Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3/1971. (II. 8.) ÉVM rendelet

a lakbérekről, továbbá az albérleti és ágybérleti díjakról szóló 3/1971. (II. 8.) Korm. rendelet végrehajtásáról

A lakbérekről, továbbá az albérleti és ágybérleti díjakról szóló 3/1971. (II. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 28. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, továbbá a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

(A R. 2. §-ához)

1. §

A bérlő a lakásbérleti jogviszony keretében a lakáshoz tartozó helyiségeket és területeket, továbbá a közös használatra szolgáló helyiségeket és területeket térítés nélkül jogosult használni.

2. §

A bérbeadó által a bérlő részére nyújtott külön szolgáltatások általában a következők:

a) a beépített bútorok és más lakásberendezések, továbbá

b) a felvonó használatának biztosítása,

c) a kapunyitás,

d) a központi fűtés és melegvízellátás,

e) a közös használatra szolgáló helyiségekben levő olyan berendezések használata, amelyek egyedi fogyasztása mérhető.

(A R. 4. §-ához)

3. §

A lakással kapcsolatos fogalmakra - a 8. és 12. §-ban foglalt eltéréssel - a lakások elosztá-6áról és a lakásbérletről szóló jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

4. §

(1) A lakás alapterületének megállapításánál

a) a lakás összes (lakó-, főző-, egészségügyi, tároló- és közlekedési) helyiségének teljes területét, továbbá

b) a loggia, zárt erkély területének a felét kell számításba venni.

(2) A lakás alapterületének megállapításánál az alapterületet 0,5 m2-ig lefelé, 0,5 m2 felett pedig felfelé kell kerekíteni.

5. §

(1) A havi lakbér mértéke - a lakás településen belüli fekvése alapján - a városi (fővárosi, megyei városi), illetőleg a községi tanács végrehajtó bizottsága által megállapított lakbérövezetnek megfelelően 10%-kal növelhető.

(2) Az (1) bekezdés szerinti módosító tényezőt a település egy-egy összefüggő, azonos jellemzőjű területére (pl. városközpont, zöldövezet) kell megállapítani.

6. §

(1) A havi lakbér mértékét - a lakás épületen belüli fekvése, illetőleg helyiségekkel való ellátottsága alapján - csökkenteni kell, ha a lakás

a) alagsorban (a lakószoba padlószintje legalább tizenöt centiméterrel, de a belmagasság kétharmadát meg nem haladó mértékben a terepszint alatt) van;

b) három, vagy ennél többszintes lakóépület földszintjén vagy I. emeletén van és valamennyi lakószobájának ablaka az épület zárt udvarára néz;

c) felvonó nélküli lakóépület IV. vagy ennél magasabb emeletén van;

d) a komfortfokozatra megállapított feltételeknek megfelel, de a lakásban konyha (főzőfülke) helyett főzőszekrény, vagy fürdőszoba helyett zuhanyozó- (mosdó-) fülke van;

e) összkomfortos vagy komfortos, de közlekedési helyisége nincs.

(2) Az (1) bekezdés alapján alkalmazható csökkentés mértéke együttesen is legfeljebb 10% lehet.

7. §

(1) A társbérletben használt lakások esetében a lakbért az egyes társbérlők között megosztva -a (2) bekezdés szerint kiszámított terület alapján - kell megállapítani.

(2) A társbérleti lakásrészek alapterületének megállapításánál

a) az egyes társbérlők által kizárólagosan használt helyiségek teljes területét, továbbá

b) a közösen használt helyiségek területét az egyes társbérlők által kizárólagosan használt helyiségek területének a lakás teljes területéhez viszonyított arányában

kell számításba venni.

(3) Ha a társbérleti lakásrészek együttes alapterülete a R. 5. §-ában megállapított lakásalapterület felső határt meghaladja, a különbözetet a társbérleti lakásrészek (2) bekezdés szerint megállapított területe arányában kell megosztani és azt a lakbérek kiszámításánál figyelmen kívül kell hagyni.

8. §

(1) A társbérleti lakásrészt az egész lakás fűtési módja, melegvízellátása és közművesítettsége, valamint a társbérlő által kizárólagosan és a más társbérlőkkel közösen használt (főző- és egészségügyi) helyiségek figyelembevételével megállapítható komfortfokozatnál eggyel alacsonyabb komfortfokozatúnak, legalább azonban komfort nélkülinek kell tekinteni.

(2) Ha a társbérleti lakásrészhez főzőhelyiség használata nem biztosított, a lakásrészt ilyen esetben is komfort nélkülinek kell tekinteni.

9. §

(1) A lakás havi lakbérének összege a lakásalapterület számításba vehető m2-ének és az 5-6.§ alapján alkalmazható módosító tényezők figyelembevételével megállapított havi lakbér mértékének a szorzata (m2 x Ft/m2).

(2) A lakbér összegét - a kerekítés szabályai szerint - Ft-ra kerekítve kell megállapítani.

(A R. 6. §-ához)

10. §

Ha a lakás műszaki állapota különösen kedvezőtlen (pl. a lakás aládúcolt, egészségre ártalmas, nedves), e helyzet fennállásának időtartamára a bérlő a R. és e rendelet alapján megállapított lakbér mérséklését - a lakások elosztásáról és a lakásbérletről szóló jogszabályok rendelkezései szerint - kérheti. Ilyen címen a lakbér legfeljebb 20%-kal mérsékelhető.

(A R. 9. §-ához)

11. §

(1) A szabadfoglalkozású, az önálló és a magánmunkáltatónál foglalkoztatott bérlők esetében adható kedvezményt az első fokú adóügyi hatóságtól a lakbérközlés kézhezvételétől számított tizenöt napon belül kell kérni.

(2) Ha a bérlőnek 1971. június hó 30. napján lakbérpótlék-fizetési kötelezettsége áll fenn, az

(1) bekezdés szerinti kedvezmény megállapításánál a lakbérpótlék összegével növelt korábbi lakbér és az új lakbér közötti különbözet összegét kell alapul venni.

(3) A szabadfoglalkozásúak, az önállók és a magánmunkáltatóknál foglalkoztatottak körét a lakbérhozzájárulásról szóló jogszabályok állapítják meg.

(4) A kedvezményt az adóügyi hatóság a Művészeti Alap tagjai részére az Alap javaslata alapján engedélyezi.

(5) A muzeális értékű védett gyűjtemények elhelyezésére szolgáló lakóhelyiségekre megállapított lakbér térítését a bérlő a Művelődésügyi Minisztériumtól igényelheti.

(A R. 10. §-ához)

12. §

A R. 10. §-a (1) bekezdésének alkalmazása szempontjából a lakás

a) átalakítása: a lakás műszaki megosztása, alapterületének és a lakószobák számának megváltoztatása, továbbá a lakás alaprajzi beosztásának, helyiségei számának, illetőleg rendeltetésének komfortfokozatot növelő megváltoztatása;

b) korszerűsítése: egyedi gáz- vagy elektromos fűtő-, illetőleg melegvízszolgáltató berendezés felszerelése.

13. §

(1) A R. 10. §-ában szabályozott beszámítást a bérlő abban az esetben igényelheti, ha az átalakításnak vagy korszerűsítésnek a bérlő által viselt költsége a korábbi lakbér egy évi összegét meghaladja.

(2) A R. 10. §-ában szabályozott beszámítást akkor is alkalmazni kell, ha az átalakítás vagy korszerűsítés költségét a bérbeadó és a bérlő közösen viselte.

(3) A beszámításnál a bérlő által számlával igazolt összeg vehető figyelembe. Számla hiányában a költség összegét a bérbeadó becsléssel állapítja meg.

14. §

(1) A R. 10. §-ában szabályozott beszámításesetében a bérlő mindaddig a korábbi lakbért fizeti, amíg a beszámítható költségei meg nem térülnek.

(2) Ha a bérlőt 1971. július hó 1. napján a korábbi jogszabályok alapján megállapított bérbeszámítási jog illeti meg, az új lakbért a korábbi lakbérből beszámítás címén havonta visszatartható összeggel kell csökkenteni.

(A R. 11. §-ához)

15. §

A R. és e rendelet alkalmazása szempontjából

a) kötöttbérű az állampolgár tulajdonában álló olyan lakás, amelyre a fennálló lakásbérleti jogviszony 1953. április 1. napja előtt bármilyen jogcímen, illetőleg azt követően a lakásügyi hatóság kiutaló határozata alapján keletkezett;

b) szabadbérű az állampolgár tulajdonában álló olyan lakás, amelyet a bérbeadó 1953. április 1. napját követően a lakásügyi hatóság kiutaló határozata nélkül szabadon adott bérbe.

16. §

A R. 10. §-ának és e rendelet 12-14. §-ának rendelkezéseit az állampolgár tulajdonában álló lakás esetében is alkalmazni kell, ha a bérlő a lakást a R. hatálybalépése előtt - a bérbeadó hozzájárulásával - saját költségén, bérbeszámítási igény nélkül úgy alakította át, illetőleg korszerűsítette, hogy annak folytán a lakást a korábbi állapothoz képest magasabb komfortfokozatba kell sorolni.

(A R. 14. §-ához)

17. §

(1) A bérbeadó az új lakbért a bérlővel e rendelet mellékletében közzétett minta szerinti lakbérközlő lapon köteles közölni. A komfort nélkülinek és szükséglakásnak minősülő lakás bérlőjét a lakás besorolásáról írásban értesíteni kell.

(2) A korábbi lakbér összegébe a külön szolgáltatásokért fizetett díjak nem számíthatók be.

(3) A tanácsi házkezelési szervek - az adatfelvételi lapok felhasználásával - kötelesek a lakbér kiszámításánál és a komfortfokozatba sorolásnál figyelembe vett adatokat, valamint a folyamatos változásokat nyilvántartani.

(4) Állampolgárok tulajdonában álló lakások esetében a lakbér kiszámításával és a lakbérközlés elkészítésével - díjazás ellenében - a tanácsi házkezelési szerv megbízható.

(A R. 18. §-ához)

18. §

A R. 18. §-a a) pontjának alkalmazása szempontjából az a bérlő rosszhiszemű, aki a lakás felmérését megakadályozta, vagy a lakbérmegállapítással kapcsolatban valótlan adatot közölt. Ilyen esetben a bérbeadó a R. és e rendelet szerinti új lakbért köteles megállapítani.

(A R. 20. §-ához)

19. §

(1) Ha a helyiséget albérlőtársak használják, az alapdíj őket egyenlő arányban megosztva terheli.

(2) Ha a helyiséget a bérlő, illetőleg a vele együttlakó más személy az albérlővel közösen használja, az alapdíj megállapításánál a bérlőt, illetőleg az említett személyt is albérlőtársként kell számításba venni.

20. §

A bútor és az ágynemű használatáért személyenként és havonta legfeljebb 100,- Ft számítható fel. Ha az albérletbeadó ágyneműhasználatot nem biztosít, bútorhasználat címén személyenként és havonta 75,- Ft-ot követelhet. Az ágyneműhasználat díja a mosás költségeit is magában foglalja.

(A R. 25. §-ához)

21. §

(1) A bérbeadó köteles a rosszhiszemű jogcím nélküli lakáshasználatot, annak kezdő időpontját és a használati díj összegét a lakás fekvése szerint illetékes első fokú adóügyi hatóságnak bejelenteni.

(2) A bírság összegét az adóügyi hatóság állapítja meg. A fizetési kötelezettség a rosszhiszemű jogcím nélküli lakáshasználat kezdő időpontját követő hó 1. napjától, legkorábban azonban 1972. július hó 1. napjától áll fenn.

(3) A bírság kezelésére, ellenőrzésére és behajtására a lakosságra vonatkozó adóigazgatási eljárás általános szabályait kell alkalmazni.

(4) A bírság összegét az adóügyi hatóság negyedévenként köteles a városi (fővárosi, megyei városi) tanács fejlesztési alapjába, illetőleg a községi tanács költségvetésébe átutalni.

(5) Ha a rosszhiszemű jogcím nélküli lakáshasználat megszűnik, a bérbeadó köteles azt az adóügyi hatósággal közölni.

(A R. 28. §-ához)

22. §

(1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) 1971. július hó 1. napjával hatályát veszti a 266 000/1948. (X. 10.) VII. PM számú, a 3/1960. (VIII. 28.) ÉM-PM számú és a 4/1964. (III.14.) PM rendelet, továbbá a 44 200/1948. (IX. 12.) ÉKM rendelet 24. §-a.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Melléklet a 3/1971. (II. 8.) ÉVM rendelethez

TUDNIVALÓK

- a lakbérközléssel kapcsolatban -

1. A Kormány rendelete alapján 1971. július hó 1-től az új lakbér havi mértéke: összkomfortos lakásnál: 6,-Ft/m2; komfortos lakásnál: 5,40 Ft/m2; félkomfortos lakásnál: 3,60 Ft/m2. A komfort nélküli lakások lakbére nem változik.

2. A lakbéremeléssel érintett és a lakbérhozzájárulásra jogosult (bérből, fizetésből élő kereső, nyugdíjas és keresőképtelen) bérlőt a mellékelt igazoló lap szerinti lakbérhozzájárulás illeti meg. Ha a bérbeadó az igazoló lapot nem csatolta, azt a bérlő tizenöt napon belül kérheti.

3. Állampolgárok tulajdonában álló lakások esetében, ha a lakbér kiszámítását a tanácsi házkezelési szerv végezte, a bérlő a lakbérközlést és a lakbérhozzájárulást igazoló lapot is e szervtől kapja. Egyéb esetekben a bérlő a lakbér-hozzájárulást, illetőleg az igazoló lapot a tanács pénzügyi osztályától kérheti.

4. Szabadfoglalkozású, önálló és magánmunkáltatónál foglalkoztatott bérlők - jövedelmi és vagyoni viszonyaiktól függően - az új lakbér megfizetéséhez a lakbérközlés kézhezvételétől számított - tizenöt napon belül - az első fokú adóügyi hatóságtól kedvezményt kérhetnek.

5. A bérlők az új lakbért 1971. július hó 1. napjától kötelesek megfizetni.

6. A lakbérközléssel kapcsolatban a bérlő a bérbeadónál észrevételt tehet. A bérlő és a bérbeadó közötti vita esetén a bérlő a lakbérközlés kézhezvételétől számított - nyolc napon belül - a lakbérközlés felülvizsgálatát kérheti. A határidő elmulasztása jogvesztéssel jár. A felülvizsgálati eljárás illetékmentes.

7. A felülvizsgálati kérelem a lakás komfortfokozatának és alapterületének, valamint a korábbi és az új lakbér-, illetőleg a lakbérkülönbözet összegének felülvizsgálatára irányulhat.

8. A kérelemhez csatolni kell a lakbérközlési lapot és - lakbérhozzájárulásra való jogosultság esetében - a lakbérhozzájárulást igazoló lapot. Ha a bérlő a kérelemhez a lakbérhozzájárulást igazoló lapot nem csatolja, a kérelmet érdemi elbírálás nélkül el kell utasítani. A bérlő ezt a mulasztását nem mentheti ki. Ilyen esetben a bérlő a lakbérközlés szerinti lakbért köteles megfizetni és a lakbérhozzájárulásra is a kiadott igazoló lap szerint tarthat igényt.

9. Állampolgárok tulajdonában álló lakások bérlői a kérelmet a tanácsi építésügyi szakigazgatási szervhez, fővárosban a Fővárosi Ingatlankezelési Főigazgatósághoz, egyéb állami és nem állami bér- és szolgálati lakások esetében a bérbeadóhoz nyújthatják be.

10. A bérbeadó a bérlő kérelmét (észrevételeit) - tizenöt napon belül - vizsgálja felül. Az észrevételek elfogadása esetén a bérbeadó a lakbérközlést és a lakbérhozzájárulást igazoló lapot módosítja és visszaküldi a bérlőnek. Ha a bérbeadó a bérlő észrevételeivel nem ért egyet, a kérelmet hivatalból - a kérelmező külön értesítése nélkül - a felülvizsgálatra illetékes szervhez továbbítja.

11. A felülvizsgálati kérelmet a vállalati béres szolgálati lakások esetében a lakással rendelkező szerv felügyeleti szerve, egyéb lakások esetében pedig a lakás fekvése szerint illetékes tanácsi építésügyi szakigazgatási szerv, a fővárosban a Fővárosi Ingatlankezelési Főigazgatóság bírálja el.

12. A felülvizsgálatot végző szerv a kérelmet - harminc napon belül - az államigazgatási eljárás szabályai szerint elbírálja és a határozatot a bérlővel és a bérbeadóval közli, egyúttal a lakbérközlési és lakbérhozzájárulást igazoló lapot a bérlőnek megküldi.

13. A határozat ellen fellebbezésnek nincs helye.

A lakbérhozzájárulással kapcsolatos tudnivalókat a lakbérhozzájárulást igazoló lap tartalmazza.

Tartalomjegyzék