2/1974. (VII. 4.) KipM rendelet
a nyomdaipari árutermelés engedélyezésének rendjéről
A nyomdaipari vállalatokon kívüli nyomdaipari tevékenységről szóló 22/1974. (V. 26.) MT. számú rendeletben előírt engedélyezési eljárást és a szövetkezetek gazdasági tevékenységének köréről szóló 41/1971. (XII. 14.) Korm. számú rendelet 3. §-ában meghatározott felmentés feltételeit és rendjét - az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével és az országos szövetkezeti érdekképviseleti szervekkel egyetértésben - a következők szerint szabályozom.
A vállalatok nyomdaipari árutermelése engedélyezésének rendje
1. §
(1) A 22/1974. (V. 26.) MT számú rendelet 1. § (1) bekezdésében megjelölt vállalat a nyomdaipari árutermelés engedélyezésére irányuló kérelmet 6 példányban nyújtja be a könnyűipari miniszterhez.
(2) Az állami vállalat, egyéb állami gazdálkodó szerv és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerve által alapított vállalat esetén a kérelemre rá kell vezetni vagy ahhoz csatolni kell a vállalat felügyeleti szervének a folytatni kívánt tevékenységgel kapcsolatos véleményét.
(3) A kérelemhez ugyancsak 6 példányban csatolni kell a rendelet melléklete szerint összeállított adatszolgáltatást. A kérelem szöveges indokolásában célszerű kitérni olyan egyéb adatokra is, amelyeket a kérelem elbírálásánál hasznosítani lehet.
A szövetkezetek nyomdaipari árutermelése engedélyezésének rendje
2. §
(1) A szövetkezetek és a 41/1971. (XII. 14.) Korm. számú rendelet hatálya alá tartozó egyéb gazdálkodó szervek a nyomdaipari árutermeléshez szükséges miniszteri felmentés iránti kérelmet 6 példányban nyújtják be a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának ipari feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez (a továbbiakban: szakigazgatási szerv).
(2) A kérelemhez a szövetkezet mellékeli a szövetkezet területi szövetségének véleményét, valamint a rendelet mellékletének megfelelően 6 példányban összeállított adatszolgáltatást.
(3) Ha a szakigazgatási szerv a kérelemmel vágy a szövetkezeti szövetség véleményével nem ért egyet, az eltérő vélemények egyeztetésére 15 napon belül egyeztető tárgyalást tart, amelyre a kérelmezőt és a szövetkezet területi szövetségét hívja meg. Az egyeztetésről a szakigazgatási szerv jegyzőkönyvet készít.
(4) A szakigazgatási szerv a kérelmet véleményével ellátva küldi meg a Könnyűipari Minisztérium részére. A kérelemhez a szakigazgatási szerv mellékeli a szövetkezet területi szövetségének véleményét és, ha a (3) bekezdésben szabályozott egyeztetésre sor került, az egyeztetést rögzítő jegyzőkönyvet.
(5) A felmentés kérdésében hozott határozatot a Könnyűipari Minisztérium a szakigazgatási szervnek küldi meg. A határozatról a szakigazgatási szerv értesíti a szövetkezetet és a szövetkezet területi szövetségét.
A saját célú (házi nyomdai) nyomdaipari tevékenység köre
3. §
Nyomdaipari árutermelés a nyomdaipari terméknek megrendelésre vagy egyébként értékesítés céljára való előállítása. Nem tekinthető nyomdaipari árutermelésnek, és így a könnyűipari miniszter engedélye (szövetkezet esetében felmentés) nélkül végezhető saját célú (házi nyomdai) tevékenységnek minősül a vállalat (szövetkezet) belső használatára szánt ügyviteli nyomtatványok, saját termékek csomagolására, felirattal ellátására vagy ismertetésére szolgáló nyomtatványok gyártása, saját szellemi terméket (tervdokumentáció, know-how, szabadalmi leírás, típusterv, szervezési javaslat stb.) nyomdatechnikai eljárással rögzítő tevékenység.
A sajtótermékek előállítására és a nyomdákra (a sokszorosítógép üzembentartójára) vonatkozó szabályok megtartása
4. §
A nyomdaipari vállalatokon kívüli nyomdaipari tevékenység során meg kell tartani a sajtótermékek előállítására és a nyomdákra (a sokszorosítógép üzembentartójára) a külön jogszabályokban előírt rendelkezéseket, függetlenül attól, hogy a tevékenység a 3. § szerint saját célú vagy árutermelésnek minősül.
5. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Keserű Jánosné s. k.,
könnyűipari miniszter
Melléklet a 2/1974. (VII. 4.) KipM számú rendelethez
Adatszolgáltatás
a vállalatok nyomdaipari árutermelésének engedélyezéséhez és a szövetkezeti felmentési kérelmekhez
1. A vállalat (szövetkezet) neve:
székhelye:
2. A vállalat felügyeleti szerve:
3. A vállalat (szövetkezet) engedélyezett tevékenységi köre:
4.* A nyomdaipari termelés (tényleges vagy tervezett) éves mennyisége tonnában, ITJ szerint, termékcsoportonkénti (3 számjegy) bontásban:
Ebből:
- saját célra (tonnában):
- nyomdaipari árutermelés (tonnában);
5.* A nyomdaipari termelés (tényleges vagy tervezett) éves termelési értéke összesen (ezer Ft-ban):
Ebből:
- saját felhasználás értéke (ezer Ft-ban);
- az árutermelés értéke (árbevétele ezer Ft-ban):
6.* A nyomdaipari tevékenységet végzők (tényleges vagy tervezett) éves átlagos állományi létszáma:
Ebből:
- a nyomdaipari szakmunkás (szakmánkénti felsorolásban):
7.* A meglevő vagy beszerezni tervezett nyomdaberendezések felsorolása.
8.* A felsorolt berendezés (tényleges vagy tervezett) kapacitáskihasználási adatai (a termelő berendezés átlagos műszakszáma éves szinten):
9.* A tényleges vagy tervezett nyomdagépek, berendezések könyv szerinti
- bruttó értéke (ezer Ft)
- nettó értéke (ezer Ft)
10. A közölt adatok ......... évre vonatkoznak.