Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

16/1972. (XI. 4.) MÉM rendelet

a mezőőrökről szóló 36/1968. (IX. 27.) MÉM rendelet módosításáról és kiegészítéséről

A 31/1972. (X. 22.) M T rendelettel kiegészített 19/1968. (V. 21.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: R.) foglalt felhatalmazás alapján a mezőőrökről szóló 36/1968. (IX. 27.) MÉM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) módosítására és kiegészítésére - az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és az érdekelt szakszervezetek elnökségével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A Vhr. címe "a mező- és halőrökről" címre módosul.

2. §

A Vhr. 1. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(2) Az (1) bekezdés hatálya alá tartozó erdőket és fásításokat a területet használó szerv, illetőleg üzem [R. 2. § (1) bekezdés a) pont], a személyi és magántulajdonban álló területek tekintetében pedig a községi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szerve, továbbá a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatokat ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a megyei városi tanács végrehajtó bizottsága kerületi hivatala (a továbbiakban együtt: községi szakigazgatási szerv) jelöli ki.

3. §

A Vhr. 2. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) Az üzemi mezőőri, a községi mezőőri és a halőri (a továbbiakban együtt: mezőőr) tevékenység csak főfoglalkozásként gyakorolható; az erdészek és a hivatásos vadászok működési területükön mezőőri teendőkkel, illetőleg az üzemi és községi mezőőrök, a tógazdasági halászmesterek halőri teendőkkel is megbízhatók."

4. §

A Vhr. 3. §-ának (1) bekezdése az alábbi rendelkezéssel egészül ki:

"A munkaszerződést és a munkamegállapodást írásba kell foglalni."

5. §

A Vhr. 4. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(1) Az üzemi mezőőr foglalkoztatását a községi szakigazgatási szervnek, a halőr foglalkoztatását a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága élelmiszer- és fagazdasági feladatokat ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: megyei szakigazgatási szerv) 15 nap alatt be kell jelenteni. A bejelentésnek tartalmaznia kell az üzemi mezőőr, illetőleg a halőr személyi adatait, működési területét, annak kijelentését, hogy a foglalkoztatási feltételeknek [r. 4. § (1) bek.] megfelel és a próbaidő mikor telik le."

6. §

A Vhr. 4. §-ának (2)-(3) bekezdésében, 7. §-ának (3) bekezdésében, 12. §-ának (2) bekezdésében említett községi (városi, városi kerületi) végrehajtó bizottság, illetőleg elnöke (titkára) és szakigazgatási szerve megjelölés "községi szakigazgatási szerv"-re módosul.

7. §

A Vhr. 5. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(1) A hivatali esküt tett üzemi és községi mezőőrökről, a részükre kiadott szolgálati igazolványról és szolgálati jelvényről a községi szakigazgatási szerv, a halőrökről, igazolványukról és jelvényükről pedig a megyei szakigazgatási szerv nyilvántartást köteles vezetni.

(2) Az üzemi és községi mezőőr szolgálati jelvénye kerek, fémből készült, 6 cm átmérőjű, 5 mm vastag, a ruházatra erősíthető dombornyomású jelvény, zöld alapon aranysárga színű, búzakalászkoszorú díszítésben, vörös ötágú csillagon, fehér "MEZŐŐR" felirattal, a hátoldalon vésett sorszámmal.

(3) A halőr szolgálati jelvénye világoskék színű, 10 cm átmérőjű karszalag, rajta fekete betűkkel "HALŐR" felirattal; a karszalag belső oldalán a szolgálati igazolvány számát fel kell tüntetni."

(4) A Vhr. 5. §-ának (3) bekezdése (4) bekezdésre módosul."

8. §

A Vhr. 8. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(3) A mezőőrt a foglalkoztató szerv köteles szolgálati lőfegyverrel [5/1963. (X. 15.) BM rend.], továbbá egyenruhával és egyéb felszereléssel ellátni. A mezőőr egyenruhával és más felszereléssel való ellátásának mértékét, továbbá az egyenruha kihordási idejét - a Mezőőri Szervezeti és Működési Szabályzat és a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által kiadott irányelvek (MÉM É 1970. évi 18. szám; a továbbiakban: Irányelvek) figyelembevételével - a foglalkoztató szerv állapítja meg úgy. hogy a szolgálat zavartalan ellátása biztosítható legyen."

9. §

A Vhr. 9. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A mezőőr pénzbeni bérének összegét havi 1400-2000 Ft között, a mezőőr szakmai tudása és gyakorlata figyelembevételével kell megállapítani. A mezőőri feladatokat ellátó termelőszövetkezeti tag díjazása a termelőszövetkezetben alkalmazott munkadíjazási rendszer szerint történik."

10. §

A Vhr. a következő 9/A. §-sal egészül ki:

"9/A § (1) A mezőőr munkaidejét évi 2500 munkaóra keretében - az őrzési idény figyelembevételével - a foglalkoztató szerv állapítja meg.

(2) A mezőőr pihenőnapjára, a munkaidő megosztására a munkaviszonyban (szövetkezeti tagsági viszonyban) álló dolgozókra irányadó rendelkezéseket kell alkalmazni. A mezőőr heti pihenőnapjai - a tevékenység idényjellegére tekintettel - öszszevontan is kiadhatók.

(3) A mezőőr munkaidejét és a pihenőideje biztosításának módját a munkaszerződésbe, illetőleg a munkamegállapodásba kell felvenni."

11. §

A Vhr. 11. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"11. § (1) A mezőőrök tevékenységét a foglalkoztató szerv irányítja, felügyeletüket a megyei szakigazgatási szerv - az illetékes rendőri szervekkel egyetértésben -, az üzemi mezőőrök tekintetében a községi szakigazgatási szervek bevonásával látja el.

(2) A mezőőrök felügyelete a jogszabályokban, a munkaszerződésben és a munkamegállapodásban foglalt jogok és kötelességek, illetőleg feladatok megvalósításának ellenőrzésére, az üzemi és a községi mezőőrök, valamint a halőrök tevékenységének összehangolására, a beszámoltatásukra terjed ki.

(3) A felügyeletet ellátó szerv köteles a mezőőri bejelentések elintézését és a mezőőröket megillető jogok érvényesülését ellenőrizni.

(4) Ha a mezőőr nem felel meg az előírt feltételeknek, vagy ha a szolgálati lőfegyver tartásra való jogosultságát elveszti, szolgálati igazolványát be kell vonni és munkaviszonyának (megbízásának) megszüntetése iránt haladéktalanul intézkedni kell.

(5) A mezőőrök fegyverviselését és fegyverhasználatát az illetékes rendőrhatóság a felügyeletet ellátó szakigazgatási szervvel egyetértésben ellenőrzi."

12. §

A Vhr. az alábbi 14/A. §-sal egészül ki:

"14/A. § A mezőőröket rendszeres továbbképzésben kell részesíteni. A továbbképzés rendszerét és módszerét - az Irányelvek figyelembevételével - a megyei szakigazgatási szerv állapítja meg."

13. §

A Vhr. 15. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A községi, városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága, illetve a megyei városi kerületi hivatal elnöke (a továbbiakban: községi végrehajtó bizottság) az őrzendő területek nagysága, lakott hely közelsége, domborzati viszonyai, a termesztett kultúrák, továbbá egyéb - az őrzési szolgálat ellátását befolyásoló - körülmények figyelembevételével állapítja meg, hogy hány mezőőrt kell alkalmazni.

(2) A megyei szakigazgatási szervnek a kötelezően foglalkoztatandó halőrök számának megállapítása előtt a halőrt foglalkoztató szervet is meg kell hallgatni.

(3) A Vhr. 15. §-ának (2) bekezdése (3) bekezdésre módosul."

14. §

A Vhr. az alábbi 15/A. §-sal egészül ki:

"15/A. § (1) A halasvizek őrzési feladatainak fokozottabb ellátása érdekében az Országos Halászati Felügyelőség országos, a megyei szakigazgatási szerv pedig a megye területére kiterjedő feladatkörrel halászati társadalmi ellenőröket bízhat meg.

(2) A halászati társadalmi ellenőröket - a fegyverhasználat és az egyenruha viselésére való jogosultság kivételével - a halőröknek az őrzéssel kapcsolatos jogai illetik meg és kötelességei terhelik, tevékenységüket társadalmi munkában, díjazás nélkül végzik.

(3) A halászati társadalmi ellenőr a megbízó szerv kijelölt dolgozója előtt esküt köteles tenni. Az esküt kivevő szerv a halászati társadalmi ellenőrt szolgálati igazolvánnyal és karszalaggal (5. §) látja el és az eskü letételét az erre szolgáló nyilvántartásba bejegyzi.

(4) A halászati társadalmi ellenőr szolgálatának teljesítése során a szolgálati igazolványát magánál tartani és a karszalagot viselni köteles.

(5) A halászati társadalmi ellenőrök felügyeletét a megbízó látja el.

(6) A megbízó a halászati társadalmi ellenőrtől a megbízást bármikor visszavonhatja; ha a társadalmi ellenőr halászattal összefüggésben szabálysértést követ el, a megbízást vissza kell vonni. A megbízás visszavonása esetén az igazolványt és a jelvényt is be kell vonni."

15. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a halászatról szóló 1961. évi 15. törvényerejű rendelet végrehajtásáról kiadott 1/1962. (I. 24.) FM rendelet 33-34. §-a hatályát veszti; 9. §-ának (1)-(3) bekezdésében a halászati üzemterv "halászati szabályzat"-ra módosul.

(2) A Vhr. mellékleteként kiadott Mezőőri Szolgálati Szabályzat címe "Mező- és Halőri Szolgálati Szabályzat"-ra módosul és a Szabályzat az e rendelet mellékletében foglaltak szerint módosul és kiegészül.

Dr. Soós Gábor s. k.,

a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter első helyettese

Melléklet a 16/1972. (XI. 4.) MÉM rendelethez

A Mező- és Halőri Szolgálati Szabályzat módosítása és kiegészítése

1. A Szabályzat I/1-2. pontja helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"1. A Mező- és Halőri Szolgálati Szabályzat (a továbbiakban: Szabályzat) hatálya kiterjed a 31/1972. (X. 22.) MT rendelettel módosított és kiegészített 19/1968. (V. 21.) Korm. rendelet (R.) 2. §-ában megnevezett szervek által foglalkoztatott üzemi és községi mezőőrökre, valamint a halőrökre (a továbbiakban együtt: mezőőrök).

2. A mezőőr szolgálatát a jogszabályok szerint köteles ellátni."

(2) A Szabályzat II/5. pontja helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"5. A mezőőr köteles a foglalkoztató szervnek bemutatni mindazokat az iratokat (személyi igazolvány, egyéb igazolás stb.), amelyek a mezőőri szolgálatra való alkalmasságot tanúsítják.

A mezőőr munkakönyvének a kezelésére az általános rendelkezések az irányadók."

3. A Szabályzat II/6. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"6. A mezőőrrel a munkaszerződést, illetőleg a munkamegállapodást írásban kell megkötni."

4. A Szabályzat II/7. pontja a következők szerint egészül ki:

"7.......Az üzemi, illetőleg a községi mezőőr halőri feladatokkal is megbízható."

5. A Szabályzat II/9. pontjának bevezető része helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"9. A mezőőrnek a következő szövegű esküt kell letennie: .........."

6. A Szabályzat II/10., 11., 13., 14. és 16. pontjaiban a tanácsi szervek elnevezése "községi szakigazgatási szerv"-re módosul.

7. A Szabályzat II/10. pontjának első bekezdése az alábbiakkal egészül ki:

"......A halőrök nyilvántartása és a fényképes szolgálati igazolványuk azonos a mezőőrökével. A halászati társadalmi ellenőr szolgálati igazolványának leírását az 5. számú függelék tartalmazza."

8. A Szabályzat III/14. e) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"e) Károsító, illetőleg veszélyeztető cselekmény elkövetésén tetten ért személytől a jogellenesen szerzett terményt, terméket, tárgyat, állatot - az élőhal kivételével - és az elkövetéshez használt eszközöket elveheti és azokat a községi szakigazgatási szervnek, illetőleg a legközelebbi rendőri szervnek átadja; az élőhalat haladéktalanul a vízbe kell visszajuttatni;"

9. A Szabályzat III/14. pontja a következő h) és i) ponttal egészül ki:

(A mezőőr köteles, illetőleg jogosult)

"h) Őrzési területén a természetvédelem tárgyait (pl. növény, állat) károsító vagy veszélyeztető cselekményeket megakadályozni, a természetvédelmi szabályok megtartását ellenőrizni.

i) A halőr köteles, illetőleg jogosult a haltenyésztéssel és a halászattal kapcsolatos felszereléseket, eszközöket, gépeket, vízilétesítményeket, a halállományt és az őrzött területen levő hasznos vízi állatokat károsító vagy veszélyeztető minden cselekményt megakadályozni."

10. A Szabályzat a következő 16/A. ponttal egészül ki:

"16/A. A mezőőrök és halőrök - ha a közbiztonság érdekében szükséges - együttműködnek a rendőrség körzeti megbízottaival."

11. A Szabályzat IV/19. pontja a következő bekezdéssel egészül ki:

"A mezőőr szolgálatában szolgálati lőfegyvert köteles magánál tartani. Egyes olyan szolgálatai során, amikor előreláthatólag a lőfegyver használatára nem lesz szükség, a mezőőr - felügyeleti szervének hozzájárulásával - a szolgálatot lőfegyver nélkül elláthatja."

12. A Szabályzat IV/20. pontjának harmadik bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

(A mezőőr szolgálati lőfegyverét a következő esetekben jogosult használni:)

"- veszett állat irtása céljából;

- a vadászatra jogosult előzetes hozzájárulásával - ha egyébként nem tagja a vadásztársaságnak - a vadászterületen tartózkodó macska, valamint kolonc, illetőleg póráz nélküli eb elpusztítása, továbbá dúvad gyérítése céljából, feltéve, hogy az illetékes rendőrhatóság az erre vonatkozó megállapodást a mezőőr szolgálati igazolványába bejegyezte;

- a mezőőrt foglalkoztató szerv és a vadászatra jogosult közös megegyezésével kötött és a mezőőr felügyeletét ellátó községi szakigazgatási szerv által jóváhagyott megállapodás alapján végezhető vadriasztás végett;

- vadriasztás végett, vaktölténnyel.

A vadriasztásra vonatkozó megállapodás egy példányát a mezőőrnek át kell adni, aki azt szolgálatának ellátása során magánál tartani köteles.

A fegyverhasználat okát, idejét és helyét, a felhasznált lőszer mennyiségét (sörét vagy vaktöltény) a mezőőr minden esetben köteles beírni a szolgálati naplóba."

13. A Szabályzat IV/23. pontja helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"23. A mezőőr egyenruhája a következő ruházati cikkekből áll:

- zöldszínű szövet (posztó) öltöny: zakó és pantalló,

- zöldszínű zsávoly öltöny: egy zakó és két pantalló,

- zöldszínű télikabát és esőkabát,

- zöldszínű ing,

- barna-színű sál,

- egy pár melegkesztyű,

- bakancs és gumicsizma,

- zöldszínű kalap és téli kucsma,

- kapca vagy barnaszínű harisnya.

A foglalkoztató szerv a mezőőrt pantalló helyett csizmanadrággal, gumicsizma helyett bőrcsizmával láthatja el.

A mezőőrt el kell látni - a szolgálati napló, töltények és egyéb eszközök elhelyezésére - vállra akasztható oldaltáskával, továbbá elsősegélyhez szükséges kötszerrel, valamint zseblámpával. A szolgálat hatékonysága érdekében kiegészítő felszerelést (látcső, kerékpár, szolgálati kutya stb.) is lehet adni. Szolgálati kutya tartásához a vadászatra jogosított hozzájárulása is szükséges.

A mezőőri egyenruhát és egyéb felszerelést csak az előírt formában, mindig kifogástalan állapotban szabad viselni. Az egyenruházati cikkek egyes darabjait más, a mezőőri egyenruhához nem tartozó ruhadarabokkal együtt használni nem szabad. Meleg időben a zakó viselete mellőzhető.

A mezőőri egyenruha kihordási idejét a karbantartás rendjét - a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által kiadott irányelvek (MÉM É 1970. évi 18. szám) figyelembevételével - a foglalkoztató szerv állapítja meg. Az egyenruha a kihordási idő elteltével térítés nélkül a mezőőr tulajdonába megy át.

Ha a mezőőr munkaviszonya bármely oknál fogva megszűnik, a kapott egyenruházatot megtartja, de a kihordási időt figyelembevéve a volt foglalkoztatójának időarányos térítést köteles fizetni. A foglalkoztató szervétől kapott lőfegyvert és tartozékait, a szolgálati jelvényt és igazolványt köteles visszaadni. A kiegészítő felszerelés megtartása vagy visszaadása, illetőleg térítése tekintetében a volt foglalkoztató szerv határoz."

14. A Szabályzat IV/24. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"24. Az üzemi és a községi mezőőr a szolgálati jelvényét baloldalon, közvetlenül a zseb fölött, az egyenruhára kívül erősítve, a halőr pedig a felső ruházaton a bal felsőkaron köteles viselni."

15. A Szabályzat a következő 25-26. ponttal egészül ki:

"25. A halászati társadalmi ellenőr köteles szolgálata alatt a szolgálati igazolványt magánál tartani és az őt ellenőrizni jogosult szervek részére - kívánságukra - felmutatni.

26. A halászati társadalmi ellenőrt a fegyverhasználat és az egyenruha viselésére való jogosultság nem illeti meg."

5. számú függelék a Szabályzathoz

Halászati társadalmi ellenőri igazolvány

Tartalomjegyzék