18/1973. (V. 24.) ÉVM rendelet

a munkások továbbképzéséről az építésügyi ágazatban

A munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM rendelet alapján, a továbbképzésben érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével és a Helyi Ipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben az alábbiakat rendelem el.

1. §

A rendelet hatálya

a) az építőipari és építőanyagipari ágazatba sorolt vállalatokra, vállalati rendszerben gazdálkodó egyéb szervekre, ipari szövetkezetekre és ezek jogi személyiséggel rendelkező társulásaira, továbbá - az építőipari dolgozók tekintetében - a KPM közúti igazgatóságaira;

b) a tanácsok felügyelete alá tartozó ingatlankezelő és közvetítő-, parképítő-, fenntartó-, kertészeti, talajerőgazdálkodási, kéményseprő, temetkezési, takarító- és díjbeszedő (kommunális szolgáltató) vállalatokra, ideértve a költségvetési üzemeket is

(a továbbiakban együttesen: vállalat) terjed ki.

2. §

(1) A munkások továbbképzésének alapvető formája a tanfolyami oktatás.

(2) Indokolt esetekben a tanfolyamok anyagának egyéni tanulással történő elsajátítását is lehetővé kell tenni. A vizsgáztatást ez esetben is az 5. §-ban foglaltak szerint kell lebonyolítani. Az egyéni tanulást a vállalat konzultációk szervezésével segítse, szükség esetén beszámolókat is tarthat.

(3) Az ipari szövetkezeteknél a munkások továbbképzésének szervezését az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsának irányelvei szerint kell végrehajtani.

(4) A rendelet hatálya alá nem tartozó szervezetek építőipari szakmunkásainak továbbképzését - a munkáltató erre irányuló megkeresése és költség vállalása mellett - az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium felügyelete alá tartozó megyei építőipari vállalatok, Budapesten pedig a 23-as, 31-es és 43. sz. Állami Építőipari Vállalat végzi.

3. §

A tanfolyamra az vehető fel, aki

a) szakmunkás továbbképző (felújító-korszerűsítő, ismeretbővítő, specializáló) tanfolyam esetében az adott szakmában szakmunkás képesítéssel rendelkezik;

b) brigádvezetői (munkáscsoportok irányítására felkészítő) tanfolyam esetében hároméves gyakorlattal rendelkezik;

c) képesítéshez kötött munkakör ellátására jogosító tanfolyam esetében a képesítést előíró jogszabályok felvételi feltételeinek megfelel.

4. §

Az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium ellátja a továbbképzések szakmai felügyeletét és ellenőrzését, valamint folyamatosan közzéteszi a továbbképzések oktatási anyagát és módszertani útmutatóit.

5. §

(1) A szakmunkástovábbképző- és brigádvezető tanfolyamok hallgatói - a képzés befejezéseként - a tanfolyamot szervező vállalatnál vizsgát tesznek.

(2) A vizsgabizottság elnökből és két - szükség esetén több - tagból áll. E teendők ellátására a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben a vállalat igazgatója ad megbízást. Szövetkezet esetében a vizsgabizottságot a szövetkezet elnöke jelöli ki.

(3) A vizsga a tanfolyam tantárgyainak jellegétől függően szóbeli, írásbeli és gyakorlati részből áll. A vizsgakövetelményt a résztvevőkkel legkésőbb a tanfolyam megkezdésekor kell közölni.

(4) A vizsgáról jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell:

- a tanfolyam elnevezését,

- a vizsgázó nevét és személyi adatait,

- a vizsga helyét, valamint

- a tantárgyanként kapott osztályzatot és azok átlagát.

(5) A tanfolyamot szervező vállalat köteles gondoskodni a vizsgáról készült jegyzőkönyv adatainak bejegyzéséről az anyakönyvbe. Az anyakönyv egységes mintáját külön jogszabály szabályozza.

6. §

(1) A sikeres vizsga letételéről igazolást kell kiadni.

(2) Az igazoláson fel kell tüntetni a kiállító vállalat nevét, a tanfolyam jellegét és időtartamát, a vizsga eredményét és azt, hogy a dolgozó ennek alapján milyen munka végzésére, illetve munkakör ellátására szerzett képesítést, továbbá az anyakönyv kötet- és sorszámát.

(3) Az igazolás illetékmentes.

(4) Az elveszett vagy megsemmisült igazolás pótlására másodlatot az eredeti okmányt kiállító vállalat, illetve annak jogutódja köteles adni.

7. §

(1) A vizsga letételét - céltanfolyamok vizsgái kivételével - az anyakönyvi szám feltüntetésével a dolgozó munkakönyvének 5. oldalára a munkáltató vállalatnak be kell jegyeznie.

(2) A képesítést nyújtó tanfolyamok vizsgáztatási rendjéről, nyilvántartásáról és bizonyítvány kiadásáról külön jogszabály rendelkezik.

(3) A tanfolyam, illetve a vizsga költségeit a 6/1972. (IV. 21.) MüM rendelet V. fejezetének előírásai szerint kell elszámolni. A tanfolyamvezető tiszteletdíját az idézett rendelet 2. számú mellékletében meghatározott forint összeg - mint felső határ - figyelembevételével kell megállapítani.

8. §

(1) E rendelet 1973. évi július hó 1. napján lép hatályba.

(2) E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a 6/1972. (IV. 21.) MüM rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter