Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

16/1971. (V. 22.) ÉVM-MüM együttes rendelet

az építőipari dolgozók különélési pótlékáról

A pénzügyminiszterrel, egyéb érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), a Szakszervezetek Országos Tanácsával és az illetékes szakmai szakszervezetekkel egyetértésben a következőket rendeljük.

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed

1. a) az állami (tanácsi) építőipari vállalatok, a társadalmi szerv építőipari vállalata;

b) a vízügyi igazgatóságok, a Vízkutató- és Fúró Vállalat;

c) a MÁV Építési és Pályafenntartási Szakszolgálat építési főnökségei, továbbá

d) a Fővárosi Gázművek Vállalat, a Vízművek (Budapest), a Fővárosi Csatornázási Művek építőipari részlegei

(a továbbiakban: vállalatok) munkásaira és építési munkahelyi alkalmazottaira (a továbbiakban: dolgozó);

2. a) a vízgazdálkodási vállalatok és társulatok, az 1. d) pontban nem említett víz- és csatornamű vállalatok, továbbá a fürdő vállalatok építőipari részlegei;

b) a tanácsok felügyelete alá tartozó ingatlankezelő, parképítő, kertészeti, köztisztasági, temetkezési, kéményseprő, város- és községgazdálkodási vállalatok építőipari részlegei;

c) a KPM közúti igazgatóságok építőipari részlegei;

d) a Kereskedelmi Berendezéseket és Gépeket Gyártó Vállalat Berendezési Gyára építőipari részlege;

e) az Országos Műemléki Felügyelőség;

f) a mezőgazdasági termelőszövetkezetek, halászati termelőszövetkezetek, mezőgazdasági szakszövetkezetek és ezek társulásának építőipari részlegei, ideértve a szövetkezetek építőipari közös vállalatát, közös vállalkozását és építőipari egyszerűbb gazdasági együttműködését is;

g) az állami gazdaságok, erdőgazdaságok, erdő-és vadgazdaságok építőipari részlegei

(a továbbiakban együtt: egyéb szervek) családfenntartó építőipari munkásaira, illetve időszaki főfoglalkozású építőipari dolgozóira (a továbbiakban: dolgozó).

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya

a) a vállalatoknál és egyéb szerveknél [(1) bekezdés 1. és 2. pont] foglalkoztatott gépjárművezetőkre, kivéve a dömpervezetőket és az építőipari gépláncban dolgozó tehergépjárművezetőket, továbbá a szakmunkás tanulókra még akkor sem, ha foglalkoztatásuk szakmunkásbérrel történik;

b) a vállalatoknál [(1) bekezdés 1. pont] foglalkoztatott, nem építési munkahelyen dolgozó alkalmazottakra;

c) az egyéb szerveknél [(1) bekezdés 2. pont] foglalkoztatott nem családfenntartó építőipari fizikai dolgozókra;

d) az (1) bekezdés 2. f) pontjában elsorolt mezőgazdasági nagyüzemek tagjaira.

(3) Az előző bekezdés a)-b) pontjában említett dolgozókra a kiküldetési (külszolgálati) élelmezési költségtérítések rendelkezései az irányadók; c) pontjában említett dolgozók azonban kiküldetési (külszolgálati) élelmezési költségtérítésben sem részesíthetők.

2. §

(1) Különélési pótlék - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - annak a dolgozónak jár, aki menetrend szerinti közforgalmú közlekedési eszközzel, vagy a munkáltató által szervezett csoportos szállítással naponta - a dolgozó munkahelyére (munkakörére) érvényes munkaidőbeosztás betartásával - állandó lakóhelyéről munkahelyére bejárni nem tud, vagy bejárás esetén állandó lakóhelyétől legalább napi 14 órát tölt távol.

(2) A vállalat nem építési munkahelyén (segédüzemben, házgyárban, anyagtelepen, szociális- és kulturális intézményben, vállalati központban stb.) állandó telephelyre alkalmazott dolgozónak különélési pótlék akkor jár, ha állandó telephelyén kívül más helységben foglalkoztatják és menetrend szerinti közforgalmú közlekedési eszközzel, vagy a munkáltató által szervezett csoportos szállítással - a dolgozó munkahelyére (munkakörére) érvényes munkaidőbeosztás betartásával - sem állandó lakóhelyére, sem telephelyére nem tud visszatérni, vagy visszatér ugyan, de távolléte a napi 12 órát eléri vagy meghaladja.

(3) A távollét időtartamának megállapításakor

a) figyelembe kell venni a napi törvényes munkaidőt, az elrendelt túlmunka idejét, a munka utáni tisztálkodási időt, továbbá a vállalati utazási kedvezménnyel igénybe vett közlekedési eszköz menetrendje szerint a lakóhelytől való indulástól az oda történő visszaérkezésig az utazással és a szükséges várakozással eltöltött időt;

b) figyelembe lehet venni a dolgozó lakóhelyén a helyi közlekedéshez szükséges időt, ez azonban napi egy óránál több nem lehet.

(4) Ha a dolgozó munkahelye állandó lakóhelyének államigazgatási határán belül van, különélési pótlékra akkor sem jogosult, ha távollétének időtartama az előző bekezdésekben meghatározott mértéket eléri.

3. §

(1) A különélési pótlék a dolgozót minden munkában töltött napra megilleti. Ebből a szempontból munkában töltött időnek kell tekinteni még:

a) a készenléti időt;

b) a 7/1967. (X. 8.) MüM rendelet 5. § (1) bekezdésének a)-c) pontjában említett, továbbá a munkásőrségben eltöltött, átlagkeresettel díjazott időt;

c) a vállalati érdeket szolgáló tanfolyami vagy iskolai részvétel idejét, ha a munkáltató erre az időre bért folyósít a dolgozónak;

d) a betegállomány első hat napját (a kórházi betegellátás esetét kivéve),

feltéve, hogy a 2. §-ban meghatározott feltételek ezekben az esetekben is fennállnak.

(2) Egy napnál hosszabb időtartamú pótlékjogosultság esetén arra az utolsó munkában töltött napra is jár a különélési pótlék, amelyiken a dolgozó állandó lakóhelyére (telephelyére) visszatér, de távolléte 14, illetve 12 óránál kevesebb (pl. szabadszombat előtti péntekre).

(3) A hat napostól eltérő (folytonos vagy váltásos) munkaidőbeosztásban foglalkoztatott dolgozó különélési pótlékra jogosító munkanapjainak számát úgy kell megállapítani, hogy a dolgozó által a tárgyhónapban állandó lakóhelyétől távoli munkahelyen teljesített túlóra nélküli munkaórák számát a dolgozó munkakörére előírt - az ötnapos munkaidőbeosztás szerint számított - napi törvényes munkaidővel kell osztani.

4. §

(1) A vállalatnál a különélési pótlék napi összegét

a) családfenntartó dolgozónak 15-20 Ft

b) nem családfenntartó dolgozónak 10-15 Ft között a kollektív szerződés állapítja meg.

(2) Az egyéb szerveknél a családfenntartó dolgozó napi különélési pótléka egységesen 6 Ft, illetve, ha üzemi étkeztetés (egyszeri főétkezés, vagy reggeli és vacsora együtt) nem biztosított, 10 Ft.

5. §

(1) A 4. § (1) bekezdés a)-b) pont alsó határának megfelelő összegű különélési pótlék fizethető egy évig annak a dolgozónak, akivel e rendelet hatálybalépését követően létesítettek munkaviszonyt és

a) előző munkaviszonyát jogszabályellenesen szüntette meg, illetve az fegyelmi határozattal szűnt meg, vagy

b) munkaviszonyát a felvételt megelőző egy éves időtartamon belül kétszer vagy ennél többször felmondással szüntette meg.

(2) Igazolatlan mulasztás esetén minden igazolatlan nap után hat napi különélési pótlékot kell megvonni; ha a mulasztás időtartama az egy napot nem éri el, erre a napra különélési pótlék nem fizethető.

6. §

(1) E rendelet alkalmazása szempontjából családfenntartó az a dolgozó, aki házastársával, vagy élettársával (továbbiakban: házastárs), vagy keresőképtelen hozzátartozójával (gyermekkel, testvérrel, szülővel, nagyszülővel) közös háztartásban él és a helyi tanács vb által kiállított családfenntartói (együttélési) igazolás szerint eltartásukról gondoskodik. (Az önálló keresettel rendelkező házastársat is "eltartottnak"-nak kell tekinteni.)

(2) A családfenntartói különélési pótlékra való jogosultságot a dolgozónak - 60 napnál nem régebben kiállított - tanácsi igazolással kell igazolnia. Az igazolásra a dolgozót a munkáltatónak kell felszólítania; indokolt esetben ismételten is kérhető igazolás.

(3) Különélési pótlékra jogosult házastársak együttlakása esetén

a) ha állandó lakóhelyükön eltartott hozzátartozójuk van, mindkettőjüket a családfenntartó részére;

b) ha állandó lakóhelyükön eltartott hozzátartozójuk nincs, mindkét házastársat a nem családfenntartó részére

megállapított pótlék illeti meg.

(4) A külön lakó igényjogosult házastársakat - akár van eltartottjuk állandó lakóhelyükön, akár nincs - a családfenntartó részére megállapított pótlék illeti meg.

(5) A különélési pótlékra való jogosultságot érintő változásokat (az állandó lakóhely változása, a hozzátartozók keresőképtelenségének megszűnése stb.) a dolgozó köteles a változást követő nyolc napon belül a munkáltatónak bejelenteni. A bejelentés elmulasztásából származó többletkifizetés visszafizetésére az Mt. V. 68. §-ában foglaltak az irányadók.

7. §

(1) A különélési pótlékot havonta egyszer, a munkabérek végelszámolása alkalmával kell kifizetni. A különélési pótlék összegéről, megváltoztatásáról a dolgozót a megelőző hónap 25. napjáig írásban kell értesíteni.

(2) A különélési pótlék nem bérjellegű, ezért az átlagkeresetbe nem számítható be.

(3) Különélési pótlék a bérszínvonal (a bérköltség, a béralap), vagy a részesedési alap (jutalmazási alap) terhére nem fizethető, illetve a pótlék összege ilyen forrásból sem növelhető.

8. §

(1) A jogosultság elbírálásának és a pótlék elszámolásának egyszerűsítése céljából (pl. gyakori átirányítás, folytonos, vagy idénymunkarend esetében) a kollektív szerződés különélési pótlékátalány-rendszer alkalmazását írhatja elő.

(2) A különélési pótlékátalányt havi szinten a 4. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott mértékek és a pótlékra jogosult dolgozó állandó lakóhelytől távoli munkahelyen átlagosan ledolgozott munkanapjainak figyelembevételével kell megállapítani. E munkanapok meghatározásakor az átalány megállapítását megelőző legalább 6 hónapos időtartamot célszerű alapul venni.

(3) Szabadság és a hat napot meghaladó betegállomány idejére különélési pótlékátalány sem fizethető.

(4) A különélési pótlékátalány mértékét legalább évente felül kell vizsgálni.

(5) Az 5-7. §-okban foglalt rendelkezések a különélési pótlékátalányra is vonatkoznak.

9. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1971. évi április hó 1. napjától kezdődő hatállyal kell alkalmazni; ezzel egyidejűleg hatályát veszti az építőipari dolgozók különélési pótlékáról szóló 3/1966. (Ép Ért 4.) ÉM számú utasítás, a családjuktól távol dolgozó családfenntartók különélési pótlékáról és a II. területi bércsoport megszüntetéséről szóló 14/1954. (Ép Ért 4.) ÉM számú utasítás, továbbá az építőipari dolgozók különélési pótlékának, valamint természetbeni szolgáltatásainak rendezéséről szóló 103/1966. (2) MüM számú utasítás.

(2) E rendelet hatálya alá nem tartozó dolgozók részére fizetett különélési pótlék folyósítását 1971. május hó 1-től meg kell szüntetni.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Lázár György s. k.,

munkaügyi miniszter