Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1973. évi V. törvény

a statisztikáról

A törvény célja és hatálya

1. § (1) A törvény az állami, szövetkezeti szervek, a társadalmi és más szervezetek, az állampolgárok statisztikai tevékenységét, ezzel kapcsolatos jogait és kötelezettségeit szabályozza.

(2) A statisztikai tevékenység: a társadalmi, gazdasági jelenségekre és folyamatokra, továbbá az államigazgatási és más hatósági tevékenységre vonatkozó adatok gyűjtése, szolgáltatása, feldolgozása, elemzése, közzététele és tárolása.

Az állami statisztika

2. § (1) Az állami statisztika feladata, hogy a társadalom és a gazdaság sokoldalú megismeréséhez, az állam vezetéséhez, a tervgazdálkodáshoz korszerű tudományos módszerek alkalmazásával folyamatos, hatékonyan felhasználható tájékoztatást adjon.

(2) Az állami statisztika feladata különösen

a) a társadalmi, a gazdasági jelenségek és folyamatok, az államigazgatási és más hatósági tevékenység statisztikai megfigyelése;

b) a népgazdasági tervek megalapozásához statisztikai adatok és elemzések szolgáltatása, a tervek megvalósulásának figyelemmel kísérése;

c) az irányítás, a vezetés számára a döntések előkészítéséhez szükséges statisztikai adatok és elemzések szolgáltatása, a döntések végrehajtásának statisztikai ellenőrzése;

d) a tudományok műveléséhez statisztikai adatok szolgáltatása:

e) a statisztikai adatokkal a közvélemény tájékoztatása.

3. § (1) Az állami statisztika egységes rendszere egyrészt a központi, másrészt az ágazati, funkcionális és területi (a továbbiakban együtt: igazgatási) állami statisztikából áll.

(2) Az állami statisztika egységes rendszerében az adatgyűjtési, feldolgozási, tájékoztatási (közlési) és tárolási tevékenységet azonos elvek szerint kell megvalósítani.

(3) Az állami statisztika feladatait a Minisztertanács által meghatározott módon és keretek között a központi állami statisztika vonatkozásában a Központi Statisztikai Hivatal, az igazgatási statisztika vonatkozásában a minisztériumok, országos hatáskörű szervek és tanácsok látják el.

A központi állami statisztika

4. § A központi állami statisztika a társadalom és a gazdaság helyzetére, fejlődésére vonatkozó, az állam vezetéséhez, a népgazdasági tervek megalapozásához és megvalósulásának méréséhez szükséges alapvető statisztikai adatokra terjed ki.

Az igazgatási statisztika

5. § Az igazgatási statisztika a minisztériumok, országos hatáskörű szervek és tanácsok feladatainak ellátásához szükséges statisztikai tevékenységre terjed ki. Ennek keretében a szükséges adatok gyűjtését elsősorban a központi állami statisztika rendszere biztosítja. Az e rendszerben rendelkezésre nem álló adatokat e szervek önállóan gyűjtik.

Az önkéntes adatszolgáltatáson alapuló statisztika

6. § (1) Az állami statisztika egységes rendszerébe nem tartozó állami, szövetkezeti szervek, társadalmi és más szervezetek adatgyűjtést csak önkéntes adatszolgáltatás alapján, a Minisztertanács által meghatározott módon, az állami statisztika egységes rendszerében rendelkezésükre nem álló adatokra vonatkozóan végezhetnek.

(2) Az adatszolgáltatás önkéntességére az adatgyűjtő szerv köteles a figyelmet felhívni.

(3) Az (1) bekezdésben megjelölt szervek és szervezetek statisztikai tevékenységét a vezetőjük alakítja ki és felelős érte.

A statisztikai tevékenységek összehangolása

7. § Az állami statisztika egységes rendszerének megvalósítása érdekében a különböző statisztikai tevékenységeket össze kell hangolni. Ennek során

a) biztosítani kell, hogy az arra jogosultak részére kellő időben megbízható adatok álljanak rendelkezésre;

b) meg kell akadályozni az indokolatlan, párhuzamos vagy szakszerűtlen statisztikai tevékenységet;

c) ki kell alakítani az egységes statisztikai fogalmakat, osztályozásokat, jegyzékeket, számjeleket és módszereket és biztosítani kell alkalmazásukat;

d) el kell érni a számítástechnika hatékony alkalmazását a statisztikai tevékenységben;

e) gondoskodni kell arról, hogy a statisztikai tevékenységet végző szervek az adatokat megőrizzék és egymásnak kölcsönösen átadják.

8. § A statisztikai tevékenységek összehangolása, fejlesztése és ellenőrzése - a Minisztertanács által meghatározott módon - az állami statisztika egységes rendszerébe tartozó szervek együttes feladata.

A Központi Statisztikai Hivatal

9. § (1) A Központi Statisztikai Hivatal a statisztikai tevékenységek szakmai irányítását ellátó országos hatáskörű, központi szerv.

(2) A Központi Statisztikai Hivatal a Minisztertanács közvetlen felügyelete alatt áll.

Az igazgatási statisztikai tevékenységet végző állami szervek

10. § A minisztériumok, országos hatáskörű szervek és tanácsok igazgatási statisztikai tevékenységének szabályait a Minisztertanács állapítja meg.

Statisztikai adatszolgáltatás

11. § (1) Az állami, a szövetkezeti szerv, a társadalmi és más szervezet, valamint a magánszemély köteles az állami statisztika egységes rendszerének körében elrendelt statisztikai adatszolgáltatást a meghatározott módon, határidőben és a valóságnak megfelelően teljesíteni.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt szervek és szervezetek ezzel összefüggő tevékenységéért a szerv vezetője felelős.

12. § Magánszemélyt statisztikai adatszolgáltatásra csak törvény, törvényerejű rendelet, minisztertanácsi rendelet és a Minisztertanács felhatalmazása alapján a Központi Statisztikai Hivatal elnöke kötelezhet.

13. § Önkéntes adatszolgáltatáson alapuló statisztikai adatgyűjtés esetében az adatszolgáltatás nem kötelező; ha azonban a felkért szerv, szervezet vagy magánszemély az adatszolgáltatást önként teljesíti, a valóságnak megfelelő adatot kell szolgáltatnia.

A statisztikai adatok védelme

14. § Állami, szövetkezeti szervre, társadalmi és más szervezetre vonatkozó egyedi statisztikai adat a Minisztertanács által megállapított feltételek mellett tehető közzé vagy közölhető.

15. § Magánszemély személyi, családi és más körülményeire vonatkozó egyedi statisztikai adatot csak statisztikai célra szabad felhasználni.

Záró rendelkezések

16. § Aki az e törvényben foglalt kötelezettségét megszegi, a szabálysértésekről szóló jogszabályokban, illetőleg a Büntető Törvénykönyvben meghatározott esetekben szabálysértési, illetőleg büntetőjogi felelősséggel tartozik.

17. § Ez a törvény a kihirdetése napján lép hatályba, végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik. Egyidejűleg az állami statisztikáról szóló 1952. évi VI. törvény hatályát veszti.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Tartalomjegyzék