4/1970. (V. 31.) KPM rendelet

a gépjárműjavítások vállalkozási alapfeltételeinek kiadásáról

A vállalatok vállalkozási szerződéseiről szóló 44/1967. (XI. 5.) Korm. számú rendelet 41. §-ának (1) bekezdése alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A gépjárműjavítások vállalkozási alapfeltételeit (a továbbiakban: Alapfeltételek) megállapítom és a rendelet mellékleteként közzéteszem.

2. §

(1) Az Alapfeltételek hatálya állami vállalatok, trösztök, egyesülések, közös vállalatok, szövetkezetek, szövetkezetek szervezetei, szövetkezeti vállalatok, társadalmi szervezetek, ezek vállalatai, költségvetési szervek és vízgazdálkodási társulatok között gépjárműjavítási munkákra létrejövő vállalkozási szerződésekre terjed ki.

(2) Az Alapfeltételek hatálya - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó állami és szövetkezeti szervek mezőgazdasági gépjavító tevékenysége tekintetében - nem érinti a mezőgazdasági gépjavítások és a mezőgazdasági gépi munkák díjának megállapításáról szóló 16/1968. (V. 18.) MÉM-ÁH számú rendelet hatályát.

3. §

(1) Ez a rendelet az 1970. évi július hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 611.274/1956. KPM szám alatt kiadott és a 18/1961. (Közl Ért 10.) KPM számú, valamint a 361966. (Közl Ért 25.) KPM számú utasítással módosított Gépjárműjavítások Szállítási Alapfeltételei hatályát veszti.

(2) A felek megállapodhatnak abban, hogy az 1970. évi június hó 30. napjáig nem teljesített szerződésekre az Alapfeltételek rendelkezéseit kell alkalmazni.

Dr. Csanádi György s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter

Melléklet a 4/1970. (V. 31.) KPM számú rendelethez

A GÉPJÁRMŰJAVÍTÁSOK VÁLLALKOZÁSI ALAPFELTÉTELEI

I. Általános rendelkezések

1. §

(1) A gépjárműjavítások vállalkozási alapfeltételei (a továbbiakban: Alapfeltételek) gépjárművek, valamint gépjármű fődarabok és gépjármű alkatrészek (a továbbiakban: fődarab, illetőleg alkatrész) 1000,- Ft-ot meghaladó értékű javítására kötött szerződésekre terjed ki.

(2) Az Alapfeltételek alkalmazása szempontjából gépjármű: a motorkerékpár, a személygépkocsi, az autóbusz, a tehergépkocsi (ideértve a vontatót, a nyerges vontatót és a dömpert is), a különleges gépjármű, a mezőgazdasági vontató, a traktor és a pótkocsi.

II. Szerződés

2. §

(1) A szerződés a felek által történt aláírással, illetőleg az ajánlat (szerződéstervezet) elfogadásával vagy a megrendelés igazolásával jön létre.

(2) A szerződés abban az időpontban jön létre, amikor a felek a szerződést aláírják, illetőleg amikor az (1) bekezdésben említett válasznyilatkozat a másik félhez megérkezik.

(3) Aki szerződés kötésére ajánlatot tesz (megrendelést, szerződéstervezetet küld) és nyilatkozatában más határidőt nem jelöl meg, ajánlatához a nyilatkozat hatályossá válásától [Ptk. 214. § (1) bekezdés] számított 30 napig - az alvállalkozó 60 napig - kötve marad. A megrendelő azonban nyilatkozatát a szerződés létrejöttéig - a vállalkozónál felmerült költségek megtérítése mellett - bármikor visszavonhatja.

(4) Ha a megrendelő ajánlattételi felszólításában közli, hogy több vállalkozótól kért ajánlatot és egyben megjelöli az ajánlatok elbírálásának időpontját is (ún. versenytárgyalás), a vállalkozó ajánlatához az elbírálás - ajánlattételi felszólításban közölt - időpontját követő 15 napig kötve marad.

3. §

A felek a szerződésben megjelölik:

a) a megrendelő és a vállalkozó nevét, címét és bankszámlaszámát;

b) a gépjármű, a fődarab, az alkatrész gyártmányát, típusát és darabszámát;

c) a szolgáltatást,

d) a gépjármű, a fődarab, az alkatrész javításra átadásának, illetőleg átvételének idejét;.

e) a teljesítés (átadás-átvétel) helyét;

f) a teljesítés idejét;

g) az ellenszolgáltatást és a fizetés módozatait;

h) a kötbér mértékét;

i) az egyéb kikötéseket.

III. Teljesítés

4. §

A vállalkozási szerződés teljesítése érdekében a feleknek kölcsönösen együttműködve kell eljárniuk. Kötelesek haladéktalanul értesíteni egymást minden olyan körülményről (típushiba, alkatrészhiány stb.), amely a szerződésnek megfelelő teljesítést veszélyezteti vagy gátolja.

5. §

(1) A megrendelő a gépjármű javításra átadása alkalmával a forgalmi engedélyt (honvédségi gépjármű esetében a törzskönyvet) is köteles a vállalkozónak átadni.

