1971. évi 9. törvényerejű rendelet
a népi ellenőrzésről szóló 1968. évi V. törvény módosításáról
1. § A népi ellenőrzésről szóló 1968. évi V. törvény (a továbbiakban: T.) 3. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(2) A népi ellenőrzés legfelsőbb szerve: a Központi Népi Ellenőrzési Bizottság az elnökkel és az elnökhelyettesekkel együtt 15 vagy 17 tagból áll.
(3) A területi népi ellenőrzési bizottságok összetételét a Kormány határozza meg."
2. § A T. 4. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(2) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi és városi népi ellenőrzési bizottságok elnökét, elnökhelyetteseit és tagjait a fővárosi, megyei, fővárosi kerületi és városi tanácsok a tanácsi választási időszakkal azonos időtartamra választják.
(3) A járási és a járási-városi népi ellenőrzési bizottságok elnökét, elnökhelyetteseit és tagjait a tanácsi választási időszakkal azonos időtartamra a megyei tanácsok választják."
3. § A T. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(1) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnökét, elnökhelyetteseit és tagjait a Népköztársaság Elnöki Tanácsának megválasztását követő 30 napon belül, a területi népi ellenőrzési bizottságok elnökét, elnökhelyetteseit és tagjait a fővárosi és a megyei tanácsok megválasztását követő 90 napon belül kell megválasztani."
4. § A T. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(2) Nem lehet a területi népi ellenőrzési bizottság elnöke, elnökhelyettese vagy tagja az, aki a választó tanács végrehajtó bizottságának tagja.
(3) A járási-városi népi ellenőrzési bizottság elnöke, elnökhelyettese vagy tagja nem lehet az sem, aki a népi ellenőrzési bizottság illetékességi területén működő városi tanács végrehajtó bizottságának tagja."
5. § A T. 12. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(3) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi és városi népi ellenőrzési bizottság elnöke köteles a népi ellenőrzési bizottság munkájáról időszakonként az őt megválasztó tanácsnak, a járási és a járási-városi népi ellenőrzési bizottság elnöke a megyei népi ellenőrzési bizottságnak és az illetékességi területén működő városi tanácsnak - felkérésre, a hatáskörébe tartozó kérdésekről - beszámolni.
(4) A fővárosi, megyei, fővárosi kerületi és városi népi ellenőrzési bizottság a vizsgálatairól készült tájékoztató jellegű vagy javaslatokat is tartalmazó jelentéseit jogosult az őt megválasztó tanács vagy annak végrehajtó bizottsága elé terjeszteni.
(5) A járási-városi népi ellenőrzési bizottság jogosult a (4) bekezdésben meghatározott jelentéseit az illetékességi területén működő városi tanács vagy annak végrehajtó bizottsága elé terjeszteni."
6. § A T. 13. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(1) A Központi Népi Ellenőrzési Bizottság elnöke a Minisztertanács ülésein, a fővárosi, megyei, fővárosi kerületi és városi népi ellenőrzési bizottság elnöke az őt megválasztó tanács és végrehajtó bizottsága ülésein, a járási-városi népi ellenőrzési bizottság elnöke a népi ellenőrzési bizottság illetékességi területén működő városi tanács és végrehajtó bizottsága ülésein tanácskozási joggal vesz részt.
(2) A területi népi ellenőrzési bizottság ülésein a bizottságot megválasztó tanács és az illetékességi területén működő városi tanács elnöke tanácskozási joggal vesz részt."
7. § Ez a törvényerejű rendelet 1971. április 25. napján lép hatályba. Egyidejűleg az 1970. évi 38. számú törvényerejű rendelet hatályát veszti.
Losonczi Pál s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke
Cseterki Lajos s. k.,
a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára