19/1970. (IX. 5.) ÉVM rendelet

a kéményseprőipari tevékenység gyakorlásáról

A kéményseprőipar körébe tartozó feladatok (a továbbiakban: kéményseprőipari tevékenység) ellátásának biztosítása végett - a tűzrendészeti vonatkozású kérdések tekintetében a belügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem.

Általános rendelkezés

1. §

A kéményseprőipari tevékenység ellátásának biztosításáról - a tanács végrehajtó bizottsága által alapított kéményseprőipari tevékenységet ellátó szervezet (a továbbiakban: vállalat) útján - a tanácsok gondoskodnak.

Kéményseprőipari tevékenység

2. §

(1) Kéményseprőipari tevékenységnek kell tekinteni :

- valamennyi épület tekintetében a kémények, füstcsatornák, kéménytoldók, szikrafogók, koromgyűjtő aknák, füstsípok - kivéve a cserépkályha betorkolás füstsípját - égéstermékektől való megtisztítását és használhatóságának ellenőrzését;

- a kiégethető kéménytípusoknál a kémények belső falfelületén képződött szurokrétegnek ki-égetéssel való eltávolítását;

- a füstnyomáspróba vagy műszaki felülvizsgálati kötelezettség alá eső kémények időszakos füstnyomáspróbájának, felülvizsgálatának elvégzését;

- a központi hőellátás kazánjai füstjáratainak tisztítását.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt munkákat (a továbbiakban: folyamatos kötelező munka) a vállalat illetékességi területén folyamatosan -e jogszabályban meghatározott időközönként -külön szerződés, felhívás (megrendelés) nélkül köteles elvégezni.

(3) Kéményseprőipari tevékenység körébe tartoznak továbbá:

- az újonnan épített vagy javított, illetőleg újból használatba vett és füstnyomáspróba kötelezettség alá eső kémények füstnyomáspróbájának elvégzése;

- kéménynek tüzelőberendezés bekötése céljából történő vizsgálata, illetőleg ellenőrzése;

- kémények egyéb okból (pl. túlterhelés esetében) való megvizsgálása;

- kémények használatával összefüggő szakvélemény adása.

(4) A (3) bekezdésben felsorolt munkákat (a továbbiakban: esetenkénti kötelező munka) a vállalat esetenként - az ingatlantulajdonos, illetve használó megrendelése alapján - köteles elvégezni.

(5) Az (1) és (3) bekezdésekben meghatározott munkákat (a továbbiakban: kötelező munka) - a kéményseprőipari tevékenység körében - kizárólag kéményseprőipari tevékenységet ellátó vállalatok végezhetnek.

3. §

A vállalat - külön szerződés (megrendelés) alapján - a kéményseprőipari tevékenység körében elvégezheti

- a kémények és tartozékaik használható állapotban tartása érdekében szükséges javítási munkákat (pl. dugulás, átszakadás megszüntetése),

- a tüzelőberendezések és füstcsövek tisztítását,

- a tüzelőberendezés tűzterének kitapasztását,

- a húsfüstölők tisztítását, tapasztását (a továbbiakban együtt: nem kötelező munka).

Kéménytisztítás

4. §

(1) A háztartási és gyűjtő kéményeket a folyamatos vagy idényjellegű használat tartama alatt építésügyi ágazati szabvány szerinti kéménytisztító körkefével, illetve tolókefével kéthavonként legalább egyszer, nem szabvány szerinti kéménytisztító körkefével, illetőleg tolókefével havonként legalább egyszer ki kell tisztítani.

(2) A mászható kéményeket a folyamatos vagy idényjellegű használat tartama alatt havonként legalább egyszer ki kell tisztítani.

(3) A központi és üzemi kéményeket a folyamatos vagy idényjellegű használat tartama alatt havonként legalább egyszer ki kell tisztítani.

(4) Ha kizárólag melegvízellátás céljára rendszeresített kazán hetenként csak egyszer szolgáltat melegvizet, a központi kéményt hathavonként legalább egyszer ki kell tisztítani.

(5) Gyárkéményeket (gyári jellegű kéményeket) - az üzemmenet folyamatosságához igazodó megállapodás szerinti időközönként - de évente legalább egyszer a megállapodás szerinti időpontban ki kell tisztítani.

Kéménytartozékok és a központi hőellátó berendezés kazánjának tisztítása

5. §

(1) A füstcsatornát, kéménytoldót és szikrafogót, valamennyi használatban levőnek minősülő kéménynél a kémény tisztításának megfelelő időközönként, valamint a kémény kiégetésekor is ki kell tisztítani.

(2) A koromgyűjtő aknát és füstsípot

- a háztartási kéményeknél a kémény kiégetés alkalmával,

- az ipari (ipari jellegű), továbbá a mászható kéményeknél a kéménytisztítás alkalmával,

- gyűjtő (termofor) kéményeknél évenként egyszer kell tisztítani.

(3) Központi hőellátó berendezés kazánjának füstjáratait a használat tartama alatt havonta legalább egyszer tisztítani kell.

A kémény kiégetése

6. §

(1) Minden használatban levőnek minősülő háztartási, és üzemi kéményt, a (2) bekezdésben foglalt kivétellel, évenként egyszer ki kell égetni. Nem kell kiégetni a központi-, valamint a gyári (gyári jellegű) kéményt.

(2) Tilos kiégetni a gyűjtő- (termofor-), a mászható kéményt, továbbá az (1) bekezdésben felsorolt kéménytípusok közül az eternit és rabitzanyagból készült kéményt, valamint minden olyan kéményt, amelyben megállapíthatóan éghető anyag (pl. faszerkezet) van beépítve.

Füstnyomáspróba és műszaki felülvizsgálat

7. §

(1) Minden használatban levő kéménynél - a gyári- (gyári jellegű), központi- és mászható-, valamint azbesztcement (eternit) anyagból készült kémények kivételével - ötévenként füstnyomáspróbát kell végezni.

(2) A füstnyomáspróba kötelezettség alá nem eső kéményeket - a belülről végzett munkával tisztítható ipari kémények kivételével - a biztonságos használhatóság megállapítása céljából ötévenként felül kell vizsgálni.

(3) A füstnyomáspróba, illetve a felülvizsgálat eredményét a vállalatnak tanúsítvánnyal kell igazolni.

A használaton kívüli, a tartalék és a gyakoribb tisztítást igénylő kémények

8. §

(1) A használaton kívüli kéményeket tisztítani, kiégetni vagy azokban füstnyomáspróbát végezni nem kell.

(2) A tartalék kémények vonatkozásában a kémény típusának, illetve jellegének megfelelő szabályokat kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy azokat nem kell kiégetni.

(3) Ha a kémény szerkezete, a tüzelés mérve vagy más okok szükségessé teszik, a kéményt és tartozékait a 4-5. §-okban előírtnál gyakoribb időközönként kell tisztítani és - a tisztítás gyakoriságával arányosan - évenként többször kell kiégetni.

(4) A tisztítás és kiégetés gyakoriságát és mérvét a vállalat állapítja meg; vita esetén az első fokú építésügyi hatóság határoz.

A kéményseprőipari munkák ellátása

9. §

(1) A folyamatos kötelező munka végzéséről a vállalat köteles az ingatlan tulajdonost (kezelőt, megbízottat, használót, bérlőt) kellő időben, de a munkavégzés előtt legalább 3 nappal írásban, vagy a helyben kialakult gyakorlat szerint más módon értesíteni.

(2) Községekben az értesítés történhet a községi tanács végrehajtó bizottságának megfelelő időben való értesítésével is. A tanács végrehajtó bizottsága a munkavégzés napját tartozik a helyben szokásos módon legalább 3 nappal előbb közhírré tenni.

(3) Ha a folyamatos kötelező munkát az értesítésben megjelölt időpontban nem lehet elvégezni, a munka elvégzését a vállalat által írásban megjelölt újabb időpontban ismételten meg kell kísérelni és ismételt akadályoztatás esetében erről az első fokú építésügyi hatóságnak bejelentést kell tenni.

10. §

(1) A kéményseprőipari tevékenység végzésekor a tűzrendészeti és építésügyi előírásokra figyelemmel - abban a körben, amelyben az a kötelező munka jellegétől függően észlelhető - meg kell vizsgálni, hogy a kéményekkel és tüzelőberendezésekkel összefüggésben nincs-e tűzrendészeti vagy építésügyi szabálytalanság.

(2) Tűzrendészeti vagy építésügyi szabálytalanság esetén, annak megszüntetésére a vállalatnak írásban kell felhívnia az ingatlantulajdonos (kezelő), megbízottja vagy a hatályos bérleti jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően a bérlő (használó) figyelmét. A következő kötelező munka végzése alkalmával az (1) bekezdésben megjelölt körben meg kell vizsgálni, hogy a szabálytalanságot megszüntették-e.

(3) Ha a szabálytalanságot a felhívásra nem szüntették meg, azt - tűzrendészeti szabálytalanság esetén az illetékes első fokú tűzrendészeti, illetve építésügyi szabálytalanság esetén az építésügyi hatóságnak - be kell jelenteni.

(4) Közvetlen élet vagy tűzveszély esetén a vállalat köteles a kémény vagy tüzelőberendezés használatának azonnali megszüntetésére az érdekeltet írásban felhívni és a hatáskörileg illetékes első fokú (építésügyi-, tűzrendészeti) hatóságnak haladéktalanul bejelentést tenni.

Az ingatlantulajdonos (kezelő), a használó (bérlő) kötelezettségei

11. §

(1) Az ingatlantulajdonos (kezelő), használó (bérlő) köteles a kötelező munka elvégzését tűrni és a munka akadálytalan végzéséhez szükséges helyi előfeltételeket (pl. az érintett helyiségbe való bejutás lehetősége) biztosítani.

(2) A kéménykiégetés alkalmával a tulajdonos (kezelő), használó (bérlő) köteles legalább 10 liter vizet az égetés helyén biztosítani és a koromgyűjtő akna tisztításakor megfelelő gyűjtőedényről gondoskodni.

(3) Ha a vállalat a kötelező munka elvégzésének időpontiáról a tulajdonost (kezelőt) értesíti, de nem a közhírré tétel helyben szokásos módján, a használók (bérlők) haladéktalan értesítése a tulajdonos (kezelő) kötelezettsége.

(4) Az ingatlan tulajdonosa (kezelője), illetőleg - a hatályos bérleti jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően - a használója (bérlője) köteles a vállalat által feltárt építésügyi és tűzrendészeti szabálytalanságot haladéktalanul megszüntetni.

(5) Új kémény építését, meglevő bontását, illetőleg valamely kémények használaton kívüli kéménnyé történt átalakítását a tulajdonos (kezelő) köteles a használatba vételi engedély kiadásától, illetőleg a bontás (átalakítás) megtörténtétől számított nyolc napon belül bejelenteni a területileg illetékes kéményseprő vállalatnál.

(6) Ha tűz vagy életveszélyes állapot megszüntetésével összefüggésben támadt vitás, illetve egyéb kérdés eldöntéséhez valamely hatóság számára kéményseprői szakvélemény szükséges, a hatóság felhívására a tulajdonos (kezelő) vagy megbízottja, illetőleg - a hatályos bérleti jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően - a használó (bérlő) köteles azt a felhívástól számított 15 napon belül a vállalatnál megrendelni. A vállalat a szakvéleményét a megrendelés kézhezvételétől számított 8 napon belül köteles megadni.

A vállalat és a tűzrendészeti hatóság kapcsolata

12. §

A tűzrendészeti hatóság a vállalat által végzett és a kéményseprőipari tevékenység körébe tartozó kötelező munkákat tűzrendészeti vonatkozásban ellenőrzi.

A kötelező kéményseprőipari munkák díjainak megfizetése

13. §

(1) A kötelező munkák elvégzéséért járó díj megfizetésének kötelezettsége

- folyamatos kötelező munkák esetében - az üzemi kémények kivételével - az ingatlan tulajdonosát (kezelőjét),

- üzemi kéményekkel kapcsolatos folyamatos kötelező munkák esetében a rákapcsolt tüzelőberendezés üzemeltetőjét,

- esetenkénti kötelező munkáknál a megrendelőt terheli.

(2) A kötelező munkák elvégzéséért felszámítható díjak mértékére az illetékes árhatóság mindenkor érvényes rendelkezései az irányadók.

(3) Év közben használatba vett kéményeknél az időarányos évi díjat a folyamatos kötelező munkák esetében a használatba vételt követő hó első napjától kell megfizetni,

14. §

(1) A kötelezett a folyamatos kötelező munka éves díjának arányos részét - a gyári (gyári jellegű) kémények tisztítási díja kivételével - naptári negyedévenként előre köteles megfizetni. A vállalat a díjat ettől eltérő időpontban utólagosan is beszedheti.

(2) Az esetenkénti kötelező munkáknál a díjat a munka elvégzése után egy összegben kell megfizetni, kivéve ha a megrendelő és a vállalat más fizetési módban állapodtak meg.

(3) Ha a díjfizetésre kötelezett gazdálkodó szerv [34/1967. (XII. 24.) PM számú rendelet], a fizetés módja tekintetében a pénzforgalomra vonatkozó rendelkezések az irányadók.

(4) A gyári (gyári jellegű) kémények tisztításának díját a (2)-(3) bekezdésekben foglalt rendelkezések szerint kell megfizetni.

15. §

(1) A folyamatos kötelező munka díját - ha a vállalat a 9. §-ban meghatározott értesítési kötelezettségének eleget tett - akkor is meg kell fizetni, ha a vállalat dolgozóját a munka elvégzésében megakadályozták, vagy a munka elvégzésének feltételeit nem biztosították.

(2) A kötelező munka elvégzésének tűrése alól az érdekeltet a díj megfizetése nem mentesíti.

(3) Ha a folyamatos kötelező munka elvégzése a vállalat hibájából maradt el, a díj arányos részét a tulajdonos részére vissza kell téríteni.

16. §

A vállalat a tulajdonost (kezelőt), illetve üzemeltetőt a folyamatos kötelező munkák díjának megállapításáról a díj egyidejű beszedésével értesíti. Ha a kötelezett a fizetési kötelezettségének fennállását, illetve az összegszerűséget vitatja, a kötelezettet a díj megállapításáról - annak részletezése mellett - külön, írásban is értesíteni kell.

Vegyes rendelkezések

17. §

(1) Ingatlankezelési tevékenységet folytató vállalat 1971. január hó 1. napjától kezdődően kéményseprőipari tevékenységet nem végezhet.

(2) Ez a rendelet 1970. október 1. napján lép hatályba; a hatálybalépéssel egyidejűleg a kéményseprés gyakorlásáról szóló 1000/1935. K M számú rendelet még hatályos rendelkezései, valamint a kéményseprő vállalatok feladatkörének szabályozásáról szóló, a 2114/1952. (BK1. 1953.) HiM számú utasítással kiegészített 2105/1952. HiM számú utasítás rendelkezései hatályukat vesztik.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Tartalomjegyzék