12/1975. (VIII. 22.) ÉVM rendelet
az építőipari munkahelyek vezetőiről
Az építőipari kivitelezési jogosultság szabályozásáról szóló 9/1967. (III. 12.) Korm. rendelet 4. §-ában kapott felhatalmazás alapján a közlekedés- és postaügyi miniszterrel, a nehézipari miniszterrel, az Országos Vízügyi Hivatal elnökével, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, továbbá az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben az alábbiakat rendelem.
1. §
(1) Az építőipari főtevékenységet folytató vállalatok, közös vállalatok és szövetkezetek, továbbá a vízügyi igazgatóságok építőipari tevékenységet folytató részlegei (a továbbiakban együtt: vállalat) az építési munkahely felelős vezetésével - az 5. § (3) bekezdésében foglalt kivétellel - építésvezetőt, illetőleg a szerelőiparban külső szerelésvezetőt (a továbbiakban együtt: építésvezető) kötelesek megbízni.
(2) Az építésvezető több építési munkahely vezetésével is megbízható.
(3) A rendelet alkalmazásának szempontjából építési munkahely az építőipari munkavégzés helye (építési terület), ideértve azt a területet is, amely a munka elvégzéséhez szükséges építési anyagok, gépek, szerkezetek, szerelvények és felvonulási épületek elhelyezésére és az előkészítő technológiai munkafolyamatok elvégzésére szolgál, ha az az építési területtel a munkaszervezés szempontjából összefügg.
(4) A termeléssel kapcsolatosan az építésvezetőség dolgozói részére utasítást csak az építésvezető útján, sürgős esetben pedig utólagos tájékoztatása mellett lehet adni.
2. §
(1) Építésvezetőnek csak az alkalmazható, aki
- a szakágnak megfelelő mérnöki, üzemmérnöki képesítéssel és legalább 2 évi szakmai gyakorlattal vagy
- a szakágnak megfelelő felsőfokú technikumi végzettséggel és legalább 3 évi szakmai gyakorlattal, illetőleg
- a szakágnak megfelelő technikumi, felsőipar-iskolai végzettséggel (technikusi oklevéllel) és legalább 5 évi szakmai gyakorlattal rendelkezik. A szakmai gyakorlatot legalább 50%-ban építési munkahelyen kell eltölteni.
(2) A felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) a szakma sajátosságainak megfelelően - meghatározott körben - az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérő képesítést (végzettséget) írhat elő és a szakmai gyakorlatot munkahelyi vagy meghatározott munkakörben eltöltött gyakorlathoz kötheti.
3. §
(1) Az építésvezető az építési munkahelyen a kivitelező képviselője.
(2) Az építésvezető feladatai különösen a következők:
a) az építési munkahely átvétele, őrzése, közvetlen irányítása, s ennek során
- az építésvezetőség termelési és gazdálkodási feladatainak teljesítése, a határidők megtartása;
- az építőipari munkafolyamat megszervezése, az építkezés vezetése és ellenőrzése;
- a hatósági előírásoknak, engedélyeknek és az ezekhez tartozó műszaki terveknek, illetőleg a szerződésnek megfelelő kivitelezés biztosítása, a tűzrendészeti, a rendészeti intézkedések végrehajtása, ellenőrzése;
- a technológiai és munkaszervezési utasítások, a munkavédelmi, az egészségügyi és a szociális ellátásra vonatkozó előírások megtartása, illetőleg azok megtartásának folyamatos ellenőrzése;
- a társadalmi tulajdon és az építőipari munka minőségének védelme;
- főmunkavezetők (főművezetők) és a munkavezetők (művezetők) irányítása és ellenőrzése;
- azonnali intézkedést igénylő műszaki probléma ideiglenes (áthidaló) megoldása;
b) a műszaki ellenőrrel és a tervező-művezetővel való együttműködés,
c) az építési és egyéb munkahelyi naplók vezetésével kapcsolatos feladatok ellátása,
d) a kivitelezés során szükséges minőségi vizsgálatok és mintavételek elvégzése, illetőleg elvégeztetése,
e) az alvállalkozók munkájának koordinálása, ellenőrzése és átvétele, az alvállalkozói napló ellenőrzése,
f) az elvégzett teljesítmények felméréséhez és elszámolásához szükséges munkahelyi feladatok ellátása,
g) megtakarítást eredményező eljárás alkalmazásának bejelentése,
h) a szerződésmódosítás kezdeményezése,
i) a kiviteli tervektől való eltéréseknek a terven való átvezetése, eltérés hiányában ennek igazolása,
j) az átadás-átvételi eljárásban való közreműködés,
k) az elvonulás végrehajtása, és a munkahelynek az építtető rendelkezésére bocsátása.
4. §
Az építésvezető tartós akadályoztatása esetén gondoskodni kell helyettesítéséről; a vállalat igazgatója azonban építésvezetőhelyettest állandó jelleggel is kijelölhet.
5. §
(1) A főépítésvezető (a szerelőiparban a külső főszerelésvezető; a továbbiakban együtt: főépítésvezető) több építésvezető munkáját közvetlenül irányítja és ellenőrzi.
(2) A főépítésvezető alkalmazásának szükségességét a vállalat igazgatója határozza meg.
(3) Indokolt esetben az építési munkahely közvetlen vezetésével (az építésvezetői feladatok ellátásával) főépítésvezető is megbízható. A főépítésvezető jogállására ilyen esetben az 1., 3. és 4. § rendelkezései irányadók.
6. §
(1) Főépítésvezetőnek csak az alkalmazható, aki
- a szakágnak megfelelő mérnöki, üzemmérnöki képesítéssel és legalább 4 évi szakmai gyakorlattal vagy
- felsőfokú technikumi végzettséggel és legalább 5 évi szakmai gyakorlattal rendelkezik. A szakmai gyakorlatot legalább 50%-ban építési munkahelyen kell eltölteni.
(2) A felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) a szakma sajátosságainak megfelelően további műszaki képesítést (végzettséget) is előírhat és a szakmai gyakorlat időtartamának egy részét munkahelyi, vagy meghatározott munkakörben eltöltött gyakorlathoz kötheti.
7. §
(1) A vállalat az építőipari munkák és munkások közvetlen irányítására munkavezetőt (művezetőt) alkalmazhat.
(2) Nagyobb építkezéseken több munkavezető irányításával főmunkavezető bízható meg.
(3) A főmunkavezető és a munkavezető az építésvezető irányítása alatt áll.
8. §
(1) Főmunkavezetőként az alkalmazható, akinek legalább középfokú magasépítőipari, illetve mélyépítőipari munkavezetői vizsgája, vagy azzal egyenértékű képesítése van [19/1972. (XII. 2.) ÉVM rendelet 1. § (2) bekezdése és az 5. § (2) bekezdésének 2. pontja].
(2) Munkavezetőként az alkalmazható, akinek legalább alapfokú magasépítőipari, illetve mélyépítőipari munkavezetői vizsgája, vagy azzal egyenértékű képesítése van [19/1972. (XII. 2.) ÉVM rendelet 1. § (1) bekezdése és 5. § (2) bekezdésének 1. pontja].
9. §
(1) A nem építőipari szervezetek építőipari részlegeinél - a mezőgazdasági nagyüzem építőipari részlegeinek kivételével* - az építési munkahely vezetésével olyan felelős személyt kell megbízni, aki az építésvezetői feladatokat ellátja. Ezt a rendelkezést a karbantartási munkák vonatkozásában nem kell alkalmazni.
(2) Az építési munkahely vezetésével megbízott személy jogaira és kötelezettségeire a 3. §-ban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.
10. §
A főépítésvezető, az építésvezető, a főmunkavezető és a munkavezető, valamint az építési munkahely vezetésével megbízott személy jogait és kötelezettségeit ügyrendben, illetőleg szervezeti és működési szabályzatban kell előírni.
11. §
A Magyar Államvasutak és a Magyar Posta házilagos építőipari szervezetei főépítésvezetője (építésvezetője) jogait és kötelezettségeit az e rendeletben foglaltak alapulvételével a közlekedés- és postaügyi miniszter állapítja meg.
12. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg az építőipari munkahelyek vezetőiről szóló 3/1967. (IV. 28.) ÉVM rendelet hatályát veszti.
Bondor József s. k.,
építésügyi és városfejlesztési miniszter