2/1971. (III. 20.) MÉM rendelet
a kezdő szakembereket foglalkoztató mezőgazdasági üzemek kedvezményeiről és a termelőszövetkezetek szakemberellátásának támogatásáról
A mezőgazdasági üzemek és az élelmiszeripar egyes ágainak szabályozó rendszeréről szóló 1045/1970. (X. 17.) Korm. számú határozat IV. részének D) és V. részének 5. pontjában foglaltak végrehajtására - a pénzügyminiszterrel, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem.
Kezdő szakembereket foglalkoztató mezőgazdasági üzemek kedvezményei
1. §
(1) A mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, a mezőgazdasági szakszövetkezetek (a továbbiakban: termelőszövetkezetek), az állami gazdaságok és a mezőgazdasági termelőüzemmel rendelkező vállalatok (a továbbiakban: állami gazdaságok) az általuk foglalkoztatott kezdő szakemberek javadalmazásához (munkabéréhez; a továbbiakban: javadalmazás) a foglalkoztatás első évében e rendelet rendelkezései szerint állami támogatásban részesülnek.
(2) E rendelet alkalmazásában kezdő szakember az az egyetemet vagy főiskolát végzett mezőgazdasági (erdő-, kertész-, gépész-) stb. mérnök, közgazdász, jogász, állatorvos, továbbá az a felsőfokú mezőgazdasági technikumot végzett szaktechnikus, aki képesítésének megszerzését követő hat hónapon belül termelőszövetkezetben vagy állami gazdaságban vállal munkát.
2. §
(1) A kezdő szakember, javadalmazását tagsági viszony esetén a termelőszövetkezet vezetősége a termelőszövetkezeti törvényben és a végrehajtására kiadott jogszabályokban foglaltaknak megfelelően állapítja meg. Munkaviszony keretében foglalkoztatott kezdő szakember munkabérét az erre vonatkozó rendelkezésekben meghatározott bértételek határai között, a kezdő szakemberrel kötött munkaszerződésben kölcsönös megegyezéssel kell megállapítani.
(2) A kezdő szakember javadalmazásához az állam által nyújtott támogatás összege 1500-2400 Ft-ig terjedhet.
(3) A termelőszövetkezetekben foglalkoztatott kezdő szakemberek javadalmazáshoz az állami támogatás összegét a (2) bekezdésben megjelölt határok között a megyei, megyei városi tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv) a pénzügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervvel (a továbbiakban: megyei pénzügyi szakigazgatási szerv) egyetértésben, a termelőszövetkezet anyagi helyzetének figyelembevételével állapítja meg. Állami gazdaságok kezdő szakembereinek munkabéréhez az állami támogatás a megállapított munkabérrel egyenlő.
A kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezetek szakemberellátásának támogatása
3. §
(1) A kezdő szakemberek javadalmazásához az 1-2. § alapján adott állami támogatást kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezet részére további két évre meg lehet hosszabbítani, ha a kezdő szakembert egy éven túl is foglalkoztatja, vagy olyan fiatal szakembert vesz fel tagnak vagy alkalmazottnak, aki képesítésének megszerzését követően másutt eltöltött egyéves termelőszövetkezeti tagság vagy munkaviszony után kerül a termelőszövetkezetbe.
(2) A meghosszabbítás alapján folyósítható állami támogatás a 2. § (2) bekezdésében megjelölt határokon belül is csak olyan összegig terjedhet, amely a termelőszövetkezet által adott javadalmazást az alkalmazottakra megállapított munkaköri bértétel felső határáig egészíti ki. A meghosszabbított támogatás összegét a termelőszövetkezet által adott javadalmazás és a gazdálkodás igényeinek figyelembevételével a 2. § (2) bekezdésében megjelölt alsó határnál alacsonyabb mértékben is meg lehet állapítani.
(3) A kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezetek körét külön jogszabály állapítja meg.
4. §
(1) Kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezetek az általuk foglalkoztatott szakemberek javadalmazásának kiegészítésére kivételesen indokolt esetben állami támogatást kaphatnak.
(2) A kiegészítő javadalmazás, valamint a rendeletben meghatározott egyéb kedvezmények szempontjából szakember a mezőgazdász (állattenyésztő, kertész, erdőmérnök, üzemgazdász, ágazat-, telep-, üzemegység- vagy brigádvezető) munkakörben működő mezőgazdasági (kertész-, erdő-) mérnök, illetőleg egyetemet, főiskolát végzett mezőgazdász, a képesítésének megfelelő munkakörben foglalkoztatott egyéb egyetemi végzettségű szakember (gépész-, stb. mérnök, okleveles közgazdász, jogász, állatorvos) és a szaktechnikus (a továbbiakban: szakemberek).
(3) Az 1023/1965. (VII. 27.) Korm. számú határozat alapján az előírt képesítés alól kivételesen indokolt esetben a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter felmentést adhat és engedélyével termelőszövetkezeti elnök javadalmazásának kiegészítésére is adható támogatás.
5. §
(1) A szakemberek javadalmazásának kiegészítésére adható állami támogatás legfeljebb 2500 Ft-ig terjedhet és a szakember javadalmazását ezen belül is legfeljebb az alkalmazottakra megállapított munkaköri bértétel felső határáig egészítheti ki. A támogatás összegét a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv a megyei pénzügyi szakigazgatási szervvel egyetértésben a termelőszövetkezet által adott javadalmazás, valamint a szakember szakmai felkészültségének és korábbi működésének figyelembevételével állapítja meg.
(2) A szakemberek javadalmazásának kiegészítésére engedélyezett támogatás havi összege egy-egy termelőszövetkezetkezetben 12 000 Ft-nál több nem lehet. Ebbe az összegbe a kezdő szakemberek egy évi javadalmazásának megtérítésére adott támogatás (1-2 §) kivételével a szakemberek javadalmazásának kiegészítésére engedélyezett, még le nem járt valamennyi támogatás beszámít. Termelőszövetkezetek egyesülése esetén a korábban megállapított támogatásokat azok lejártáig az említett keret túllépése esetén is folyósítani kell.
(3) Az (1) bekezdés szerinti állami támogatást az engedélyezéstől számított három évre, ennél rövidebb határozott időre munkaszerződéssel alkalmazott szakember esetén az alkalmazás idejére lehet engedélyezni.
(4) Az állami támogatás engedélyezése a megyei tanács végrehajtó bizottsága, illetőleg szakigazgatási szervei és a szakember között munkaviszonyt nem létesít.
6. §
A 4-5. § alapján engedélyezett állami támogatást annak lejártával további két évre meg lehet hosszabbítani, ha a szakember ugyanabban a termelőszövetkezetben működik, a szövetkezet gazdálkodási eredményei a szakember addigi működése nyomán javultak és a további támogatás a gazdálkodás fejlesztése szempontjából indokolt.
Nyugdíjas szakemberek
7. §
Kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezetekben működő nyugdíjas szakemberek javadalmazásának kiegészítésére a 4-5. §-ban foglalt feltételekkel lehet támogatást engedélyezni.
Korábban engedélyezett támogatások
8. §
Az 1024/1964. (IX. 13.) Korm. számú határozat, illetőleg a végrehajtására kiadott 16/1964. (XII. 30.) FM rendelet alapján engedélyezett és a 10/1967. (XII. 27.) MÉM rendelet alapján meghosszabbított, valamint a 10/1967. (XII. 27.) MÉM rendelet alapján engedélyezett, még le nem járt állami támogatásokat az engedélyezésről szóló határozatban megállapított időpontig - a 9-10. §-ban meghatározott esetek kivételével. - változatlan összegben folyósítani kell.
A támogatások megszüntetése és csökkentése
9. §
(1) Az 1-2. § alapján kezdő szakemberek javadalmazáshoz a működés első évében adott állami támogatást a szakember távozása esetén meg kell szüntetni, illetőleg a 10. §-ban meghatározott esetekben az ott előírtak szerint szüneteltetni kell.
(2) A 3-6. §-ok alapján engedélyezett állami támogatást meg kell szüntetni, ha a szakember, akinek foglalkoztatásához a támogatást engedélyezték
a) a termelőszövetkezettől bármilyen okból megválik,
b) olyan munkakörbe kerül, amelynek betöltéséhez állami támogatás nem adható,
c) nem megfelelően működik és emiatt a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv a támogatást külön határozattal megvonja [20. § (1) bek.].
(3) A szakember működésének megszűnését, illetőleg más munkakörbe helyezését a termelőszövetkezet haladéktalanul köteles bejelenteni a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szervnek.
