Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

9/1970. (XII. 24.) BM-KGM együttes rendelet

a polgári kézilőfegyverek vizsgálatáról

A rendőrségről szóló 1955. évi 22. számú törvényerejű rendelet 10. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendeljük.

1. §

Általános rész

(1) A Magyar Népköztársaság területén gyártott vagy külföldről belföldi forgalomba hozatal céljából behozott minden polgári kézilőfegyvert (a továbbiakban: fegyver) forgalomba hozatal előtt, - továbbá huzamosabb használat után - ellen-állóképességének kipróbálása céljából a Magyar Kézilőfegyvervizsgáló Hivatalnál be kell mutatni vizsgálatra.

(2) A rendelet nem terjed ki a fegyveres erők és a fegyveres testületek fegyvereire, illetve a hatóságok által kiadott szolgálati fegyverekre.

(3) E rendelet vonatkozásában fegyvernek kell tekinteni azokat a robbantással működtetett készülékeket (pl. fegyver, szögbelövő, vágóhídi lövőszerkezet, ballisztikai vizsgáló fegyver stb.), amelyek lövedék, golyó vagy más lőszer kilövésére alkalmasak.

(4) A rendelet hatálya kiterjed a fegyverek kiegészítő, váltó- és tartalékcsöveire és závárzataira is.

2. §

(1) Nem kell vizsgálatnak alávetni a külföldről behozott új és használt fegyverek közül azokat, amelyek a Brüsszelben 1914-ben a kézilőfegyverek próbabélyegeinek kölcsönös elismerése tárgyában kötött egyezményhez (a továbbiakban: C. I. P.) csatlakozott országok valamelyikéből származnak és az illető ország vizsgáló állomásának érvényes próbajeleivel el vannak látva. E próbajeleket a hazai próbajelekkel egyenértékűnek kell tekinteni.

(2) Nem kell megvizsgálni azon országok fegyvereit sem, amelyek nem tagjai ugyan a C. I. P.-nek, de kétoldalú megállapodás van érvényben a próbajelek kölcsönös elismerésére, a fegyvereket az illető ország fegyvervizsgáló állomása megvizsgálta és a próbajelét azokba beütötte.

(3) A kölcsönösen elismert próbajelek jegyzékének közzétételéről a kohó- és gépipari miniszter külön intézkedik.

3. §

A fegyvervizsgáló szerv

A fegyvervizsgálatot térítés fejében a Magyar Kézilőfegyvervizsgáló Hivatal (Budapest) (a továbbiakban: Hivatal) végzi. A vizsgálatról bizonyítványt állít ki.

4. §

A vizsgálat célja

(1) A vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a fegyver megfelel e rendelet mellékletében foglalt előírásoknak, és hogy az nem veszélyezteti sem a lövőt, sem a környezetét.

(2) A vizsgálat elvégzését a fegyveren próbajel beütésével kell igazolni.

5. §

A bemutatásra kötelezettek

(1) A fegyver vizsgálatra való bemutatási kötelezettsége a belföldön gyártott fegyver esetén a gyártó vállalatot, a külföldről behozott fegyvernél az importáló külkereskedelmi vállalat belföldi megbízóját, vagy megrendelőjét terheli.

(2) A már használatban levő, vagy kereskedelmi forgalmon kívül beszerzett fegyvereknél a bemutatás kötelezettsége annak használatban tartóját terheli.

6. §

(1) A már használatban levő fegyverre vonatokozó bemutatási kötelezettség fennáll, ha:

- a fegyveren az érvényes próbabélyeg hiányzik,

- próbajel hiányzik,

- az illetékes rendőrhatóság az időszaki vizsgálatot vagy a javítást elrendelte, és a fegyveren e rendelet mellékletében felsorolt, annak használhatóságát veszélyeztető javításokat végeztek,

- a Hivatal a vizsgálat során javítható hibákat állapított meg, és a fegyvert javításra visszaadta.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt esetekben a tartásra jogosult a fegyvert mindaddig nem használhatja, amíg azt érvényes próbajellel a Hivatal nem látta el.

7. §

A fegyvert összeszerelt és vékonyan olajozott állapotban (a kiegészítő, váltó, tartalékcsövekkel és závárzatokkal együtt) kell bemutatni. A vizsgálatra bemutatott fegyveren meg kell lennie a gyártó vállalat jelének és a gyártási számnak.

8. §

(1) Előzetes vizsgálat (nem kötelező) próbajele:

1. számú próbajel

Ezt a próbajelet kell beütni a gyártás közben kipróbálásnak alávetett csövekre.

(2) Végleges vizsgálat (kötelező) próbajele:

2. számú próbajel

Ezt a próbajelet kell beütni minden véglegesen kész, akár fehér, akár fekete állapotban levő sörétes vagy golyós fegyver csövére és závárzatára, ha kiállta a lőpróbát.

(3) Ismételt vizsgálat próbajele:

3. számú próbajel

Ez jelenti a csőnél vagy a fegyvernél korábban elvégzett vizsgálat megismétlését.

9. §

Vegyes rendelkezések

(1) Ha a vizsgálat nem jár eredménnyel, úgy a próbajel beütését meg kell tagadni. Végleges visszautasítás esetén a fegyverből az azon levő próbajelet el kell távolítani és a fegyvert használaton kívüli állapotba kell helyezni.

(2) A fegyvernek használaton kívüli állapotba való helyezését a Hivatal végzi. Ennek módját a melléklet határozza meg.

10. §

Ez a rendelet 1971. április 1-én lép hatályba. A már használatban levő fegyvereket azonban legkésőbb 1972. december 31-ig kell vizsgálatra bemutatni.

Benkei András s. k.,

belügyminiszter

Dr. Horgos Gyula s. k.,

kohó- és gépipari miniszter

Melléklet a 9/1970. (XII. 24.) BM-KGM számú együttes rendelethez

KÉZILŐFEGYVERVIZSGÁLATI SZABÁLYZAT

I.

Általános vizsgálat

1. A vizsgálatra bemutatandó fegyvert először szemrevételezéssel kell megvizsgálni. Ennek alapján nem bocsátható vizsgálatra az a fegyver, amelynél a következő hibák találhatók:

- rozsdásodás vagy durva külső felülettel (pl. kézi megmunkálásból származó nyomok, mint reszelőnyom vagy sérülés) rendelkező fegyver;

- amelynek csövénél anyag vagy gyártási hiba fordul elő, mint pl.: karcok, rosszul forrasztott csősínek, szíjkengyelek, csövek, furathibák, vagy nem megfelelő belső felület, amelyet lövés után már nem lehet megfelelően ellenőrizni, mivel várhatóan rongálódás következik be;

- amely működése hibás (felhúzás, ütőszeg, zárolás, túlkönnyű elsülés stb.) és amelynél a biztosító szerkezet nem működik;

- amelynél a töltényűrbe nem helyezhetők be a szabványnak megfelelő vizsgáló töltények;

- amelynél a csőfurat mérete nem felel meg a mellékletben megadott előírásoknak.

II.

A sörétes fegyver vizsgálata

1. Szilárdsági vizsgálatok

a) A fegyver ellenőrzése a lövés előtt

- a fegyver csövének ellenőrzése:

A fegyvercső szemrevételezése és méretellenőrzése: a cső furatának ellenőrzése maximum és minimum méretű idomszerrel (a méreteknek az 1. táblázat előírásainak kell megfelelniük).

A töltényűr méretellenőrzése maximum és minimum méretű idomszerrel (a méreteknek meg kell felelniük az 1. és 2. számú táblázat előírásainak).

A csövet önmagában is lehet lövéssel ellenőrizni (gyártásközi ellenőrzés), de ez a vizsgálat nem kötelező. Ilyen vizsgálat esetén kell az előzetes vizsgálat próbajelét - 1. számú próbajel - alkalmazni.

- a fegyver ellenőrzése:

A szemrevételezés szabad szemmel vagy nagyítóval történik. Ellenőrizni kell:

a zárszerkezetet szemrevételezéssel (zárszerkezet biztosítsa a fegyver megbízható lezárását), az elsütő szerkezetet és a biztosítást.

b) Lövéssel történő ellenőrzés nagynyomású tölténnyel

A nagynyomású tölténnyel történő lövést vagy teljesen készregyártott fegyverrel végzik, vagy pedig olyan fegyverrel, amely olyan állapotban van, hogy a további megmunkálások után a fegyver szilárdságán lényeges csökkenés nem következik be. Minden csőből 2 db nagynyomású lőszert kell kilőni. A nagynyomású töltény kivitele feleljen meg a belövő állomás előírásainak. A nagynyomású töltényt felhasználás előtt temperálni kell, és + 15°C - +25°C között lehet felhasználni. A nagynyomású töltényeket felhasználás előtt a Hivatal által meghatározott %-ban meg kell vizsgálni.

Nyomásmérést ICA vagy vele azonos rézhengerekkel (crusher) kell végezni.

A nyomásmérő rézhenger méretei: átmérő 3 mm, magasság 4.9 mm. A dugattyú felülete 30 mm2. A sörétes nagynyomású töltények nyomásméréshez szolgáló nyomásmérő csövek feleljenek meg a nemzetközi előírásoknak és legyenek ellátva két csavaros nyomásmérővel. Az első mérőhely a tűzfaltól 15-37 mm-re, a második 162 mm-re legyen.

Az előírt nyomások kp/cm2-ben vagy bar-ban (mely értékeket a táblázat zárójeles számai mulatják) a nyomásmérő helyeken a következők:

2. A fegyver ellenőrzése lövés után

a) Lövés után a fegyvert különös gondossággal kell megvizsgálni, hogy nem keletkeztek-e a csövön repedések, dudorok, továbbá ellenőrizni kell a zárszerkezetet, hogy a legjobban igénybe vett helyeken nem történt-e károsodás.

b) Annak igazolására, hogy a vizsgálaton a fegyver megfelelt, a fegyver csövére és zárszerkezetére be kell ütni az előírt 2. számú próbajelet. A próbajel mellé az évszám két utolsó számjegyét, a cső kaliberét, a cső súlyát és a töltényűr hosszát kell beütni.

c) Vissza kell utasítani, illetve javításra vissza kell adni azokat a fegyvereket, amelyeknél a vizsgálat során a következő hibák fordultak elő:

- szemmel láthatóan megrongálódott,

- elsülés kihagyása (csütörtök),

- a fegyver zárásakor annak szándékolatlan elsülése,

- a töltényűr és átmeneti kúp méretnövekedése, szűkítés (choke) és a szűkítéshez vezető kúp méretnövekedése,

- a csőfurat mindennemű meghibásodása,

- csősín és szíjkengyel forrasztásának meglazulása,

- billenő csövű fegyvereknél, ha a zártest és a csőfar közötti rés eléri a 0,2 mm-t,

- repedt vagy deformálódott zártest,

- zárszerkezet fontosabb részeinek deformálódása vagy törése.

d) A próbán megfelelt fegyverekről sorszámmal ellátott bizonyítványt kell kiállítani, amelyből egy példányt a Hivatalnál kell öt évig megőrizni, egy példányt pedig a bemutatónak kell átadni.

A bizonyítványon fel kell tüntetni:

- a fegyver fajtáját,

- a fegyver számát,

- a névleges furatátmérőt (caliber),

- a szűkítés (choke) méretét,

- a töltényűr mélységét,

- a vizsgáló nyomás értékét,

- a cső hosszát és súlyát,

- a cső kaliberét.

3. A próbajelek alkalmazása

a) A vizsgálat, illetve a beütött próbajel érvényét veszti, ha:

- a szerkezeten vagy a csövön a gyengülés jelei mutatkoznak, repedések, dudorok, horpadások vagy csőforrasztási hibák;

- a fegyvert átalakították, a szerkezetet vagy a csövet kicserélték vagy hegesztéssel javították, a csövet keménykrómozták;

- a töltényűrt mélyítették, a cső belső átmérőjét növelték vagy a külső átmérőt csökkentették oly mértékben, hogy a súlycsökkenés meghaladja a cső súlyának 4%-át.

b) Azt a fegyvert, amelynél valamely oknál fogva az előző vizsgálat érvényét vesztette, ismételt vizsgálatnak kell alávetni.

Az ismételt vizsgálat feltételei megegyeznek az első vizsgálat feltételeivel.

Ha az ismételt vizsgálat kielégítő eredménnyel járt, a fegyverbe be kell ütni az ismételt vizsgálat próbajelét.

Amennyiben a vizsgálat eredménye nem kielégítő, de a fegyver olyan állapotban van, hogy az javítható, ezt javításra vissza kell adni.

c) Végleges visszautasítás esetén a fegyverből a próbajeleket el kell távolítani és azt használaton kívüli állapotba kell helyezni. Ez a cső vagy a závárzat alaktalanításával (deformálásával), vagy a cső töltényűrének átcsapolásával történhet. Váltócsöves fegyvernél, ha csak az egyik csövön van javíthatatlan hiba, a Hivatal csak a hibás csövet teszi használhatatlanná.

III.

Huzagolt csövű fegyver vizsgálata

1. A huzagolt csövű golyós fegyver ellenőrzésére ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a sörétes fegyverre a következő eltéréssel. Minden csőből 2 db nagynyomású lőszert kell kilőni. A nagynyomású golyós töltény nyomása legalább 30%-kal meg kell hogy haladja a használati töltény átlagos nyomását.

2. A golyós nagynyomású töltényeket a Hivatal által meghatározott százalékban felhasználás előtt meg kell vizsgálni. A golyós nagynyomású töltények méréshez szolgáló nyomásmérő csöveket egy csavaros nyomásmérővel kell ellátni, amelynek tengelye a töltény lőporterének kb. közepén van.

A mérődugattyú átmérője 3,09, 3,91, 4,37, és 6,18 mm a nyomás nagysága szerint.

3. A golyós fegyver závárzatának zárószemölcsei lövéskor legyenek egyenletesen megterhelve.

4. A revolvert annyi nagynyomású töltény kilövésével kell kipróbálni, ahány töltényt a dob befogad. Két lövést a revolverből kell kilőni, a többit pedig úgy, hogy a revolver dobját egy készülékbe kell befogni. A készüléknek olyannak kell lennie, hogy ne okozzon nyomáscsökkenést a töltényűrben.

5. A megvizsgált és megfelelőnek talált fegyver csövébe be kell ütni a fegyver típusjelét és kaliberét.

IV.

Egyéb fegyver vizsgálata

1. A II. és III. csoportba nem tartozó egyéb fegyvert az ezekre vonatkozó szabályok értelemszerű alkalmazásával kell megvizsgálni és ellátni a próbajellel.

Tartalomjegyzék