5/1974. (VIII. 10.) NIM rendelet
a robbanóanyagiparon belüli robbantási képzésről és továbbképzésről
A belügyminiszterrel, a kohó- és gépipari miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben az alábbiakat rendelem.
A rendelet hatálya
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed a robbanóanyaggal és robbanóanyagot tartalmazó termékkel kapcsolatos robbanóanyagipari tevékenységre és az ilyen tevékenységet végző vállalatra, szövetkezetre és egyéb szervre (a továbbiakban együtt: vállalat).
(2) A rendelet alkalmazása szempontjából
a) robbanóanyag:
- a brizáns egynemű (szekunder) robbanóanyag,
- a brizáns poralakú és zselatinált keverék robbanóanyag,
- a gyutaccsal nem indítható keverék robbanóanyag,
- az iniciáló robbanóanyag és keverék (elegy),
- fekete lőpor,
- a gyér füstű (füst nélküli) lőpor,
- a robbanóképes, valamint a levegőtől elzártan is hevesen égő pirotechnikai elegy;
b) robbanóanyagot tartalmazó termék:
- a gyutacs és villamos gyutacs,
- a csappantyú, csappantyús gyutacs és égőgyújtó,
- a gyújtó- és robbanózsinór,
- a lőszer, akna és ezek gyújtószerkezete,
- a különféle perforátor,
- a sajtolt robbanóanyag töltény és préstest (detonátor),
- a robbanóképes és levegőtől elzártan is hevesen égő pirotechnikai termék (készítmény).
(3) Robbanóanyagipari tevékenység
a) a robbanóanyag és a robbanóanyagot tartalmazó termék (a továbbiakban együtt: robbanóanyag) előállításával kapcsolatos
- kutatás és kísérleti munka,
- gyártás, feldolgozás, átdolgozás,
- szerelés (szétszerelés),
- csomagolás,
- vizsgálat és ellenőrzés,
- a vállalat területén folytatott szállítás, tárolás és veszélytelenítés;
b) a pirotechnikai terméknek bármilyen célú felhasználása.
2. §
Nem terjed ki a rendelet hatálya
a) a fegyveres erőkre, valamint a fegyveres és rendészeti testületekre.
b) a robbantóanyagot felhasználók üzemeire, kísérleti telepeire (laboratóriumaira), valamint arra a tevékenységre, amelyre a bányászatról szóló 1960. évi III. törvény 57., 59. és 64. §-ának végrehajtásáról rendelkező jogszabályok szerint a bányahatóságnak van hatásköre.*
A képzéssel összefüggő előírások
3. §
(1) A robbanóanyagok robbantástechnikai vizsgálatát, a kutatással és fejlesztéssel kapcsolatos kísérleti robbantásokat, a selejt és hulladék robbanóanyagok - ideértve az ipari létesítmények szerkezeti részeibe, vagy az altalajba kerülő robbanóanyagot is - megsemmisítését csak robbanóanyagipari robbantómester, tűzszerész, illetőleg pirotechnikus végezheti.
(2) A robbanóanyag raktárak kezelését, a robbanóanyagok tárolását, továbbá szállítmány kíséretét robbanóanyag raktárkezelőre, illetőleg szállítmány kísérőre kell bízni.
(3) A robbanóanyagipari robbantómesterek, tűzszerészek, pirotechnikusok, raktárkezelők és szállítmánykísérők munkájának irányításával és ellenőrzésével robbantásfelügyelőt, vezető tűzszerészt, vezető raktárost, illetőleg vezető pirotechnikust kell megbízni.
4. §
(1) A 3. §-ban meghatározott munkakörben csak az foglalkoztatható, aki a Vegyi- és Robbanóanyagipari Felügyelet (a továbbiakban: Felügyelet) által - a nehézipari szakmai képzésről, valamint a munkások és középfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről szóló 4/1974. (VI. 21.) NIM számú számú rendelet alapján - szervezett képzésben, illetőleg továbbképzésben részt vett és eredményesen vizsgát tett.
(2) Vizsga nélkül is betölthetik
a) a 3. §-ban meghatározott munkaköröket azok, akik abban több mint ötéves szakmai gyakorlatot szereztek és 45. életévüket betöltötték,
b) a raktárkezelői munkakört azok, akiket a vállalat igazgatója a képzésben (továbbképzésben) való részvétel és a vizsga letétele alól mentesített.
(3) Robbantásfelügyelői, vezető tűzszerészi, illetőleg vezető pirotechnikusi képzésben, illetőleg továbbképzésben az vehet részt,
a) aki mérnöki, vagy műszaki technikusi képesítést szerzett, vagy a korábbiakban a fegyveres erőknél, illetőleg fegyveres és rendészeti testületeknél ilyen beosztásban teljesített szolgálatot, vagy aki legalább három éven át végzett robbanóanyagipari tevékenységet, továbbá
b) aki megfelel a külön jogszabályban meghatározott egyéb feltételeknek.*
5. §
A Felügyelet által szervezendő képzésre, illetőleg továbbképzésre egyebekben a 4. § (1) bekezdésében meghatározott jogszabály az irányadó.
6. §
A 4. § (3) bekezdésében meghatározott képzésben, illetőleg továbbképzésben eredményes vizsgát tett dolgozók a 3. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott munkaköröket is betölthetik.
7. §
(1) Nem láthatja el a 3. §-ban meghatározott munkaköröket az a személy,
a) aki testi vagy szellemi fogyatékossága miatt munkakörének ellátására alkalmatlanná vált,
b) akinél a külön jogszabályban meghatározott egyéb feltételek megszűntek,
c) aki ellen a robbanóanyagok kezelésével, felhasználásával, szállításával vagy tárolásával kapcsolatos szabályok megsértése miatt büntetőeljárás indult, a büntetőeljárás jogerős befejezéséig,
d) akit a büntető bíróság jogerősen elítélt.
(2) Ha az (1) bekezdésben felsorolt okok megszűnnek, illetőleg a büntető bíróság által jogerősen elítélt személyt a büntető ítélethez fűződő hátrányos következmények alól mentesítik, a 3. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott munkakör csak újabb tanfolyam elvégzése után és eredményes vizsga alapján látható el.
8. §
Az e rendelet alapján kiállított vizsgabizonyítvány nem jogosít olyan munkakör betöltésére, amelyet csak a bányahatóság által kiállított igazolvány tulajdonosa tölthet be.
Záró rendelkezések
9. §
(1) Ez a rendelet az 1975. évi január hó 1. napján lép hatályba.
(2) Az, aki e rendelet hatályba lépésekor a 3. §-ban megjelölt munkakörben dolgozik és a 4. § (2) bekezdése alapján a vizsga alól nem mentesül, munkakörét 1975. év december hó 31. napja után csak eredményes vizsga alapján töltheti be.
Dr. Szekér Gyula s. k.,
nehézipari miniszter