Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

46/1971. (XII. 28.) Korm. rendelet

a mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény végrehajtására kiadott 35/1967. (X. 11.) Korm. rendelet módosításáról és kiegészítéséről

A mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény (Tv.) 142. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a következőket rendeli:

Általános rendelkezések

(A Tv. 5. §-ához)

1. §

A R. 1. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A nagyüzemi gazdálkodás feltételeinek meglétét akkor lehet megállapítani, ha a termelőszövetkezet alapszabályában megjelölt gazdasági tevékenységhez szükséges álló- és forgóeszközök (induló vagyon) rendelkezésre állnak.

(4) Szakszövetkezet akkor alakulhat, ha az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően

a) a növénytermesztéssel foglalkozó szakszövetkezet esetében legalább 15 hektár (26 kat. hold) szőlő vagy gyümölcsös, vagy 60 hektár (104 kat. hold) szántó és más művelési ágú, illetőleg 10 hektár (17 kat. hold) kertészet céljára szolgáló üzemszerű közös használatba adott földterület rendelkezésére áll, vagy

b) az állattenyésztési tevékenységet folytató szakszövetkezet esetében a rendelkezésre álló állatállomány - tartós jelleggel - legalább 50 számosállatot (szarvasmarha, ló, sertés, juh) vagy 10 ezer baromfit, vagy 5 ezer egyéb kisállatot, vagy 500 méhcsaládot tesz ki, vagy pedig

c) az üzemszerű közös tevékenységhez szükséges észközökkel vagy más vagyontárgyakkal egyébként rendelkezik."

(A Tv. 6. §-ához)

2. §

A R. 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv az alapszabály jóváhagyása kérdésében az ez iránti kérelem előterjesztésétől számított 30 napon belül határoz. Az alapszabályt (módosítást) jóváhagyási záradékkal látja el és intézkedik a termelőszövetkezet nyilvántartásba vétele iránt."

A tagok

(A Tv. 8. §-ához)

3. §

A R. 7. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A belépési nyilatkozat - annak elbírálásáig - írásban bármikor visszavonható. A vezetőség a tagfelvételi kérelmet - a felvételét kérő jelenlétében - köteles harminc napon belül elbírálni."

4. §

A R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"9. § (1) Termelőszövetkezeti tag - a (2) és (3) bekezdésben, valamint a 102. §-ban foglalt kivétellel - nem lehet egyidejűleg tagja más termelőszövetkezetnek vagy ipari szövetkezetnek, illetőleg nem állhat munkaviszonyban.

(2) Termelőszövetkezet tagja szakszövetkezetbe, háziipari, vagy népi iparművészeti szövetkezetbe, tagként csak akkor vehető fel, ha ahhoz a termelőszövetkezet vezetősége előzetesen írásban hozzájárult. A hozzájárulást akkor lehet megtagadni, ha a kettős tagság akadályozza a tagot a termelőszövetkezeti tagsággal járó kötelezettsége teljesítésében.

(3) A (2) bekezdésben foglalt rendelkezést megfelelően alkalmazni kell a szakszövetkezet tagjának más szakszövetkezeti tagságára is."

(A Tv. 10. §-ához)

5. §

A R. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § A szakszövetkezet vezetősége a Tv. 12. §-ának (1) bekezdésében felsoroltakon felül akkor sem tagadhatja meg az átlépéshez való hozzájárulást, ha a tag termelőszövetkezetbe kíván átlépni."

(A Tv. 12. §-ához)

6. §

A R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"11. § (1) A kilépés bejelentésének határideje az egyes munkaköröket figyelembe véve a hat hónapot nem haladhatja meg.

(2) A munkavégzési kötelezettség huzamos időn át nem teljesítése akkor adhat okot a törlésre, ha a mulasztás folyamatosan, legalább három hónapon át tartott.

(3) A törlésről szóló határozat előtt a tagot meg kell hallgatni; a határozat ellen a tagsági vitákról szóló rendelkezések szerint van helye jogorvoslatnak.

(4) A tagsági viszony kilépés esetén - eltérő megállapodás hiányában - a bejelentési határidő elteltének napján, illetőleg, ha a kilépéshez a vezetőség hozzájárulása szükséges, továbbá törlés és kizárás esetén az erről szóló határozat jogerőre emelkedése napján szűnik meg."

7. §

A R. a következő 11/A. §-sal egészül ki:

"11/A. § (1) Az év végével megszűnik a szakszövetkezetben, a háziipari, vagy népi iparművészeti szövetkezetben fennálló tagsági viszony, ha a termelőszövetkezet vezetősége a tagfelvételhez adott hozzájárulását visszavonta.

(2) A szakszövetkezetben a törlést az évi vagyoni hozzájárulási kötelezettségét nem teljesítő tag esetében is lehet alkalmazni."

(A Tv. 13. §-ához)

8. §

A R. 12. § (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:

(A tagsági viszony megszűnése esetén a volt tagot, illetőleg örökösét megilleti:)

"e) a befizetett fejlesztési hozzájárulás."

A termelőszövetkezet szervezete

(A Tv. 21. §-ához)

9. §

A R. 18. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az (1) bekezdés rendelkezését nem lehet alkalmazni az egyesülés (beolvadás), szétválás (kiválás), átalakulás és megszűnés elhatározásáról szóló határozatok meghozatalánál, valamint a küldöttgyűlés határozatképességének megállapításánál."

(A Tv. 26. §-ához)

10. §

A R. 29. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, illetőleg e § kiegészül a (4) bekezdéssel:

"(3) Általános belső ellenőrzés céljára a vezetőség két évenként köteles külső szakember közreműködését, illetőleg a területi szövetség ilyen irányú szolgáltatását igénybe venni. Ezt a rendelkezést a szövetkezeti társulásokra azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy országos jelleggel működő szövetkezeti társulás ilyen szolgáltatást csak a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsa mellett működő revizori irodától, illetőleg más szövetkezeti ágazat országos érdekképviseleti szervétől igényelhet.

(4) Ha a szövetkezeti társulás - ideértve azt is, ha a társulásban más szövetkezeti ágazathoz tartozó szövetkezet is részt vesz - működési területe több megyére terjed ki, a nyilvántartás iránti kérelemben meg kell jelölni azt a szakértői szervet, illetőleg annak a területi szövetségnek a revizori irodáját, amellyel az általános vizsgálatot végezteti."

(A Tv. 28. §-ához)

11. §

A R. a következő 31/A. §-sal egészül ki:

"31/A. § (1) A tisztségviselők, valamint a szövetkezeti döntőbizottság és a nőbizottság tagjai a megbízatásukkal összefüggő feladatok végzése idejére mentesek munkakörük ellátása alól, és erre az időre a közgyűlés által megállapított kereset-térítésben, illetőleg díjazásban részesülnek, amely nem lehet kevesebb az abban az időszakban általuk elérhető átlagkeresetnél.

(2) A tisztségviselőket és a szövetkezeti döntőbizottság tagjait e megbízatásuk tartama alatt és azt követően egy évig más munkakörbe vagy más munkahelyre áthelyezni - a saját kérésükre történő áthelyezést kivéve - csak a közgyűlés előzetes hozzájárulásával lehet. Nincs szükség hozzájárulásra, ha a megbízatás visszahívással vagy elmozdítással szűnt meg."

12. §

A R. a következő 31/C. §-sal egészül ki:

"31/C. § (1) A termelőszövetkezetben magasabb vezetői munkakört betöltő dolgozó: az elnök, az elnökhelyettes, a főmezőgazdász, a főkönyvelő, az állatorvos és a jogtanácsos.

(2) A Tv. és e rendelet alkalmazása szempontjából szakvezetőkön üzemi vezetőket kell érteni."

(A Tv. 29. §-ához)

13. §

A R. a következő 37/A. §-sal egészül ki:

"37/A. § (1) A szakszövetkezetben mezőgazdász és könyvelő működése kötelező. A közgyűlés más üzemi vezetők működését is elhatározhatja.

(2) A közgyűlés határozza meg, hogy az elnök függetlenített tisztségviselőként, illetőleg a mezőgazdász és a könyvelő függetlenített üzemi vezetőként működik-e."

(A Tv. 34. §-ához)

14. §

A R. 42. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A termelőszövetkezetek személyzeti munkájáról külön jogszabályok rendelkeznek."

(A Tv. 35. §-ához)

15. §

A R. 43. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A termelőszövetkezet bizottságai saját ügyrendjük szerint működnek."

A termelőszövetkezet vagyona

(A Tv. 37. §-ához)

16. §

A R. a következő 44/Á. §-sal egészül ki:

"44/A. § (1) A szakszövetkezeti tag kérheti a közös használatba adási kötelezettség mértékét meghaladó földjének közös használatba vonását is.

(2) Nem terjed ki a föld közös használatba adására vonatkozó kötelezettség a kettős tagsági viszony esetében [9. § (2) bek.] a más szövetkezet közös használatába adott földre.

(3) Ha a tagnak a közgyűlés által megállapított mértéket meghaladó földje kerül a közös használat céljára kijelölt területbe, kérésére a különbözetnek megfelelő csereföldet kell a szakszövetkezet egyéb földjeiből biztosítani."

(A Tv. 39. §-ához)

17. §

A R. a következő 48/A. §-sal egészül ki:

"48/A. § (1) Az alapszabály a szakszövetkezet tevékenységének megfelelő vagyontárgyakra vagy azok egy részére beviteli kötelezettséget írhat elő."

(A Tv. 39/A. §-ához)

18. §

A R. a következő 49/A. §-sal egészül ki:

"49/A. § (1) A tagok a közgyűlés által jóváhagyott közös célkitűzések megvalósításához az alapszabályban meghatározott feltételekkel anyagilag hozzájárulhatnak (termelési és fejlesztési hozzájárulás).

(2) Termelési és fejlesztési hozzájárulást a tag önkéntes elhatározása alapján nyújt. A hozzájárulással kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket (visszatérítés ideje stb.). a termelőszövetkezet és tag írásbeli megállapodásba köteles foglalni.

(3) A termelési és fejlesztési hozzájárulás után fizethető részesedés mértéke nem haladhatja meg a törvényes kamat mértékét.

(4) A közös munkavégzési kötelezettségét teljesítő tag háztáji gazdaságának korszerűsítéséhez, illetőleg lakóháza építéséhez (felújításához) - a külön jogszabályban megállapított, illetőleg jogszabályi rendelkezés hiányában az (1)-(3) bekezdésben foglalt feltételekkel - a termelőszövetkezet is hozzájárulhat."

19. §

A R. a következő 49/B. §-sal egészül ki:

"49/B. § (1) A szakszövetkezet tagja köteles a közös használatba nem vont közös érdekeltségű föld, vagy állatállománya, illetőleg a szakszövetkezet tevékenységének megfelelő egyéb termelőeszköze után évenként vagyoni hozzájárulást fizetni.

(2) A vagyoni hozzájárulás mértékének és teljesítésének főbb szabályait - a (3)-(7) bekezdésben meghatározott keretek között - az alapszabályban kell megállapítani. Ennek figyelembe vételével a hozzájárulás módját, mértékét, teljesítésének idejét és felhasználását a közgyűlés határozza meg.

(3) Szakszövetkezetben a vagyoni hozzájárulás évi mértéke

- szántó, rét, legelő, nem termő szőlő vagy gyümölcsös esetén a föld kataszteri tiszta jövedelmének minden aranykoronája után legalább öt kg búza állami szerződéses átvételi áron számított forint összege,

- termő szőlő és termő gyümölcsös esetén a tényleges termés értékének legalább tíz százaléka; a vagyoni hozzájárulás - e mérték figyelembe vételével - terület, aranykoronaérték, vagy a gyümölcsfák száma szerint is meghatározható.

(4) Állattenyésztés és egyéb tevékenység esetén a szakszövetkezeti tagot terhelő vagyoni hozzájárulás évi mértékét a tényleges szükségletek (termelési költség, felhalmozási stb. kötelezettség) figyelembe vételével kell megállapítani.

(5) A szakszövetkezet közgyűlése az öreg, rokkant vagy tartósan munkaképtelen tagjának vagyoni hozzájárulási kötelezettségét a (3) és (4) bekezdésben meghatározott mértéknél alacsonyabban is meghatározhatja és úgy is dönthet, hogy átmenetileg vagy véglegesen mentesíti a kötelezettség teljesítése alól.

(6) A közgyűlés elhatározhatja a természetben megállapított vagyoni hozzájárulásnak pénzben, illetőleg a pénzben megállapított vagyoni hozzájárulásnak természetben való teljesítését. Az átszámításra az állami szerződéses átvételi árakat kell alkalmazni.

(7) A közgyűlés megengedheti, hogy a tag a vagyoni hozzájárulást részletekben teljesítse. A teljesítés idejét a termelési költségek felmerülésével arányosan, vagy az egyéb szükségletekre is figyelemmel kell meghatározni."

20. §

A R. a következő 49/C. §-sal egészül ki:

"49/C. § (1) A szakszövetkezet tagját a közös munka után járó részesedésen felül - a (2) bekezdésben meghatározott mértékben - a vagyoni hozzájárulás alapján is megilleti részesedés, amelyet a tagok között felosztható jövedelemből az év végén kell kifizetni (vagyoni részesedés).

(2) A vagyoni részesedés mértékét az alapszabályban úgy kell megállapítani, hogy az ne haladja meg a tagok részére kifizethető összes részesedés harminc százalékát."

A termelőszövetkezet gazdálkodása

(A Tv. 44. §-ához)

21. §

A R. 59. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"59. § (1) A termelőszövetkezet tevékenységi körének kialakításánál biztosítani kell, hogy a külön jogszabály szerint szerződés alapján végezhető ipari tevékenység ne menjen a mezőgazdasági termelés rovására, hanem segítse elő annak fejlődését.

(2) A jövedelemszabályozás szempontjából az a termelőszövetkezet, amelynél a zárszámadás szerint elért évi árbevételének harminc-ötven százaléka a szerződés alapján végzett gépipari, vegyipari és könnyűipari tevékenységből ered, mezőgazdasági-ipari termelőszövetkezetnek, ha pedig az ilyen árbevétel részaránya az ötven százalékot meghaladja, a termelőszövetkezet ipari-mezőgazdasági termelőszövetkezetnek minősül."

(A Tv. 45. §-ához)

22. §

A R. 60. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Jogszabály a termelőszövetkezet részére középtávú fejlesztési terv készítését is előírhatja."

(A Tv. 49. §-ához)

23. §

A R. 61. §-a a következő (2) és (3) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Termelési költségként kell elszámolni a jogszabály kötelező rendelkezése alapján kifizetett szülési és betegségi segélyeket, valamint a társadalombiztosítási járulékot.

(3) A szakszövetkezet közgyűlése határozza meg, hogy a tagok vagyoni hozzájárulását milyen arányban kell termelési költségek fedezésére, illetőleg fejlesztési alap növelésére fordítani."

(A Tv. 50. §-ához)

24. §

A R. 67. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A termelőszövetkezet jövedelembiztonsági alapot közgyűlési határozat alapján, tartalékalapot külön jogszabály alapján képez."

(A Tv. 50/A. §-ához)

25. §

A R. a következő 67/A. §-sal egészül ki:

"67/A. § A Kölcsönös Támogatási Alap létesítésének feltételeit és felhasználásának szabályait a pénzügyminiszter, valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és a Magyar Nemzeti Bank elnökével egyetértésben rendeletben állapítja meg."

(A Tv. 53-56. §-ához)

26. §

A R. 88. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Termelőszövetkezetek és más szövetkezeti ágazatba tartozó szövetkezetek illetőleg ez utóbbiak egymással szövetkezeti Társulást is hozhatnak létre. Erre a Tv. 53-56. §-ai, valamint e rendelet 69-87. §-ában foglaltakat kell - az alapképzésről szóló 76. és 85. § kivételével - megfelelően alkalmazni."

A munka megszervezése és díjazása

(A Tv. 60. §-ához)

27. §

A R. 94. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A közös munkában rendszeresen résztvevő [95. § (2) bek.] szakszövetkezeti taggal (családtaggal) minden esetben munkamegállapodást kell kötni, kivéve ha a tag a szakszövetkezettel munkaviszonyban is áll."

(A Tv. 61. §-ához)

28. §

A R. 95. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, illetőleg e § a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Azoknak a tagoknak és családtagoknak, akik a megállapított munkaidejükön túl teljesítenek munkát (túlmunka) - a munkarend rendelkezésétől függően - túlmunkadíj vagy megfelelő szabadidő jár. Ezt a rendelkezést a vezetői munkakört betöltő tagokra nem lehet alkalmazni.

(4) A szakszövetkezet alapszabálya a közös munkában nem rendszeresen résztvevő tagok munkavégzési kötelezettségének alsó határát - a jogszabályban munkavégzéshez kötött tagsági jogok kizárásával - a (2) bekezdésben megállapított legkisebb mértéknél alacsonyabban is meghatározhatja, illetőleg a kötelezettség teljesítése alól felmentést adhat."

(A Tv. 62. §-ához)

29. §

A R. 96. §-a a következő (3)-(4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A fizetett szabadság alap- és pótszabadságból áll, amelynek mértékét a munkaviszonyban álló dolgozók fizetett szabadságára vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani.

(4) A tagsági viszony első évében a tagot megilleti a fizetett szabadság arányos része, ha a 250 tízórás munkanapból az egy hónapra jutó átlagos munkamennyiséget hat hónapon át folyamatosan teljesítette."

30. §

A R. a következő 96/A. §-sal egészül ki:

"96/A. § (1) Ha a folyamatosan dolgozó tag a vezetőség engedélyével tovább tanul, az erre vonatkozó jogszabályok szerint munkaidőkedvezmény és tanulmányi szabadság illeti meg.

(2) A kiváló munkát végző és példamutató magatartást tanúsító, valamint az állami kitüntetésben részesülő tagnak a termelőszövetkezet a rendes szabadságon felül - évente 12 munkanapot meg nem haladó - jutalomszabadságot adhat."

(A Tv. 64. §-ához)

31. §

A R. 100. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, illetőleg e § kiegészül a következő (3) és (4) bekezdéssel:

"(1) A termelőszövetkezetben tagként rendszeresen [95. § (2) bek.] dolgozó nőt - szülés címén - húsz heti szabadság illeti meg, amely rendellenes szülés esetén - szakorvosi javaslatra - további négy héttel meghosszabbítható."

"(3) A szülő nő kérelmére a termelőszövetkezet vezetősége a szülési szabadság letelte után a gyermek gondozása céljából, annak harmadik életéve betöltéséig, illetőleg a tíz évesnél nem idősebb gyermek betegségének tartamára, az otthoni ápolás céljára díjazás nélküli szabadságot köteles biztosítani.

(4) A szülő nőt szoptatás címén - a munkaviszonyban álló dolgozó nőkével azonos feltételekkel és mértékben - munkaidőkedvezmény illeti meg."

(A Tv. 65. §-ához)

32. §

A R. 102. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az a tag, akinek a szakszövetkezet nem tud rendszeres, illetőleg szakképzettségének megfelelő közös munkát biztosítani, a vezetőség engedélyével határozatlan időre szóló munkaviszonyt is létesíthet. A vezetőség az engedélyt visszavonhatja, ha a tag munkájára a szakszövetkezet igényt tart, őt szakképzettségének megfelelő munkakörben rendszeresen foglalkoztatni tudja és a munkahely változtatása a tag jogos érdekeit nem sérti."

(A Tv. 68. §-ához)

33. §

A R. 111. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"111. § Az alkalmazottak munkabérét a külön jogszabályban foglaltaknak megfelelően munkaszerződésben kell megállapítani."

34. §

A R. a következő 111/A. §-sal egészül ki:

"111/A. § (1) A termelőszövetkezet alapszabályában elhatározhatja, hogy tagjai részére a rendszeresen közös munkában töltött minden öt év után a munkadíj három százalékát meg nem haladó pótlékot (tagsági pótlék) fizet.

(2) A tagsági pótlék munkadíjnak minősül és azzal egyidejűleg kell kifizetni.

(3) A tagsági pótlék - rendszeresítése esetén - a termelőszövetkezet öregségi, rokkantsági nyugdíjban részesülő tagjait is megilleti, ezt a nyugdíj összegének alapjául szolgáló havi átlagos jövedelem után kell a részesedési alap terhére kifizetni."

Háztáji gazdaság

(A Tv. 70. §-ához)

35. §

A R. a következő 114/A. §-sal egészül ki:

"114/A. § (1) A szakszövetkezet tagja a közös használatba nem vont földjén felszerelésével és állatállományával - a jogszabály és az alapszabály keretei között - maga gazdálkodik (tag gazdasága).

(2) A szakszövetkezet közös gazdasága és a tag gazdasága együttműködését a háztáji gazdasághoz hasonlóan az alapszabályban úgy kell kialakítani, hogy biztosítva legyen mind a közös gazdaság, mind a tagok gazdaságának a helyi adottságokkal összhangban álló arányos fejlődése."

36. §

A R. 115. §-a a következő (2) és (3) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A szakszövetkezeti tag közös használatba nem vont közös érdekeltségű földjének elidegenítése esetén - a belterületen személyi tulajdonban levő földet kivéve - a szakszövetkezetet elővásárlási jog illeti meg.

(3) Az alapszabály kimondhatja, hogy a szakszövetkezetet a tag tulajdonában levő és a szakszövetkezet tevékenységének megfelelő vagyontárgyak elidegenítése esetén elővásárlási jog illeti meg."

(A Tv. 72. §-ához)

37. §

A R. a következő 115/A. §-sal egészül ki:

"115/A. § (1) Ha a szakszövetkezet a Tv. 37. §-a alapján az összes földet közös használatba vonta, a tag a belterületen, zárt kertben vagy közvetlenül a tanya körül levő földjét személyi tulajdonjoga alapján háztáji földként használja, illetőleg kijelölt háztáji földre jogosult.

(2) A szakszövetkezeti tag háztáji földje 3000 négyzetméternél kisebb is lehet."

Felelősség

(A Tv. 75. §-ához)

38. §

A R. 121. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A Tv. 75. § (1) bekezdésének c)-e) pontjaiban foglalt fegyelmi büntetés esetén a fegyelmi jogkör gyakorlója a termelőszövetkezet által adományozott elismerést, kitüntetést is visszavonhatja, illetőleg ha a fegyelmi jogkört az üzemi vezető gyakorolja, a visszavonást kezdeményezheti. Az állami kitüntetés visszavonásának kezdeményezésére a külön jogszabályok az irányadók."

(A Tv. 78. §-ához)

39. §

A R. a következő 124/A. §-sal egészül ki:

"124/A. § (1) A termelőszövetkezet a tagot korábbi munkaviszonyában vagy tagsági viszonyában elkövetett fegyelmi vétség miatt - a tag volt munkáltatója vagy szövetkezete javaslatára, a termelőszövetkezeti tagokra irányadó szabályok szerint - az elévülési időn belül - felelősségre vonhatja.

(2) Mindazokban az esetekben, amikor a jogszabály vagy belső szabályzat a tagsági viszonyban töltött idő figyelembe vételét írja elő (fizetett szabadság, betegségi segély, tagsági pótlék stb.), a kizárást kimondó fegyelmi határozat jogerőre emelkedésétől három évig a kizárás előtti időt számításon kívül kell hagyni."

Vitás ügyek intézése

(A Tv. 93-95. §-ához)

40. §

A R. 137. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, illetőleg e § a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(1) A termelőszövetkezeti döntőbizottságba legalább öt tagot kell választani."

"(3) A kérelmet, illetőleg a fellebbezést - a fegyelmi és a kártérítési határozat [Tv. 94. § (1) bek.] kivételével - az elévülési időn belül lehet előterjeszteni."

41. §

A R. 138. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"138. § A Tv. XI. fejezetében meghatározott határidők elmulasztása esetén az elmulasztott határidő utolsó napjától számított harminc napon belül igazolási kérelmet lehet előterjeszteni."

42. §

A R. 139. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"139. § Nem lehet keresettel a bírósághoz fordulni, ha a határozat

a) a tagnak más szövetkezeti tagsági viszony vagy munkaviszony létesítése iránti kérelmét elutasítja;

b) a háztáji föld helyének kijelöléséről rendelkezik;

c) a munkaköri beosztással kapcsolatos, kivéve, ha a határozat jogszabályi tilalom ellenére kötelezi a tagot meghatározott munka végzésére, őt a munkavégzésből kirekeszti, vagy állandó jelleggel alacsonyabb munkakörbe, illetőleg más munkahelyre helyezésről rendelkezik;

d) a munkaidő megállapításával, a túlmunka elrendelésével, a fizetett szabadság, pihenőnap és munkaszüneti nap kiadásának idejével, továbbá a munka mérésével, jóváírásával és nyilvántartásával kapcsolatos, kivéve, ha a határozat a termelőszövetkezet belső szabályzataiba ütközik;

e) a tisztségviselőt felmenti, vagy visszahívja;

f) írásbeli megrovásról, kitüntetés vagy elismerés visszavonásáról és a szervezeti élettel kapcsolatos egyes tagsági jogok felfüggesztéséről rendelkezik."

43. §

A R. 141. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"141. § A termelőszövetkezet alkalmazottainak munkaügyi vitáira a tagsági vitákat eldöntő szövetkezeti szervek hatáskörére és eljárására vonatkozó szabályait kell alkalmazni."

A termelőszövetkezetek érdekképviseleti szervei

(A Tv. 101-102. §-ához)

44. §

A R. 151. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és e § kiegészül a következő (5) és (6) bekezdéssel:

"(4) A termelőszövetkezetek egy-egy termelési ággal (szőlő-, gyümölcs-, zöldségtermelés, szarvasmarhatenyésztés stb.) összefüggő feladatok összehangolása és a sajátos szakmai érdekek érvényre juttatása céljából - a fenntartási költségek viselése mellett - szakmai szövetségeket is létrehozhatnak, illetve abba beléphetnek.

(5) A halászati termelőszövetkezetek és a mezőgazdasági szakszövetkezetek 1972. január 1-e előtt alakult szövetségeit a területi szövetségek jogállása illeti meg.

(6) Az egyes termelési ágazatokban alakuló szakmai szövetségeket nem illeti meg

a) az Szvt. R. 45. §-ában foglalt véleményezésnek,

b) a részt vevő termelőszövetkezeteknek a szakmai érdekképviseleten belüli általános érdekképviselete ellátásának,

c) a kongresszusi küldöttválasztó gyűlések szervezésének, valamint

d) a Termelőszövetkezeti Vagyonkezelési Alap kezelésével és felhasználásával összefüggő feladatok ellátásának

a joga."

(A Tv. 122. §-ához)

45. §

A R. 156. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"156. § (1) Az Országos Tanács a területi szövetségek bevonásával - irányelvek kiadásával -gondoskodik a termelőszövetkezetek kongresszusi küldöttválasztó gyűléseinek összehívásáról és lebonyolításáról.

(2) A küldöttválasztó gyűlések a küldöttek közül megválasztják a kongresszusi küldötteket és az Országos Tanács tagjainak túlnyomó többségét."

Termelőszövetkezetekkel kapcsolatos állami tevékenység

(A Tv. 123. §-ához)

46. §

A R. 158. §-a a következő új (2) bekezdéssel egészül ki, a (2)-(4) bekezdések pedig (3)-(5) bekezdésre módosulnak:

"(2) Az állami törvényességi felügyeletet a termelőszövetkezet székhelye szerint illetékes járási hivatal, illetőleg a városi, megyei városi és a fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága az élelmiszer- és fagazdasági feladatokat ellátó szakigazgatási szerve útján gyakorolja."

47. §

A R. 166. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"166. § A Tv. 125. § (1) bekezdésének c) pontja alapján olyan esetben is elrendelhető határozat hozatala, amikor a termelőszövetkezet illetékes szerve jogszabályon alapuló ilyen kötelezettségének nem tesz eleget."

Egyesülés, szétválás, átalakulás, megszűnés

(A Tv. 129. §-ához)

48. §

A R. 171. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Termelőszövetkezet átalakulása folytán a közös vagyon (közös használatban levő föld stb.) nem csökkenhet, illetőleg nem válik oszthatóvá."

49. §

A R. a következő 171 A. §-sal egészül ki:

"171 A. § (1) Azok a szakszövetkezeti tagok, akik nem kívánnak a létrejövő szövetkezet tagjává válni, az átalakulást, egyesülést kimondó közgyűlésen ezt bejelenthetik. Ha a szakszövetkezet működésének feltételei továbbra is megvannak, megtartják eddigi szakszövetkezeti tagságukat, ellenkező esetben tagsági viszonyuk megszűnik.

(2) Ha az átalakulást követően a szakszövetkezet tovább működik, a szétválásra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni."

(A Tv. 131. §-ához)

50. §

A R. 173. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a termelőszövetkezet feloszlatás miatt szűnik meg, a felszámoló bizottságot nagyobb részben a termelőszövetkezet tagjai, kisebb részben pedig az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv dolgozói közül az állami törvényességi felügyeletet ellátó szerv vezetője rendeli ki, az illetékes területi szövetséget és a földhivatalt pedig felkéri a bizottság munkájában való közreműködésre."

(A Tv. 132. §-ához)

51. §

A R. 174. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"174. § A felszámoló bizottságot a megszűnés önkéntes elhatározása esetén a közgyűlési határozat meghozatala, feloszlatás esetén pedig az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv erről szóló határozata jogerőre emelkedése napjával kell megalakultnak tekinteni."

(A Tv. 135. §-ához)

52. §

A R. 176. §-a a következő (2)-(3) bekezdésekkel egészül ki:

"(2) A vagyonmaradványt sorrendben a következő szövetkezeti célokra kell felhasználni:

a) a felszámolt termelőszövetkezet tagjait átvevő szövetkezet(-ek) fejlesztési alapjának növelésére;

b) a kedvezőtlen adottságú termelőszövetkezetek fejlesztési célkitűzéseinek támogatására;

c) a területi szövetséghez tartozó termelőszövetkezetek termelésfejlesztési célkitűzéseinek szövetkezeti társulás keretében való előmozdítására;

d) a területi szövetséghez tartozó termelőszövetkezetek tagjai szociális-kulturális igényeinek kielégítését szolgáló közös létesítmények (üdülő stb.) létrehozására;

e) a területi szövetség küldöttközgyűlése által meghatározott egyéb szövetkezeti célok támogatására.

(3) A vagyonmaradvánnyal való rendelkezés megvalósulhat használatra átengedés, továbbá ingyenes vagy visszterhes, illetőleg visszatérítendő, vagy végleges juttatás formájában egyaránt."

Vegyes rendelkezések

53. §

A R. 178. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"178. § (1) A 9. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés nem érinti a szakszövetkezet és tagja között 1969. január 1. napja előtt kötött munkaszerződés hatályát. Ilyen esetben a tagnak a közös munkavégzéssel kapcsolatos jogaira és kötelezettségeire a termelőszövetkezeti alkalmazottakra vonatkozó rendelkezéseket, a tagsági viszonnyal összefüggő egyéb jogaira és kötelezettségeire pedig a szakszövetkezeti tagokra irányadó szabályokat kell alkalmazni. Az ilyen tag háztáji föld helyett - a termelőszövetkezeti alkalmazottakra irányadó szabályok szerint - illetményföldet igényelhet.

(2) A szakszövetkezet legkésőbb 1972. december 31. napjáig - a jogszabályok keretei között - közgyűlési határozattal köteles megállapítani, hogy a közös érdekeltségű földekből mely földeken áll fenn a szakszövetkezet közös használata és azt a járási földhivatalnak köteles bejelenteni."

54. §

(1) Az 1972. január 1. napján működő termelőszövetkezetek, valamint területi (szakmai) szövetségeik kötelesek alapszabályaikat és más belső szabályzataikat 1972. szeptember 30. napjáig a Tv-nek az 1971. évi 34. számú törvényerejű rendelettel, illetőleg a R-nek e rendelettel módosított rendelkezéseinek megfelelően módosítani és kiegészíteni, és az alapszabályt az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szervhez benyújtani. A jóváhagyás felől legkésőbb 1972. december 31. napjáig kell határozni.

(2) A szövetkezeti döntőbizottságot és a nőbizottságot a legközelebbi közgyűlésen meg kell választani.

55. §

Azokat a tagsági vitákat, amelyekben 1972. január 1. napjáig az eljárásra jogosult szervek jogerős határozatot nem hoztak, a Tv-nek az 1971. évi 34. számú törvényerejű rendelettel, illetőleg a R-nek e rendelettel módosított szabályai szerint eljáró szervek a korábbi jogszabályok alkalmazásával fejezik be.

56. §

(1) A R.

- 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a Szvt. R. 1. §-ának (2) bekezdése,

- 5. §-ának (2) bekezdése helyébe a Szvt. R. 25. §-a,

- 30. §-a helyébe a Szvt. R. 15. §-a,

- 51. §-a helyébe a Szvt. R. 23. §-a,

- 136. §-a helyébe (1) bekezdésként a Szvt. R. 19. §-a, (2) bekezdésként a Szvt. R. 38. §-a,

- 137. §-ának (2) bekezdése helyébe a Szvt. R. 37. §-a,

- 140. §-a helyébe a Szvt. R. 40. §-a,

- 147. §-a helyébe a Szvt. R. 42. §-a,

- 160-165. §-ai helyébe a Szvt. R. 58-63. §-ai lépnek.

(2) A R.

- 7. §-a új (2) és (3) bekezdésként a Szvt. R 30. §-ának (1) és (2) bekezdésével,

- 31/B. §-ként a Szvt. R. 6. §-ának (1) és (2) bekezdésével,

- 32. §-a (4) bekezdésként a Szvt. R. 21. §-ának (2) bekezdésével,

- 134. §-a (3) bekezdésként a Szvt. R. 35. §-ával,

- 135/A. §-ként a Szvt. 36. §-ának (2) bekezdésével,

- 137/A. §-ként a Szvt. R. 39. §-ának (3) bekezdésével,

- 144. §-a új (1) bekezdésként a Szvt. R. 41. § (1) bekezdésével,

- 171. §-a (4) és (5) bekezdésként a Szvt. R. 27. §-ával egészül ki.

(3) A R. 112. §-a helyébe (1) bekezdésként a Szvt. R. 7. §-ának (2) bekezdése, (2) bekezdésként pedig a következő rendelkezés lép:

"(2) Veszteséges és alaphiányos gazdálkodás esetén a vezetőbeosztású tagok és alkalmazottak javadalmazása - az erre vonatkozó külön jogszabályok szerint - korlátozható."

(4) A R. 50. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Azt a vagyonrészt, amelyet az állam a termelőszövetkezet gazdasági egyensúlyának helyreállítása érdekében (a szanálás során) a termelőszövetkezetnek tartós használatra átenged, elkülönített vagyonként kell nyilvántartani."

57. §

(1) E rendelet 1972. január hó 1. napján lép hatályba.

(2) Ezzel egyidejűleg a R. 8. §-ának (2) bekezdése, 34. §-ának (5) bekezdése, 37. § (2) bekezdésének második mondata, 38. §-ának (1) bekezdése, 52-58. §-ai, 109. § (3) bekezdése, 132. §, 143. §-ának (2) bekezdése, 148., 167. §-a és a 47/ 1969. (XII. 31.) Korm. rendelet 1-3. §-ai, továbbá az egyszerűbb mezőgazdasági szövetkezetekről szóló 50/1968. (XII. 31.) Korm. rendelet 1. §-ának (2) bekezdése, továbbá II. fejezetének rendelkezései - a 16. § (3) bekezdésének és 17. §-ának kivételével - és IV. fejezetének 57. § (2) bekezdése és 58. §-a, valamint a termelőszövetkezeti vagyonkezelési alap létesítéséről szóló - a 43/1959. (XI. 17.) Korm. rendelettel módosított és kiegészített - 66/1958. (XII. 14.) Korm. rendelet hatályát veszti.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Tartalomjegyzék