Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

28/1973. (XII. 9.) ÉVM rendelet

a kőművesmesteri és az ácsmesteri képesítésről

A kisiparosok ipargyakorlásáról szóló 1958. évi 9. törvényerejű rendelet 4. §-a (4) bekezdésében, valamint a kisipari mestervizsgákról szóló 4/1958. (V. 1.) KipM rendelet 1. §-a (3) bekezdésében foglaltak alapján - a könnyűipari miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem.

A kőműves- és ácsmesteri képesítés

1. §

(1) Kőműves-, illetőleg ácsmester az, akit mestervizsga bizottság - sikeres vizsga alapján "mesterlevél" kiadásával, kőműves vagy ácsmesterré nyilvánít.

(2) A kőműves-, illetőleg az ácsmester jogosult a) a mesteri cím viselésére;

b) iparigazolvány birtokában - külön jogszabályban meghatározott - a kőműves, illetőleg az ács kisipar tevékenységi körébe tartozó építőipari munkák önálló végzésére;

c) munkaviszony esetén olyan munkakörök betöltésére, melyeket külön jogszabály kőműves-, illetőleg ácsmesteri képesítéshez köt.

Mestervizsga bizottságok

2. §

(1) Kőműves-, illetőleg ácsipari mestervizsgát az 1. sz. mellékletben felsorolt mestervizsga bizottságok előtt lehet tenni.

(2) A mestervizsga bizottság elnökét és elnökhelyettesét az építésügyi és városfejlesztési miniszter bízza meg.

(3) A mestervizsga bizottságok tagjait - két évi időtartamra -

a) 50%-ban a Fővárosi Tanács VB Városrendezési és Építészeti Főosztálya és a megyei Tanácsok végrehajtó bizottsága építésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve vezetőinek javaslata alapján az építésügyi és városfejlesztési miniszter,

b) 50%-ban a KIOSZ megyei (budapesti) titkársága mellett alakított szakmai vezetőség javasla-

tára kőműves-, illetőleg ácsipart gyakorló (mesteri képesítéssel rendelkező) kisiparosok legjobbjai köréből a Kisiparosok Országos Szervezetének elnöke

bízza meg.

(4) A mestervizsga bizottságok elnökei és elnökhelyettesei az építésügyi és városfejlesztési miniszter, a mestervizsga bizottságok tagjai pedig a mestervizsga bizottság elnöke előtt a következő fogadalmat teszik:

"Én ........................... becsületemre és lelkiismeretemre fogadom, hogy tisztségemmel járó kötelességemnek pontosan eleget teszek, megbízatásom ideje alatt tárgyilagosan és a legjobb tudásom szerint járok el."

3. §

A mestervizsga bizottságba való megbízást vissza kell vonni attól,

a) aki e tisztségével járó kötelezettségét nem teljesíti, tisztségében részrehajlóan jár el, vagy tisztségével össze nem férő magatartást tanúsít;

b) akit szándékos bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítéltek;

c) akit büntető bírói ítélet foglalkozásától eltiltott;

d) aki a mestervizsga bizottságba kisiparosként kerül kijelölésre [2. § (3) b) pontja], és iparigazolványát visszaadta vagy azt visszavonták.

Vizsgáztató bizottságok

4. §

(1) A mestervizsgát - a jelentkezők számától függően - a mestervizsga bizottság elnöke (elnökhelyettese) tűzi ki, és a vizsga lebonyolítására öttagú vizsgáztató bizottságot alakít.

(2) Nem vehet részt a vizsgáztató bizottságban az, akitől a vizsga eredményének tárgyilagos megítélése nem várható, általában: a vizsgázó munkáltatója, alkalmazottja, hozzátartozója, gyámja, gondnoka. A kizárás tárgyában a mestervizsga bizottság elnöke dönt.

(3) A vizsgáztató bizottságok működéséhez szükséges ügyvitelt a bizottságok székhelyén levő KIOSZ megyei titkársága, illetőleg a KIOSZ budapesti titkárságának építőipari szakosztálya (a továbbiakban: KIOSZ titkárság) látja el.

Mestervizsgára bocsátás

5. §

(1) A mestervizsgára, illetőleg vizsga ismétlésre való bocsátást attól a mestervizsga bizottságtól kell kérni - a KIOSZ titkársága útján - melynek területi illetékessége szerinti településen van a vizsgázó állandó vagy ideiglenes lakóhelye. A kérelemhez csatolni kell a vizsgára bocsátás előfeltételeit igazoló okmányokat [az 1958. évi 9. tvr. 4. § (1)-(3) bekezdése, a 2/1958. (V. 1.) KipM rendelet 9. és 10. §-a].

(2) A kérelmező lakóhelye szerint illetékes mestervizsga bizottság engedélyt adhat a mestervizsga más mestervizsga bizottság előtt történő letételére, vagy részleges ismétlésére.

(3) A vizsga teljes megismétlésére való utasítás esetén bármelyik mestervizsga bizottságnál lehet a vizsga letételére jelentkezni.

(4) A mestervizsgára bocsátásról a mestervizsga bizottság elnöke (elnökhelyettese) - a kérelem kézhezvételétől számított 15 napon belül - a mestervizsga bizottság két tagjának bevonásával dönt.

(5) A mestervizsga bizottságnak a vizsgára bocsátás ügyében hozott döntése ellen a kérelmező a kézhezvételtől számított 15 napon belül az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztériumhoz fellebbezéssel élhet. A fellebbezés tekintetében az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium - a KIOSZ meghallgatásával - a Könnyűipari Minisztériummal egyetértésben harminc napon belül dönt.

(6) Az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium a vizsgázó által kifogásolt illetékes mestervizsga bizottság helyett a vizsgázó részére más mestervizsga bizottságot jelölhet ki.

A mestervizsga költségei

6. §

(1) A mestervizsgára bocsátás iránti kérelem elfogadása esetén a vizsgázó a vizsga megkezdése előtt vizsgadíjat köteles a KIOSZ titkárság pénztárába befizetni.

(2) A vizsgadíj mestervizsga - illetőleg a vizsga teljes ismétlése - esetén 1000 Ft; a vizsga egyik tárgyának ismétlése esetén 500 Ft. A vizsgadíj tartalmazza a vizsgához szükséges anyagköltséget és a munkaeszközök használati díját.

(3) A vizsgadíjból kell fedezni a vizsga lebonyolításával kapcsolatos költségeket: a vizsgáztató bizottság tagjainak vizsgadíját, útiköltségét és szállásdíját, valamint a vizsgával kapcsolatosan felmerülő egyéb kiadásokat (fűtés, világítás, nyomtatványok, a gyakorlati vizsgához szükséges anyagok és munkaeszközök stb.).

(4) A vizsgáztató bizottság elnökét vizsgázónként 45,- Ft, a vizsgáztató bizottság tagjait 40,- Ft díjazásban; az írásbeli vizsga felügyeletét ellátó személyeket pedig 30,- Ft óradíjban kell részesíteni.

(5) A vizsgadíjak e rendelet szerinti felhasználásáról a KIOSZ titkársága gondoskodik. A vizsgadíjaknak a (3)-(4) bekezdésekben megjelölt célokra fel nem használt részét a KIOSZ jóléti alapjának növelésére kell fordítani.

A mestervizsga anyaga és menete

7. §

(1) A mestervizsga

a) írásbeli,

b) szóbeli és

c) gyakorlati

részből áll.

(2) A mestervizsgát munkanapokon kell megtartani és az nyolc napnál hosszabb ideig nem tarthat, melyből az írásbeli rész 3-6 nap, a szóbeli és gyakorlati rész pedig egy-egy nap időtartamú lehet.

(3) A mestervizsgát az 1. sz. mellékletben felsorolt szakközépiskolákban kell megtartani. A gyakorlati vizsga állami (tanácsi) építőipari vállalatok munkahelyein is megtartható.

(4) A vizsga színhelyéül szolgáló helyiség megfelelő berendezéséről, a vizsgához szükséges anyagokról és munkaeszközökről a szakközépiskola gondoskodik.

A mestervizsga eredménye

8. §

(1) A mestervizsga befejezése után a vizsgáztató bizottság a vizsga írásbeli, szóbeli és gyakorlati része eredményeinek értékelése alapján egyhangúan vagy szótöbbséggel határoz

- a mesterré nyilvánítás, illetőleg

- a vizsga egy részének vagy egészének megismétlése

tekintetében.

(2) A mestervizsga befejezése napján a vizsga eredményét a vizsgázók előtt ki kell hirdetni, melynek során a vizsgáztató bizottság a sikeresen vizsgázókat mesterré nyilvánítja. A vizsgáztató bizottság döntése ellen fellebbezésnek helye nincs.

A mestervizsga megismétlése

9. §

(1) Azt a vizsgázót, aki a vizsga két részéből nem felelt meg a követelményeknek, az egész vizsga megismétlésére kell utasítani.

(2) Eredménytelen vizsga esetén a vizsga egyik részének megismétlésére legkorábban három hónap múlva, a teljes vizsga ismétlésére hat hónap múlva kerülhet sor. A hat hónapi várakozási időt a mestervizsga bizottság három hónapra mérsékelheti.

(3) A mestervizsga egy részének sikertelen ismétlése esetén a vizsgázót az egész mestervizsga megismétlésére kell utasítani.

(4) Háromszori sikertelen vizsga esetén, újabb vizsgára bocsátáshoz az építésügyi és városfejlesztési miniszternek - a könnyűipari miniszterrel egyetértésben és a KIOSZ elnökének meghallgatásával - adott engedélye szükséges.

A mesterlevél kiadása és nyilvántartása

10. §

(1) A vizsgáztató bizottság a vizsga eredményéről két példányban jegyzőkönyvet készít, melynek egyik példányát az illetékes KIOSZ titkárság őrzi meg, második példánya pedig - országos nyilvántartás céljából - a KIOSZ Országos Központját illeti meg.

(2) A mestervizsga eredményéről készített jegyzőkönyv adatait a KIOSZ titkársága a mestervizsgákról vezetett nyilvántartókönyvben feljegyzi, és - eredményes vizsga esetén - a mesterlevelet kiállítja. A mesterlevél szövegét a rendelet 2. sz. melléklete tartalmazza.

(3) A mesterlevél kiadmányi illetéke a vizsgázót külön terheli.

(4) A mesterlevelet a KIOSZ titkársága adja ki a vizsgázónak.

(5) Elveszett vagy megsemmisült mesterlevél pótlására a KIOSZ Országos Központja vagy a KIOSZ illetékes megyei titkársága adhat másodlatot.

(6) A mesteri képesítés megszerzését - a mesterlevél számának, keltének, a szakma megnevezésének feltüntetésével - a vizsgázó munkakönyvébe - kérésére - be kell jegyezni.

Vegyes és hatálybaléptető rendelkezések

11. §

(1) A mestervizsgák feletti felügyeletet az építésügyi és városfejlesztési miniszter gyakorolja a könnyűipari miniszterrel egyetértésben.

(2) Az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium és a Könnyűipari Minisztérium képviselője

a) bármelyik vizsgán megjelenhet,

b) a vizsgázóhoz kérdéseket intézhet,

c) a vizsga eredményének megállapításánál véleményét nyilváníthatja,

d) a mestervizsgák iratait megvizsgálhatja,

e) a mestervizsgákkal kapcsolatosan észrevételezési joggal élhet.

12. §

A mestervizsga nyilvános. A rend fenntartása és a vizsga nyugodt menetének biztosítása érdekében a vizsgáztató bizottság elnöke a nyilvánosságot korlátozhatja, szükség esetén teljesen ki is zárhatja.

13. §

Ez a rendelet 1974. január 1-én lép hatályba, egyidejűleg a kőműves és ács kisiparosok mestervizsgájáról szóló 2/1959. (I. 17.) ÉM rendelet hatályát veszti.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

1. számú melléklet a 28/1973. (XII. 9.) ÉVM rendelethez

1. sz. Budapesti Kőműves- és Ácsipari Mestervizsga Bizottság

Székhelye: Budapest, Építőipari Szakközépiskola Budapest I., Szabó Ilonka utca 2-4.

Területi illetékessége: Budapest, Pest és Nógrád megye.

2. sz. Debreceni Kőműves- és Ácsipari Mestervizsga Bizottság

Székhelye: Debrecen, Péchy Mihály Építőipari Szakközépiskola, Debrecen, Varga utca 5.

Területi illetékessége: Borsod, Hajdú-Bihar, Heves és Szabolcs-Szatmár megye.

3. sz. Győri Kőműves- és Ácsipari Mestervizsga Bizottság

Székhelye: Győr, Hild József Építőipari Szakközépiskola Győr, Tanácsköztársaság utca 1.

Területi illetékessége: Fejér, Győr-Sopron, Komárom, Vas és Veszprém megye.

4. sz. Pécsi Kőműves- és Ácsipari Mestervizsga Bizottság

Székhelye: Pécs, Pollack Mihály Építőipari Szakközépiskola, Pécs, Jókai utca 8.

Területi illetékessége: Baranya, Somogy, Tolna és Zala megye.

5. sz. Szegedi Kőműves- és Ácsipari Mestervizsga Bizottság

Székhelye: Szeged, Vedres István Építőipari Szakközépiskola, Szeged, Horváth Mihály utca 2.

Területi illetékessége: Bács-Kiskun, Békés. Csongrád és Szolnok megye.

2. számú melléklet a 28/1973. (XII. 9.) ÉVM rendelethez

Tartalomjegyzék