1/1975. (VIII. 22.) OT rendelet
a tervgazdasági és beruházási dolgozók képesítéséről
A Minisztertanács 1019/1974. (V. 2.) sz. határozatában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával (OKISZ), a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával (SZÖVOSZ), a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával (TOT), továbbá a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
1. §
(1) A tervkészítésre kötelezetteknél (1972. évi VII. tv. 21. §) tervgazdasági és beruházási munkakörök betöltéséhez szakmai képesítést kell megkövetelni.
(2) A képesítéshez kötött munkakörök megállapításáról, továbbá a képesítés megszerzéséről, illetve a képesítések (szakközépiskola, főiskola, egyetem) elismeréséről e rendelet intézkedik.
(3) Azokat a tervgazdasági munkaköröket, amelyek betöltéséhez alapfokú és azokat a tervgazdasági, illetve beruházási munkaköröket, amelyekhez közép- vagy felsőfokú tervgazdasági, illetve beruházási képesítés szükséges, a felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) - az ágazati miniszterrel egyetértésben - határozza meg. E szabályozásra a szövetkezetek tekintetében - az országos szövetkezeti érdekképviseleti szervekkel egyetértésben - az ágazati miniszter jogosult.
2. §
(1) Azok a tervgazdasági és beruházási munkakörben foglalkoztatottak, akik nem rendelkeznek a munkakörükre előírt tervgazdasági, illetve beruházási képesítéssel, az ilyen munkakörben történt alkalmaztatás napjától, de legkésőbb e rendelet hatálybalépésétől számított egy éven belül kötelesek a tanulmányokat a képesítést nyújtó valamelyik oktatási formában (szakvizsga, egyetem, főiskola, szakközépiskola) megkezdeni és az előírt képzési időben a képesítést megszerezni.
(2) Aki a képesítést az (1) bekezdés szerinti határidőben saját hibájából nem szerzi meg, illetőleg tanulmányát nem kezdi el, és a 13. § alapján halasztásban nem részesült, a határidő letelte után csak képesítésének megfelelő tervgazdasági, illetve beruházási munkakörben foglalkoztatható, képesítés hiányában ilyen munkakört a továbbiakban nem tölthet be.
3. §
(1) Az alapfokú tervgazdasági képesítés kizárólag a közgazdasági szakközépiskola számviteli, gazdálkodási ágazatának elvégzésével szerezhető meg.
(2) Középfokú képesítést szakvizsga útján az a tervgazdasági, illetve beruházási munkakörben foglalkoztatott dolgozó (szövetkezeti tag) szerezhet, akinek középiskolai végzettsége és legalább egyéves tervgazdasági, illetve beruházási munkakörben eltöltött gyakorlata van.
(3) Felsőfokú szakvizsgát az tehet, aki felsőfokú szakmai képesítéshez kötött munkakört tölt be, középiskolai végzettséggel, középfokú szakmai képesítéssel, 10 éves tervgazdasági, illetve beruházási gyakorlattal és betöltött 30 éves életkorral rendelkezik.
4. §
(1) Azok, akik egyetemi végzettséggel rendelkeznek, tervgazdasági vagy beruházási munkakörben eltöltött két év elteltével - különbözeti középfokú vizsga letétele után - tehetnek felsőfokú szakvizsgát.
(2) A tervgazdasági és beruházási dolgozók részére, ha egyetemi vagy főiskolai oktatásban vettek részt, és a 2. számú mellékletben felsorolt tárgyak valamelyikéből a befejező vizsgát sikeresen letették, e tárgyból a vizsga letétele alól felmentés adható.
5. §
A miniszterek és országos hatáskörű szervek vezetői, továbbá az ágazati miniszter hozzájárulásával az országos szövetkezeti érdekképviseleti szervek a szakvizsgára jelentkezettek előkészítését megszervezhetik; ezt megkezdés előtt a javasolt oktatók névsorával az Országos Tervhivatalnak be kell jelenteni.
6. §
A szakvizsga minden szakon azonos általános és szakonként változó szaktárgyakból áll. A szakvizsgák szakosítását az 1. sz. melléklet, a vizsgatárgyakat a 2. sz. melléklet tartalmazza.
7. §
(1) Az általános tárgyak tananyagát az Országos Tervhivatal, a szaktárgyak tananyagát az Országos Tervhivatal jóváhagyásával az illetékes minisztérium készíti el, illetve jelöli ki.
(2) A szaktárgyak tananyagának elkészítésére a szerzőket az Országos Tervhivatallal egyetértésben az illetékes minisztérium kéri fel
8. §
(1) A szakvizsgát bizottság előtt kell letenni.
(2) A vizsgák rendjét, a vizsgáztatás módszerét, a vizsgák minősítésének módját, továbbá a vizsgabizottság összetételét az Országos Tervhivatal vizsga szabályzatban állapítja meg.
(3) A közép- és felsőfokú szakvizsgát az illetékes minisztérium szervezi meg. A szakvizsgák helyét és idejét a minisztériumok az Országos Tervhivatallal egyetértésben állapítják meg.
9. §
(1) A szakvizsga eredményéről oklevelet kell kiállítani. Az oklevél az 1. § (3) bekezdése alapján meghatározott tervgazdasági, illetve beruházási munkakör betöltésére képesít.
(2) A felsőfokú oklevelet az Országos Tervhivatal, a középfokú oklevelet a minisztérium, illetve az országos hatáskörű szerv adja ki.
(3) A kiadott oklevelekről a kiállító szerv nyilvántartást köteles vezetni.
10. §
(1) Alap-, közép- vagy felsőfokú képesítésnek kell tekinteni a jelen rendelet, továbbá az Országos Tervhivatal elnöke által kiadott korábbi jogszabályok alapján megszerzett oklevelet és elismert képesítést.
(2) Az Országos Tervhivatal elnöke - az (1) bekezdés szerint meghatározott körön kívül - az oktatási intézmény felett felügyeletet gyakorló miniszterrel egyetértésben dönt az oktatási intézményben szerzett végzettség tervgazdasági, illetve beruházási képesítésként történő elismeréséről.
11. §
(1) Az előkészítő tanfolyamokat önköltséges alapon kell megszervezni. A költségeket a hallgatók viselik. A munkáltató azonban (egészben vagy részben) magára vállalhatja a tanfolyamon résztvevő hallgatók költségeit, továbbá munkaidő kedvezményt is biztosíthat.
(2) Az előadók, a vizsgáztatók, illetve a tananyagok szerzőinek díjazására külön jogszabályok az irányadók.
12. §
Az 1. § (3) bekezdésében meghatározott szervek
a) a 3. § (2) bekezdésében előírt feltételek közül az egyéves gyakorlattól indokolt esetben eltekinthetnek;
b) az Országos Tervhivatal hozzájárulásával kivételesen - a káderutánpótlási és képzési tervvel összhangban - a felsőfokú szakképesítéshez kötött munkakör betöltése előtt is engedélyezhetik a felsőfokú szakvizsgára bocsátást a 3. § (3) bekezdésben meghatározott egyéb feltételek fennállása esetén.
13. §
(1) Az illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) szabályozza az előírt képesítés megszerzése alóli felmentésnek (életkor, egészségi állapot, szakmai, gyakorlat stb.), illetve a képesítés megszerzésére előírt határidő meghosszabbítása engedélyezésének feltételeit. A határidő meghosszabbítása legfeljebb 3 évre szólhat.
(2) A miniszter a felmentés, illetve a határidő meghosszabbítása ügyében az egyedi döntés jogát átruházhatja.
14. §
A tanácsok végrehajtó bizottsága tervezési feladatot ellátó szakigazgatási szervei dolgozóinak képzését az Országos Tervhivatal az erre vonatkozó külön jogszabály [2/1971. (Tg. É. 8.) OT utasítás] szerint közvetlenül látja el.
15. §
(1) Ez a rendelet 1975. szeptember hó 1-én lép hatályba, egyidejűleg az 1/1958. (Tg. É. 3.) OT, valamint a 6/1964. (Tg. É. 8.) OT utasítás - az 5. § és 6. § (1) bekezdés kivételével - hatályát veszti.
(2) Az Országos Tervhivatal elnöke a rendelet előírásaitól eltérést engedélyezhet.
(3) A rendelet intézkedéseit kell értelemszerűen alkalmazni azokra, akik a rendelet hatálybalépésekor tervgazdasági, illetve beruházási munkakörben dolgoznak, és az előírt képesítéssel nem rendelkeznek.
Huszár István s. k.,
az Országos Tervhivatal elnöke
1. számú melléklet az 1/1975. (VIII. 22.) OT rendelethez
A tervgazdasági és beruházási munkakörben dolgozók szakmai vizsga útján a következő szakokon szerezhetnek képesítést
2. számú melléklet az 1/1975. (VIII. 22.) OT rendelethez
A közép- és felsőfokú szakvizsgák tantárgyai a következők:
1. Középfok:
Politikai gazdaságtan
Népgazdasági tervezés
Vállalati tervezés
Beruházások tervezése, szervezése és megvalósítása
Statisztika
Könyvvitel
Technológia
2. Felsőfok:
Politikai gazdaságtan
Népgazdasági tervezés
Beruházások tervezése, szervezése és megvalósítása
Vállalati szervezés, elemzés
Gazdaságstatisztika
Jogi ismeretek
Beruházási képesítés megszerzéséhez a vizsgázók könyvvitelből vizsgát nem tesznek, beruházások tervezése, szervezése és megvalósításából vizsgáznak.
A 4. § (1) bekezdése értelmében egyetemi végzettséggel közvetlenül felsőfokú vizsgára jelentkezők a középfokú könyvvitel, statisztika és technológia anyagból is kötelesek vizsgát tenni.
A 7. § (1) bekezdéshez: a minden szakon azonos tananyagok kijelöléséről, illetve elkészítéséről az Országos Tervhivatal gondoskodik. Ezek az anyagok a következők: politikai gazdaságtan, népgazdasági tervezés, beruházások tervezése, szervezése és megvalósítása, gazdaságstatisztika, jogi ismeretek.
Az előző bekezdésben fel nem sorolt szaktárgyak tananyagának elkészítéséről, kijelöléséről az illetékes minisztérium gondoskodik az Országos Tervhivatal jóváhagyásával.