1974. évi III. törvény
a külkereskedelemről
A Magyar Köztársaság külkereskedelme összekapcsolja a népgazdaságot a világgazdasággal, hozzájárul a nemzetközi munkamegosztás kiszélesedéséhez. Közreműködik a népgazdasági szükségletek kielégítésében, elősegíti országunk állandó gazdasági fejlődését.[1]
Hazánk a szuverenitás, a nemzetközi kötelezettségek tiszteletben tartása, az egyenjogúság, a kölcsönös előnyök és a megkülönböztetéstől való mentesség elvei alapján létesít és tart fenn kereskedelmi kapcsolatokat.
A Magyar Köztársaság számára kiemelkedő jelentősége van a szocialista országokkal, különösen a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa tagországaival folytatott kereskedelemnek és a szocialista gazdasági integrációnak.[2]
Az Országgyűlés - nemzetközi gazdasági kapcsolataink, a külkereskedelem további fejlődésének előmozdítása érdekében - a következő törvényt alkotja:
I. fejezet
BEVEZETŐ RENDELKEZÉSEK
A törvény célja és hatálya
1. §[3] Ez a törvény meghatározza a külkereskedelem feladatait és szerepét a népgazdaságban. Megállapítja szervezeti rendszerére, működésére, irányítására és ellenőrzésére vonatkozó alapvető szabályokat, szabályozza az államigazgatási szervek, a gazdálkodó szervezetek, az állampolgárok külkereskedelemmel kapcsolatos alapvető jogait és kötelezettségeit. Rendezi a külföldieknek a Magyar Köztársaság területén folytatható kereskedelmi tevékenységét.
2. § (1) E törvény hatálya alá tartoznak
a) az áruk, szolgáltatások és az anyagi értéket képviselő jogok nemzetközi forgalma,
b) a nemzetközi termelési és kereskedelmi együttműködés és szakosítás.
c) a külföldi gazdasági vállalkozások,
d) a külföldiek magyarországi kereskedelmi tevékenysége.
(2) Nem terjed ki a törvény hatálya
a) az áruforgalomra és a szolgáltatásokra a természetes személyek személyes szükségletei körében,
b) a bank- és biztosítási tevékenységre,
c) a postai és távközlési szolgáltatásokra,
d) a személyfuvarozási szolgáltatásokra, valamint belföldi által teljesített árufuvarozási szolgáltatásokra,
e) az idegenforgalomra,
f) jogszabályban meghatározott más nemzetközi gazdasági tevékenységre.
A külkereskedelem állami monopóliuma
3. §[4]
A külkereskedelem feladata
4. § A külkereskedelem feladata, hogy fejlessze az ország részvételét a nemzetközi munkamegosztásban, ezáltal járuljon hozzá a népgazdasági tervek céljainak teljesítéséhez, a népgazdaság tervszerű, arányos fejlődéséhez. A külkereskedelem a világgazdaság fejlődése, különösen a szocialista gazdasági integráció által támasztott követelmények közvetítésével, piacok feltárásával segítse elő a gazdaságos termelést, a termelés specializálódását, kedvező szerkezeti változását, műszaki színvonalának emelését, járuljon hozzá a nemzeti jövedelem növekedéséhez.
II. fejezet
A KÜLKERESKEDELEM SZERVEZETI RENDSZERE ÉS MŰKÖDÉSE
A külkereskedelmi tevékenység
5. § (1) Külkereskedelmi tevékenység a külkereskedelmi szerződés előkészítése, megkötése és teljesítése.
(2) Külkereskedelmi szerződés - ha jogszabály másként nem rendelkezik - az e törvény hatálya alá tartozó gazdasági tevékenység körében belföldi által külföldivel kötött szerződés.
(3)[5] A külkereskedelemre irányadó rendelkezéseket kell alkalmazni a külföldi székhelyű vállalkozás vagy annak külföldön létesített fióktelepe és a külföldi székhelyű vállalkozás belföldi fióktelepe közötti, az e törvény hatálya alá tartozó tevékenységekre.
A külkereskedelmi jog
6. §[6]
7. §[7]
8. §[8]
9. §[9]
10. §[10]
11. §[11]
A külkereskedelmi tevékenység folytatása
12. § Külkereskedelmi tevékenységet a népgazdasági terv céljaival összhangban, a nemzetközi szerződések, a jogszabályok és a hatósági rendelkezések megtartásával, a külkereskedelempolitikai irányelvek figyelembevételével, a szocialista külkereskedelem által is alkalmazott nemzetközi üzleti szokásoknak megfelelően, a szakvállalattól elvárható gondossággal kell végezni.
13. § A külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalatok külföldi piaci szervezetük kiépítése érdekében - a jogszabályok keretei között - külföldre kiküldöttet rendelhetnek ki, külföldi természetes vagy jogi személyt kereskedelmi képviselőként foglalkoztathatnak, külföldön képviseletet, fiókot, telepet létesíthetnek vállalatot alapíthatnak vagy vállalati érdekeltséget szerezhetnek.
14. §[12]
15. § (1) A külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalatok, valamint a termelő, kereskedelmi és szolgáltató szervezetek közötti szerződéses kapcsolatokat a népgazdasági érdekek alapján kell kialakítani. Ennek keretében meg kell teremteni e gazdálkodó szervezetek együttműködését és gazdasági érdekeik összhangját, biztosítani kell a termelő, kereskedelmi és szolgáltató szervezetek számára a világpiaci hatások közvetítését.
(2) A külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalatok alapvető feladata az, hogy - a termelő, kereskedelmi és szolgáltató szervezetek igényeinek és érdekeinek figyelembevételével - folytassanak körültekintő belföldi és külföldi piackutatást, kereskedelmi reklám- és propagandatevékenységet, építsenek ki megfelelő külföldi piaci szervezetet. Gondoskodjanak a külföldi piaci információk szélei körű beszerzéséről és továbbadásáról. A külkereskedelmi forgalom lebonyolítását szolgáló szerződéseket szakszerű módon készítsék elő, kössék meg és teljesítsék.
(3) A termelő, kereskedelmi és szolgáltató szervezeteknek - külkereskedelmi kihatású gazdasági tevékenységük során - alapvető feladata versenyképes, gazdaságos termékek előállítása, ilyen szolgáltatások teljesítése, illetve a behozatalból származó áruk és szolgáltatások hatékony felhasználása.
III. fejezet
A KÜLKERESKEDELMI TEVÉKENYSÉG IRÁNYÍTÁSA
Az irányítás tartalma és módszerei
16. § (1) A külkereskedelmi politikát az általános gazdaságpolitika keretein belül kell kidolgozni és érvényesíteni. A külkereskedelmi politikának figyelembe kell vennie a világgazdaság és
a belső gazdaság fejlődésének lehetőségeit, illetve követelményeit.
(2)[13] A külkereskedelmi politika kereteit és irányelveit a népgazdasági tervről szóló törvény alapján a Kormány állapítja meg.
17. § A gazdasági irányítást végző szerveknek a külkereskedelmi tevékenységet meghatározó vagy arra jelentősen kiható nemzetközi gazdasági kapcsolatokban a külkereskedelmi politikával összhangban kell eljárniuk.
18. § A gazdasági irányítást végző szervek a külföldi piaci viszonyokra és a külkereskedelmi politika céljaira is tekintettel hozzák meg az ország nemzetközi munkamegosztásban való részvételének mértékét és feltételeit közvetlenül vagy közvetve jelentősen befolyásoló döntéseiket.
19. § (1) A külkereskedelmi tevékenység irányítása - a jogszabályok keretei között - a külkereskedelmi politika megvalósítását szolgáló közgazdasági és hatósági eszközökkel történik, ideértve a vámpolitika kialakítását és érvényesítését, valamint a külkereskedelemmel összefüggő egyes devizagazdálkodási feladatok ellátását is.
(2) A külkereskedelmi tevékenység irányítása valamennyi külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalatra egységesen érvényesül.
20. § A külkereskedelmi tevékenység körében szerződések kötése, áruk kivitele és behozatala, szolgáltatások teljesítése és igénybevétele, áruhitel nyújtása, valamint egyes más cselekmények végzése engedélyhez köthető vagy egyéb módon szabályozható, a külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalat részére általános érvényű utasítás adható. Az utasítás kivételesen meghatározott tevékenységre is szólhat.
21. § (1) A külkereskedelem nemzetközi feltételeinek kialakítása érdekében az erre felhatalmazott állami szervek külkereskedelmi tárgyú nemzetközi szerződéseket kötnek és részt vesznek a nemzetközi gazdasági szervezetek tevékenységében.
(2)[14]
(3) A külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalatok és más gazdálkodó szervezetek a nemzetközi gazdasági szervezetek tevékenységében a jogszabályokban meghatározott feltételek szerint vesznek részt.
22. §[15]
23. §[16] Ha valamely ország a Magyar Köztársasággal folytatott kereskedelmében megkülönböztető intézkedést alkalmaz, az ilyen országgal folytatott kereskedelemben a külkereskedelem központi államigazgatási szervei hasonló intézkedést alkalmazhatnak.
A külkereskedelem külföldi szervezete
24. §[17] A külkereskedelem irányításával kapcsolatos feladatokat külföldön a Magyar Köztársaság külképviselete kereskedelmi osztálya vagy más erre jogosított állami külkereskedelmi szerv látja el.
IV. fejezet
VEGYES ÉS ZÁRÓRENDELKEZÉSEK
A külföldiek kereskedelmi tevékenysége a Magyar Köztársaságban[18]
25. § (1)[19] Külföldi a Magyar Köztársaság területén kereskedelmi tevékenységet csak külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalatokkal és külföldiekkel folytathat.
(2)[20] A Magyar Köztársaság területén ideiglenesen tartózkodó külföldi külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalattal, illetőleg külföldivel kereskedelmi tevékenységet külön engedély nélkül folytathat. Nincs szükség külön engedélyre a külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalattal megkötött szerződés teljesítéséhez szükséges tevékenység folytatásához sem.
(3)[21]
(4)[22] A külföldieknek a Magyar Köztársaság területén folytatott kereskedelmi tevékenysége állami ellenőrzés alatt áll.
A külkereskedelmi igazgatás általános eljárási szabályai
26. § (1) A külkereskedelmi igazgatás körébe tartozó ügyekben határozattal kell dönteni.
(2) A külkereskedelmi igazgatás körében kiadott engedélyt feltételekhez lehet kötni és vissza lehet vonni.
(3) A határozat ellen fellebbezésnek csak akkor van helye, ha a határozatot nem a miniszter hozta és a fellebbezést jogszabály lehetővé teszi.
A külkereskedelem ellenőrzése
27. § Az e törvényben és a külkereskedelemre vonatkozó egyéb jogszabályokban foglalt rendelkezések megtartását a külkereskedelem központi államigazgatási szerve közvetlenül ellenőrizheti minden olyan gazdálkodó szervezetnél és természetes személynél, amelynek, illetve akinek jogait vagy kötelezettségeit e rendelkezések érintik.
Jogkövetkezmények
28. § Az e törvényben, valamint a külkereskedelemre vonatkozó más jogszabályokban foglalt kötelezettségek megszegése esetén az államigazgatási, polgári jogi, pénzügyi jogi, munkajogi, büntetőjogi és más jogszabályokban foglalt jogkövetkezményeket kell alkalmazni.
Hatálybalépés, felhatalmazás
29. § (1)[23] Ez a törvény 1975. január 1. napján lép hatályba. Végrehajtásáról a Kormány gondoskodik.
(2) A törvény a magyar állam érvényes nemzetközi szerződéseit nem érinti.
(3) A külkereskedelmi tevékenység körében, valamint a külkereskedelmi tárgyú nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettség teljesítésével kapcsolatban szövetkezetek, szövetkezeti vállalatok vagy szövetkezetek részvételével létrehozott gazdasági társulások számára kötelezettség előírására és teljesítésére e törvény és a végrehajtásáról kiadott jogszabályok rendelkezései az irányadók.
(4) Az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény 1. § (7) bekezdése a következő "e" ponttal egészül ki: (E törvényben megállapított rendelkezésektől eltérő szabályozás alá esnek:)
"e) A külkereskedelmi igazgatás körébe tartozó eljárások."
(5) E törvény hatálybalépésével egyidejűleg a Polgári Törvénykönyv hatálybalépéséről és végrehajtásáról szóló 1960. évi 11. számú törvényerejű rendelet 37. §-a hatályát veszti.
(6)[24] Ahol a törvény külkereskedelmi tevékenységre jogosult vállalatot említ, ezen külkereskedelmi tevékenységet folytató jogi személyt, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságot és egyéni vállalkozót kell érteni.
Lábjegyzetek:
[1] Módosította az 1989. évi XXXI. törvény 38. § (1) bekezdése. Hatályos 1989.10.23.
[2] Módosította az 1989. évi XXXI. törvény 38. § (1) bekezdése. Hatályos 1989.10.23.
[3] Módosította az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatályos 1990.03.15.
[4] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.03.15.
[5] Beiktatta az 1997. évi CXLVII. törvény 41. § (4) bekezdése. Hatályos 1998.01.01.
[6] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.03.15.
[7] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.03.15.
[8] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.03.15.
[9] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.03.15.
[10] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.03.15.
[11] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.03.15.
[12] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.03.15.
[13] Módosította az 1990. évi XL. törvény 51. § (2) bekezdése. Hatályos 1990.06.25.
[14] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.03.15.
[15] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.03.15.
[16] Módosította az 1989. évi XXXI. törvény 38. § (1) bekezdése. Hatályos 1989.10.23.
[17] Módosította az 1989. évi XXXI. törvény 38. § (1) bekezdése. Hatályos 1989.10.23.
[18] Módosította az 1989. évi XXXI. törvény 38. § (1) bekezdése. Hatályos 1989.10.23.
[19] Módosította az 1989. évi XXXI. törvény 38. § (1) bekezdése. Hatályos 1989.10.23.
[20] Módosította az 1989. évi XXXI. törvény 38. § (1) bekezdése. Hatályos 1989.10.23.
[21] Hatályon kívül helyezte az 1990. évi XXII. törvény 54. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1990.03.15.
[22] Módosította az 1989. évi XXXI. törvény 38. § (1) bekezdése. Hatályos 1989.10.23.
[23] Módosította az 1990. évi XL. törvény 51. § (2) bekezdése. Hatályos 1990.06.25.
[24] Beiktatta az 1990. évi XXII. törvény 54. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.03.15.