Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6/1973. (XI. 28.) IM rendelet

a fiatalkorúakkal szemben alkalmazott intézkedések végrehajtásáról és egyes eljárási rendelkezésekről

A büntető eljárásról szóló 1973. évi I. törvény 404. §-a (1) bekezdésének 1. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, a művelődésügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben - a következőket rendelem:

A fiatalkorúak ügyében eljáró bírósági tanács elnökének és tagjainak kijelölése

1. §

A fiatalkorúak ügyében eljáró bírósági tanács elnökét, illetőleg hivatásos bíró tagját az igazságügyminiszter - a bíróság elnökének előterjesztésére - meghatározatlan időre jelöli ki.

Az intézkedések végrehajtása

2. §

(1) A próbárabocsátás egy évi tartamát az azt elrendelő bírói határozat jogerőre emelkedésétől kell számítani.

(2) A próbárabocsátottnak meg kell tartania a számára előírt magatartási szabályokat és követnie kell a felügyeletével megbízott személy útmutatásait.

(3) A bíróság a fiatalkorú próbárabocsátásáról, annak meghosszabbításáról, vagy a határidő eltelte előtti megszüntetéséről [Btk. 90. § (3) bek.] a pártfogó felügyelet ellátása, illetőleg megszüntetése végett az illetékes első fokú gyámhatóságot [6/1969. (VIII. 30.) MM rendelet 1. § (1) bek.] haladéktalanul értesíti. Egyidejűleg közli a fiatalkorú lakó-, illetve tartózkodási és munkahelyét, és megküldi az 5. § a)-b) pontjában felsorolt iratokat.

3. §

Próbárabocsátás esetében a bíróság a fiatalkorúra kötelező olyan magatartási szabályokat állapít meg, amelyek alkalmasak arra, hogy kedvező fejlődését elősegítsék. Ilyen szabályok különösen, hogy a fiatalkorú

a) az okozott kárt térítse meg, vagy tegye jóvá;

b) a sértettől kérjen bocsánatot;

c) iskolai tankötelezettségének tegyen eleget, illetve megkezdett egyéb tanulmányait folytassa;

d) egyes személyekkel ne érintkezzék;

e) a megjelölt szórakozóhelyeket ne látogassa;

f) szeszesital fogyasztásától, tiltott szerencsejátéktól tartózkodjék;

g) valamely szakma tanulását kezdje meg, folytassa, illetve valamely szakmát gyakoroljon;

h) lakóhelyét csak a pártfogó egyetértésével változtathatja meg;

i) meghatározott időközönként jelentkezzék pártfogójánál, s ha keresettel, jövedelemmel rendelkezik, annak felhasználását vele beszélje meg.

4. §

(1) Ha a bíróság javítóintézeti nevelést rendel el - a határozat jogerőre emelkedésére tekintet nélkül - haladéktalanul intézkedik, hogy a fiatalkorú a Művelődésügyi Minisztérium 1. számú Nevelőintézetében (a továbbiakban: átmeneti nevelőintézet) megjelenjék.

(2) Amennyiben a javítóintézeti nevelést a másodfokú bíróság rendeli el, az (1) bekezdésben meghatározott intézkedésekről is gondoskodik.

(3) Ha a fiatalkorú a javítóintézeti nevelés elrendelésekor előzetes fogvatartásban van, az átmeneti nevelőintézetbe szállításáról a megyei büntetésvégrehajtási intézet, ha pedig szabadlábon van, a megjelenéséről törvényes képviselője (gondozója), szükség esetében - a bíróság felhívására - a rendőrség gondoskodik.

(4) Az átmeneti nevelőintézet a javítóintézeti nevelés foganatbavételéről az azt elrendelő bíróságot haladéktalanul értesíti.

5. §

A bíróság a 4. §-ban említett intézkedéssel egyidejűleg megküldi az átmeneti nevelőintézetnek:

a) a bírói határozatok kiadmányát,

b) a fiatalkorú környezettanulmányát és - amennyiben rendelkezésre áll - iskolai bizonyítványát, valamint iskolai vagy munkahelyi jellemzését,

c) a fiatalkorúra vonatkozó szakvéleményt, vagy orvosi bizonyítványt.

6. §

(1) Azt, hogy a javítóintézeti nevelést melyik intézetben hajtják végre, az átmeneti nevelőintézet mellett működő bizottság határozza meg. A bizottság összehívásáról az átmeneti nevelőintézet igazgatója gondoskodik. A bizottság tagjai az Igazságügyi Minisztérium és a Művelődésügyi Minisztérium által kijelölt egy-egy személy, valamint az átmeneti nevelőintézet igazgatója.

(2) A bizottság a határozatát a fiatalkorú életkorának, iskolai végzettségének, továbbá testi alkalmasságának és szellemi képességének figyelembevételével hozza meg.

(3) A javítóintézeti nevelés végrehajtására szolgáló intézetek rendtartását a művelődésügyi miniszter az igazságügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.

7. §

A bizottság határozatáról az átmeneti nevelőintézet igazgatója értesíti azt a javítóintézetet, ahol a javítóintézeti nevelést végre kell hajtani és az 5. §-ban felsorolt iratok egyidejű megküldésével a fiatalkorú átszállításáról haladéktalanul gondoskodik.

8. §

(1) A javítóintézet igazgatója a javítóintézeti nevelésre ítélt fiatalkorú ideiglenes elbocsátásáról [Btk. 91. § (3) bek.] a pártfogó felügyelet ellátása végett haladéktalanul értesíti a gyámhatóságot. Egyidejűleg közli a fiatalkorú új lakó-, ill. tartózkodási helyét és az 5. § a)-b) pontjaiban felsorolt iratokat részére megküldi.

(2) Az intézeti tanács - amennyiben szükségesnek tartja - az ideiglenes elbocsátáskor a fiatalkorú számára a 3. § c)-i) pontjaiban felsorolt olyan kötelező magatartási szabályokat írhat elő, amelyek további fejlődését elősegítik. Erről ugyancsak értesíteni kell a gyámhatóságot.

(3) A javítóintézetből ideiglenesen elbocsátott fiatalkorú elbocsátása a Btk. 91. §-ának (3) bekezdésében foglaltakon kívül véglegessé válik akkor is, ha tizennyolcadik életévét az ideiglenes elbocsátás tartama alatt tölti be.

(4) Ha a javítóintézetből ideiglenesen elbocsátott fiatalkorú az elbocsátás tartama alatt kifogástalan magatartást tanúsított, vagy tizennyolcadik életévét betöltötte, erről a gyámhatóság az elbocsátást elrendelő javítóintézetet értesíti.

(5) Ha a javítóintézetből ideiglenesen elbocsátott fiatalkorú elbocsátása a (3) bekezdésben, illetve a Btk. 91. §-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezés értelmében véglegessé válik, az intézet igazgatója erről a bíróságot, valamint az átmeneti nevelőintézetet értesíti.

9. §

(1) Ha a bíróság a javítóintézetből ideiglenesen elbocsátott fiatalkorú kifogás alá eső magatartásáról értesül, ezt az intézettel haladéktalanul közli és sürgős szükség esetében közvetlenül intézkedik a fiatalkorúnak az intézetbe való visszaszállításáról.

(2) A javítóintézeti nevelés folytatásának elrendelése esetében a bíróság a 4. és 5. §-ban foglalt rendelkezések szerint járt el.

10. §

(1) Ha a javítóintézeti nevelésre ítélt fiatalkorú a tizennyolcadik életévét a javítóintézetben tölti be, az intézet igazgatója elbocsátja és erről a bíróságot értesíti. Indokolt esetben azonban az igazgató a fiatalkorú tizennyolcadik életévének betöltése előtt két hónappal a bírósághoz fordul annak elrendelése végett, hogy a fiatalkorú a tanulmányait az oktatási év végéig az intézetben folytathassa (Btk. 91. § (4) bek., Be. 309. §). A bíróság a határozatáról haladéktalanul értesíti az intézetet.

(2) A javítóintézet igazgatója a fiatalkorú elbocsátásáról köteles a szükséges segítség és támogatás megadása végett a gyámhatóságot értesíteni.

(3) Ha a javítóintézeti nevelést összbüntetésbe foglalás folytán nem kell végrehajtani (Btk. 99. § (3)-(4) bek.), a bíróság haladéktalanul értesíti erről a javítóintézetet.

11. §

Ha a javítóintézeti nevelésre ítélt fiatalkorú a javítóintézetből megszökik, kézrekerítésére az intézet az illetékes rendőrkapitányságot keresi meg. Az intézet a szökésről az átmeneti nevelőintézetet is értesíti.

12. §

(1) A bíróság gyógyító nevelés elrendelése esetében a 4. és 5. § értelemszerű alkalmazásával jár el.

(2) Azt, hogy a gyógyító nevelést melyik intézetben hajtják végre, az átmeneti nevelőintézet mellett működő bizottság határozza meg. A bizottság a határozatát a 6. § (2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel hozza meg. Szükség esetében szakértőt kell meghallgatni, hogy a gyógyító nevelést melyik intézetben hajtsák végre.

(3) A gyógyító nevelést a fiatalkorú tizennyolcadik életévének betöltése esetében, vagy az oktatás eredményének és a fiatalkorú értelmi fejlődésének alapulvételével az intézet igazgatója szünteti meg. Erről a bíróságot értesíti.

(4) A 11. § rendelkezéseit a gyógyító nevelésből megszökött fiatalkorú esetében is alkalmazni kell

13. §

(1) A gyámhatóság értesítéséről és az iratküldésről a 2. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezést akkor is alkalmazni kell, ha a bíróság a fiatalkorút javító-nevelő munkára ítélte, vagy a reá kiszabott szabadságvesztés végrehajtását próbaidőre felfüggesztette.

(2) Ha a bíróság a fiatalkorút végrehajtandó szabadságvesztésre ítélte, az 5. §-ban felsorolt iratokat az ítélet jogerőre emelkedése után haladéktalanul megküldi a büntetésvégrehajtási intézetnek.

(3) Ha a bíróság elrendelte a fiatalkorú feltételes szabadságra bocsátását, a büntetésvégrehajtási intézet a gyámhatóságot értesíti a fiatalkorú szabadulásának várható időpontjáról és részére megküldi az 5. § a)-b) pontjában felsorolt iratokat.

Hatálybalépés

14. §

Ez a rendelet 1974. január 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a 2/1970. (III. 22.) IM rendelettel módosított 6/1962. (VI. 21.) IM rendelet hatályát veszti.

Dr. Korom Mihály s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék