitvatartó nagyobb forgalom lebonyolítására alkalmas ruházati és vegyesiparcikk üzletek számát átlagosan mintegy kétszeresére indokolt emelni;
- a többi városban
az áruház nyitvatartása 16 óráig indokolt a jelenleg 15 óráig nyitvatartó ruházati és vegyesiparcikk üzletek számát átlagosan kétszeresére célszerű növelni.
A szombaton jelenleg 16, illetőleg 17 órán túl is nyitvatartó iparcikk üzletek nyitvatartási rendje nem változik.
Június hó 1. és augusztus hó 20. között szombaton délután továbbra is csak a jelenleg nyitvatartó iparcikk üzletek árusítanak. Az iparcikk üzletek többsége tehát 14 órakor bezár.
3. Vasárnapi nyitvatartás
Az iparcikk üzletek jelenlegi vasárnapi nyitvatartási rendjét a városokban sem indokolt megváltoztatni.
III.
- A nyitvatartás rendezésének megkönnyítése érdekében a hét más napján a délelőtti órákban az iparcikk üzletek és áruházak rövidebb nyitvatartási idővel működhetnek, vagy korszerű munkaszervezéssel, esetleg munkaerők felvételével biztosíthatják az új nyitvatartási rendet.
- A nyitvatartás rendezése szempontjából az irányelvekben megjelölt élelmiszer és iparcikk üzletek körét a 12/1970. (VIII. 30.) BkM számú rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.
- A nyíltárusítási egységek nyitvatartási rendjének statisztikai megfigyelését - jelen rendelet hatálybalépését követően elrendelésre kerülő beszámolási kötelezettségnek megfelelően - szervezzék, illetve végezzék.
- A rendelkezés végrehajtása miatt felmerülő többletbérköltségnek a bérszínvonal mérése szempontjából történő elszámolását a Munkaügyi Minisztérium és a Pénzügyminisztérium egyidejűleg szabályozza.
- A rendelet végrehajtásával kapcsolatban a szükséges változtatásokat a kollektív szerződésben 1970. október 1-ig szükséges keresztülvezetni.