Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

56/1970. (XII. 30.) PM rendelet

a könyvvitel rendjéről

A számvitel rendjéről szóló 1968. évi 33. számú törvényerejű rendelet 19. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem

1. §

A rendelet hatálya

(1) A rendelet hatálya kiterjed:

a) az állami vállalatokra, a szövetkezetekre és az egyéb szocialista gazdasági szervezetekre (a továbbiakban: vállalatok);

b) a költségvetési szervekre (az a)-b) alattiak a továbbiakban: gazdálkodó szervek);

c) a gazdasági tevékenységet folytató egyéb jogi személyekre.

(2) A rendelet hatálya szempontjából

a) állami vállalatok: az önállóan gazdálkodó állami vállalatok, a trösztök, a vállalati gazdálkodási rend szerint működő kutató-fejlesztő intézetek;

szövetkezetek: a kisipari és háziipari szövetkezetek, a mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, a mezőgazdasági szakszövetkezetek, az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetek, a takarékszövetkezetek és a lakásszövetkezetek;

egyéb szocialista gazdasági szervezetek: az állami vállalatok vagy a szövetkezetek, valamint az állami vállalatok és a szövetkezetek által létrehozott közös vállalatok (ideértve a szövetkezeti közös vállalatokat és vállalkozásokat, valamint a részvénytársaságként vagy korlátolt felelősségű társaságként működő közös vállalatokat is), a vízgazdálkodási társulatok, a társadalmi szervezetek vállalatai, valamint az egyesülések és irodák;

b) költségvetési szervek: a minisztériumok és az önálló költségvetési fejezetet képező országos hatáskörű szervek, az irányításuk alatt működő költségvetési szervek (ideértve a költségvetési folyószámlás szerveket is), a költségvetési előirányzat alapján gazdálkodó társadalmi és érdekképviseleti szervezetek, továbbá a tanácsok és az irányításuk alá tartozó költségvetési szervek;

c) gazdasági tevékenységet folytató egyéb jogi személyek: a szocialista szektorhoz nem tartozó, gazdasági tevékenységet folytató belföldi jogi személyek (nem költségvetési előirányzat alapján gazdálkodó társadalmi egyesületek, egyházak és felekezetek vállalatai, valamint vállalkozásai stb.) a más államok és a külföldi cégek Magyarországon működő - gazdasági tevékenységet folytató - vállalatai, lerakatai, kirendeltségei stb., valamint a más államokkal létrehozott vegyes vállalatok és társaságok.

2. §

Népgazdasági Számlakeret

(1) A rendelet hatálya alá tartozó gazdálkodó szervekre egységesen kötelező könyvviteli szabályokat a Népgazdasági Számlakeret határozza meg.

(2) A Népgazdasági Számlakeretet e rendelet mellékleteként a Pénzügyi Közlönyben kell közzé tenni.

3. §

Ágazati számlakeretek

(1) A Népgazdasági Számlakeret alapján a Pénzügyminisztérium a sajátos ágazati könyvviteli szabályozásokat is magukban foglaló ágazati számlakereteket készít és ad ki.

(2) A Népgazdasági Számlakeretnek azokat a számlaosztályait, illetve számlacsoportjait, amelyek az adott ágazatra nem vonatkoznak, foglaltnak kell tekinteni és az ágazati számlakeretekben így kell megjelölni.

(3) Az ágazati számlakereteket, valamint esetleges kiegészítéseiket és módosításaikat a Pénzügyminisztérium számviteli közleményekkel lépteti hatályba.

4. §

Számlarend és önköltségszámítási szabályzat

(1) A vállalatok, a népgazdasági ági (ágazati) besorolásuknak megfelelő ágazati számlakeret alapján, a költségvetési szervek a megfelelő költségvetési számlakeret alapján a saját könyvviteli rendjüket meghatározó számlarendet kötelesek készíteni.

(2) A számlarendnek tartalmaznia kell a kijelölt főkönyvi számlák számjelét és megnevezését, tartalmát (alternatív szabályozásokon belül a választott megoldást), valamint kapcsolatukat egymással és az analitikus nyilvántartásokkal.

(3) A számlarendet, e rendelet végrehajtásaképpen, elsőízben az ágazati számlakeret megjelenését követő 90 napon belül kell összeállítani.

(4) A gazdálkodó szerv köteles számlarendjét a megjelent előírásoknak, vagy belső adatszolgáltatási igényeinek megfelelően folyamatosan kiegészíteni vagy módosítani. A számlarend kiegészítéseit és módosításait ellenőrizhető módon, írásban kell rögzíteni.

(5) A vállalatok számlarendjükhöz kapcsolódóan a népgazdasági ági besorolásuknak megfelelő ágazati számlakeretben az önköltségszámításra vonatkozó előírások alapján, e rendelet hatálybalépését követő 90 napon belül önköltségszámítási szabályzatot kötelesek készíteni, illetve meglevő önköltségszámítási szabályzatukat kiegészíteni, vagy módosítani.

(6) A számlarend és az önköltségszámítási szabályzat összeállításáról, a számlarend előírásainak szabályszerű megtartásáról és megtartatásáról a gazdálkodó szerv vezetője (igazgató, elnök stb.) és a gazdálkodó szerv számviteli rendjéért felelős vezető (gazdasági igazgató, gazdasági igazgatóhelyettes, igazgató-főkönyvelő, főkönyvelő stb.) együttesen kötelesek gondoskodni.

(7) A gazdálkodó szervek számlarendjének elkészítéséhez a felügyeleti, illetve az ágazati irányító szerv az ágazati (szakmai) sajátosságok érvényesítését elősegítő irányelveket adhat ki. Az irányelvek nem állhatnak ellentétben az ágazati számlakeret szabályozásaival.

5. §

Analitikus (részletező) nyilvántartások

(1) Az analitikus nyilvántartások rendjét - az ágazati számlakeretekben foglalt előírások megtartásával - a gazdálkodó szerv alakítja ki.

(2) Az analitikus nyilvántartásoknak szoros kapcsolatban kell lenniük a főkönyvi könyveléssel és a kettő között az értékadatok számszerű egyeztetésének lehetőségét biztosítani kell.

(3) A gazdálkodó szerv köteles gondoskodni arról, hogy a mérlegbeszámoló (beszámoló, költségvetési beszámoló, zárszámadás) összeállításához, a pénzügyi információkhoz, továbbá a statisztikai adatszolgáltatásokhoz szükséges értékadatok vagy a főkönyvi könyvelésből, vagy az analitikus nyilvántartásokból rendelkezésre álljanak.

6. §

Könyvviteli zárlat

(1) A könyvviteli számlákból a gazdálkodó szervek havonként (az év első két hónapjáról esetleg összevontan) főkönyvi kivonatot kötelesek készíteni.

(2) A könyvviteli zárlat határidejét - a külső-és belső adatszolgáltatási időpontokkal összhangban - a gazdálkodó szerv vezetője és a gazdálkodó szerv számviteli rendjéért felelős vezető együttesen állapítják meg.

7. §

Egyéb rendelkezések

(1) Azoknak a költségvetési szerveknek a könyvviteli rendjét, amelyeknél a Népgazdasági Számlakeret átmenetileg nem, vagy eltérő módon alkalmazható, a pénzügyminiszter külön szabályozza.

(2) A tanácsok és az irányításuk alá tartozó költségvetési szervek - a színházak, a költségvetési üzemek, valamint a megyei tanácsok irányítása alá tartozó kórházak kivételével - a további intézkedésig a hatályos pénzügyminiszteri utasításokban foglaltak szerint vezethetik könyvviteli nyilvántartásukat.

(3) A megyei tanácsok az irányításuk alá tartozó költségvetési intézményeknél elrendelhetik a költségvetési számlakeret kötelező alkalmazását.

(4) A pénzintézetek könyvviteli rendjét, valamint azoknak a gazdálkodó szerveknek a könyvviteli rendjét, amelyeknél az ágazati számlakeretet - a gazdálkodó szerv sajátosságai miatt - eltérő módon szükséges alkalmazni, a Pénzügyminisztérium külön szabályozza.

(5) A gazdasági tevékenységet folytató egyéb jogi személyek számlarendet kötelesek készíteni és azt jóváhagyásra a Pénzügyminisztériumhoz benyújtani.

(6) Az újonnan alakuló vállalatoknak számlarendjüket és önköltségszámítási szabályzatukat megalakulásuk időpontjától számított 90 napon belül kell elkészíteniük.

8. §

Hatálybalépés

Ez a rendelet 1971. január 1-én lép hatályba. Egyidejűleg a 18/1967. (XII. 1.) PM számú és a 2/1969. (I. 21.) PM rendeletek, valamint a 114/1969. (PK 29.) PM számú utasítás hatályukat vesztik.

Madarasi Attila s. k.,

pénzügyminiszterhelyettes