14/1971. (XII. 14.) MÉM rendelet

a Hivatásos Vadászok Szolgálati Szabályzatáról

Az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendelem:

I.

A HIVATÁSOS VADÁSZOKRA VONATKOZÓ ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. §

Hivatásos vadász:

a) a vadászatra jogosultnál vadgazdálkodási, őrzési feladatokat és e tevékenység irányítását, ellenőrzését végző alkalmazott,

b) a megyei vadászati felügyelő,

c) az állami erdőrendezőségek vadgazdálkodási tervek végrehajtását ellenőrző dolgozója,

d) az oktatási intézményeknél gyakorlati vadászati oktatást végző személy.

A hivatásos vadász alkalmazásával és munkaviszonyának megszűnésével kapcsolatos rendelkezések

2. §

(1) Hivatásos vadászként csak olyan személy foglalkoztatható, aki a 30/1970. (XII. 24.) MÉM rendelet (a továbbiakban: Vr.) 24. §-ának (2) bekezdésében meghatározott feltételeken félül igazolja:

a) hatósági orvosi bizonyítvánnyal, hogy nem szenved olyan fogyatékosságban, amely gátolná hivatása teljesítésében,

b) erkölcsi bizonyítvánnyal, hogy büntetlen előéletű.

(2) A bizonyítványok három hónapnál régebbi keletűek nem lehetnek.

(3) A hivatásos vadász alkalmazási feltételei szempontjából vadászati szakképzettség igazolásaként el kell fogadni:

a) az erdészeti képesítést [29/1962. (Erd. É. 42.) OEF számú utasítás];

b) a vadőri szakvizsgát [72100/1936. FM rendelet];

c) a Soproni Erdészeti és Faipari Egyetemen szervezett Felsőfokú Vadgazdálkodási tanfolyam elvégzését;

d) mezőgazdasági-, erdészeti közép- vagy felsőfokú szakoktatási intézményben vadgazdálkodásvadászat című tárgyból letett vizsgát;

e) vadász-vadtenyésztő szakmunkás képesítést.

3. §

(1) A munkaviszony létesítésekor a hivatásos vadászt ki kell oktatni jogaira és kötelességeire, valamint a lőfegyver tartására és használatára vonatkozó rendelkezésekre. A kioktatás megtörténtét a hivatásos vadásznak aláírásával kell igazolnia.

(2) A hivatásos vadász szolgálata megkezdésekor a munkáltató képviselőjének jelenlétében a Vr. 25. §-ában foglalt rendelkezés szerint esküt tesz. Nem kell újabb esküt tennie annak a hivatásos vadásznak, aki az "Erdészek Szolgálati Szabályzata" alapján már esküt tett.

(3) Az eskü szövege a következő:

"Én ........................ hivatásos vadász esküszöm, hogy a gondjaimra bízott vadállományra, vadászterületre és a vadászati berendezésekre lelkiismeretesen vigyázok. Feladataimat a dolgozó nép és a társadalmi tulajdon iránt érzett felelősségem tudatában a jogszabályok rendelkezéseinek és a kapott utasításoknak megfelelően teljesítem. A vadgazdálkodás érdekeit sértő cselekmények megelőzésére a szükséges intézkedéseket megteszem. Mindazokkal a személyekkel szemben a vonatkozó rendelkezéseknek megfelelően eljárok, akik a vadgazdálkodás, a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás, általában a társadalmi tulajdon érdekeit sértő vagy veszélyeztető magatartást tanúsítanak."

4. §

(1) Az esküt tett hivatásos vadászokról a működési terület szerint illetékes községi (nagyközségi) szakigazgatási szerv, továbbá a városi (fővárosi kerületi) végrehajtó bizottság élelmiszer és fagazdasági feladatokat ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a megyei városi kerületi hivatal (a továbbiakban együttesen: községi szakigazgatási szerv) az 1. számú mellékletben* előírt minta szerint nyilvántartást vezet és részükre az eskü letételéről a 2. számú mellékletben foglalt minta szerinti igazolványt állít ki, továbbá szolgálati jelvényt ad. A jelvény rajzát a 3. sz. melléklet tartalmazza.[1]

(2) A hívatásos vadászt az alkalmazó szerv a 4. számú melleklet szerinti szolgálati igazolvánnyal, továbbá az 1. § a) pontjában megjelölt hivatásos vadászt az 5. számú melléklet szerinti szolgálati naplóval és a Hivatásos Vadászok Szolgálati Szabályzatának (a továbbiakban: Szabályzat) egy példányával látja el.

5. §

A hivatásos vadász a Szabályzat megjelenését, illetőleg a munkábalépését követő két hónapon belül egészségvédelmi és balesetelhárítási ismeretekből köteles vizsgát tenni, kivéve, ha ilyen vizsgával már rendelkezik. A vizsgabizottság tagjai a megyei vadászati felügyelő, a megyei közegészségügyi-járványügyi állomásnak, a MEDOSZ-nak és a MAVOSZ megyei szervének képviselője. A Honvédelmi Minisztérium szerveinél alkalmazott hivatásos vadászok a HM illetékes szerve és a Közalkalmazottak Szakszervezete képviselőiből alakult bizottság előtt tesznek vizsgát.

6. §

(1) A hivatásos vadász munkaviszonyának létesítését és megszűnését (áthelyezés), valamint munkakörének megváltozását a munkáltató köteles bejelenteni:

a) a 4. § (1) bekezdésében meghatározott nyilvántartást vezető községi szakigazgatási szervnek és

b) az illetékes rendőrhatóságnak.

(2) A községi szakigazgatási szerv a munkaviszony megszűnése esetén a vadászt a nyilvántartásból törli.

7. §

A hivatásos vadászok munkaviszonyával összefüggő és a Szabályzattal nem érintett kérdésekben a munka- és bérügyi jogszabályok, ezenfelül a vadászatra jogosult állami szervnél az "Erdészek Szolgálati Szabályzata", valamint a kollektív szerződés megfelelő rendelkezéseit kell alkalmazni.

II.

A VADGAZDÁLKODÁSI ÉS ŐRZÉSI FELADATOKAT ELLÁTÓ HIVATÁSOS VADÁSZ JOGAI ÉS KÖTELESSÉGEI

8. §

A hivatásos vadász legfőbb kötelessége a vadállomány védelme és gondozása, továbbá a vadászterület őrzése. E tennivalókat az irányításával megbízott személy - vadásztársaságoknál a vadászmester - utasításainak keretei között általában önállóan végzi; munkaideje alatt a vadászterületet rendszeresen ellenőrizni kell. Szolgálati fegyverét köteles a vadászterületen végzett tevékenysége során mindig magánál tartani. A feladatai ellátásával összefüggően észlelt eseményeket folyamatosan bejegyzi a szolgálati naplóba.

9. §

A hivatásos vadász egyenruhát és fegyvert visel. Ezekkel a hivatásos vadászt a munkáltató köteles ellátni.

10. §

A vadászatra jogosult szerv a hivatásos vadász részére a vadászterület térképét, a vadállomány, a vadgazdálkodás céljait szolgáló földterület (vadföld) leírását, - az azon termesztett növények megnevezésével - a vadászati berendezések (etetők, sózok, magaslesek stb.) felszerelések és termények jegyzékét köteles átadni. Ezeket a hivatásos vadásznak a szolgálati napló mellékleteként kell megőriznie.

11. §

(1) A hivatásos vadász működését az alkalmazó szerv vezetője, illetőleg az általa megbízott vagy a vadásztársasági alapszabályban meghatározott más személy és a megyei vadászati felügyelő ellenőrzi. A Honvédelmi Minisztérium szerveinél alkalmazott hivatásos vadászok működését a HM szervei ellenőrzik.

(2) A hivatásos vadász köteles jelentést tenni az ellenőrző személynek folyamatban levő munkájáról, majd a szolgálati naplóját láttamozás, illetve észrevételek bejegyzése céljából át kell adnia.

(3) A szolgálati lőfegyver tárolására, kezelésére, és használatára vonatkozó szabályok megtartását a rendőri szervek ellenőrzik.

12. §

(1) A hivatásos vadász köteles a vadászterületen a vadállományt, valamint a gondjaira bízott felszerelési tárgyakat, terményeket megőrizni, továbbá bármely a társadalmi tulajdont károsító vagy veszélyeztető cselekményt megakadályozni.

(2) A hivatásos vadász köteles, illetve jogosult:

a) a vadgazdálkodás érdekeit sértő személyt igazoltatni, és az őrzött területről való távozásra felhívni;

b) azt a járművet, amely feltehetőleg jogellenes úton szerzett vadat szállít, feltartóztatni és a jármű vezetőjét, valamint kísérőit igazoltatni, a vad megszerzésének jogosságát megvizsgálni;

c) az előző pontok alapján igazoltatott személyek közül azt, aki megnyugtató módon nem igazolja személyazonosságát és a nála, illetve járművén levő vad megszerzésének jogosságát, a legközelebbi rendőri szervhez, vagy a községi tanács szakigazgatási szervéhez bekísérni;

d) a vadgazdálkodás érdekeit sértő cselekmény elkövetésén tetten ért személytől a nála levő fegyvert vagy egyéb vadászati eszközt elvenni, azt a legközelebbi rendőri szervnek, a nála talált vadat pedig a községi szakigazgatási szervnek átadni, illetve a feljelentést megtenni;

e) a vadgazdálkodási érdekek által indokolt esetben vadászterületen - a lakott helyek kivételével - a macskát, a nem pórázon tartott vagy kolonc nélküli kóbor kutyát elpusztítani;

f) a községi szakigazgatási szervnek vagy az állategészségügyi állomás körzeti állatorvosának haladéktalanul jelentést tenni, ha hasznos vadállományban, illetve az erdei ragadozók vagy rágcsálók között - dúvad vagy rágcsálóirtással össze nem függő - jelentősebb elhullás következik be.

(3) A hivatásos vadászt az 1961. évi V. törvény (BTK.) 155. §-ának alkalmazása szempontjából ugyanaz a büntetőjogi védelem illeti meg mint a hivatalos személyeket.

13. §

(1) Az alkalmazó vadászatra jogosult szerv a hivatásos vadász részére a vadászterület adottságainak megfelelően sörétes vagy golyós (illetve sörétes és golyós) szolgálati vadászfegyvert köteles biztosítani.

(2) A szolgálati fegyver vásárlására vonatkozó engedély iránti kérelmet az erre vonatkozó belügyminiszteri rendelkezések szerint kell benyújtani.

(3) A munkáltatónak igazolnia kell, hogy a hivatásos vadász az alkalmazási előfeltételeknek megfelel.

(4) A lőfegyvertartási engedélyt a rendőrhatóság

- az erre vonatkozó külön rendelkezések szerint

- bevonja, ha a hivatásos vadász

- munkaviszonya megszűnik,

- már nem felel meg a lőfegyvertartásra vonatkozó személyi feltételeknek,

- a lőfegyver tartására és használatára vonatkozó szabályokat megszegte.

(5) A szolgálati lőfegyverét viselő hivatásos vadász személyi igazolványával együtt a lőfegyvertartási engedélyt tartalmazó szolgálati igazolványát is köteles magánál tartani és azt a rendőrhatóságnak és az ellenőrzésre jogosított személyeknek, - kívánságukra - felmutatni.

14. §

(1) A hivatásos vadász szolgálati fegyverét elsősorban a munkakörével összefüggő vadászati tevékenység ellátására köteles használni.

(2) Szolgálata teljesítése során fegyverét személy ellen akkor használhatja, ha ez elkerülhetetlenül szükséges

a) az élete, testi épsége ellen intézett támadás, illetőleg az ilyen támadással közvetlenül fenyegető magatartás elhárítására vagy

b) az intézkedését tettlegesen akadályozó ellenszegülés leküzdésére.

(3) A fegyverhasználatot előzetes felhívásnak, figyelmeztetésnek és figyelmeztető lövésnek kell megelőznie. A fegyverhasználat nem lépheti túl a jogos védelem szükséges mértékét. Ha a fegyverhasználat célját elérte, további alkalmazásának nincs helye.

(4) Nincs helye fegyverhasználatnak:

a) ha olyan személy életét vagy testi épségét is veszélyeztetné, akivel szemben a fegyverhasználat feltételei nincsenek meg,

b) 14. életévét be nem töltött gyermek és terhes nő ellen.

15. §

(1) A hivatásos vadász köteles az őt ért minden fenyegetésről, támadásról, jogszerű tevékenységében való akadályoztatásáról alkalmazójának, valamint, - ha azt a cselekmény jellege szükségessé teszi - a rendelkezésre álló bizonyítékok megjelölésével az illetékes rendőrhatóságnak jelentést tenni, függetlenül attól, hogy fegyverhasználatra sor került-e.

(2) A szolgálati lőfegyver személy elleni használatáról a hivatásos vadász köteles az illetékes rendőrhatóságnak, valamint az alkalmazó vadászatra jogosultnak haladéktalanul írásbeli jelentést tenni olyan részleteséggel, hogy abból a lőfegyver használatának körülményei, oka és következményei megállapíthatók legyenek.

(3) Ha a szolgálati lőfegyver használata következtében személyi sérülés történt, a hivatásos vadász köteles a sérült személy elsősegélyben való részesítéséről és orvosi ellátásáról gondoskodni. Ha a szolgálati lőfegyver használata következtében haláleset történt, a hivatásos vadász köteles ezt a legközelebbi rendőrhatóságnak bejelenteni és gondoskodni a helyszín biztosításáról, a holttest helyszínen történő őrzéséről.

III.

A VADÁSZTÁRSASÁGOK ÁLTAL ALKALMAZOTT HIVATÁSOS VADÁSZOKRA VONATKOZÓ KÜLÖN RENDELKEZÉSEK

16. §

(1) A hivatásos vadász a vadásztársaságnál a következő munkaköröket töltheti be:

fővadász,

vadász,

vadőr,

vadőr-vadtenyésztő,

segédvadőr és vadászgyakornok.

(2) A főfoglalkozású hivatásos vadász az őt alkalmazó vadásztársaság tagja nem lehet.

17. §

(1) A hivatásos vadászt írásbeli munkaszerződéssel kell alkalmazni. A munkaszerződés mintáját a 6. számú melléklet tartalmazza.

(2) A munkaszerződés egy példányát a vadásztársaság nyilvántartásbavétel végett megküldi a MAVOSZ megyei intéző bizottságának.

18. §

(1) A hivatásos vadász felmondási ideje munkaköri csoportok (7. számú melléklet) szerint a következő:

I. csoportban 2 hónap

II. csoportban 1,5 hónap

III. csoportban 1,0 hónap

(2) Felmondási idő a dolgozó által munkaviszonyban töltött 10 év után négy, 20 év után öt, 30 év után hat héttel meghosszabbodik.

(3) A vadásztársaság részéről történő felmondás esetén

az I. munkaköri csoportba tartozó hivatásos vadászt 25

az II. munkaköri csoportba tartozó hivatásos vadászt 20

a III. munkaköri csoportba tartozó hivatásos vadászt 15

napra kell felmenteni a munkavégzés alól.

19. §

(1) A hivatásos vadász munkaideje évi 2500 óra. A munkaidő idények vagy hónapok szerinti megosztását a munkaszerződésnek kell tartalmaznia. A túlmunkát szabadidővel kell megváltani.

(2) A hivatásos vadász részére a heti pihenőnap és a munkaszüneti nap az általános szabályok szerint jár. Ha a dolgozót e napokon munkára igénybeveszik, elsősorban másik pihenőnapot kell biztosítani. A másik pihenőnapot idényen kívül kell kiadni. Havonta egy pihenőnapot azonban minden esetben természetben kell biztosítani és a hivatásos vadász igényelheti, hogy ez vasárnapra essék.

(3) A hivatásos vadász évi szabadságát a vadászat és a vadgazdálkodás érdekeinek megfelelően, a dolgozó kívánságainak a lehetőséghez képest történő figyelembevételével kell kiadni.

20. §

(1) A hivatásos vadász részére az éjszakai munkáért, készenlétért, külön pótlék nem jár. Az ilyen címen teljesítendő munkatöbblet díjazását a munkabérmegállapításnál kell figyelembe venni.

(2) Annak a hivatásos vadásznak a részére, aki nem kapja meg a szabadnapot az idény végéig, a heti pihenőnapon végzett munka után 100%-os pótlék jár.

21. §

(1) A hivatásos vadász munkabérét szakmai gyakorlatának megfelelően a munkaszerződésben a 7. számú melléklet szerint kell megállapítani.

(2) A hivatásos vadász kiküldetésével, illetőleg külszolgálatával kapcsolatosan felszámítható költségek tekintetében a 22/1970. (MÉM. É. 28.) MÉM számú utasítás rendelkezéseit kell alkalmazni.

22. §

(1) A hivatásos vadász részére az általa elejtett szőrmés és szárnyas kártevők után - ide értve a mérgezés, gázgyertyás apasztás során elpusztult kártevőket is - lődíjat kell fizetni. A lődíj mértékét a 8. számú mellékletben megállapított irányelvek szerint a munkaszerződésben kell megállapítani.

(2) A hivatásos vadász részére prémiumot és céljutalmat is ki lehet tűzni, amelynek feltételeit a vadásztársaság a környező állami vadászatra jogosult szerveknél alkalmazott feltételek figyelembevételével állapítja meg.

(3) A főfoglalkozású hivatásos vadász részére vadászrészt kell adni. A vadászrész másodállásban vagy mellékfoglalkozásban alkalmazott vadászok részére is adható. A vadászrész, mértékére, illetőleg engedélyezésére a vadásztársaság taggyűlésének határozatot kell hoznia.

(4) A hivatásos vadász részére a vadásztársaság a 9. számú melléklet szerint meghatározott felszerelést (munka- és védőruhát) köteles a meghatározott kihordási időre biztosítani. Az egyenruha leírását és viselésének szabályait a 20. számú melléklet tartalmazza.

23. §

(1) A hivatásos vadász a vadásztársaság vadgazdálkodási feladatainak ellátásában az intézőbizottság, a vadászmester, illetőleg az intézőbizottság által megbízott személy utasításainak megfelelően vesz részt.

(2) Ennek keretében fontosabb feladatai:

a) a gépek és vegyszerek által a vadban okozott károk megelőzése és elhárítása, illetőleg a bekövetkezett károk azonnali bejelentése,

b) a vad által a mezőgazdaságban okozott károk elhárításában való közreműködés, ilyen károk észlelésének azonnali bejelentése,

c) a mesterséges tenyésztéssel összefüggően rábízott tennivalók ellátása,

d) a gondozására bízott vadállomány takarmányozása, télen és természeti csapások esetén a vadállomány védelmére vonatkozó feladatok elvégzése,

e) a vadászatok előkészítésében és lebonyolításában a részére meghatározott feladatok ellátása; a lőtt vad kezelése, állagának megóvása, a szállításra való előkészítése és a szállítás megszervezése,

f) a kártevők szükség szerinti ritkításának megszervezése, abban való közreműködés, a kártevők elszaparodásának azonnali jelentése,

g) a vadban okozható emberi kártevés elhárítása, különösen az orvvadászat felderítése és megelőzése, ennek érdekében szükség szerint, de rendszeresen a gondjaira bízott vadászterület ellenőrzése,

h) rendszeres együttműködés a vadászterületen gazdálkodó erdő- és mezőgazdasági üzemekkel.

24. §

A hivatásos vadászoknak az állami továbbképzési rendszer keretében történő továbbképzésben való részvételéről a MAVOSZ gondoskodik.

IV.

EGYÉB HIVATÁSOS VADÁSZOKRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

25. §

(1) Az 1. § b) pontjában megjelölt hivatásos vadászokra a Szabályzat 2., 9. és 12. § (2)-(3) bekezdéseit, 13. § (2)-(5) bekezdéseit, 14-15. §-ait, az 1. § c)-d) pontjaiban megjelölt hivatásos vadászokra pedig a 2. § (3) bekezdését, 9. §-át, 12. §-ának a (3) bekezdését és a 13-15. §-ait kell alkalmazni.

(2) Az 1. § b) pontjában megjelölt hivatásos vadászra a Szabályzat következő rendelkezéseit azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

- a 3. §-ában meghatározott esküt a megyei tanács végrehajtó bizottságának élelmiszer és fagazdasági feladatokat ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: Osztály) vezetője előtt kell letenni,

- a 4. § szerinti nyilvántartást vezetni nem kell, az igazolványt és a szolgálati jelvényt az Osztály vezetője adja,

- az 5. §-ában meghatározott vizsgáztatása esetén a bizottságban helyette tagként az Osztály vezetője vesz részt,

- a 6. § szerinti munkaviszony változást csak az illetékes rendőrhatóságnak kell bejelenteni,

- részére sörétes szolgálati vadászfegyvert kell biztosítani.

(3) Az 1. § c) pontjában megjelölt hivatásos vadászra a 13. § (1) bekezdését azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy részére sörétes szolgálati fegyvert kell biztosítani.

V.

HATÁLYBALÉPÉS

26. §

Ez a rendelet 1972. évi január hó 1-én lép hatályba; egyidejűleg a 4/1964. (Erd É 2.) OEF számú utasítás hatályát veszti.

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

3. számú melléklet a 14/1971. (XII. 14.) MÉM rendelethez

a) Az állami szervek alkalmazásában álló hivatásos vadászok szolgálati jelvényének leírása:

A hivatásos vadászok szolgálati jelvénye azonos az Erdészek Szolgálati Szabályzatának kiadásáról szóló 11/1969. (Erd É 7.) OEF számú utasítás 23. pontjában rendszeresített jelvénnyel azzal az eltéréssel, hogy a felírás "Hivatásos Vadász".

A szolgálati jelvény rajza:

b) A vadásztársaságok alkalmazásában álló hivatásos vadászok szolgálati jelvényének leírása:

Szabályos ötszög alakú zománcos jelvény, átmérője 43 mm; zöld tölgyfalevelekkel körülvett aranyszínű sugaras mező közepén a Magyar Népköztársaság címere. Az alsó zöld részen "vadőr" felirat.

A szolgálati jelvény rajza:

4. számú melléklet a 14/1971. (XII. 14.) MÉM rendelethez

6. számú melléklet a 14/1971. (XII. 14.) MÉM rendelethez

7. számú melléklet a 14/1971. (XII. 14.) MÉM rendelethez

Főfoglalkozású hivatásos vadászok alapbére

8. számú melléklet a 14/1971. (XII. 14.) MÉM rendelethez

A hivatásos vadász részére fizetendő lődíj irányösszege

9. számú melléklet a 14/1971. (XII. 14.) MÉM rendelethez

A hivatásos vadász felszerelése

10. számú melléklet a 14/1971. (XII. 14.) MÉM rendelethez

ÖLTÖZKÖDÉSI SZABÁLYOK

A hivatásos vadász (vadőr) egyenruháját (l.: 9. sz. melléklet) a következő előírások szerint köteles viselni.

A hivatásos vadász a télikabát és a zakók hajtókáján stilizált tölgylevélen egymással szembe néző, tombak-veretből készült szarvasagancspár díszítést visel. Az egyenruhán a gombok zöld színűek, rajtuk a MAVOSZ emblémája.

A hivatásos vadász- (vadőr-) egyenruhát csak az előírt formában, kifogástalan állapotban - az időjárásnak megfelelően - szabad viselni.

A hivatásos vadász (vadőri) egyenruházati cikkek egyes darabjait más, a hivatásos egyenruhához nem tartozó ruhadarabokkal együtt használni nem szabad.

Lábjegyzetek:

[1] * Az 1., 2., 5. és 11. számú mellékleteket a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítő 49. száma közli.

Tartalomjegyzék