7/1972. (VIII. 1.) NIM rendelet
a szövetkezetek nehézipari ágazatba tartozó tevékenységéhez szükséges felmentés és hozzájárulás szabályozásáról
A szövetkezetek gazdasági tevékenysége köréről szóló 41/1971. (XII. 14.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-ában meghatározott felmentés és 7. §-ában meghatározott hozzájárulás feltételeit és rendjét, valamint a mezőgazdasági szövetkezetek nem mezőgazdasági tevékenységét szabályozó 1048/1971. (XII. 14.) Korm. határozatban (a továbbiakban: H.) meghatározott egyes feladatok nehézipari ágazati végrehajtását a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, az érdekelt miniszterekkel és országos szövetkezeti érdekképviseleti szervekkel egyetértésben a következők szerint szabályozom.
Általános rendelkezések
1. §
(1) A szövetkezeteknek R. 2. számú melléklete 1. és 6-10. pontjában meghatározott alábbi tevékenységéhez (továbbiakban: nehézipari ágazati tevékenység) a nehézipari miniszter felmentése szükséges
a) az alumíniumkohászati és az alumíniumöntészeti tevékenységhez; (az ilyen főtevékenységű szövetkezetek kivételével),
b) a kőolajterméknek főtevékenység körében történő készletezéséhez és értékesítéséhez,
c) a méreg, robbanó- és robbantóanyag (pirotechnikai termék) előállításához,
d) a vegyipari termékek előállításához, ezen belül
- szénfeldolgozó vegyipari,
- gyógyszeripari,
- gumiipari (kivéve a javító, felújító tevékenységet) cikkek készítéséhez,
- timföldgyártáshoz,
- vegyiszálgyártáshoz,
- szintetikus kaucsukgyártáshoz,
- háztartási és kozmetikai vegyicikkek gyártásához (mosószappan kivételével),
- mosószergyártáshoz,
- szervetlen alapanyaggyártáshoz,
- szerves alapanyaggyártáshoz,
- növényvédőszer-gyártáshoz,
- műtrágyagyártáshoz,
e) a hőre keményedő vagy lágyuló műanyagok porból vagy granulátumból való feldolgozásához, ide értve a műanyag alapanyag elsődleges feldolgozását; (az ilyen főtevékenységű szövetkezetek kivételével),
f) a festékek, lakkok és a felületkezelő vegyianyagok felhasználásával ipari berendezések korrózió elleni védőbevonatának készítése, ide értve a festékek, lakkok, műgyanták felületkezelésre alkalmas vegyianyagok, korrózió elleni védőbevonatok anyagának előállítását; (az ilyen főtevékenységű szövetkezetek kivételével).
(2) Nem kell a nehézipari minisztertől felmentést kérni:
a) a kőolajtermékek (benzin, petróleum, gázolaj, fűtőolaj, tüzelőolaj, kenőanyagok stb.) kiskereskedelmi forgalmazásához;
b) a vegyipari termékek kiszereléséhez;
c) a hőre keményedő vagy lágyuló műanyagtermékek (fólia, tömlő, lemez stb.) továbbfeldolgozásához (zacskó, tasak, dekorációs anyag és ehhez hasonló termékek készítéséhez).
2. §
(1) A miniszteri felmentés iránti indokolt kérelmet 4 példányban a szövetkezet területi (szakmai) szövetségének véleményével ellátva a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának ipari feladatokat ellátó szakigazgatási szervéhez (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) kell benyújtani.
(2) A szakigazgatási szerv - ha a kérelemben foglaltakkal egyetért - köteles azt a saját véleményével ellátva a Nehézipari Minisztériumhoz 3 példányban továbbítani. Ha a kérelemben foglaltakkal nem ért egyet, az eltérő vélemények egyeztetésére 15 napon belül egyeztető tárgyalást kell tartania, amelyre a szakigazgatási szerv a kérelmezőt és a szövetkezet területi (szakmai) szövetségét köteles meghívni. Az egyeztetésről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyet 3 napon belül a kérelemmel együtt a Nehézipari Minisztériumhoz kell megküldeni.
(3) A felmentési kérelemhez részletes programot kell mellékelni, amelynek az alábbiakat kell tartalmaznia:
a) a tervezett tevékenység műszakilag és gazdaságilag meghatározott célját és tartalmát;
b) a tervezett tevékenység olyan programját, amelyből a gyártástechnikai színvonal, a gyártandó termékek várható minősége és gazdaságossága, a gyártás normatív feltételeinek várható teljesítése egyértelműen megállapítható;
c) a tervezett tevékenység folytatásához szükséges fizikai és műszaki létszám tervezett forrásait;
d) a tervezett tevékenység beruházási alapadatait és a beruházási költség tervezett megtérülési idejét;
e) a tervezett tevékenységhez szükséges anyagok és berendezések szükséges mennyiségét és várható forrásait.
(4) A szövetkezet a (3) bekezdés szerinti programot a mellékletben felsorolt szervekkel is elkészíttetheti.
(5) A felmentés ügyében a nehézipari miniszter dönt; határozatát a szakigazgatási szervhez továbbítja.
Az ipari szövetkezetekre vonatkozó különös rendelkezés
3. §
Az R. 2. számú mellékletében felsorolt nehézipari ágazati tevékenységek akkor minősülnek az ipari szövetkezet főtevékenységének, ha a folytatásukból eredő ténylegesen elért vagy tervezett évi árbevétel a szövetkezet teljes (tényleges, illetve tervezett) évi árbevételének 50%-át meghaladja.
A mezőgazdasági és fogyasztási szövetkezetek vegyipari tevékenységére vonatkozó különös rendelkezések
4. §
(1) A mezőgazdasági és a jogszabály szerint meghatározott körzeten belül* a fogyasztási szövetkezetek az R. 2. számú mellékletében meghatározott vegyipari tevékenységet felmentés, valamint állami vállalattal vagy intézménnyel megkötött szerződés** alapján végezhetnek.
(2) A 2. §-ban említett kérelemhez mellékelni kell az (1) bekezdés szerinti szerződést* (gazdasági társulási, kooperációs, vállalkozási, bérmunka végzésre irányuló stb. szerződés).
(3) Az (1) bekezdésben említett szövetkezetek a 2. §-ban meghatározott kérelem mellékletének c)-e) pontjaiban foglalt adatokat nem kötelesek közölni.
5. §
A szakigazgatási szerv felmentés iránti kérelemre vonatkozó javaslatának [2. § (2) bekezdés] tartalmaznia kell a H. II/2. pontjában foglaltakkal kapcsolatos állásfoglalást is.
A lakás- és takarékszövetkezetekre vonatkozó különös rendelkezés
6. §
A lakás- és takarékszövetkezetnek a nehézipari ágazatba tartozó bármilyen tevékenységhez való hozzájárulás iránti kérelmére a 2. § rendelkezései az irányadók.
Záró rendelkezés
7. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Szekér Gyula s. k.,
nehézipari miniszter
Melléklet a 7/1972. (VIII. 1.) NIM rendelethez
A 7/1972. (VIII. 1.) NIM rendelet 2. §-ának (3) bekezdésében említett program az alábbi szervekkel is elkészíttethető:
- szerves méreg előállítása esetén a Szerves Vegyipari Kutató Intézettel, egyéb méreg gyártása esetén a Nehézvegyipari Kutató Intézettel;
- a Bányatörvény hatálya alá tartozó robbanó-és robbantóanyagok gyártásához a Bányászati Kutató Intézettel, egyéb robbanó- és robbantóanyag gyártásához a Robbanóanyagipari Felügyelettel;
- szerves vegyipari termék előállítása esetén a Szerves Vegyipari Kutató Intézettel, gumiipari termék gyártása esetén a Gumiipari Kutató Intézettel, egyéb vegyipari termék gyártása esetén a Nehézvegyipari Kutató Intézettel;
- műanyagok feldolgozásához a Műanyagipari Kutató Intézettel;
- korrózió elleni védőbevonat készítéséhez a Nehézvegyipari Kutató Intézettel;
- alumíniumöntészeti és alumíniumkohászati tevékenység esetén a Fémipari Kutató Intézettel.
A program a felsorolt szerveken kívül kellő felkészültségű más szervvel (tudományos intézet, egyetem, kutatóhely stb.) is elkészíttethető.
A program elkészítésében (határidejében és díjazásában) a felek állapodnak meg.