Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

18/1973. (V. 24.) ÉVM rendelet

a munkások továbbképzéséről az építésügyi ágazatban

A munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM rendelet alapján, a továbbképzésben érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével és a Helyi Ipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben az alábbiakat rendelem el.

1. §

A rendelet hatálya

a) az építőipari és építőanyagipari ágazatba sorolt vállalatokra, vállalati rendszerben gazdálkodó egyéb szervekre, ipari szövetkezetekre és ezek jogi személyiséggel rendelkező társulásaira, továbbá - az építőipari dolgozók tekintetében - a KPM közúti igazgatóságaira;

b) a tanácsok felügyelete alá tartozó ingatlankezelő és közvetítő-, parképítő-, fenntartó-, kertészeti, talajerőgazdálkodási, kéményseprő, temetkezési, takarító- és díjbeszedő (kommunális szolgáltató) vállalatokra, ideértve a költségvetési üzemeket is

(a továbbiakban együttesen: vállalat) terjed ki.

2. §

(1) A munkások továbbképzésének alapvető formája a tanfolyami oktatás.

(2) Indokolt esetekben a tanfolyamok anyagának egyéni tanulással történő elsajátítását is lehetővé kell tenni. A vizsgáztatást ez esetben is az 5. §-ban foglaltak szerint kell lebonyolítani. Az egyéni tanulást a vállalat konzultációk szervezésével segítse, szükség esetén beszámolókat is tarthat.

(3) Az ipari szövetkezeteknél a munkások továbbképzésének szervezését az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsának irányelvei szerint kell végrehajtani.

(4) A rendelet hatálya alá nem tartozó szervezetek építőipari szakmunkásainak továbbképzését - a munkáltató erre irányuló megkeresése és költség vállalása mellett - az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium felügyelete alá tartozó megyei építőipari vállalatok, Budapesten pedig a 23-as, 31-es és 43. sz. Állami Építőipari Vállalat végzi.

3. §

A tanfolyamra az vehető fel, aki

a) szakmunkás továbbképző (felújító-korszerűsítő, ismeretbővítő, specializáló) tanfolyam esetében az adott szakmában szakmunkás képesítéssel rendelkezik;

b) brigádvezetői (munkáscsoportok irányítására felkészítő) tanfolyam esetében hároméves gyakorlattal rendelkezik;

c) képesítéshez kötött munkakör ellátására jogosító tanfolyam esetében a képesítést előíró jogszabályok felvételi feltételeinek megfelel.

4. §

Az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium ellátja a továbbképzések szakmai felügyeletét és ellenőrzését, valamint folyamatosan közzéteszi a továbbképzések oktatási anyagát és módszertani útmutatóit.

5. §

(1) A szakmunkástovábbképző- és brigádvezető tanfolyamok hallgatói - a képzés befejezéseként - a tanfolyamot szervező vállalatnál vizsgát tesznek.

(2) A vizsgabizottság elnökből és két - szükség esetén több - tagból áll. E teendők ellátására a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben a vállalat igazgatója ad megbízást. Szövetkezet esetében a vizsgabizottságot a szövetkezet elnöke jelöli ki.

(3) A vizsga a tanfolyam tantárgyainak jellegétől függően szóbeli, írásbeli és gyakorlati részből áll. A vizsgakövetelményt a résztvevőkkel legkésőbb a tanfolyam megkezdésekor kell közölni.

(4) A vizsgáról jegyzőkönyvet kell felvenni. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell:

- a tanfolyam elnevezését,

- a vizsgázó nevét és személyi adatait,

- a vizsga helyét, valamint

- a tantárgyanként kapott osztályzatot és azok átlagát.

(5) A tanfolyamot szervező vállalat köteles gondoskodni a vizsgáról készült jegyzőkönyv adatainak bejegyzéséről az anyakönyvbe. Az anyakönyv egységes mintáját külön jogszabály szabályozza.

6. §

(1) A sikeres vizsga letételéről igazolást kell kiadni.

(2) Az igazoláson fel kell tüntetni a kiállító vállalat nevét, a tanfolyam jellegét és időtartamát, a vizsga eredményét és azt, hogy a dolgozó ennek alapján milyen munka végzésére, illetve munkakör ellátására szerzett képesítést, továbbá az anyakönyv kötet- és sorszámát.

(3) Az igazolás illetékmentes.

(4) Az elveszett vagy megsemmisült igazolás pótlására másodlatot az eredeti okmányt kiállító vállalat, illetve annak jogutódja köteles adni.

7. §

(1) A vizsga letételét - céltanfolyamok vizsgái kivételével - az anyakönyvi szám feltüntetésével a dolgozó munkakönyvének 5. oldalára a munkáltató vállalatnak be kell jegyeznie.

(2) A képesítést nyújtó tanfolyamok vizsgáztatási rendjéről, nyilvántartásáról és bizonyítvány kiadásáról külön jogszabály rendelkezik.

(3) A tanfolyam, illetve a vizsga költségeit a 6/1972. (IV. 21.) MüM rendelet V. fejezetének előírásai szerint kell elszámolni. A tanfolyamvezető tiszteletdíját az idézett rendelet 2. számú mellékletében meghatározott forint összeg - mint felső határ - figyelembevételével kell megállapítani.

8. §

(1) E rendelet 1973. évi július hó 1. napján lép hatályba.

(2) E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a 6/1972. (IV. 21.) MüM rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter