11/1973. (IV. 18.) ÉVM rendelet

a levegő tisztaságának védelméről

A levegő tisztaságának védelméről szóló 1/1973. (I. 9.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 17. §-ának (1) bekezdése alapján - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben - a következőket rendelem.

(A R. 3. §-ához)

1. §

(1) A R. 3. §-ának a)-b) pontjában foglaltakat

a) új technológiák tervezésekor, új tüzelőanyagok, tüzelőberendezések gyártásakor, beszerzésekor, továbbá a gépjárművek hazai gyártása esetén kötelező előírásként;

b) a gépjárművekre vonatkozó importszerződések megkötésekor irányelvként

kell figyelembe venni.

(2) A kiemelten védett és védett területi kategóriába sorolt területen a jövőben nem szabad olyan új üzemet (gyárat, műhelyt stb.) létesíteni, amelynek működése káros légszennyezéssel jár.

(3) A kiemelten védett területi kategóriába sorolt területeken kizárólag fát, kokszot, gázt és legfeljebb 1% ként tartalmazó olajat szabad tüzelőanyagként felhasználni.

(4) A védett területi kategóriába sorolt területeken a védettség közzétételét követően a tüzelőberendezésekben - a (3) bekezdésben megjelölt tüzelőanyagokon kívül - 3%-nál nem nagyobb kéntartalmú szén, illetőleg olaj is elégethető.

(5) A (3)-(4) bekezdésben foglaltakat első ízben az 1974. évre szóló szerződések megkötésekor, illetőleg a tüzelőanyagok beszerzésekor kell érvényesíteni.

2. §

(1) Anyagot (alap-, hulladék-, tüzelőanyag stb.) a szálló por keletkezését megakadályozó módon kell tárolni.

(2) A levegőt különösen szennyező, illetőleg bűzös ipari hulladékanyagot (gumi, bőr, rongy, műanyag, csont, hús-, zsír- és olajszármazékok, bitumen stb.), valamint az ilyennel szennyezett göngyöleget csak hulladékégetőben szabad elégetni.

(3) Nagy portartalmú szenet csak erre a célra szolgáló, megfelelő hatásfokon leválasztó (semlegesítő) berendezéssel ellátott tüzelőberendezésben szabad elégetni.

(A R. 4. §-ához)

3. §

A kiemelten védett területi kategóriába sorolást az Építésügyi Értesítőben, az egyéb területi védettségi kategóriába sorolást az érintett helységben (városban, községben) szokásos módon esetenként közzé kell tenni.

(A R. 5. §-ához)

4. §

A légszennyező telephelye (üzeme, gyára) szerint területileg illetékes tanács vb építésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve a kibocsátási értékeket (emissziót) az érdekeltekkel - területi védettségi kategóriánként - folyamatosan, de legkésőbb 1974. december hó 31. napjáig közli.

(A R. 7. §-ához)

5. §

(1) Azt a tüzelőberendezést, amely a rendeltetésszerű üzemeltetéshez szükséges tüzelőanyagot bármilyen oknál fogva - kielégítően - elégetni nem tudja és ezáltal káros légszennyezést okoz, 1973. december hó 31. napjáig üzemeltetés szempontjából felül kell vizsgáltatni.

(2) A mérőberendezéseket a mérésre illetékes szervek által meghatározott helyre kell telepíteni.

(A R. 8. §-ához)

6. §

(1) A R. 8. § (1) bekezdésében foglalt intézkedésekről a légszennyező felügyeletét, illetőleg állami felügyeletét ellátó szervet, valamint az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztériumot értesíteni kell.

(2) A felkészülési időszak meghatározásakor figyelembe kell venni a tárgyi-, pénzügyi- és személyi feltételeket, ez az időszak azonban öt évnél hosszabb nem lehet.

(A R. 11. §-ához)

7. §

(1) A Központi, illetőleg a Területi Alapból megvalósítandó levegőtisztaság-védelmi beruházások támogatását pályázatban kell meghirdetni.

(2) A Központi Alapból nyújtandó támogatás mértékét és módját, valamint feltételeit az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium, a Területi Alapból nyújtandó támogatás mértékét, módját, valamint feltételeit - a Központi Alap felhasználásának elveivel összhangban - a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága állapítja meg és teszi közzé.

(3) A támogatás rendeltetésszerű felhasználását az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium, valamint a légszennyező telephelye szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve ellenőrzi.

8. §

(1) A levegőtisztaság-védelmi beruházások támogatásának odaítélésekor elsősorban

a) a legsúlyosabban szennyezett területeken létesítendő leválasztó (semlegesítő) berendezésekre vonatkozó és a légszennyezést jelentős mértékben csökkentő;

b) a nagyobb hatásfokú berendezést megvalósító;

c) a rövidebb megvalósítási időtartamú;

d) a népgazdasági és a vállalati szinten egyaránt leggazdaságosabb;

e) a saját eszközből nagyobb mértékben, a Területi Alapból, illetőleg a más szerv által támogatott

beruházásokat kell előnyben részesíteni.

(2) A támogatást csökkenteni kell, illetőleg részben vagy teljes egészében vissza kell vonni, ha

a) azt a kedvezményezett (megvalósító) nem a megjelölt célra vagy módon használja fel;

b) a kedvezményezett a pályázatban vállalt pénzügyi feltételeket nem teljesíti;

c) ha a beruházás megvalósítása a kedvezményezettnek felróható okból, az általa vállalt időpontig nem valósul meg.

(3) Visszafizetési kötelezettség elrendelése esetén a támogatást azonnal lejárt követelésként kell kezelni és a volt kedvezményezettel szemben a folyósítások időpontjától kamatot, a visszafizetési kötelezettség elrendelése időpontjától pedig késedelmi kamatot kell érvényesíteni a 60/1970. (XII. 31.) PM rendelet előírásai szerint.

9. §

(1) A Központi, illetőleg a Területi Alap pénzeszközeit a kedvezményezettnek a rendeltetést megjelölve közvetlenül vagy a területileg illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága lebonyolítási számláján keresztül kell átutalni.

(2) A Központi, illetőleg a Területi Alap pénzeszközeinek a beruházások támogatására szolgáló része csak a beruházások finanszírozására vonatkozó előírásoknak megfelelően használható fel.

10. §

(1) Ha a támogatás rendeltetésszerű felhasználását ellenőrző szerv szabálytalan felhasználást állapít meg, erről jegyzőkönyvet kell felvenni.

(2) A jegyzőkönyv egy-egy példányát az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztériumnak, illetőleg az illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága építésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének nyolc napon belül meg kell küldeni.

11. §

(1) A visszavont támogatást a visszavonásról szóló értesítés kézhezvétele után a kedvezményezett arra a számlára köteles visszafizetni, amelyről a támogatást kapta.

(2) A lebonyolítási számlán az év végén mutatkozó maradványt a következő évre át kell vinni.

12. §

(1) A támogatást nyújtó szerv a támogatás visszavonásáról a légszennyező telephelye szerint területileg illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervét, valamint a számlavezető bankszervet értesíti.

(2) A Központi Alap pénzeszközei felhasználásáról éves beszámoló jelentést kell készíteni és azt a Pénzügyminisztériumnak március 31-ig meg kell küldeni.

(A R. 15. §-ához)

13. §

A R. 9. § (1) bekezdésében megjelölt légszennyezők, továbbá a 0.3.106 kcal/óra teljesítménynél nagyobb központi fűtő berendezést üzemeltetők kötelesek a telephely (telephelyek) szerint területileg illetékes megyei (fővárosi) tanács vb építésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervéhez a rendelet melléklete szerinti adatszolgáltatást - első ízben a rendelet kihirdetésétől számított hat hónapon belül - teljesíteni.* Az adatszolgáltatást évente meg kell ismételni.[1]

(A R. 17. §-ához)

14. §

(1) A rendelet kihirdetése napján lép hatályba; a 7-12. § rendelkezéseit azonban a már befizetett pénzeszközök tekintetében is alkalmazni kell.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a levegőtisztaság-védelmi alapok képzéséről és felhasználásáról szóló 23/1971. (Ép. Ért. 32.) ÉVM utasítás hatályát veszti.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Lábjegyzetek:

[1] * A rendelet mellékletét az Építésügyi Értesítő 1973. évi 15. száma közli.

Tartalomjegyzék