(2) A gépjármű, a fődarab, illetőleg az alkatrész műszaki állapotvizsgálatánál vagy hibafelvételénél olyan személy köteles részt venni, aki a megrendelő nevében nyilatkozattételre, illetőleg kötelezettségvállalásra jogosult.

6. §

(1) A javítás időtartama gépjármű vagy fődarab nagyjavítása esetében általában 40, egyéb javítás esetében általában 18 munkanap.

(2) A vállalkozó a gépjármű, illetőleg a fődarab nagyjavítását fődarabcserével is elvégezheti. A felek gépjárműcserében is megállapodhatnak.

(3) A vállalkozó a javítás folyamán észlelt, a gépjármű üzembiztonságát veszélyeztető hibát megrendelés hiányában is köteles kijavítani.

7. §

(1) A megrendelő a teljesítési határidő leteltétől, illetőleg a készrejelentésben megjelölt időponttól számított 3 munkanapon belül köteles a gépjárművet, a fődarabot, illetőleg az alkatrészt elszállítani.

(2) Az átadás, valamint a mennyiségi és minőségi átvétel helye a vállalkozó telepe.

(3) Az átadás-átvételről szállítólevelet, illetőleg átvételi elismervényt kell kiállítani. A vállalkozó az átadással egyidejűleg fődarab nagyjavítása esetében minőségi bizonyítványt, gépjármű nagyjavítása esetében minőségi bizonyítványt és az MSZ 6492-59 számú szabványnak megfelelő jegyzőkönyvet is köteles kiállítani.

8. §

A számlában fel kell tüntetni a számla kiállításának helyét és idejét, a megrendelő, valamint a vállalkozó nevét, címét, bankszámlaszámát, a szerződés számát, a gépjármű forgalmi rendszámát, illetőleg a fődarab számát, a szolgáltatást, a szállítólevél számát és a fizetendő összeget.

IV. Jótállás

9. §

(1) A megrendelő azt a gépjárművet, amelyre a vállalkozót jótállás terheli, a szerződésben (csekkfüzetben, jótállási jegyen stb.) meghatározott kilométer-teljesítményen belül köteles műszaki vizsgálatra bemutatni.

(2) A vállalkozó a szerződésben (csekkfüzetben, jótállási jegyen stb.) az (1) bekezdésben említett műszaki vizsgálat elvégzésére, valamint a jótállási kötelezettség teljesítésére más vállalkozót is megjelölhet.

10. §

(1) A vállalkozó jótállása az átadástól számított 6 hónapig, de ezen belül legfeljebb 10.000 - motorkerékpárnál legfeljebb 6000 - kilométer teljesítményig áll fenn.

(2) A vállalkozót nem terheli jótállás, ha

a) bizonyítja, hogy a hiba oka az átadás után - különösen gondatlan vagy szakszerűtlen kezelés (hiányos kenés, nem megfelelő üzemanyag használata stb.), rendeltetésellenes vagy gondatlan használat (alkatrész meghibásodásának észre vagy figyelembe nem vétele, túlzott sebesség, túlterhelés stb.), erőszakos külső hatás (baleset, elemi csapás stb.) folytán - keletkezett;

b) a vállalkozó hozzájárulása nélkül a gépjárművet, a fődarabot, illetőleg az alkatrészt megbontották, vagy azon - a 13. § (1) és (2) bekezdésében foglalt esetet kivéve - karbantartást meghaladó szerelést, változtatást, javítást végeztek;

c) a megrendelő a 9. § (1) bekezdésében említett műszaki vizsgálatot elmulasztotta.

11. §

A vállalkozó a jótállás alapján a hibás gépjárművet, fődarabot, illetőleg alkatrészt köteles díjmentesen kijavítani, illetőleg kicserélni és a megrendelőnek a gépjármű, a fődarab, illetőleg az alkatrész beszállításával kapcsolatosan felmerült indokolt költségét megtéríteni.

12. §

(1) A megrendelő jótállási igényét a vállalkozónak a hiba észlelését követően haladéktalanul bejelenteni köteles. A bejelentésben közölni kell:

a) a gépjármű rendszámát, gyártmányát, típusát, alváz- és motorszámát, illetőleg a fődarab és az alkatrész gyártmányát, típusát, esetleges nyilvántartási számát;

b) az átvétel idejét és a szállítólevél (átvételi elismervény) számát;

c) az átvételtől a meghibásodásig megtett kilométerek számát;

d) a hibát és bekövetkezésének körülményeit;

e) a hiba észlelésének helyét és időpontját, valamint azt a helyet, ahol a gépjármű, a fődarab, illetőleg az alkatrész van.

(2) A vállalkozó az igénybejelentés vétele után legkésőbb 3 munkanapon belül köteles a megrendelőt értesíteni arról, hogy a gépjárművet, a fődarabot, illetőleg az alkatrészt hol veszi át.

(3) A vállalkozó köteles a gépjárművet, a fődarabot, illetőleg az alkatrészt átvétele után haladéktalanul megvizsgálni és nyilatkozni, hogy jótállási kötelezettségét elismeri-e. Ha a javítás az átvételtől számított 3 munkanapon belül nem fejezhető be, arra 30 munkanapot meg nem haladó - kötbérterhes - határidőt kell megjelölni.

13. §

(1) A megrendelő a hiba észlelésének helyétől a javítás helyéig történő eljutás érdekében szükséges javítást elvégezheti vagy mással elvégeztetheti.

(2) Ha a vállalkozó hozzájárul vagy az igénybejelentésre a 12. § (2) bekezdésében meghatározott időben nem válaszol, a megrendelő jogosult a hibát kijavítani, illetőleg kijavíttatni.

(3) A megrendelő az (1), illetőleg a (2) bekezdésben említett és jótállás alá eső javítás díját a vállalkozóval szemben érvényesítheti. A felszólításhoz mellékelni kell a hibáról felvett jegyzőkönyvet és a megrendelő által kiállított számlát, illetőleg a javítást végző vállalatnak a hiba okát feltüntető nyilatkozatát és a megrendelő által kifizetett számlát.

V. Kötbér

14. §

A kötbér mértéke a következő:

a) teljesítési vagy átvételi késedelem esetében az át nem adott, illetőleg az át nem vett gépjármű, fődarab, alkatrész javítási díjának napi 1/2-e, két hónapot meghaladó késedelem esetében napi l‰-e, legfeljebb azonban 10‰-a;

b) hibás teljesítés esetében a gépjármű, fődarab, alkatrész javítási díjának 10%-a - ha azonban a vállalkozó a hibát a kifogás vételétől számított 15 napon belül, illetőleg a teljesítési határidő lejárta előtt kijavítja, mentesül a kötbérfizetési kötelezettség alól;

c) nem teljesítés, lehetetlenülés (meghiúsulás) esetében a szerződésben meghatározott javítási díjnak, ennek hiányában az azonos vagy hasonló típusú gépjármű, fődarab, alkatrész előző negyedévi átlagos javítási díjának 10%-a;

d) adatszolgáltatás, illetőleg közbenső intézkedés késedelme vagy elmaradása esetében a gépjármű, fődarab, alkatrész javítási díjának napi 1/2‰-e, legfeljebb azonban 10%-a.

VI. Vegyes rendelkezések

15. §

(1) A megrendelő az állapotvizsgálat, illetőleg a hibafeltétel költségeit abban az esetben is köteles megfizetni, ha a javítást nem végezteti el.

(2) A megrendelő a javíthatatlanságról szóló értesítés vételétől számított 8 munkanapon belül köteles a gépjárművet, a fődarabot, illetőleg az alkatrészt elszállítani.

16. §

A megrendelő elszállítási kötelezettségének határidejétől kezdődően a vállalkozónak a gépjármű, illetőleg a fődarab tárolásáért díjat köteles fizetni, amelynek összege - naponként - a következő:

a) motorkerékpár 10,- Ft,

b) személygépkocsi 20,- Ft,

c) legfeljebb 12 ülőhellyel ellátott autóbusz (mikróbusz) 30,- Ft,

d) egyéb autóbusz 50,- Ft,

e) csuklós autóbusz 80,- Ft,

f) tehergépkocsi, mezőgazdasági vontató, traktor, pótkocsi

3,5 tonna összsúlyig 30,- Ft,

15 tonna összsúlyig 50,- Ft,

15 tonna összsúlyon felül 80,- Ft,

g) különleges gépjármű 50,- Ft,

h) fődarab 5,- Ft.

17. §

(1) A vállalkozó jogosult a javíthatatlanságról szóló értesítés vételétől, illetőleg a készrejelentésben megjelölt időponttól, de legkorábban a teljesítési határidő leteltétől számított 6 hónap elteltével a gépjárművet, a fődarabot, illetőleg az alkatrészt - ha a megrendelő azt ismételt felhívás ellenére sem szállítja el - bizományi értékesítés céljából az erre feljogosított állami vállalatnak átadni. A vállalkozó a megrendelőt az átadás megtörténtéről 8 napon belül értesíteni köteles.

(2) A vállalkozó a bizományi értékesítésből befolyt összeget - követelésének levonása után - a megrendelőnek kifizetni köteles.

18. §

(1) A felek - a javítási igények kielégítésének, illetőleg a szolgáltatások folyamatosságának biztosítása érdekében - kapacitásfoglalási szerződést köthetnek. A szerződésben az átlagos javítási díjat is meg kell határozni.

(2) A kapacitásfoglalási szerződés megszegése esetében fizetendő összeg számítási alapja az (1) bekezdésben említett díj.

19. §

A felek az Alapfeltételektől - a 4. §-ban meghatározott rendelkezés kivételével - eltérhetnek, a 14. §-ban meghatározottnál alacsonyabb mértékű kötbérben azonban nem állapodhatnak meg.

20. §

Az Alapfeltételekben nem szabályozott kérdésekben a vállalatok vállalkozási szerződéseiről szóló 44/1967. (XI. 5.) Korm. számú rendelet rendelkezéseit, valamint a Polgári Törvénykönyv XXXV. fejezetét és általános rendelkezéseit kell alkalmazni.

Tartalomjegyzék