13/1970. (VIII. 15.) NIM rendelet
a villamosenergia fogyasztás teljesítménytényezőjének javításáról
A villamosenergia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény végrehajtására kiadott, a 11/1970. (IV. 29.) Korm. számú rendelettel módosított 40/1962. (XI. 11.) Korm. számú rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 44. §-a alapján a villamosművek gazdaságos kihasználása és az átviteli veszteségek csökkentése érdekében - a 11. § tekintetében az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem :
A rendelet hatálya
1. §
A rendelet hatálya kiterjed arra a villamosenergia fogyasztóra (a továbbiakban: fogyasztó), amelynek villamosenergia fogyasztása az évi 13 000 kWh-t meghaladja. Nem terjed ki a rendelet hatálya - a fogyasztott villamosenergia mennyiségétől függetlenül - a háztartási fogyasztóra.
A teljesítménytényező javításának kötelezettsége és mértéke
2. §
(1) A fogyasztó köteles meddőteljesítmény vételezését a Vhr. 44. §-ának (1) bekezdésében foglalt irányelvek szerint csökkenteni. Ennek megfelelően a fogyasztó köteles a villamosenergia átvételi helyén fellépő teljesítménytényezőjét (cos fi) javítani (fázisjavítás), illetőleg az együttműködő villamosenergia rendszer üzemi követelményeinek megfelelő értéken tartani.
(2) Az együttműködő villamosenergia rendszer üzemi viszonyai figyelembevételével az Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (Budapest, I., Attila út 99., a továbbiakban: Energiafelügy elet) jogosult a fogyasztói vételezés teljesítménytényezőjét villamosenergia ellátási körzetenként egységesen, vagy fogyasztónként egyedileg meghatározni, illetőleg az ettől való eltérést engedélyezni. A meghatározáshoz, illetőleg engedélyezéshez a hálózati üzemi viszonyokra vonatkozóan a Magyar Villamos Művek Tröszt szakvéleményét ki kell kérni.
(3) Az áramszolgáltató vállalat a (2) bekezdésben és a 10. §-ban foglaltak szerint megállapított (engedélyezett) teljesítménytényező értéket köteles a fogyasztó villamosenergia szolgáltatására és vételezésére vonatkozó szerződésébe felvenni.
A teljesítménytényező javításának módjai
3. §
(1) A fogyasztó a villamosenergia fogyasztás teljesítménytényezőjének javítása érdekében elsősorban a természetes javítás gazdaságos lehetőségeit (a motorok helyes megválasztása, üresjárások csökkentése stb.) köteles felkutatni és megvalósítani.
(2) Amennyiben a meghatározott teljesítménytényezőt az (1) bekezdés szerinti módon nem lehet biztosítani, a fogyasztó üzemi körülményeitől függően kondenzátorokat (4-7. §) vagy forgógépeket (8. §) kell alkalmazni.
A kondenzátorok alkalmazása és üzemben tartása
4. §
A teljesítménytényező javítására szolgáló, 220V-ra, vagy ennél nagyobb feszültségre, 50 periódusra készült, 3 kVAr-nál nagyobb egységteljesítményű, erősáramú statikus kondenzátorok alkalmazására az energiafelügyelet ad engedélyt.
5. §
(1) 200 kW teljesítményigényt meghaladó új fogyasztói létesítmény, vagy ugyanilyen nagyságrendű bővítés esetén a fázisjavítás módjára és mértékére vonatkozó terveket az Energiafelügyelettel előzetesen egyeztetni kell.
(2) A kondenzátorok beszerzésével és beépítésével kapcsolatos költség a fogyasztót terheli.
6. §
(1) Az áramszolgáltató vállalat jogosult - a saját hálózati berendezéseiből származó meddőfogyasztás kompenzálása céljából - a fogyasztó üzemi villamosművének, illetőleg fogyasztói vezetékhálózatának részét képező kapcsolóberendezésben fázisjavító kondenzátorokat elhelyezni és üzemben tartani. Ilyen esetben - a kondenzátorok csatlakozásának megfelelő megoldása, vagy az elszámolás alapjául szolgáló fogyasztásmérő berendezés megfelelő kialakítása révén - biztosítani kell, hogy a fogyasztó vételezésének tényleges teljesítménytényezője - az elszámolás céljára - megállapítható legyen.
(2) A fázisjavító kondenzátorok üzembehelyezési időpontjáról az Energiafelügyeletet előzetesen értesíteni kell.
7. §
(1) A fogyasztói kondenzátorokat a fogyasztó mindenkori meddőteljesítmény igényének és a közcélú villamosmű követelményeinek megfelelően (2. § és 10. §) kell üzemben tartani. Erre vonatkozóan az Energiafelügyelet kötelező irányelveket adhat ki.
(2) Nem szabad a fogyasztó meddőteljesítmény igényét meghaladó teljesítményű kondenzátorokat a nap egyetlen szakában sem bekapcsolva tartani (túlkompenzáció), kivéve, ha a közcélú hálózat követelményei miatt az áramszolgáltató vállalat ezt megkívánja.
Forgógépek alkalmazása
8. §
(1) A fogyasztó teljesítménytényezőjének javítását is szolgáló kompenzátorokat (pl. szinkronmotorok) úgy kell üzemeltetni, hogy a 2. § (2) bekezdésében és 10. §-ban foglaltak megtarthatók legyenek.
(2) Túlkompenzálás forgógépek alkalmazása esetén is csak az áramszolgáltató vállalat kívánságára történhet [7. § (2) bekezdése].
Vegyes rendelkezések
9. §
(1) Az Energiafelügyelet a teljesítménytényező javításával kapcsolatban a fogyasztóktól adatokat kérhet [Vhr. 55. § (2) bekezdés], illetőleg náluk vizsgálatot tarthat (Vhr. 56. §-a).
(2) A fogyasztó köteles a kondenzátor üzemvitelére vonatkozó helyi üzemviteli utasítás elkészítéséről, valamint a teljesítménytényező javítására szolgáló kondenzátortelepek közelében történő kifüggesztéséről gondoskodni és annak anyagából az üzemi személyzetet kioktatni.
(3) Az Energiafelügyelet a teljesítménytényező javítással kapcsolatos helyi jellegű feladatainak ellátására helyi szerveit (Körzeti Energiafelügyelet) is felhatalmazhatja.
10. §
A rendelet hatálybalépésének időpontjában a cos fi 0,9 vagy ennél kedvezőbb induktív fogyasztói teljesítménytényező értékeket engedélyezettnek kell tekinteni.
11. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 6/1968. (NIMÉ 4.) NIM számú utasítás hatályát veszti.
Dr. Lévárdi Ferenc s. k.,
nehézipari miniszter