(4) E rendelet vagy a korábbi jogszabályok alapján engedélyezett, illetőleg meghosszabbított, még le nem járt állami támogatást azon a címen, hogy a termelőszövetkezet az általa adott javadalmazást növeli, megvonni vagy csökkenteni nem lehet. Nem lehet megvonni vagy csökkenteni az állami támogatást azon a címen, hogy a termelőszövetkezet a támogatás engedélyezését követően a kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezetek kategóriájából kikerült, illetőleg gazdaságilag megerősödött.
10. §
(1) Arra az időre, amelyre a jogszabályok értelmében részesedés, illetőleg munkabér nem fizethető, állami támogatást sem lehet folyósítani.
(2) Ha a szakember a termelőszövetkezeti tagokra irányadó rendelkezések szerint jogosult a betegségi biztosítás szolgáltatásaira, megbetegedése esetén a keresőképtelenség első napját követő hónap utolsó napjáig - az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően - a támogatás teljes összegét, ezt követően a termelőszövetkezettől járó betegségi segélyezés -, de legfeljebb egy, gümőkóros betegség esetén két év - tartamára a támogatás 70 százalékát folyósítani kell. Az 1965. évi január hó 1. napja előtt megállapított és ezt követően meghosszabbítás alapján folyósított jövedelemkiegészítéseket a keresőképtelenséget okozó betegség egész tartama alatt szüneteltetni kell. A szakember megbetegedését a termelőszövetkezet köteles bejelenteni a megyei pénzügyi szakigazgatási szervnek.
(3) Tartalékos vagy sorkatonai szolgálatot teljesítők segélye és kereset-térítése, valamint a munkaviszonyban állók jubileumi jutalma szempontjából a kiegészítő javadalmazást és a kezdő szakemberek támogatását részesedésnek, illetőleg munkabérnek kell tekinteni és a vonatkozó jogszabályokban meghatározott hányadát kell folyósítani. Fegyelmi eljárás során történt felfüggesztés esetén az állami támogatásból a felfüggesztő határozatban megállapított hányadot, ha a határozat e kérdésben nem rendelkezik, 50 százalékot kell visszatartani.
Egyéb támogatás
Tanulmányi szerződések
11. §
(1) Kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezetek részére indokolt esetben állami támogatást lehet engedélyezni arra a célra, hogy szakember utánpótlásuk biztosítása érdekében tanulmányi szerződést kössenek. A termelőszövetkezet tanulmányi szerződést köthet az arra alkalmas fiatal tagokkal, alkalmazottakkal, azok gyermekeivel és kívülálló személyekkel is.
(2) A tanulmányi szerződésre az erre vonatkozó külön jogszabályi rendelkezést kell alkalmazni.
Továbbképzés
12. §
A Mezőgazdasági Mérnök- és Vezetőtovábbképző Intézet tanfolyamain, valamint a termelőszövetkezeti vezetők tanfolyamos továbbképzésében résztvevő szakemberek javadalmazásának állami támogatásból fedezett részét a tanfolyam ideje alatt is folyósítani kell. A tanfolyamon résztvevő szakemberek kiküldetési - kivételesen tandíj - költségeit kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezeteknek állami támogatás terhére meg lehet téríteni.
Letelepedés
13. §
Kezdő szakemberek részére minden termelőszövetkezetben - lakásbérleti jogviszony keretében - kellően berendezett lakószobát kell biztosítani.
14. §
(1) Annak a kezdő szakembernek, aki egyetemi, főiskolai vagy felsőfokú technikumi tanulmányainak befejezését követő egy évi gyakorlati munka után a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv által kijelölt termelőszövetkezetben legalább 5 évi működésre kötelezettséget vállal, 15 000 Ft letelepedési segélyt lehet folyósítani. Ha a szakembernek vele együttélő házastársa van, a segély összege 20 000 Ft.
(2) Ha a szakember az (1) bekezdésben meghatározott idő elteltével ugyanabban a termelőszövetkezetben a termelőszövetkezet vezetőségének hozzájárulásával a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szervnek adott nyilatkozatban újabb öt évi működésre kötelezi magát, 25 000, együttélő házastárs esetén 30 000 Ft további segélyben részesíthető.
(3) Ugyanazon szakember részére mind az (1), mind a (2) bekezdésben meghatározott segély csak egy alkalommal adható.
15. §
(1) A kijelölt termelőszövetkezetben való működésre az egy évi gyakorlati munka befejezését, illetőleg az első öt éves időtartam elteltét követő 3 hónapon belül, a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szervhez benyújtott írásbeli nyilatkozatban lehet kötelezettséget vállalni. A nyilatkozathoz mellékelni kell a termelőszövetkezet arra vonatkozó igazolását, hogy a szakember munkájára legalább 5 éves időtartamra igényt tart. A segélyt a megyei pénzügyi szakigazgatási szerv a nyilatkozat benyújtását követő egy hónapon belül, egy összegben folyósítja.
(2) Ha a szakember a vállalt időtartamot neki felróható okból nem tölti el a termelőszövetkezetben, a segélynek a le nem töltött idővel arányos részét köteles visszafizetni. A visszafizetést a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv vezetője határozattal rendeli el. Méltányos esetben mérséklésnek, a kirótt összeg megfizetésére pedig részletfizetési kedvezménynek van helye. Az esedékességig be nem fizetett tartozást adók módjára kell behajtani.
(3) A letelepedési segélyben részesült szakember munkaviszonyát a termelőszövetkezet az 5 évi időtartam alatt felmondással csak a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv hozzájárulásával szüntetheti meg.
16. §
(1) A megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv a szakemberek jövedelmének kiegészítésére (3-6. §) rendelkezésre álló pénzügyi fedezeten belül kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezetek részére 30-50 százalékos támogatást adhat szakemberek használatára szolgáló - a szövetkezet tulajdonában álló - 2-3 szobás, közművesített (víz, villany) lakások építéséhez.
(2) Kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezetek az (1) bekezdésben említett kereten belül 30 százalékos -, de legfeljebb 50 000 Ft - támogatásban részesülhetnek szakemberek használatára szolgáló, 2-3 szobás közművesített lakás más szervtől vagy magánszemélytől történő vásárlása esetén. A támogatás alapjául figyelembe vehető vételárat a kisajátítási kártalanítási jogszabályokban meghatározott középarányos telekárral és a gazdasági épületek értékével csökkenteni kell.
17. §
Családi lakóház építése céljából a szakemberek részére adható OTP kölcsön feltételeit és mértékét külön rendelkezések állapítják meg.
18. §
A termelőszövetkezetben működő szakemberek egyéni elbírálás alapján - a rendelkezésre álló hitelkereten és árualapon belül - személygépkocsi vásárlásra hitelben részesíthetők. A hitel részletes feltételeit külön rendelkezés szabályozza.
A támogatások engedélyezése
19. §
(1) A termelőszövetkezeteket e rendelet alapján megillető, illetőleg részükre engedélyezhető állami támogatásokat a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv a megyei pénzügyi szakigazgatási szervvel egyetértésben kezdő szakemberek esetében a termelőszövetkezet bejelentése, egyéb esetben a termelőszövetkezet kérelme alapján állapítja meg. A termelőszövetkezet bejelentéséhez, illetőleg kérelméhez csatolni kell:
a) kezdő szakemberek javadalmazásához igényelt támogatás (1. és 2. §) esetén a szakember oklevelét vagy annak hiteles másolatát, valamint a szakember tagként való felvételét igazoló közgyűlési jegyzőkönyvi kivonatot, a megállapított részesedésről (munkadíjról) szóló igazolást, illetőleg a szakemberrel kötött munkaszerződést;
b) egy éven túl foglalkoztatott kezdő szakember támogatásának meghosszabbítása (3. §) esetén a tagfelvételt igazoló közgyűlési jegyzőkönyvi kivonatot, a megállapított részesedésről (munkadíjról) szóló igazolást, vagy a munkaszerződést;
c) szakember javadalmazásának kiegészítésére vagy kiegészítő javadalmazás meghosszabbítására kért támogatás (4. és 5. §) esetén a tagfelvételről szóló igazolást és a termelőszövetkezetnek a megállapított javadalmazásról szóló nyilatkozatát, illetőleg munkaszerződéssel történt alkalmazás esetén a munkaszerződést;
d) nyugdíjas szakember részére kért állami támogatás (7. §) esetén a nyugdíjhatározatot és a tagfelvételről, valamint a megállapított részesedésről szóló igazolást, vagy a munkaszerződést;
e) tanulmányi szerződéshez kért támogatás esetén (11. §) a tanulmányi szerződést;
f) letelepedési segély esetén a tagfelvételről szóló igazolást vagy a munkaszerződést, ezen felül a 15. § (1) bekezdésében említett nyilatkozatot és a termelőszövetkezeti igazolást, az iskolai végzettséget igazoló oklevelet vagy annak hiteles másolatát, házastárs esetén a házasság fennállását igazoló okiratot.
(2) A 4. § (3) bekezdése alapján adható támogatásra a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv a megyei pénzügyi szakigazgatási szervvel egyetértésben tehet - részletesen megindokolt - előterjesztést. A mentesség, illetőleg az engedély megadása esetén a támogatásról a megyei szakigazgatási szerv hoz határozatot.
(3) Az állami támogatás engedélyezéséről a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv a megyei pénzügyi szakigazgatási szervvel egyetértésben a termelőszövetkezet nevét, székhelyét, a szakember nevét és személyi adatait, a támogatás jogcímét, összegét és - tartósan folyósított támogatásnál - annak engedélyezésének időtartamát feltüntető határozatot hoz.
(4) A rendeletben szabályozott állami támogatásokat és segélyeket a megyei pénzügyi szakigazgatási szerv a termelőszövetkezetnek folyósítja.
(5) A bérjellegű támogatásokkal együtt az azokat terhelő társadalombiztosítási járulékokat is át kell utalni a termelőszövetkezet részére.
(6) Az állami gazdaságok részére az 1-2. § alapján járó támogatások igénylését és kiutalását külön rendelkezés szabályozza.
Vegyes és hatályba léptető rendelkezések
20. §
(1) A termelőszövetkezetekben bármilyen címen állami támogatásból javadalmazott vagy segélyben részesített szakemberek tevékenységét a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv évenként, a zárszámadást követően felülvizsgálja. Ha a vizsgálat megállapításai szerint a szakember munkáját nem megfelelően látja el, a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv vezetője
- a támogatás összegét - a termelőszövetkezet vezetőségének meghallgatásával - meghatározott vagy határozatlan időre csökkentheti, vagy a támogatást megvonhatja,
- javaslatot tehet a termelőszövetkezet vezetőségének a szakember más munkakörbe való helyezésére.
(2) Ha a szakember súlyos mulasztást követ el, a megyei mezőgazdasági szakigazgatási szerv vezetője az állami támogatást - a termelőszövetkezet vezetőségének meghallgatásával - meghatározott időre évközben is csökkentheti.
(3) Kezdő szakemberek javadalmazásához a foglalkoztatás első évében adott támogatásra az (1) és (2) bekezdésben foglalt rendelkezések nem alkalmazhatók.
21. §
A kezdő szakemberek részére megállapított, illetőleg meghosszabbított állami támogatást, az egyéb szakemberek részére engedélyezett vagy meghosszabbított kiegészítő javadalmazást társadalombiztosítási szempontból munkabérnek kell tekinteni.
22. §
(1) A rendeletben szabályozott valamennyi támogatást a rendelkezésre bocsátott pénzügyi előirányzaton belül lehet engedélyezni.
(2) Az állami támogatást teljes összegben a szakember javadalmazására, illetőleg a jogcímének megfelelő célra kell fordítani, azt más célra felhasználni vagy akár csak részben visszatartani nem lehet. A 9. § (1)-(2) bekezdésében és a 10. §-ban meghatározott okból feleslegessé vált támogatást haladéktalanul vissza kell utalni.
23. §
E rendelet során hozott államigazgatási határozatokkal összefüggő vitás ügyek elbírálása az 1957. évi IV. törvénnyel szabályozott államigazgatási eljárás útjára tartozik. A tagként működő szakember tagsági viszonyából eredő viták eldöntésére a termelőszövetkezeti törvény és a végrehajtására kiadott jogszabályok, a munkaviszonyban álló szakembereknek e munkaviszony alapján keletkező vitás ügyeinek elbírálására a Munka Törvénykönyve és a végrehajtására kiadott jogszabályok rendelkezései az irányadók.
24. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit az 1971. évi január hó 1. napjától kezdődően kell alkalmazni. Ezzel egyidejűleg a 10/1967. (XII. 27.) MÉM rendelet - 7. §-a (2) bekezdésének kivételével - hatályát veszti.
Dr. Dimény Imre s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter