Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

7/1972. (XI. 28.) IM rendelet

a polgári perrendtartás módosításáról szóló 1972. évi 26. tvr. hatálybalépése folytán szükséges rendelkezésekről

A polgári perrendtartás módosításáról szóló 1972. évi 26. tvr. (a továbbiakban: tvr) 64. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a 14. § (4) bekezdése tekintetében a legfőbb ügyészszel egyetértésben - a következőket rendelem:

I.

Átmeneti rendelkezések

1. §

A tvr rendelkezéseit - ha e rendelet eltérő szabályt nem tartalmaz - az 1973. évi január hó 1. napján folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

2. §

A Pp. 11. §-ának (2) bekezdésében felsorolt ügyekben a bíróság a tvr hatálybalépésekor folyamatban levő eljárást népi ülnökök közreműködése nélkül folytatja.

3. §

(1) A tvr hatálybalépése előtt benyújtott keresetlevél (felülvizsgálati kérelem) esetében az addigi szabályoknak megfelelő hatáskör és illetékesség a per jogerős befejezéséig akkor is változatlanul fennmarad, ha erre vonatkozóan a tvr eltérően rendelkezik. Ez a rendelkezés a gazdasági perekre (17. §) nem vonatkozik.

(2) A folyamatban levő újítási pereket a bíróság a Pp. általános szabályai szerint folytatja és fejezi be. Határozata ellen fellebbezésnek ugyancsak a Pp. általános szabályai szerint van helye.

4. §

A tvr hatálybalépése előtt történt beavatkozásra és perbehívásra a korábbi szabályok irányadók.

5. §

A Pp. 104. §-ának (1) bekezdése a bíróság által a tvr hatálybalépése előtt már megállapított határidőt nem érinti.

6. §

A tvr hatálybalépését megelőzően előterjesztett viszontkeresetre a Pp. 147. §-ának (1) bekezdése nem alkalmazható.

7. §

A már kihallgatott tanút a Pp. 170. §-a (3) bekezdésének b) pontja alapján nem lehet új vallomásra vagy vallomásának kiegészítésére kötelezni.

8. §

(1) A fellebbezés tárgyaláson kívül történő elbírálására [Pp. 256/A-256/B. §] csak akkor kerülhet sor, ha a másodfokú bíróság a tvr hatálybalépését megelőzően a fellebbezési tárgyalást még nem tűzte ki.

(2) Ha a fellebbező fél a tvr hatálybalépését követően tizenöt napon belül a fellebbezés tárgyaláson történő elbírálását kéri, a kérelem teljesítése nem tagadható meg.

9. §

A Pp. 295. §-ának (3) bekezdését a tvr hatálybalépését követően benyújtott keresetlevél esetében lehet alkalmazni.

10. §

A Pp. 313 §-a (2) bekezdésének az értékhatárra vonatkozó rendelkezését csak a tvr hatálybalépését követően előterjesztett keresetlevél vagy fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelem, a 319. § (1) bekezdésének a részleges jogerőre vonatkozó rendelkezését pedig csak a tvr hatálybalépését követően előterjesztett ellentmondás esetében lehet alkalmazni.

11. §

A Pp. 281., 302. és 312. §-a esetében a bíróság csak akkor rendelhet ki ügygondnokot, ha a tvr hatálybalépéséig a gyámhatóság eseti gondnokot még nem rendelt ki.

12. §

(1) A sajtóhelyreigazítási ügyet - ha az első fokú bíróság még tárgyalást nem tűzött ki - át kell tenni a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bírósághoz.

(2) Ha az első fokú bíróság a sajtóhelyreigazítási ügyben már tartott tárgyalást, az eljárásra a korábbi rendelkezéseket kell alkalmazni.

(3) Ha a másodfokú bíróság az első fokú ítéletet hatályon kívül helyezi, az új eljárást a Pp. XXI. Fejezetében foglalt rendelkezések szerint kell lefolytatni.

13. §

A Pp. 348. §-ának (4) bekezdésében foglalt rendelkezést csak a tvr hatálybalépését követően előterjesztett keresetlevél, fellebbezés, perújítás, illetőleg új eljárás kezdeményezése esetében lehet alkalmazni.

14. §

(1) A tvr hatálybalépésekor a területi munkaügyi döntőbizottság előtt folyamatban levő ügyeket a munkaügyi bíróság az eljárására irányadó rendelkezések (Pp. XXIII. Fejezet) szerint folytatja és fejezi be.

(2) A tvr hatálybalépésekor a járásbíróság előtt folyamatban levő munkaügyi perben a járásbíróság a korábbi jogszabályok szerint jár el, a perben hozott határozat ellen azonban a Pp. 358. §-a alapján van helye fellebbezésnek.

(3) A felülvizsgálati kérelem folytán a tvr hatálybalépését megelőzően hozott jogerős ítélet vagy egyezséget jóváhagyó végzés ellen a perújítás kezdeményezése iránti kérelmet az illetékes munkaügyi bírósághoz kell benyújtani.

(4) A területi munkaügyi döntőbizottság jogerős határozata ellen az ügyész a határozat meghozatalától számított egy éven belül óvást nyújthat be az illetékes munkaügyi bíróságnál. A munkaügyi bíróság az óvást keresetként bírálja el.

15. §

A keresetlevelet [Pp. 350. § (1) bek.] elkésettség okából nem lehet elutasítani, ha a tizenötnapos határidő a tvr hatálybalépésekor még nem telt el ás a keresetlevelet a határozat kézbesítésétől számított tizenöt napon túl, de harminc napon belül terjesztik elő.

16. §

(1) A munkaügyi döntőbizottság előtt folyamatban levő újítási jogvitákat át kell tenni az újítási perekre hatáskörrel rendelkező illetékes bírósághoz. A bíróság ezeket a pereket a Pp. általános szabályai szerint folytatja és fejezi be.

(2) Ha az újítási jogvitában a munkaügyi döntőbizottság már határozatot hozott, a jogorvoslatra a tvr hatálybalépése előtt hatályban volt jogszabályok irányadók. A jogorvoslat tekintetében azonban a Pp. szerint hatáskörrel rendelkező és illetékes bíróság a Pp. általános szabályai szerint jár el és a határozata elleni fellebbezésre is az általános szabályok irányadók.

17. §

(1) A szocialista szervezetek egymás közötti jogvitáiban a bíróságnál folyamatban levő ügy iratait a Pp. XXV. Fejezete értelmében hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bírósághoz kell áttenni. A már meghozott határozat hatályát ez a rendelkezés nem érinti; a határozat ellen benyújtott fellebbezést az a bíróság bírálja el, amely a Pp. XXV. Fejezete értelmében hasonló ügyekben másodfokon eljár.

(2) A tvr hatálybalépésekor a gazdasági döntőbizottságnál folyamatban levő ügyben a további eljárásra a Pp. XXV. Fejezetében meghatározott bíróságnak van hatásköre és illetékessége. Az ügyiratait ehhez a bírósághoz kell áttenni.

(3) A gazdasági döntőbizottság határozatát (végzését), ha az ellen a meghozatalkor hatályos szabály fellebbezést nem engedett, fellebbezéssel megtámadni nem lehet akkor sem, ha a tvr szerint fellebbezésnek lenne helye és erre a határidő még nyitva áll.

(4) A gazdasági döntőbizottság határozata ellen perújításnak nincs helye.

(5) A gazdasági döntőbizottság által a tvr hatálybalépése előtt hozott jogerős határozat ellen a Pp. XIV. Fejezetében foglalt rendelkezések szerint lehet törvényességi óvással élni, a megsemmisítésre irányuló kérelmet pedig a törvényességi óvásra vonatkozó rendelkezések szerint kell elbírálni.

II.

A tvr hatálybalépése folytán szükséges egyéb rendelkezések

18. §

Ha a sajtóhelyreigazítási perben alperesként szereplő félnek nincs perbeli jogképessége [Pp. 343. § (3) bek.], a perköltség viselésére a kiadóvállalatot, illetőleg vidéki stúdió esetében a Magyar Rádió és Televízió-t kell kötelezni.

19. §

A Pp. 8. §-ának alkalmazása során felmerülő tolmácsolási és fordítási költségeket az állam előlegezi. E költségek viselésére a perköltségviselésre vonatkozó szabályok irányadók. Nemperes eljárásban ezt a rendelkezést csak abban az esetben lehet alkalmazni, ha az adott eljárási szabály a perköltség viselésére vonatkozó szabályok alkalmazását megengedi.

20. §

A Pp. 366. §-a (2) bekezdésének a) pontja alkalmazásában mezőgazdasági termelőszövetkezeten a halászati termelőszövetkezetet, a mezőgazdasági szakszövetkezetet, ezek szövetkezeti társulását és területi (szakmai) szövetségét is érteni kell.

21. §

Budapesten a kerületi bíróságok hatáskörébe tartozó gazdasági perekben és nemperes eljárásokban a Pesti Központi Kerületi Bíróság illetékes.

III.

Záró rendelkezés

22. §

Ez a rendelet 1973. évi január hó 1. napján lép hatályba.

Dr. Korom Mihály s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék