Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1972. évi 30. törvényerejű rendelet

az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény és a szabálysértésekről szóló 1968. évi I. törvény egyes rendelkezéseinek módosításáról

1. § Az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény (a továbbiakban: ET) 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § Ha a bíróság valamely ügyben hatáskörét vagy ennek hiányát megállapítja, vagy az ügy érdemében határoz, ez a döntés az államigazgatási szervekre kötelező."

2. § Az ET 61. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"61. § (1) Ha az ügyész azt állapítja meg, hogy az államigazgatási szerv jogerős, illetőleg végrehajtható határozata jogszabályt sért, az államigazgatási szervhez vagy annak felettes szervéhez óvást nyújthat be. Az óvásban a megtámadott határozat végrehajtásának felfüggesztését indítványozhatja.

(2) Ha az ügyész az óvást a határozat jogerőre emelkedésétől számított egy éven túl nyújtja be

- amennyiben törvény, törvényerejű rendelet vagy kormányrendelet másként nem rendelkezik

- az óvás alapján hozott határozat az állampolgárok által gyakorolt és jóhiszeműen szerzett jogokat nem sértheti."

3. § Az ET a következő 61/A. §-sal egészül ki:

"61/A. § (1) Az óvást az államigazgatási szerv nyolc napon belül, a testületi szerv pedig az óvás benyújtását követő legközelebbi ülésén köteles megvizsgálni. Ha az ügyész közvetlenül a felettes szervhez nyújtotta be az óvást, azt harminc napon belül kell elbírálni; ilyen esetben a (3) bekezdés rendelkezéseit nem lehet alkalmazni. Amennyiben az államigazgatási szerv az óvást alaposnak tartja, a törvénysértő határozatot köteles a fenti határidőn belül hatályon kívül helyezni vagy módosítani, és erről az ügyészt egyidejűleg értesíteni.

(2) Ha az államigazgatási szerv az óvást az (1) bekezdésben meghatározott határidőn belül nem vizsgálja meg, vagy az ügyész a határozat végrehajtásának felfüggesztését indítványozta, az államigazgatási szerv köteles a végrehajtást a saját döntéséig, a (3) bekezdésben meghatározott esetben pedig a felettes szerv határozatáig azonnal felfüggeszteni és erről az ügyészt értesíteni.

(3) Ha az államigazgatási szerv az óvással nem ért egyet, köteles a megtámadott határozatra vonatkozó iratokat az óvással és észrevételeivel együtt felülvizsgálat céljából az elbírálástól számított nyolc napon belül felettes szervéhez felterjeszteni és erről az óvást benyújtó ügyészt egyidejűleg, a felterjesztés indokainak közlésével értesíteni. A felettes szerv az óvás kérdésében harminc napon belül érdemben köteles határozni és határozatát az óvást benyújtó ügyésszel is közölni.

(4) A miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) által hozott határozat ellen benyújtott óvást felettes szervként a Minisztertanács bírálja el.

(5) Ha az ügyész a bíróság előtti megtámadásra megállapított határidő letelte után nyújt be óvást, az államigazgatási szerv egyetértés hiányában is érdemben dönt az óvás tárgyában. Elutasítás esetén az ügyész az erről szóló határozat kézbesítésétől számított harminc napon belül az illetékes bírósághoz fordulhat.

(6) Az e törvény hatálya alá tartozó ügyben az államigazgatási szervhez benyújtott ügyészi felszólalás és figyelmeztetés elbírálására a Magyar Népköztársaság ügyészségéről szóló 1972. évi V. törvény rendelkezései az irányadók."

4. § Az ET 20. §-ának (2) bekezdésében megjelölt bírság összege 50,- Ft-ról 200,- Ft-ra, illetőleg - ismételt esetben - 100,- Ft-ról 500,- Ft-ra, a 77. §-ban foglalt bírság összege 1000,- Ft-ról 5000,- Ft-ra, községek esetében pedig 200,- Ft-ról 1000 - Ft-ra emelkedik.

5. § A szabálysértésekről szóló 1968. évi I. törvény 71. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Az ügyésznek az elzárás végrehajtására, az elkövetők őrizetben tartására, illetőleg szabadon bocsátására, valamint a fogvatartás körülményeire vonatkozó, egyedi ügyekben adott utasításait az eljáró szervek teljesíteni kötelesek. Az ügyész utasítása ellen az érintett szerv a felettes ügyészhez előterjesztéssel élhet. Az előterjesztésnek nincs halasztó hatálya."

6. § Ez a törvényerejű rendelet 1973. január hó 1. napján lép hatályba.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára