27/1973. (X. 12.) MT rendelet
a statisztikáról szóló 1973. évi V. törvény végrehajtásáról
A statisztikáról szóló 1973. évi V. törvény (a továbbiakban: Tv.) 17. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:
(A Tv. 3. §-ához)
1. §
Az állami statisztika egységes rendszerébe a Központi Statisztikai Hivatalnak, továbbá az alábbi állami szerveknek a statisztikai tevékenysége tartozik:
a) a minisztériumok,
b) az Országos Tervhivatal,
c) a Legfőbb Ügyészség,
d) a Magyar Tudományos Akadémia,
e) a Magyar Nemzeti Bank,
f) a Minisztertanács Tanácsi Hivatala,
g) az Országos Anyag- és Árhivatal,
h) az Országos Vízügyi Hivatal,
i) a Központi Népi Ellenőrzési Bizottság,
j) a Fővárosi Tanács és a megyei tanácsok.
(A Tv. 6. §-ához)
2. §
(1) A Tv. 6. §-a (1) bekezdésének megfelelően az önkéntes adatszolgáltatáson alapuló statisztikai adatgyűjtés tervezetét
a) az állami szerv a felügyeletét ellátó minisztériumnak (országos hatáskörű szervnek),
b) a helyi tanács a megyei (fővárosi) tanácsnak, a megyei (fővárosi) tanács a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának,
c) a szövetkezeti szerv az ágazati irányítását ellátó illetékes minisztériumnak,
d) a társadalmi szervezet az illetékes központi szervének az adatgyűjtés végrehajtása előtt köteles bemutatni.
(2) Az (1) bekezdésben említett felettes szervek a tervezett adatgyűjtés indokoltságával és tartalmával kapcsolatos állásfoglalásukat a tervezetet bemutató szervvel a szükséghez képest közlik, és az észrevételek figyelembevételével kialakított adatgyűjtést nyilvántartásba veszik, erről a Központi Statisztikai Hivatalt tájékoztatják.
(3) A Központi Statisztikai Hivatal az önkéntes adatszolgáitatáson alapuló statisztikai tevékenységet felülvizsgálhatja.
3. §
(1) Ha az állami statisztika egységes rendszerébe nem tartozó szerv indokolt esetben adatszolgáltatási kötelezettséggel járó statisztikai adatgyűjtést kíván végrehajtani, az adatgyűjtést a következők rendelhetik el:
a) a Minisztertanács közvetlen felügyelete alá tartozó országos hatáskörű szerv esetében a Központi Statisztikai Hivatal elnöke,
b) egyéb állami szerv esetében a szerv felügyeletét ellátó miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője),
c) szövetkezeti szerv esetében az ágazati irányítást ellátó illetékes miniszter,
d) társadalmi szervezet esetében a Központi Statisztikai Hivatal elnöke.
(2) Az (1) bekezdés szerinti adatgyűjtés elrendelésénél e rendelet 17. és 19., valamint 25-27. §-ait kell alkalmazni.
4. §
Önkéntes adatszolgáltatáson alapuló statisztikai adatgyűjtést az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervek is végrehajthatnak.
(A Tv. 7. §-ához)
5. §
(1) A különböző statisztikai tevékenységek összehangolása az állami statisztika egységes - rendszerébe tartozó adatgyűjtési, feldolgozási, tájékoztatási (közlési) és tárolási tevékenységre terjed ki.
(2) Az összehangolás során figyelemmel kell lenni arra, hogy egyrészt az állami statisztika egységes rendszere, másrészt a népgazdasági tervezés fogalmi és mutatószám rendszere, a számviteli információk (a mérlegbeszámolók és a pénzügyi folyamatokkal kapcsolatos adatszolgáltatás) rendszere között összhang legyen.
(A Tv. 8. §-ához)
6. §
A statisztikai tevékenységek összehangolásának, fejlesztésének és ellenőrzésének irányítása a Központi Statisztikai Hivatal elnökének feladata.
7. §
(1) A Központi Statisztikai Hivatal
a) az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó állami szervtől a statisztikai tevékenységéről tájékoztatást kér, és arra indokolt esetben észrevételt tesz;
b) nyilvántartást vezet az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó statisztikai tevékenységről.
(2) Ha az (1) bekezdés a) pontjában említett észrevétel a Tv. 7. §-ának b) és c) pontján alapul, az állami szerv az észrevételben foglaltaknak köteles eleget tenni.
8. §
(1) A Központi Statisztikai Hivatal mellett - a Tv. 8. §-ában meghatározott együttműködés elősegítésére - tanácsadó és véleményező szervként Statisztikai Koordinációs Bizottság működik.
(2) A Bizottság elnöke: a Központi Statisztikai Hivatal elnöke. Tagjai a Központi Statisztikai Hivatal elnökhelyettesei, valamint az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó, leginkább érdekelt állami szervek képviselői.
(3) A Bizottságban képviselt állami szerveket a Központi Statisztikai Hivatal elnöke jelöli ki. A szerv képviseletét ellátó bizottsági tagot a kijelölt állami szerv vezetője nevezi ki és menti fel.
(4) A Bizottság munkájában biztosítani kell az érdekelt társadalmi szervezetek részvételét is.
9. §
(1) A Statisztikai Koordinációs Bizottság ülésére - az ügykörüket érintő kérdések tárgyalására - meg kell hívni az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó olyan állami szervek vezetőit, amely szervek a Bizottságban nincsenek képviselve.
(2) Ha a Bizottság a szövetkezeteket érintő kérdést tárgyal, az ülésre meg kell hívni az illetékes országos érdekképviseleti szerv vezetőjét.
(3) A meghívott szervek képviselőjét a szervet érintő kérdés tárgyalásánál a Bizottság tagjaival azonos jogkör illeti meg.
10. §
A Statisztikai Koordinációs Bizottság a következő feladatókat látja el:
a) kialakítja az állami statisztika egységes rendszerét alapvetően érintő irányelveket és elvi állásfoglalásokat;
b) állást foglal az olyan ellentétes vélemények kérdésében, amelyek az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervek között a statisztikai tevékenység összehangolása körében merültek fel;
c) az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó állami szervek vezetőinek felkérésére statisztikai kérdésekben eseti állásfoglalást alakít ki.
11. §
A Statisztikai Koordinációs Bizottság részletes ügyrendjét a Bizottság elnöke állapítja meg.
(A Tv. 9. §-ához)
12. §
(1) A Központi Statisztikai Hivatal elnökét és elnökhelyetteseit a Minisztertanács nevezi ki.
(2) A Központi Statisztikai Hivatal szervezetét a Hivatal elnöke állapítja meg.
(3) A Hivatal központi és területi szervezeti egységekből áll; felügyelete alatt más, a Hivatal, feladataival összefüggő tevékenységet végző költségvetési szervek és vállalatok működnek.
(4) A Hivatal területi szervei: a megyei (fővárosi) statisztikai igazgatóságok és a járási (városi) statisztikai felügyelőségek.
13. §
A központi állami statisztika rendszerét, a benne alkalmazott egységes statisztikai előírásokat a Központi Statisztikai Hivatal alakítja ki. A Hivatal elnöke elrendeli az ebbe a rendszerbe tartozó kötelező adatszolgáltatást és felelős a központi állami statisztikái tevékenységért.
14. §
A Központi Statisztikai Hivatal a központi állami statisztika keretében
a) kidolgozza a statisztikai fogalmakat, módszereket, osztályozásokat, névjegyzékeket és számjeleket;
b) statisztikai adatokat gyűjt, dolgoz fel, elemez, tárol és ellenőrzi helyességüket;
c) a társadalom és a népgazdaság helyzetére és fejlődésére vonatkozó statisztikai adatokat és elemzéseket szolgáltat a központi és a helyi állami szerveknek;
d) a népgazdasági és a tanácsi tervek megalapozásához adatokat és elemzéseket szolgáltat, és a tervek megvalósulását figyelemmel kíséri;
e) közzéteszi a társadalom és a népgazdaság helyzetére, fejlődésére, a népgazdasági és a tanácsi tervek megvalósulására vonatkozó adatokat és elemzéseket.
15. §
A Központi Statisztikai Hivatal
a) fejleszti a statisztikai tevékenység módszereit, és elősegíti a korszerű módszerek alkalmazását;
b) részt vesz a nemzetközi statisztikai tevékenységben és a nemzetközi szervezetek statisztikai munkájában;
c) köteles példányra jogosult könyvtárat, szaklevéltárat és statisztikai dokumentációs szolgálatot tart fenn;
d) vezeti a Magyar Népköztársaság Államigazgatási Helynévkönyvét.
16. §
A Központi Statisztikai Hivatal
a) a statisztikai tevékenység országos szakmai irányítása keretében valamennyi statisztikai tevékenységet ellenőrizheti; a jogszabályt, a népgazdaság érdekét vagy az állami statisztika egységes rendszerét sértő statisztikai tevékenység észlelése esetén megteszi a szükséges intézkedést;
b) közreműködik a statisztikai oktatás, szakképzés és továbbképzés elvi irányításában és ellenőrzésében, együttműködik a statisztikusi képesítési feltételek meghatározásában.
17. §
(1) A Központi Statisztikai Hivatal elnöke
a) a központi állami statisztika rendszerében elrendeli az adatgyűjtést, és gondoskodik a végrehajtásáról; meghatározza az állami, szövetkezeti szervek, társadalmi szervezetek és magánszemélyek statisztikai adatszolgáltatási kötelezettségét;
b) a Statisztikai Koordinációs Bizottság meghallgatásával dönt a statisztikai fogalmak, módszerek, osztályozások, névjegyzékek és számjelek alkalmazásáról, szabályozza az állami statisztika egységes- rendszerét;
c) ellátja az állami népességnyilvántartás irányítását és felügyeletét;
d) az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó állami szervek vezetőivel egyetértésben meghatározza a statisztikai munkakörök betöltéséhez szükséges képesítést és a statisztikai szakvizsgák szabályozásának rendjét;
e) ellátja a számítástechnika alkalmazásának országos szakmai felügyeletét és a számítástechnikával kapcsolatban rábízott egyéb feladatokat.
(2) A Központi Statisztikai Hivatal elnökének a népgazdasági tervezés fogalom- és mutatószám, valamint a számviteli információk, mérlegbeszámolók és a pénzügyi folyamatokra vonatkozó adatszolgáltatás rendszerének meghatározásával kapcsolatos hatáskörét a népgazdasági tervezésre és a számvitel rendjére vonatkozó jogszabályok tartalmazzák.
18. §
(1) A Központi Statisztikai Hivatal a feladatainak ellátásához szükséges alapvető mutatószámok, illetőleg az ehhez kapcsolódó adatgyűjtés rendszerét középtávú (általában ötéves) tervidőszakokra, az egyéb adatigényét biztosító adatgyűjtési rendszert pedig általában évenként alakítja ki.
(2) A Hivatal adatgyűjtési rendszerébe tartozik a tíz évenkénti népszámlálás, valamint a népességre, a társadalmi és gazdasági jelenségekre kiterjedő időszaki (eseti) összeírás vagy folyamatos adatgyűjtés.
(3) A Hivatal az adatgyűjtési rendszerét az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervek, a Szakszervezetek Országos Tanácsa és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervei javaslatára figyelemmel alakítja ki, és az így kialakított rendszert, valamint az azzal kapcsolatos fogalmi és módszertani előírásokat megküldi az említett szerveknek.
19. §
A Központi Statisztikai Hivatal az adatgyűjtés elrendelését a kérdőíven, illetőleg az adatgyűjtést szolgáló egyéb iraton (a továbbiakban: kérdőív) az elrendelés számával együtt feltünteti.
20. §
(1) A Központi Statisztikai Hivatal az adatgyűjtési rendszerébe tartozó adatokat részben maga, részben más szervek (szervezetek) útján gyűjti be.
(2) Az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervek a Központi Statisztikai Hivatal adatgyűjtési rendszerébe tartozó adatokat a Hivatal által meghatározott fogalmak, osztályozások és módszerek alkalmazásával, határidőben begyűjtik, feldolgozzák és a kívánt formában átadják.
21. §
A Központi Statisztikai Hivatal az adatgyűjtési rendszeréből rendelkezésére álló statisztikai adatokat őrzi, tárolja és azokat az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervnek - illetékes vezetője kérésére - átadja.
22. §
(1) A Központi Statisztikai Hivatal a statisztikai tájékoztatási tevékenysége keretében különböző rendszeres közlési módokat alakít ki a vezetés, valamint a közvélemény tájékoztatására, a tudományos célokra, a nemzetközi adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítésére.
(2) A Hivatal tájékoztatási rendszere összefoglaló és részletező (ágazati, területi, nemzetközi, módszertani stb.) időszaki és esetenkénti kiadványokból, jelentésekből, adatközlésekből és tanulmányokból áll.
(3) A tájékoztatási rendszer keretében gondoskodni kell az államtitoknak, illetőleg szolgálati titoknak nem minősülő statisztikai adatok széles körű ismertetéséről.
(4) A Központi Statisztikai Hivatal által közölt, illetőleg közzétett statisztikai adat hivatalos adatnak tekintendő.
23. §
A nemzetközi statisztikai adatszolgáltatást a Központi Statisztai Hivatal és az illetékes szervek összehangoltan látják el.
24. §
Nemzetközi statisztikai adatszolgáltatásra a Központi Statisztikai Hivatalon kívül
a) saját tevékenységi körükben az igazgatási statisztikai tevékenységet folytató szervek,
b) e rendelet 2. és 3. §-ában szabályozott eljárás alkalmazásával egyéb állami, szövetkezeti szervek, társadalmi szervezetek jogosultak.
(A Tv. 10. §-ához)
25. §
(1) Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző állami szervek statisztikai rendszerét a szerv alakítja ki, vezetője elrendeli az e rendszerbe tartozó kötelező adatszolgáltatást és felelős a szerv statisztikai tevékenységéért.
(2) Az (1) bekezdésben említett szerv vezetője gondoskodik a szerv és a felügyelete alá tartozó más szervek statisztikai tevékenységének összehangolásáról.
26. §
(1) Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző állami szervek a felügyeletük alá tartozó vállalatokra (szervekre) adatszolgáltatási kötelezettséggel járó statisztikai adatgyűjtést rendelhetnek el, és statisztikai tevékenységüket ellenőrizhetik.
(2) A statisztikai adatgyűjtést és az adatszolgáltatási kötelezettséget az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szerv vezetője rendeli el. Az elrendelés tényét a kérdőíven az elrendelés számával együtt fel kell tüntetni.
(3) Az (1) bekezdésben megjelölt szervek az ágazati, funkcionális és területi irányítási tevékenységükből eredő adatigényeik kielégítésére olyan statisztikai adatgyűjtést is végezhetnek, amely a felügyeletük alá nem tartozó adatszolgáltatókra is kiterjed. Ilyen esetben az adatgyűjtő szerv a tervezett adatgyűjtésről az érintett adatszolgáltatók felügyeletét ellátó szervet, szövetkezetek esetében pedig az illetékes országos szövetkezeti érdekképviseleti szervet értesíti. Az így elrendelt adatszolgáltatást az elrendelő ellenőrizheti.
27. §
(1) Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző állami szervek a központi állami statisztika adatgyűjtési rendszerén túlmenő adatgyűjtési rendszerüket, annak időközi változásait, eseti adatgyűjtéseiket az adatgyűjtések elrendelése előtt összehangolás céljából bemutatják a Központi Statisztikai Hivatalnak.
(2) A Hivatal a bemutatott adatgyűjtési tervezetre közli észrevételét, amelyet az adatgyűjtés elrendelésénél mérlegelni kell. Ha az észrevétel a Tv. 7. §-ának b) és c) pontján alapul, a szerv az észrevételben foglaltaknak köteles eleget tenni.
28. §
Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző szerv a saját statisztikai rendszerében gyűjtött adatokat őrzi, tárolja, és a Központi Statisztikai Hivatalnak - kérésére - átadja.
29. §
Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző állami szervek az önkéntes adatszolgáltatáson alapuló adatgyűjtéseiket nyilvántartásba veszik.
30. §
Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző állami szerv úgy alakítja ki adatfeldolgozási rendszerét, hogy az a saját igényeinek kielégítése mellett
a) alkalmas legyen a Központi Statisztikai Hivatal statisztikai rendszerében szereplő adatigények kielégítésére;
b) lehetővé tegye a számítástechnika korszerű módszereinek és eszközeinek alkalmazását;
c) alkalmas legyen a népgazdasági, az államigazgatási és más hatósági adattárolási rendszerek kiszolgálására.
31. §
Ha az igazgatási statisztikai tevékenységet végző állami szerv a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett hivatalos adatoktól, fogalmaktól, módszerektől, osztályozásoktól, névjegyzékektől vagy számjelektől jelentésében vagy adatközlésében el kíván térni, ezt a körülményt és indokait a jelentésben (adatközlésben) fel kell tüntetnie.
(A Tv. 11. §-ához)
32. §
Az adatszolgáltatás tartalmi valódiságáért, a meghatározott fogalmak, osztályozások, módszerek, névjegyzékek, számjelek helyes alkalmazásáért az adatszolgáltatásra kötelezett állami, szövetkezeti szervnek, illetőleg társadalmi szervezetnek és más jogi személynek az a dolgozója felelős, akit az adatgyűjtést elrendelő szerv a kérdőív aláírására kötelezett.
33. §
Az adatszolgáltató szerv bizonylati rendszerét úgy kell kialakítani, hogy alkalmas legyen az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésére és az adatok valódiságának ellenőrzésére.
34. §
A statisztikai tevékenység ellenőrzése kiterjed az ellenőrzött szerv egész statisztikai munkájára. Ellenőrizni lehet a bizonylati rendszert, az adatok alapjául szolgáló bizonylatok tartalmi valódiságát, formai helyességét, valamint az egységes fogalmak, osztályozások, módszerek, névjegyzékek és számjelek alkalmazását is.
35. §
Az adatszolgáltatásra felhívott nem köteles teljesíteni az olyan adatgyűjtést, amelynek kérdőívén az elrendelés (az elrendelő megnevezése, az elrendelés száma) nincs feltüntetve.
(A Tv. 12. §-ához)
36. §
A Minisztertanács külön szabályozza a Központi Statisztikai Hivatal elnökének azt a jogkörét, hogy magánszemélyt statisztikai adatszolgáltatásra kötelezzen.
(A Tv. 13. §-ához)
37. §
Az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó állami szervek az adatgyűjtési rendszerükből rendelkezésükre álló statisztikai adatokat a szövetkezetek érdekképviseleti szerveinek és a szakszervezeteknek - kérésükre - átadják. Az említett szervek ezt meghaladó adatokhoz az önkéntes adatszolgáltatáson alapuló adatgyűjtés szabályai szerint juthatnak.
(A Tv. 14. §-ához)
38. §
A Tv. 14. §-ában említett egyedi statisztikai adatot az adatszolgáltató szerv vezetőjének vagy a Központi Statisztikai Hivatal elnökének, illetőleg e rendelet 2. §-ában felsorolt felettes szervek vezetőjének előzetes engedélyével lehet közzétenni vagy más állami, szövetkezeti szervvel, társadalmi szervezettel közölni. Magánszeméllyel ilyen adat nem közölhető.
(A Tv. 17. §-ához)
39. §
A fegyveres erők és fegyveres testületek, az igazságügyi és ügyészi szervek statisztikai tevékenységére vonatkozólag, valamint más indokolt esetben a Központi Statisztikai Hivatal elnöke az érdekelt szerv vezetőjével egyetértésben e rendelettől eltérő szabályokat is megállapíthat.
40. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; végrehajtásáról a Központi Statisztikai Hivatal elnöke, illetőleg az általa megállapított szabályok keretei között az illetékes miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) gondoskodnak.
Fock Jenő s. k.,
a Minisztertanács elnöke