Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

47/1971. (XII. 28.) Korm. rendelet

a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetekről szóló 1971. évi 35. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról

A fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetekről szóló 1971. évi 35. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Ftvr.) 47. §-ában kapott felhatalmazás alapján a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a következőket rendeli.

(Az Ftvr. 4. §-ához)

1. §

Az induló vagyon mértékét és forrását az alapszabályban kell meghatározni úgy, hogy az a szövetkezet első évi gazdálkodásának anyagi alapjául szolgáljon.

(Az Ftvr. 5. §-ához)

2. §

A munkahely dolgozói által alapított munkásfogyasztási szövetkezet, továbbá iskola tanulói által létrehozott fogyasztási szövetkezet elnevezésében a szövetkezetnek erre a jellegére is utalni kell.

3. §

Területi (szakmai) szervek létesítése esetén az alapszabályban kell meghatározni a területi (szakmai) intézőbizottság, valamint a területi (szakmai) ellenőrző bizottság feladatkörére, létszámára és működésének időtartamára vonatkozó rendelkezéseket.

(Az Ftvr. 7. §-ához)

4. §

Az igazgatóság, a felügyelő bizottság és a közgyűlés által megválasztott állandó bizottságok elnökei és tagjai, továbbá területi (szakmai) intézőbizottság és ellenőrző bizottság elnökei és tagjai - e feladatukkal összefüggő tevékenységükért - külön díjazásban részesíthetők.

(Az Ftvr. 8. §-ához)

5. §

(1) Az egész szövetkezetet érintő kérdésekben a határozatképességet [Szvt. 22. § (1) bek.] nem részközgyűlésenként, hanem az azokon megjelent tagok összeszámlálása alapján kell megállapítani.

(2) A részközgyűlés az önálló döntési jogkörébe utalt ügyekben akkor határozatképes, ha azon a részközgyűléshez tartozó tagoknak több mint a fele jelen van.

(3) A szövetkezet keretében működő egyes mezőgazdasági szakcsoportok tagjai külön részközgyűlési körzetet alkotnak; részközgyűlésen döntenek a szakcsoport működését és gazdálkodását érintő kérdésekben is, továbbá megválasztják képviselőiket a küldöttgyűlésre.

(4) A tag szavazati jogát csak egy részközgyűlésen gyakorolhatja.

6. §

(1) Az alapszabály úgy rendelkezhet, hogy a közgyűlésen (részközgyűlésen) való részvételben meghatározott okok miatt tartósan és indokoltan akadályozott tagok a közgyűlés határozatképességének megállapításánál a szövetkezeti taglétszámból figyelmen kívül hagyhatók. A közgyűlésre (részközgyűlésre) ezeket a tagokat is meg kell hívni.

(2) A közgyűlés (részközgyűlés) határozatképességének a megállapításánál figyelmen kívül hagyott tagok nevét és a távollét okát a szövetkezet vezetősége köteles jegyzékbe foglalni és a jegyzéket a közgyűlés jegyzőkönyvéhez csatolni.

7. §

Közgyűlést kell összehívni akkor is, ha az igazgatóság, vagy a felügyelő bizottság létszáma az Ftvr-ben megállapított legkisebb mérték alá csökken.

(Az Ftvr. 9. §-ához)

8. §

(1) A küldöttek száma hatvan főnél, háromezret meghaladó taglétszám esetén pedig százötven főnél kevesebb nem lehet.

(2) A szervezeti és működési szabályzat határozza meg, hogy hány tag után kell egy küldöttet választani.

(Az Ftvr. 12. §-ához)

9. §

Tagsági vita a tagsági jogviszonyból eredő jogokkal és kötelességekkel kapcsolatos vita. A tagnak a szövetkezettel kötött ügyleteiből eredő vita akkor minősül tagsági vitának, ha az igény a taggal külön kötött tagsági megállapodáson (pl. tagsági kölcsön) alapul.

(Az Ftvr. 14. §-ához)

10. §

(1) A szövetkezet köteles a mezőgazdasági szakcsoport olyan határozatának végrehajtását elősegíteni, amely megfelel a szakcsoport működési szabályzatában meghatározott gazdasági tevékenységnek és amelynek fedezetére a szakcsoport közös alapjai elegendők.

(2) A mezőgazdasági szakcsoport részére a szövetkezet szerez jogokat, illetőleg vállal kötelezettségeket. A szakcsoport céljára szolgáló vagyont és a szakcsoport számvitelét a szövetkezet közös vagyonától és számvitelétől - több szakcsoport esetében pedig azokat egymástól is - elkülönítve kell kezelni. A szakcsoport közös alapjai és gazdálkodásának eredménye kizárólag a szakcsoport javára és rendelkezése szerint használható fel.

(3) A szövetkezet a mezőgazdasági szakcsoport számára - annak határozata alapján - célrészjegy jegyzését és tagsági kölcsön nyújtását teszi lehetővé.

(4) A mezőgazdasági szakcsoport létrehozását, szervezetét, működését és gazdálkodását külön jogszabály rendezi.

(Az Ftvr. 18. §-ához)

11. §

(1) A szétválást kimondó, vagy a kiváláshoz hozzájáruló közgyűlési határozatban a vagyont a szétválással (kiválással) érintett tagok számának és részjegyeinek figyelembevételével kell megosztani.

(2) A területileg elkülönült településen lakó szövetkezeti tagok kiválása esetén a településük helyén működő szövetkezeti egységeket (kereskedelmi és egyéb létesítményeket), szakcsoport kiválása esetén pedig annak elkülönített vagyonát a kiváló tagság által létesített, illetőleg az őket befogadó szövetkezet vagyonához kell csatolni. Ha ezek értéke meghaladja a szövetkezetből kiváló tagságot megillető részt, a különbözet megtérítéséről a közgyűlés határoz.

(3) A kiválás kérdésében a közgyűlés egyszerű szótöbbséggel határoz.

(Az Ftvr. 19. §-ához)

12. §

Munkahely dolgozói által alapított munkás-fogyasztási szövetkezetnek, továbbá iskola tanulói által alapított iskolai fogyasztási szövetkezetnek csak az alapszabályban meghatározott szervezet dolgozói, illetőleg tanulói lehetnek a tagjai.

(Az Ftvr. 22. §-ához)

13. §

A részjegy összege száz forintnál alacsonyabb és ötszáz forintnál magasabb nem lehet. Az alapszabály - a szövetkezet sajátos céljára tekintettel - száz forintnál alacsonyabb összeget az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv jóváhagyásával állapíthat meg.

(Az Ftvr. 24. §-ához)

14. §

A vásárlási, illetőleg az értékesítési visszatérítés mértékét úgy kell megállapítani, hogy az a tagot rendszeres személyes közreműködésre (a szolgáltatások igénybevételére) ösztönözze.

(Az Ftvr. 26. §-ához)

15. §

(1) A tagsági viszony megszüntetéséről a szövetkezet igazgatósága határoz. A határozat meghozatala előtt a tagot meg kell hallgatni.

(2) A tagsági viszonyt megszüntető - indokolást is tartalmazó - határozatot a taggal írásban kell közölni.

(3) Ha a tag a szövetkezetből való kilépését a szövetkezet által kezdeményezett eljárás során bejelenti, az eljárást meg kell szüntetni.

(Az Ftvr. 27-28. §-ához)

16. §

(1) A szövetkezettel munkaviszonyban is álló elnök, az ügyvezető igazgató, ennek hiányában az áruforgalom vezetője, továbbá a főkönyvelő, illetőleg e feladatokat ellátó dolgozó magasabb vezetőállású munkavállaló, akiknek munkaügyi vitáiban szolgálati felettesként a közgyűlés jár el.

(2) A magasabb vezetőállású dolgozók munkabérét - a legközelebbi közgyűlés határozatának meghozataláig - az igazgatóság ideiglenesen határozza meg.

(3) A szövetkezettel munkaviszonyban álló dolgozók érdekképviseletét a szakmailag illetékes szakszervezet látja el.

(Az Ftvr. 29-30. §-ához)

17. §

(1) A fegyelmi és kártérítési eljárás során lehetővé kell tenni az eljárás alá vont meghallgatását, védekezésének és bizonyítékainak előterjesztését, valamint gondoskodni kell a terhére és javára szolgáló körülmények felderítéséről.

(2) A fegyelmi és a kártérítési eljárásban hozott indokolást is tartalmazó írásbeli határozatot az érdekeltnek kézbesíteni kell.

(3) Az eljárás egyéb szabályait a szervezeti és működési szabályzat állapítja meg.

18. §

(1) Szándékos károkozásnál a tisztségviselő a teljes kárért felel; gondatlan károkozásnál felelőssége a tisztségével összefüggő előző évi díjazása erejéig áll fenn.

(2) Az igazgatóság (területi, szakmai intézőbizottság), valamint a felügyelő bizottság (területi, szakmai ellenőrző bizottság) tagjai együttesen kötelesek megtéríteni a szövetkezetnek azt a kárt, amelyet működésük körében a jogszabályok, illetőleg a szövetkezet belső szabályzatai, vagy kötelességeik egyéb megsértésével vétkesen okoztak. Nem felel az, aki a kárt okozó határozat meghozatalában, vagy az intézkedés megtételében nem vett részt, illetőleg a határozat ellen szavazott, vagy az intézkedés ellen tiltakozott.

19. §

Az alapszabály a közgyűlés hatáskörébe tartozó fegyelmi és kártérítési ügyek kivizsgálására bizottságot hozhat létre.

(Az Ftvr. 32. §-ához)

20. §

A fogyasztási szövetkezetek megyei szövetsége a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetek, a takarékszövetkezetek és a lakásszövetkezetek területi társadalmi, érdekképviseleti és mozgalmi szerve.

(Az Ftvr. 33. §-ához)

21. §

(1) A megyei szövetség választott testületi szervei az érdekképviseleti, a szakértői, ellenőrzési és egyéb szolgáltatások megszervezésére és ellenőrzésére, valamint a társadalmi, mozgalmi feladatok ellátására bizottságokat hozhatnak létre. Az ügyintéző szervezet létrehozásáról a küldöttközgyűlés dönt.

(2) A megyei szövetség választmányának határozatképességéhez a tagok kétharmadának jelenléte szükséges.

22. §

A megyei szövetség szerveinek és tisztségviselőinek választását, ügykörét és működését a szövetség alapszabálya, részletes feladatkörüket pedig a szervezeti szabályzat határozza meg.

(Az Ftvr. 39. §-ához)

23. §

Az Országos Tanács látja el a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetek, valamint a takarékszövetkezetek és a lakásszövetkezetek országos érdekképviseletét.

(Az Ftvr. 41. §-ához)

24. §

(1) Az Országos Tanács - létszámának legfeljebb egytizedével - magát teljes jogú tagokkal egészítheti ki.

(2) Az Országos Tanács és választmányai határozatképességéhez a tagok kétharmadának jelenléte szükséges.

(Az Ftvr. 47. §-ához)

25. §

(1) Ez a rendelet 1972. január 1. napján lép hatályba.

(2) Az Ftvr-nek a tisztségviselők létszámára vonatkozó rendelkezéseit a hatálybalépést követő első választásnál kell alkalmazni.

(3) Az 1971. gazdasági év eredményeinek (mérleg, eredménykimutatás, nyereségfelosztás) meghatározásánál és jóváhagyásánál az 1971. évben hatályos rendelkezéseket kell alkalmazni. A célrészjegyre e rendelet kihirdetése előtt határozott időre kötött tagsági megállapodás változatlan tartalommal továbbra is érvényes. A határozatlan időre szóló ilyen megállapodást 1972. december 31-ig az új rendelkezéseknek megfelelően kell módosítani. A részesedés mértéke az 1971. október 31-ig jegyzett tagsági részjegyekre - értékhatár nélkül - a tartósan, legalább egy évre lekötött takarékbetét után fizetendő mindenkori bank-kamatnál legfeljebb 2 százalékkal lehet több.

(4) Az Ftvr hatálybalépésekor működő szövetkezetek és szövetségeik alapszabályukat 1972. június 30. napjáig kötelesek felülvizsgálni, a szövetkezeti törvény, valamint az Ftvr. rendelkezéseinek megfelelően módosítani, majd 1972. július 31. napjáig az állami törvényességi felügyeletet ellátó szervnek jóváhagyás végett bemutatni.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt elnöke

Tartalomjegyzék