13/1973. (XII. 24.) MüM rendelet
a szakmunkástanulók üdültetésének feltételeiről és módjáról
A 2004/1973. (I. 26.) Mt. határozat 6/A. m) pontjában kapott felhatalmazás alapján a szakmunkástanulók üdültetésének feltételeiről és módjáról a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, illetőleg a belkereskedelmi, valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, továbbá a pénzügyminiszterrel egyetértésben az alábbiak szerint rendelkezem:
1. §
(1) A szakmunkástanulók üdültetését az 1969. évi VI. törvény 17. § (2) bekezdésében meghatározott feltételek alapján elsősorban a SZOT Üdülési és Szanatóriumi Főigazgatóság (a továbbiakban: Üdülési Főigazgatóság) irányítása és fenntartása alatt álló szakmunkástanuló üdülőkben és a jelen rendelet mellékletében megjelölt szakmunkástanuló kollégiumokban (otthonokban) kell megszervezni.
(2) A szakmunkástanulók üdültetésének a költségvetésben erre a célra biztosított keret terhére történő megszervezéséről az Üdülési Főigazgatóság a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének a közreműködésével gondoskodik.
(3) A szakmunkástanuló kollégiumoknak az (1) bekezdés szerinti üdültetés céljára történő igénybevételét - az üdültetés alatt felmerülő üzemeltetési költségek kivételével - az Üdülési Főigazgatóság részére térítésmentesen kell biztosítani.
2. §
(1) A szakmunkástanuló üdülők működésére a SZOT határozatai, illetőleg az Üdülési Főigazgatóság szabályzatai az irányadók.
(2) Az üdültetés megszervezésével és lefolytatásával kapcsolatos feladatokat az Üdülési Főigazgatóság az évenként kiadásra kerülő üdültetési tájékoztatóban határozza meg. A megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve a felügyelete alá tartozó szakmunkásképző iskolák összesített üdültetési igényét minden év január 31. napjáig az SZMT-ken keresztül közli az Üdülési Főigazgatósággal. A beutalójegyek elosztását a Központi Vezetőségek és az SZMT-k végzik.
3. §
(1) Az üdültetés időtartama alatt a tanulók felügyeletét a szakmunkásképző iskolák pedagógusai látják el külön jogszabályban meghatározott feltételek mellett.
(2) A szakmunkástanulók üdültetésénél felügyeletet ellátó pedagógusok kiválasztásáról az illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének a javaslata alapján az Üdülési Főigazgatóság dönt.
(3) Az üdülők dolgozóinak béréről, egyéb juttatásairól és munkafeltételeiről külön jogszabály intézkedik.
4. §
(1) A szakmunkástanulók üdültetését - a (2) bekezdés szerinti gyógyüdültetés kivételével - a nyári oktatási szünet alatt kell megszervezni. Ugyancsak a nyári oktatási szünet alatt és az üdültetés keretén belül kell gondoskodni a szakmunkástanulók különböző vezetőképző tanfolyamainak (KISZ vezetőképző, szaktábor stb.), sporttanfolyamainak megtartásáról, valamint a csökkent munkaképességű tanulók üdültetéséről.
(2) Az egészségileg rászorult szakmunkástanulók gyógyüdültetését az őszi, téli, tavaszi időszakban, szorgalmi idő alatt - a Szakmunkástanulók Országos Egészségvédelmi Intézetének javaslata alapján - kell megszervezni.
(3) Az állami gondozott szakmunkástanulók üdültetéséről a téli és tavaszi szünet ideje alatt is gondoskodni kell.
(4) A szakmai és egyéb tanulmányi versenyeken helyezést, valamint a tanulmányi és társadalmi munkában kiváló eredményt elért tanulók külföldi üdültetését államközi egyezmény alapján és egyéb lehetőségek figyelembevételével a továbbiakban is szervezni kell.
5. §
A vándorüdültetést az 1974. évtől kezdődően a szakmunkásképző iskolák - a költségvetésben erre a célra biztosított keret terhére - saját hatáskörben szervezik.
6. §
A szakmunkástanuló üdülők létesítéséhez, megszüntetéséhez a munkaügyi miniszter egyetértése szükséges.
7. §
Ez a rendelet 1974. évi január hó 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet 60. § (1) és (2) bekezdése hatályát veszti; az 5. számú mellékletének 1. pontja az alábbi e) ponttal egészül ki:
"e) A kedvezményes külföldi üdültetésben részt vevő szakmunkástanulók térítési díja a 400 Ft-ot nem haladhatja meg."
Buda István s. k.,
munkaügyi minisztériumi államtitkár
A munkaügyi miniszter 13/1973. (XII. 24.) MüM rendeletének melléklete
A szakmunkástanulók üdültetésére igénybe vehető kollégiumok (otthonok)
32. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet Otthona,
Budapest XI., Fehérvári út 159.
40. sz. Önálló Szakmunkástanuló Kollégium
Budapest II., Felvinczi út 8.
42. sz. Önálló Szakmunkástanuló Kollégium
Budapest XI., Ménesi út 94.
44. sz. Önálló Szakmunkástanuló Kollégium
Budapest IX., Bokréta u. 3.
108. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet
Kollégiuma Debrecen, Szabadság út 25/b.
303. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet Kollégiuma
Fűzfőgyártelep
307. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet Kollégiuma
Zirc, Rákóczi tér 1.
306. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet
Kollégiuma Veszprém, Felszabadulás u. 25.
311. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet Kollégiuma
Tata, I., Április 4. tér 5.
314. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet
Kollégiuma Tatabánya V., Komáromi út 4.
401. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet Kollégiuma
Győr, Kossuth L. u. 7.
405. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet
Kollégiuma Szombathely, Wesselényi u. 7.
506. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet Kollégiuma
Pécs III., Építők útja 9.
508. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet Otthona,
Pécs, Szigeti út 35.
523. sz. Ipari Szakmunkásképző Iskola,
Siófok
605. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet III. sz. Otthona
Szolnok, Koltói A. u. 8-10.
613. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet Kollégiuma
Gyula, Szt. István út 38.