35/1971. (XI. 3.) Korm. rendelet

a tanácsi művelődésügyi intézmények létesítésének, megszüntetésének és tevékenységi körük megváltoztatásának általános szabályairól

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a 11/1971. (III. 31.) Korm. rendelet 78. §-ában foglalt rendelkezés alapján a tanácsi művelődésügyi intézmények létesítésének, megszüntetésének és tevékenységi körük megváltoztatásának általános szabályait az alábbiakban állapítja meg:

1. §

(1) A községi tanács az alábbi oktatási-nevelési és közművelődési intézményeket (a továbbiakban: intézmény) létesítheti, illetőleg szüntetheti meg:

1. Óvodai intézmények

Alsófokú oktatási-nevelési intézmények

2. Általános iskola

ennek szervezetén belül létesíthető:

- szakosított tantervű osztály,

- nemzetiségi osztály vagy csoport,

- kisegítő osztály vagy csoport,

- beszédjavító csoport,

- általános iskolai előkészítő csoport,

- napközi otthoni csoport,

- tanulószoba,

- menza.

3. Központi (körzeti) általános iskola (ennek szervezetében a 2. pontban felsorolt oktatási-nevelési formák szervezhetők).

4. Központi (önálló) napközi otthon.

5. Dolgozók általános iskolája.

6. Nemzetiségi általános iskola.

7. Általános iskolai diákotthon (ideértve a nemzetiségi diákotthont is).

8. Továbbképző iskola.

9. Állami zeneiskola kihelyezett tagozata.

Közművelődési intézmények

10. Közművelődési könyvtár (helyi és körzeti feladatkörrel), ezen belül létesíthető: fiókkönyvtár, illetőleg gyermekkönyvtári részleg.

11. Művelődési Központ, művelődési ház, klubkönyvtár.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt intézmények közül

a) a nemzetiségi óvoda és nemzetiségi általános iskola létesítéséhez és megszüntetéséhez, továbbá a közművelődési könyvtár, a művelődési központ és a művelődési ház megszüntetéséhez a megyei tanács végrehajtó bizottságának előzetes hozzájárulása;

b) a nemzetiségi óvodai csoport, a nemzetiségi általános iskolai osztály vagy csoport, az általános iskolai szakosított tantervű osztály, valamint az állami zeneiskola kihelyezett tagozatának létesítéséhez és megszüntetéséhez, továbbá a kisegítő osztály, kisegítő csoport és beszédjavító csoport megszüntetéséhez a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének előzetes hozzájárulása;

c) a központi (körzeti) általános iskola és az általános iskolai diákotthon létesítéséhez és megszüntetéséhez, valamint a továbbképző iskola és a klubkönyvtár megszüntetéséhez a járási hivatal előzetes hozzájárulása szükséges.

2. §

(1) A nagyközség tanácsa az 1. §-ban felsorolt intézményeken felül az alábbi intézményeket létesítheti és szüntetheti meg:

1. Általános iskolai központi műhely (a helybeli általános iskolák, illetőleg több község általános iskolái igényeinek kielégítésére).

2. Kisegítő iskola, ezen belül létesíthető

- napközi otthoni csoport,

- beszédjavító csoport.

3. Állami zeneiskola (tagozat).

(2) Az 1. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseket a nagyközség tanácsa által létesíthető intézmények tekintetében is alkalmazni kell. Ezen kívül a megyei tanács végrehajtó bizottságának előzetes hozzájárulása szükséges a kisegítő iskola és az állami zeneiskola létesítéséhez és megszüntetéséhez, továbbá a járási hivatal előzetes hozzájárulása szükséges a több község általános iskoláit ellátó központi műhely létesítéséhez és megszüntetéséhez.

3. §

(1) A városi tanács a nagyközség tanácsa által létesíthető intézményeken felül alkotóházat létesíthet és szüntethet meg.

(2) A városi tanács által létesíthető, és az 1. § (1) bekezdésében, valamint a 2. § (1) bekezdésében felsorolt intézményekkel kapcsolatban az 1. § (2) bekezdés a) pontjában foglalt rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni. A kisegítő iskola és az állami zeneiskola létesítéséhez és megszüntetéséhez a megyei tanács végrehajtó bizottságának előzetes hozzájárulása, a központi (körzeti) általános iskola, az általános iskolai diákotthon, valamint az általános iskolai szakosított tantervű osztály létesítéséhez és megszüntetéséhez pedig a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének előzetes hozzájárulása szükséges.

4. §

(1) A fővárosi kerületi tanács a nagyközség tanácsa által létesíthető intézményeken felül gimnáziumot és nemzetiségi gimnáziumot, ezeken belül szakosított tantervű osztályt, tanulószobát és menzát, valamint dolgozók gimnáziumát is létesíthet és megszüntethet.

(2) Gimnázium (nemzetiségi gimnázium, dolgozók gimnáziuma) és külön jogszabályban meghatározott egyes gimnáziumi szakosított tantervű osztályok létesítéséhez és megszüntetéséhez a művelődésügyi miniszter előzetes hozzájárulása, egyéb gimnáziumi szakosított tantervű osztályok létesítéséhez pedig a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottsága oktatási feladatokat ellátó szakigazgatási szervének előzetes hozzájárulása szükséges.

(3) A fővárosi kerületi tanács által létesíthető egyéb intézmények [1. § (1) bek és 2. § (1) bek.] tekintetében a 3. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni.

5. §

(1) A megyei város tanácsa a többi városban és a fővárosi kerületekben (3-4. §) létesíthető intézményeken felül az alábbi intézményeket létesítheti és szüntetheti meg:

Oktatási-nevelési intézmények

1. Szakközépiskola, ezen belül tanulószoba és menza,

2. dolgozók szakközépiskolája,

3. középiskolai kollégium (diákotthon),

4. nevelőotthon,

5. gépíró és gyorsíró iskola,

6. nevelési tanácsadó,

Művészeti intézmények

7. színház,

8. önálló szabadtéri színpad,

9. hivatásos énekkar, zenekar, népi tánc és balett együttes.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt intézmények közül a művelődésügyi miniszter előzetes hozzájárulása szükséges gimnázium (nemzetiségi gimnázium, dolgozók gimnáziuma) és külön jogszabályban meghatározott egyes gimnáziumi, szakosított tantervű osztályok, szakközépiskola és dolgozók szakközépiskolája, színház, önálló szabadtéri színpad, valamint hivatásos énekkar, zenekar népi tánc és balett együttes létesítéséhez és megszüntetéséhez, továbbá a szakközépiskola és a dolgozók szakközépiskolája képzési szakirányának megállapításához.

(3) A (2) bekezdésben nem említett egyéb gimnáziumi szakosított tantervű osztályok létesítéséhez a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének előzetes hozzájárulása szükséges.

6. §

(1) A megyei tanács és a Fővárosi Tanács a következő intézményeket létesítheti és szüntetheti meg:

Alsófokú oktatási-nevelési intézmények

1. Kisegítő (foglalkoztató) iskola és nevelőotthon,

2. siketek általános iskolája és nevelőotthona,

3. siketek iparitanuló iskolája és nevelőotthona,

4. nagyothallók általános iskolája és nevelőotthona,

5. vakok általános iskolája és nevelőotthona,

6. csökkentlátók általános iskolája és nevelőotthona,

7. mozgásjavító általános iskola és nevelőotthon,

8. beszédjavító intézet,

Középfokú oktatási-nevelési intézmények

9. gimnázium és nemzetiségi gimnázium, ezen belül szakosított tantervű osztály, tanulószoba és menza,

10. dolgozók gimnáziuma,

11. szakközépiskola, ezen belül tanulószoba és menza,

12. dolgozók szakközépiskolája,

13. középiskolai kollégium és diákotthon (ideértve a nemzetiségi kollégiumot és diákotthont is),

14. gépíró és gyorsíró iskola,

Gyermek- és ifjúságvédelmi intézmények

15. nevelőotthon,

16. gyermek- és ifjúságvédő intézet, ezen belül ideiglenes szállás,

Egyéb oktatási-nevelési intézmények

17. nevelési tanácsadó,

18. továbbképzési kabinet,

Közművelődési intézmények

19. megyei könyvtár (Budapesten a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár központi könyvtára).

20. megyei (fővárosi) művelődési központ,

21. múzeum és a szervezetéhez tartozó intézmény,

22. levéltár,

Művészeti intézmények

23. színház,

24. önálló szabadtéri színpad,

25. hivatásos zenekar, énekkar, népi tánc és balett együttes,

26. alkotóház.

(2) A művelődésügyi miniszter - ipari tanulók esetén a munkaügyi miniszter - előzetes hozzájárulása szükséges az alábbi intézmények létesítéséhez és megszüntetéséhez:

- az (1) bekezdés 1-8. pontjában felsorolt gyógypedagógiai intézmények,

- gimnázium (nemzetiségi gimnázium, dolgozók gimnáziuma) és ezen belül egyes külön jogszabályban meghatározott szakosított tantervű osztály,

- szakközépiskola és dolgozók szakközépiskolája, ideértve a szakirány megállapítását és megváltoztatását,

- nevelőotthon,

- gyermek- és ifjúságvédő intézet,

- múzeum és a szervezetéhez tartozó intézmény (muzeális emlékhely, emlékmúzeum, emlékház, emlékszoba),

- levéltár,

- színház és ezen belül operai vagy operett, illetőleg balett tagozat,

- önálló szabadtéri színpad,

- hivatásos zenekar, énekkar, népi tánc és balett együttes.

(3) Csak a művelődésügyi miniszter előzetes hozzájárulásával szüntethető meg a megyei (fővárosi) művelődési központ, (népművelési tanácsadó), valamint a megyei (fővárosi) könyvtár.

(4) Színház létesítéséhez és megszüntetéséhez a művelődésügyi miniszter a hozzájárulást az általa meghatározott működési körzetek figyelembe vételével adja meg.

7. §

Művelődési intézmény tevékenységi körének olyan megváltoztatása esetén, amely az intézmény jellegét érinti (pl. óvodát nemzetiségi óvodává szervezik át) az 1-6. §-nak az intézmények létesítésére és megszüntetésére vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni. A tevékenységi kör megváltoztatásának kell tekinteni valamely szakközépiskola, illetőleg a dolgozók szakközépiskolája képzési szakirányának megváltoztatását is.

8. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke