1/1975. (IV. 2.) BM rendelet

a Magyar Népköztársaság államhatárának őrizetéről szóló 40/1974. (XI. 1.) MT rendelet végrehajtásáról

A Magyar Népköztársaság államhatárának őrizetéről szóló 40/1974. (XI. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 25. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A R. és e rendelet alkalmazásában nemzetközi megállapodáson a minisztériumok (országos hatáskörű szervek), vagy ezek szervei által más állam megfelelő szervével létrejött megegyezést kell érteni.

(2) Határátkelőhely a vasúti határállomásnak, továbbá a közútnak, kikötőnek és repülőtérnek az a területe, ahol a határforgalomban a személyek, járművek és szállítmányok államhatáron való át-léptetése történik.

2. §

(1) A R. 7. §-ának (3) bekezdésében meghatározott engedélyt a munkák megkezdése előtt tíz nappal a határőrség országos parancsnokától kell kérni. A határőrség országos parancsnoka az engedélyek megadásával egyidejűleg intézkedik az át-léptetés végrehajtásának a rendjéről.

(2) A R. 7. §-ának (4) bekezdésében említett munkákhoz abban az esetben szükséges előzetes engedély, ha azokra az államhatártól számított 1 km-en belül kerül sor.

(3) A R. 7. §-ának (2) és (4) bekezdésében említett munkákra nem kell engedély, ha arra közveszély, vagy közérdekű üzem hibájának elhárítása, illetőleg a honvédelem érdekében van szükség, ezenkívül a mérésekhez - kivéve ha azt külön jogszabály rendeli -. Ilyen esetekben azonban a munka megkezdését és befejezését az illetékes határőr-őrs parancsnokának be kell jelenteni.

(4) A R. 7. §-ának (3) bekezdésében említett határátlépéseket - szükség esetén a vámérdekekre is figyelemmel - a Határőrség ellenőrzi.

3. §

(1) A határt képező folyószakaszon, továbbá a R. 8. §-a (5) bekezdésének a) pontjában említett esetben a még be nem léptetett, vagy a már kiléptetett vízijárművet - rendkívüli esetet kivéve -az illetékes határőr-kerület parancsnokának engedélye nélkül a magyar part vagy már beléptetett más vízijármű irányában elhagyni, illetőleg arra felszállni tilos.

(2) A határt képező folyószakaszon, továbbá a R. 8. §-a (5) bekezdésének b) pontjában említett esetben a még ki nem léptetett, vagy a már beléptetett vízijárművet - rendkívüli esetet kivéve - a szomszédos állam területéhez tartozó part, vagy a már kiléptetett vízijármű irányában elhagyni, arra felszállni tilos.

4. §

A határrend megsértésének megelőzése érdekében :

a) határvízen tartózkodóknak - ideértve a halászokat és a horgászokat is -, továbbá a határ közelében vadászó személyeknek tilos az államhatárt átlépni, illetőleg a szomszédos állam területére átlőni;

b)[1]

c) az államhatár mentén tartózkodó személyek a szomszédos állam területén tartózkodó személyekkel csak felhatalmazás esetén folytathatnak beszélgetést;

d) az állattartók kötelesek gondoskodni arról, hogy háziállataik ne menjenek át az államhatáron.

5. §

(1) A be- és kiutazó személyek az államhatáron való átléptetés céljából jelentkezni kötelesek. A közforgalmú járművön utazó személyek az útiokmány ellenőrzésekor tesznek eleget jelentkezési kötelezettségüknek, egyéb esetekben a határátkelő helyen a határőr forgalomellenőrző ponton kell jelentkezni.

(2) Az államhatáron át közlekedő vasúti-, közúti- és vízijárműveket, valamint a R. 14. §-ának (2) bekezdésében említett légijárműveket a jármű vezetője, illetőleg a szállítmány megbízott kísérője tartozik a határátkelő helyeken a határőrségnél bejelenteni.

(3) Az (1) bekezdésben említett személyek, továbbá a (2) bekezdésben felsorolt járművek a határátkelőhelyet csak a határőr forgalomellenőrző pont, valamint a vámhivatal engedélyével hagyhatják el.

(4) Indokolt esetben kérelemre a határőrség, valamint a vám- és pénzügyőrség országos parancsnoka együttesen engedélyezheti, hogy a határon való átléptetés határátkelőhelyen kívül történjék. Ez esetben a felmerült költségek a kérelmezőt terhelik.

6. §

(1) Személyek be- vagy kiutazását, továbbá a határforgalomban járműveknek és szállítmányoknak az államhatáron való áthaladását a határőr forgalomellenőrző pont - a vámhivatallal egyetértésben - be- vagy kiléptetéssel (átléptetés) engedélyezi.

(2) Átléptetésnek csak akkor van helye, ha

a) az utas be- vagy kiutazásra érvényes útiokmánnyal rendelkezik;

b) az utas és a poggyász, illetőleg a jármű és a szállítmány az államhatár átlépésére vonatkozó egyéb rendelkezések előírásainak is megfelel.

7. §

(1) Nem magyar állampolgár a Magyar Népköztársaság területére csak a személyazonosságának megállapítására alkalmas olyan útiokmánnyal utazhat be, amely

a) tartalmazza az útiokmányt kibocsátó állam (hatóság) vagy nemzetközi szervezet megnevezését, a tulajdonos nevét, személyi adatait, fényképét, sajátkezű aláírását, az érvényességre vonatkozó adatokat, szükség esetén a vízumot, továbbá megfelelő helyet a bejegyzésekhez;

b) nincs megcsonkítva vagy a rendeltetésszerű használatot kizáró mértékben megrongálódva.

(2) Külön rendelkezésben meghatározott esetekben a fényképtől és a sajátkezű aláírástól el lehet tekinteni.

(3) A személyi igazolvánnyal együtt érvényes útiokmány esetében az (1) bekezdésben említett feltételeknek a két okmányban együttesen kell meglenniük.

(4) Nem kell külön útiokmánnyal rendelkeznie együttes utazás esetén annak, akit csoportos útlevélbe, házastársa útiokmányába, vagy - mint kiskorút - szülője, illetőleg törvényes képviselője útiokmányába jegyeztek be.

8. §

A be- vagy kiutazásra vonatkozó rendelkezéseket általában nem kell alkalmazni:

a) légi járművel történő átutazás esetén, ha az utas a légi járművet vagy a nemzetközi repülőtér kijelölt területét nem hagyja el;

b) hajóval történő átutazás esetén, ha az utas a hajót nem hagyja el;

c) az államhatárnak a 2. §-ban, továbbá a R. 8. §-ának (3)-(7) bekezdésében említett átlépésekor;

d) menedékjog kérése, kiadatás és kiutasítás esetén;

e) az államhatár tényleges átlépése után az át-léptetésre jelentkezéskor, ha az utas átléptetését meg kell tagadni vagy erre más ok miatt nem került sor;

f) elemi csapás esetén a mentőcsapatok és a menekülő lakosság határátlépésekor.

9. §

A R.-ben meghatározott feladatok végrehajtása érdekében szükséges intézkedések nem sérthetik a diplomáciai, vagy egyéb személyes mentességet élvező személyek nemzetközi szerződés, jogszabály vagy viszonosság alapján biztosított jogait és mentességeit.

10. §

Amennyiben nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik a határőrizeti együttműködésre, a határforgalom ellenőrzésre és a határrendre vonatkozó kérdéseket a szomszédos állam illetékes szervével a határőrség rendezi.

11. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Benkei András s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 6/1989. (VII. 31.) BM rendelet 1. §-a. Hatálytalan 1989.08.01.