10/1974. (III. 31.) MÉM rendelet
a Földrajzi Névtár tartalmáról és használatáról
A földmérési és térképészeti tevékenységről szóló 12/1969. (III. 11.) Korm. számú rendelet (a továbbiakban: R.) 18. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben a következőket rendelem.
1. §
(1) A R. végrehajtásáról szóló 6/1969. (III. 11.) MÉM számú rendelet 4. § (3) bekezdésében meghatározott Földrajzi Névtár a következő földrajzi neveket tartalmazza:
a) A természeti földrajzi tárgyaknak (domborzati elemek, természetes álló- és folyóvizek, természeti és etnikai tájak),
b) a külterületen levő településeknek,
c) a közterületek (utak, utcák, terek) kivételével a települések belterületi részeinek,
d) a közlekedés és a vízgazdálkodás körébe tartozó mesterséges létesítményeknek
az elnevezését.
(2) A Földrajzi Névtár az államigazgatási helyneveket (a község, a nagyközség, a város, a megyei város, a fővárosi kerület, a főváros, a megye és a járás neve) is tartalmazza a Magyar Népköztársaság Államigazgatási Helynévkönyvében foglaltaknak megfelelően.
2. §
(1) A természeti földrajzi tárgyak széles körben elterjedt, országosan használt, valamint az ötven lakosnál népesebb külterületen levő települések Földrajzi Névtárban nyilvántartott nevének megváltoztatására akkor kerülhet sor, ha az azonos hangzású földrajzi nevek zavartkeltőek, a névhasználatban kimutatható változás következett be, a névhasználat a közérdek szempontjából nem megfelelő, vagy az új név adása már nem élő kiemelkedő személy emlékének megörökítését szolgálja, illetőleg más, különösen indokolt esetben.
(2) Az előző bekezdésben említett földrajzi tárgy, település tekintetében a Földrajzi Névtárban nyilvántartott név megváltoztatására vagy új név megállapítására (a továbbiakban: névmegállapítás) a helyi tanács végrehajtó bizottsága tesz javaslatot. A javaslat megtételekor - a közvetlenül érintett lakosság Véleményének ismeretében - figyelemmel kell lenni a történelmi hagyományokra, a földrajzi környezetre, a nyelvi, nyelvhelyességi követelményekre és a javaslathoz mellékelni kell a területileg illetékes tanácsi levéltár véleményét.
(3) A javaslatot a megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottságának élelmiszer és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez kell benyújtani, amely azt a saját véleményével együtt felterjeszti a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumihoz.
(4) A névmegállapítás iránt előterjesztett javaslatról a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter dönt.
3. §
(1) A Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium - megkeresés esetén - az ötvennél kevesebb lakosú külterületen levő települések és a települések belterületi részei nevének megállapítása előtt a helyi tanács végrehajtó bizottságának, a közlekedés körébe vágó mesterséges létesítmények nevének megállapítása előtt a Közlekedés- és Postaügyi Minisztériumnak, a vízgazdálkodás körébe tartozó mesterséges létesítmények nevének megállapítása előtt pedig az Országos Vízügyi Hivatalnak véleményt ad.
(2) A földrajzi nevek megállapítására vonatkozó javaslatot a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumban az érdekelt szervek szakértőiből szervezett Fölrajzinév-bizottság véleményezi. A Minisztérium az 1. § (1) bekezdés c) és d) pontjaiban említett településrészek és létesítmények nevének megállapításához irányelveket ad ki.
(3) Az (1) bekezdésben említett földrajzi neveket a helyi tanács végrehajtó bizottsága, a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium, valamint az Országos Vízügyi Hivatal döntése és az erről szóló értesítés alapján kell a Földrajzi Névtárba felvenni.
4. §
(1) A Földrajzi Névtár egyes köteteinek kiadását, valamint a földrajzi nevek és az államigazgatási helynevek megállapítását a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítő közli.
(2) A hivatalos kiadványokban az 1. § (1) bekezdésében felsorolt földrajzi tárgyak, települések, településrészek és létesítmények nevét a Földrajzi Névtárban foglaltak szerint kell használni.
(3) A Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Országos Földügyi és Térképészeti Hivatala által összeállított Földrajzi Névtár teljes anyagának kiadásáig a földrajzi nevek használatára a földmérési alaptérképeken, az 1:10 000 méretarányú topográfiai térképeken levő, illetőleg a Központi Statisztikai Hivatal "A Magyar Népköztársaság Helységnévtára" című kiadványában foglalt elnevezések az irányadók.
5. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Soós Gábor s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumi államtitkár